Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da Surucu Ehliyeti

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Mundo

Re: Almanya\'da Surucu Ehliyeti

Mesaj gönderen Mundo » Sal Nis 18, 2017 2:02 am

Arkadaşlar Alman ehliyeti Türkiye'de sadece sınırlı bir süre için geçerli:

"1) Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla 1 yıl süreyle araç kullanılabilir."
Kaynak: http://www.mfa.gov.tr/yurtdisinda-yasay ... ri-.tr.mfa

Türkiyede de 1 yıllık bir zaman kısıtlamasından bahsediliyor. Daha önce Türkiye'de, Alman ehliyetiyle ilgili böyle bir problem yaşayan oldu mu? Bu durumun önüne geçmek için çözüm önerileriniz var mı?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Nis 19, 2017 1:10 pm

Problem?

almanyada türk ehliyeti belirli bir süre gecerli, ayni sekilde alman ehliyeti de türkiyede belli bir süre gecerli. bu sorundan ziyade her ülkenin kendi mevzuatina ve mütekabiliyet ilkesi geregi uygulanan bir prosedür. Cözümü de 1 seneden fazla kalacaksan türkiyede bu süre icinde yoksa türk ehliyetini alman gerekir. belki dönüsüm programi vardir.

cenk99

Mesaj gönderen cenk99 » Sal Oca 16, 2018 8:14 pm

benim annemin alman ehliyeti var yaklaşık 12 yıldır türkiye de bu ehliyet ile araba kullandı herhangi bir sorun yaşamadık çok fazla polis kontrolü olmuyor çok nadir oluyor bir keresinde radara yakalandık alman ehliyetini görünce memur abi sağolsun hadi geç geç yaptı

aytugbas

Mesaj gönderen aytugbas » Cmt Şub 10, 2018 12:16 am

Selam Arkadaslar,
Türk ehliyetini 3 yil icinde mi Alman ehliyetine cevirmek gerekiyor? Bazi kurslar iki yil diyor bazilari üc yil. Iki yili doldurmama az kaldi da ögrenmek istiyordum. Bilgisi olan var mi bu konuda ?
Tesekkurler

demetp

Mesaj gönderen demetp » Prş Mar 15, 2018 1:35 am

Konuyu yeniden hortlatmak istiyorum arkadaşlar. 2009 Yılında paylaşılmış bu bilgi hala güncel mi? Fahrschuleler böyle bir şey olduğunu kabul etmiyor. Kayıt yapmalı tüm zorunlu derslere girmeli bütün fahrları almalısın diyor. Açıkcası bu söylenen bana pek güven vermiyor. İlgili birime bir mail attım ama hala cevap gelmedi. Halihazırda ülkede 7 aydır bulunmaktayım. Sürücü kurslarının dediği gibi baştan mı başlamalıyım yoksa 2009 yılında girilmiş bu bilgiler doğrultusunda hareket edebilir miyim? Teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Mar 15, 2018 11:40 am

Bilgiler güncel. Türkiye de ehliyeti olanlarin direksiyon dersi alma mecburiyetleri yok. Fakat hic sürüs dersi almadan da sinavi gecmek cok zor.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Ozan.K

Mesaj gönderen Ozan.K » Çrş Tem 18, 2018 7:11 pm

Merhaba

İsviçre'de kalıyorum. Oturumum eşime bağlı.
İsviçre'de de direksiyon sınav hakkım vardı ama hain Alman hoca Almanca bilmediğim halde ha bire dikkat dağıttı ve sonuçta kaybettim.

SORU: Almanya'da Türkçe yazılı sınav kesin var mı?
İkincisi eşe bağlı İsviçre' de oturumu olan birisi Almanya'da ehliyet yapabilir mi?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Tem 19, 2018 12:32 am

hayir almanyada ikamet, hatta basvuracagin sehirde sarti var.

Ozan.K

Mesaj gönderen Ozan.K » Prş Tem 19, 2018 4:33 pm

İletişim kurabilir misin benimle.
Ya da kuramazsan şöyle söyleyim.

Tmm oturum şart
Ama söylediklerimi anladın mı?

Evlilikle isvicredeyim.
Kendi basima henüz adres gösterme hakkım yok.
Almanya da bı adres formalite de olsa gosterememz miyim?
Ne gibi sakıncası olur?

Varsayım değil de anladinsa net hukuki olarak fikir verir belirrirsen memnun olurum.

Ya da bana yardımcı ol, Stuttgart yada konstanzdan türk ehliyet kursu lazım netten bulamadım.
Kurs sahibi ile whqtaapptan görüşme yapmayı düşünüyorum. Ehliyet iş bulmam için büyük önem arz ediyor. Türkçe yapmaya ihtiyacım var

Ozan.K

Mesaj gönderen Ozan.K » Prş Tem 19, 2018 4:36 pm

demetp yazdı: Prş Mar 15, 2018 1:35 am Konuyu yeniden hortlatmak istiyorum arkadaşlar. 2009 Yılında paylaşılmış bu bilgi hala güncel mi? Fahrschuleler böyle bir şey olduğunu kabul etmiyor. Kayıt yapmalı tüm zorunlu derslere girmeli bütün fahrları almalısın diyor. Açıkcası bu söylenen bana pek güven vermiyor. İlgili birime bir mail attım ama hala cevap gelmedi. Halihazırda ülkede 7 aydır bulunmaktayım. Sürücü kurslarının dediği gibi baştan mı başlamalıyım yoksa 2009 yılında girilmiş bu bilgiler doğrultusunda hareket edebilir miyim? Teşekkür ederim.
Demet merhaba

Türk ehliyet kursu ile mi görüştün sen.
Bana öyle bir kurs sahibinin iletişim nosu whatsapi lazım. Bana yardımcı olursan çok sevinirim.
Msj atabilirsin

John

Mesaj gönderen John » Prş Tem 19, 2018 8:23 pm

Ozan.K yazdı: Prş Tem 19, 2018 4:33 pm İletişim kurabilir misin benimle.
Ya da kuramazsan şöyle söyleyim.

Tmm oturum şart
Ama söylediklerimi anladın mı?

Evlilikle isvicredeyim.
Kendi basima henüz adres gösterme hakkım yok.
Almanya da bı adres formalite de olsa gosterememz miyim?
Ne gibi sakıncası olur?

Varsayım değil de anladinsa net hukuki olarak fikir verir belirrirsen memnun olurum.

Ya da bana yardımcı ol, Stuttgart yada konstanzdan türk ehliyet kursu lazım netten bulamadım.
Kurs sahibi ile whqtaapptan görüşme yapmayı düşünüyorum. Ehliyet iş bulmam için büyük önem arz ediyor. Türkçe yapmaya ihtiyacım var
Biraz kaba bir tavrın var, anladın mı diye sorduğun adam üniversite mezunu, evlilikle Almanya'ya gelmiş ithal damat değil. Tam Türkçe'ye de hakim değilsin gördüğüm kadarıyla "fikir verir belirrirsen" diye bir kullanımı ilk defa görüyorum. "-de -da" ne zaman ayrık yazılır ne zaman bütünleşik yazılır bunun da bilincinde değilsin. Eğer karşı tarafın seni anlamadığını düşünüyorsan kurumsal hayatta (Türkiye'de de iş tecrübem olduğu için söyleyeyim.) "Tam olarak anlatamadım sanırım, belki de sorum yanlış anlaşıldı, benim sormak istediğim şudur" şeklinde bir ifade kullanmak daha kibar ve doğru olur. Her neyse, google'a yazdım basitçe "Türk Ehliyet Kursu Stuttgart" diye hemen çıktı önüme 2 tane sayfa. Linkleri aşağı bırakıyorum.

https://tr-tr.facebook.com/fahrschuleaslanstgt/

http://www.atesfahrschule.de/

İletişime geçip ayrıntılı bilgi edinebilirsin. Biz seni burada tatmin edemedik cevaplarımızla, sen git iş sahibine sor, onlar bizden daha iyi bilirler.

Ozan.K

Mesaj gönderen Ozan.K » Prş Tem 26, 2018 2:13 am

John yazdı: Prş Tem 19, 2018 8:23 pm Biraz kaba bir tavrın var, anladın mı diye sorduğun adam üniversite mezunu, evlilikle Almanya'ya gelmiş ithal damat değil. Tam Türkçe'ye de hakim değilsin gördüğüm kadarıyla "fikir verir belirrirsen" diye bir kullanımı ilk defa görüyorum. "-de -da" ne zaman ayrık yazılır ne zaman bütünleşik yazılır bunun da bilincinde değilsin. Eğer karşı tarafın seni anlamadığını düşünüyorsan kurumsal hayatta (Türkiye'de de iş tecrübem olduğu için söyleyeyim.) "Tam olarak anlatamadım sanırım, belki de sorum yanlış anlaşıldı, benim sormak istediğim şudur" şeklinde bir ifade kullanmak daha kibar ve doğru olur. Her neyse, google'a yazdım basitçe "Türk Ehliyet Kursu Stuttgart" diye hemen çıktı önüme 2 tane sayfa. Linkleri aşağı bırakıyorum.

https://tr-tr.facebook.com/fahrschuleaslanstgt/

http://www.atesfahrschule.de/

İletişime geçip ayrıntılı bilgi edinebilirsin. Biz seni burada tatmin edemedik cevaplarımızla, sen git iş sahibine sor, onlar bizden daha iyi bilirler.
Öncelikle merhaba.

Evvela tüm kaba çirkin sözleriniz için seviyenin,seviyesizce saygisizlikla yanıtlayan : üslubuyla kendisinde var gibi zannedip, terbiye ve adab; nezaket ve edebten yoksun bir karakterle muhatap olacağımı asla beklemezdim.

Buna istinaden üzüntüm, duyduğum sözlere değil, muhatap olduğum " başın gözün sadakasi misali " nezaket ve hoş görüden yoksun, ön yargı ve kibirle ve dahi hakaretle tavan ve ego yapmış iyilik kispetinde ki çirkin kabalığı maruz kalmış olmamdandır.

Bilip bilmeden ön yargıyla harmanlanmış cevabiniza kaba da olsa çirkin de olsa yine de teşekkür edip, o gün ki yanlış yorumlanan sözlerime kısaca ve edeblice bir açıklama getirmek isterim.

O an itibariyle derdimi meramimi yazıp sual ederken acele itibariyle ( mobil cihaz ) klavyenin , daha öncesinde hafızaya aldığı önerilen kelimelerle ivedi bir şekilde paylaştım. Bu birincisi.

İkincisi bu hâl bilinmeye bilir, anlaşılmaya bilir, tahmin edilmeye bilir anlarım lakin bu demek değildir ki karşıdaki insan cahil, iradesiz, aciz, hakir , laf ölçü terazi bilmez ucuz birisi.(!)

Üçüncüsü tutupta yanlış veya doğru elestiriye maruz kişi ve sözler, hangi nezaket kaidelerini taşımalı ve nelerden kişinin kendi zerafetini hiç etmeden vuku bulmalı bunu ne benim anlatmama , ne de bir başkası adına başka bir kişinin izah etme salahiyetinin olmayacağını belirtmeye gerek görmem. Çünkü bu en büyük nezaketsizliktir kendi kanaatimce.

Son olarak, kişiyi takva sahibi yapan,saygın yapan eğitimi olsa günümüzde o takvayi saygıyı hak etmek yerine zelil eden rezil eden hainlerle katillerle sapiklarla dolu bir dünya olmazdı.

Ben 4 üniversite bıraktım,iki tane tamamladım lakin yine de böbürlenmeden kibre nezaketsizliğe kapılmadan , bilemediğim bulamadığım ( yabancı dilim olmamasından ötürü ) erişemediğim bir konu da bir hususta karşımdaki insanin hoş görüsüne sığınarak yardım beklentisi ile meramimi paylaştım.

Bu duruma imtinanen bilmemek beni hakir yapmaz , öğrenirim aşılır.
Gel gör ki bu durumda olana yapılan saygısızlık, yapılana değil yapanın kendisine layık gördüğü noksanlıktır.

Her şeye rağmen teşekkürler.
Saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Tem 26, 2018 3:12 pm

Ozan.K, kimse kimseye bilmedigi icin laf etmiyo ya da hakir görmüyo forumda merak etme, zira hepimizin burda olma sebebi bu.

Fakat foruma o kadar cok armut pis agzima düs hesabi emek harcamadan hazir bilgi arayan kisi geliyo ki daha arama yapmadan bana yardim edin almanyada okumak istiyorum gibi mesala. o yüzden istemeden de olsa bazen arkadaslar asiri tepki verebiliyo ki bu da onlardan biri. ama söylemeliyim ki önceki yazdigin mesajlarin üslubu degisik.

ben sahsen farkli sorulara cevap veriyorum artik. forumda binlerce kez sorulmus ve cevaplanmis sorulari herkes bulabilir. senin sorun farkli bir soruydu ve cevap verdim. cevabimi daha da acayim:

sorun gayet acik. fakat bilmedigin nokta senin almanyada degil isvicrede daimi ikamet hakkin var. senin elindeki isvicre oturumuyla almanya sana resmiyette 180 günde 90 gün ikamet hakki veriyo. bu da turistik vs icin süredir. ehliyet degisimi yapacaksan mesela Führerscheinstellenin sadece ehliyet sahtelik kontrolü 1 bucuk ay gibi süre alabiliyo anca ondan sonra almanyada söför izni cikiyo ve anca ondan sonra sürücü kursuna baslayabilirsin ki teorik falan derken 90 günü gececeksin. bu konuda sorun yasaman muhtemel.

almanyada ikametin asil adresin olmak durumunda yani yan adres vs olmamali ki bsavurabilesin. adresi kaydi icin de senden belge istenecek. oturuma bakmasalar dahi ev sahibinden oturduguna dair belge istenecek. onu nasil alacaksin?

adres kaydi sirasinda eger ofisteki oturum kartini görürse kaydini yapar mi o da ikinci soru isareti. ayrica adres kaydi zorunlulugu 3 aylik süreden sonra 2 hafta icerisinde yanlis hatirlamiyosam. yani sana daha sonra gel de diyebilirler belki.

bunlarin hepsini halledip asarsan gel al ehliyeti ama dikkat et sonra 90 günü astigin icin almanyadan sinir disi edilme. sonra bi süre giris yapamazsin.

John

Mesaj gönderen John » Prş Tem 26, 2018 10:18 pm

Ozan.K yazdı: Prş Tem 26, 2018 2:13 am Öncelikle merhaba.

Evvela tüm kaba çirkin sözleriniz için seviyenin,seviyesizce saygisizlikla yanıtlayan : üslubuyla kendisinde var gibi zannedip, terbiye ve adab; nezaket ve edebten yoksun bir karakterle muhatap olacağımı asla beklemezdim.

Buna istinaden üzüntüm, duyduğum sözlere değil, muhatap olduğum " başın gözün sadakasi misali " nezaket ve hoş görüden yoksun, ön yargı ve kibirle ve dahi hakaretle tavan ve ego yapmış iyilik kispetinde ki çirkin kabalığı maruz kalmış olmamdandır.

Bilip bilmeden ön yargıyla harmanlanmış cevabiniza kaba da olsa çirkin de olsa yine de teşekkür edip, o gün ki yanlış yorumlanan sözlerime kısaca ve edeblice bir açıklama getirmek isterim.

O an itibariyle derdimi meramimi yazıp sual ederken acele itibariyle ( mobil cihaz ) klavyenin , daha öncesinde hafızaya aldığı önerilen kelimelerle ivedi bir şekilde paylaştım. Bu birincisi.

İkincisi bu hâl bilinmeye bilir, anlaşılmaya bilir, tahmin edilmeye bilir anlarım lakin bu demek değildir ki karşıdaki insan cahil, iradesiz, aciz, hakir , laf ölçü terazi bilmez ucuz birisi.(!)

Üçüncüsü tutupta yanlış veya doğru elestiriye maruz kişi ve sözler, hangi nezaket kaidelerini taşımalı ve nelerden kişinin kendi zerafetini hiç etmeden vuku bulmalı bunu ne benim anlatmama , ne de bir başkası adına başka bir kişinin izah etme salahiyetinin olmayacağını belirtmeye gerek görmem. Çünkü bu en büyük nezaketsizliktir kendi kanaatimce.

Son olarak, kişiyi takva sahibi yapan,saygın yapan eğitimi olsa günümüzde o takvayi saygıyı hak etmek yerine zelil eden rezil eden hainlerle katillerle sapiklarla dolu bir dünya olmazdı.

Ben 4 üniversite bıraktım,iki tane tamamladım lakin yine de böbürlenmeden kibre nezaketsizliğe kapılmadan , bilemediğim bulamadığım ( yabancı dilim olmamasından ötürü ) erişemediğim bir konu da bir hususta karşımdaki insanin hoş görüsüne sığınarak yardım beklentisi ile meramimi paylaştım.

Bu duruma imtinanen bilmemek beni hakir yapmaz , öğrenirim aşılır.
Gel gör ki bu durumda olana yapılan saygısızlık, yapılana değil yapanın kendisine layık gördüğü noksanlıktır.

Her şeye rağmen teşekkürler.
Saygılarımla.
Bir basit google araması yapamıyorsun 2 üniversite diplomasıyla bir de afralı tafralı konuşuyorsun. Hangi üniversiteleri bitirdin, biri açıköğretim mi yoksa? Öteki de kesin sütçü imam. Türkçeyi dil bilgisi kurallarına uygun konuşmasını öğrenememişsin, gelmiş burada yok şöyle yok böyle diye atıp tutuyorsun. Senin gibileri çok gördüm ben Almanya'da ithal damat, bu da sana yapacağım son yorumdur. 2 tane link verdim. Onlara ulaşmak için de hiç yabancı dil kullanmadan direk Türkçe google araması yaptım. Welly arkadaşımız sana adam gibi bilgi vermiş hala daha "eğer anladıysan beni, bana sürücü kursu sahibinin whatsapp numarasını ver" diyorsun. Buna tepki göstermek tabiki de hakkımızdır. Üslubu da seninkine uydurmak için seviyeyi aşağı çekmemiz gerekti ne yapalım.

Ozan.K

Mesaj gönderen Ozan.K » Cum Tem 27, 2018 5:30 pm

John yazdı: Prş Tem 26, 2018 10:18 pm Bir basit google araması yapamıyorsun 2 üniversite diplomasıyla bir de afralı tafralı konuşuyorsun. Hangi üniversiteleri bitirdin, biri açıköğretim mi yoksa? Öteki de kesin sütçü imam. Türkçeyi dil bilgisi kurallarına uygun konuşmasını öğrenememişsin, gelmiş burada yok şöyle yok böyle diye atıp tutuyorsun. Senin gibileri çok gördüm ben Almanya'da ithal damat, bu da sana yapacağım son yorumdur. 2 tane link verdim. Onlara ulaşmak için de hiç yabancı dil kullanmadan direk Türkçe google araması yaptım. Welly arkadaşımız sana adam gibi bilgi vermiş hala daha "eğer anladıysan beni, bana sürücü kursu sahibinin whatsapp numarasını ver" diyorsun. Buna tepki göstermek tabiki de hakkımızdır. Üslubu da seninkine uydurmak için seviyeyi aşağı çekmemiz gerekti ne yapalım.
Ecnebi isimli arkadaş gerekli açıklamayı aldığın halde daha neyin hazımsızlığı ve derdindesiniz?!

Neden bu terbiyesizliğin ve hadsizliğin.

Sevesiz ve nezaketsizliğe üslubunu değiştirmeni ve başkaları adına ağız yapmamanı tavsiye ederim.

Zira yaptığın insanı bir şey değil.

Okuduğum ve okumaktan vazgeçtiğim üniversiteleri de çok emrak ettinse yazayım

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği
Tarih Öğretmenliği
Mikoloji
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
Büro Yönetimi ve Sekreterlik
İşletme ve İktisadi Programlar

Ben bunlarla övünmüyorum lakin senin sviyeizliğinde hakir sözlerine muhatap olacak birisi de değilim.

İlk mesajimda neden nasıl ne şekilde öylesi bir soru yönelttiğimi ve devamında seviyenin yorumlarinla hiç ettiğin ikinci mesajımı sorumu, ne sebebli bı yanlışlıkla yazdığımı zaten belirttim. Muhatap olduğum insanda gayet güzel nazik bir üslupla sana inat yukarıda yanıtlamış.

E daha neden terbiyesizlik yapıyorsun.

Lütfen edeb ve kişilik sahibi biriysen efendiliğinle ko ; rahatsızlık verme.

Ozan.K

Mesaj gönderen Ozan.K » Cum Tem 27, 2018 6:41 pm

Ozan.K yazdı: Cum Tem 27, 2018 5:30 pm Ecnebi isimli arkadaş gerekli açıklamayı aldığın halde daha neyin hazımsızlığı ve derdindesiniz?!

Neden bu terbiyesizliğin ve hadsizliğin.

Sevesiz ve nezaketsizliğe üslubunu değiştirmeni ve başkaları adına ağız yapmamanı tavsiye ederim.

Zira yaptığın insanı bir şey değil.

Okuduğum ve okumaktan vazgeçtiğim üniversiteleri de çok emrak ettinse yazayım

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği
Tarih Öğretmenliği
Mikoloji
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
Büro Yönetimi ve Sekreterlik
İşletme ve İktisadi Programlar

Ben bunlarla övünmüyorum lakin senin sviyeizliğinde hakir sözlerine muhatap olacak birisi de değilim.

İlk mesajimda neden nasıl ne şekilde öylesi bir soru yönelttiğimi ve devamında seviyenin yorumlarinla hiç ettiğin ikinci mesajımı sorumu, ne sebebli bı yanlışlıkla yazdığımı zaten belirttim. Muhatap olduğum insanda gayet güzel nazik bir üslupla sana inat yukarıda yanıtlamış.

E daha neden terbiyesizlik yapıyorsun.

Lütfen edeb ve kişilik sahibi biriysen efendiliğinle kal ; rahatsızlık verme.

aida

Mesaj gönderen aida » Cum Ağu 31, 2018 2:27 pm

Ozan K. soru sorup cevabını almışsın, tatava yapmana gerek yok.
Türkçe dil bilgisi sorunun var dediler diye Zeki Müren'e bağlaman gerekmiyor.
Ayrıca kelimeyi Arapça kullanma diye söylüyorum, edeb değil edep.

Muriel

Mesaj gönderen Muriel » Cum Mar 22, 2019 3:04 pm

merhaba, türk ehliyetimi dönüştürmek için bulunduğum şehirde 2 sürücü kursuyla görüştüm. ikincisi biraz aceleye geldi o yüzden tekrar görüşüp netleştirmem lazım ama tecrübeli arkadaşlar merakımın bir kısmını giderebilir diye umuyorum.

İlk gittiğim yer aşağıdaki gibi fiyat listesi çıkarttı:

Grundbetrag : 250€
Stiva (Tam olarak yazılışından emin değilim) = 45€
TÜV =~ 115€
Theorieprüfung = 45€
Praktische Prüfung = 120€
Erste hilfe kurs + sehtest + passbild = 35€
App = 40€
Fahrstunden (45min.) = 45€
Übersetzung (ADAC) ~= 50€

ikinci gittiğim yerden ise sadece fahrstunde ve anmeldung ücret bilgilerini alabildim. fahrstunde ücreti aynı, kayıt fiyatının ise 90 € olduğunu söyledi. Yani ilk yerde 250€ denilen ücretin yerine 90€ alıyor bu kurs. arada 160€ fark olması sizce normal mi? (işin ilginci görüştüğüm kişi birde "açıkçası biz ucuz değiliz, istersen ucuz yeri arayabilirsin ama memnun kalır mısın bilemem." diye gerile gerile pahalı olduklarını belirtti.) Aradaki farkı başka yerlerden kapatıyodur heralde diye düşünüyorum. bildiğim kadarıyla Stiva(??) ve TÜV ücretleri sabit, Teori ve pratik sınav ücretleri kurstan kursa değişir mi? Eğer değişmiyorsa 160€ ekstra kayıt ücreti ödeyeceğime fazladan 3-4 direksiyon dersi alırım diye düşünüyorum garantilemek için.

Birde ilk mesajda landratsamt'a da bir miktar para yatırılacağı yazılmış. Yukarıda unutulmuş mu bu yoksa, Stiva olarak yazdığım aslında o mu oluyor?

Şimdiden teşekkürler cevap yazan arkadaşlara.

Muriel

Mesaj gönderen Muriel » Cum Mar 22, 2019 3:54 pm

Muriel yazdı: Cum Mar 22, 2019 3:04 pm merhaba, türk ehliyetimi dönüştürmek için bulunduğum şehirde 2 sürücü kursuyla görüştüm. ikincisi biraz aceleye geldi o yüzden tekrar görüşüp netleştirmem lazım ama tecrübeli arkadaşlar merakımın bir kısmını giderebilir diye umuyorum.

TÜV =~ 115€
Theorieprüfung = 45€
App = 40€

ikinci gittiğim yerden ise sadece fahrstunde ve anmeldung ücret bilgilerini alabildim. fahrstunde ücreti aynı, kayıt fiyatının ise 90 € olduğunu söyledi. Yani ilk yerde 250€ denilen ücretin yerine 90€ alıyor bu kurs. arada 160€ fark olması sizce normal mi? (işin ilginci görüştüğüm kişi birde "açıkçası biz ucuz değiliz, istersen ucuz yeri arayabilirsin ama memnun kalır mısın bilemem." diye gerile gerile pahalı olduklarını belirtti.) Aradaki farkı başka yerlerden kapatıyodur heralde diye düşünüyorum. bildiğim kadarıyla Stiva(??) ve TÜV ücretleri sabit, Teori ve pratik sınav ücretleri kurstan kursa değişir mi? Eğer değişmiyorsa 160€ ekstra kayıt ücreti ödeyeceğime fazladan 3-4 direksiyon dersi alırım diye düşünüyorum garantilemek için.

Birde ilk mesajda landratsamt'a da bir miktar para yatırılacağı yazılmış. Yukarıda unutulmuş mu bu yoksa, Stiva olarak yazdığım aslında o mu oluyor?

Stiva değil; St.VA yazmış kadın kağıda. ve nette biraz daha kurcalayınca straßenverkehrsamt olduğunu anladım. Hala Landratsamt ile aynı yer mi emin değilim.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Mar 24, 2019 11:13 am

Muriel yazdı: Cum Mar 22, 2019 3:04 pm merhaba, türk ehliyetimi dönüştürmek için bulunduğum şehirde 2 sürücü kursuyla görüştüm. ikincisi biraz aceleye geldi o yüzden tekrar görüşüp netleştirmem lazım ama tecrübeli arkadaşlar merakımın bir kısmını giderebilir diye umuyorum.

TÜV =~ 115€
Theorieprüfung = 45€
App = 40€

Grundbetrag, tercüme, direksiyon dersi, app ve sinavlardan kursun aldigi ücret disinda disinda degisken yok. TÜV, St.Va fiyatlari sabit olsa gerek. o ilk yardim vs o fiyatin altinda bulamazsin büyük ihtimal.

Tercümeyi daha ucuza getirebilirsin. illaki ADAC olmasi gerekmiyo. herhangi bi yeminli tercümanda olur.

St.VA o Landratsamt dedigin yerde binada olabilir kücük yerse. buradan degisim yaparak ehliyet alacagin icin tercümeyle gidip ehliyetini teslim edeceksin oraya ve sana sürücü izni cikartacaklar. bu belge ciktiktan sonra sinavlara girebilirsin.

App dedigi büyük ihtimal teorik sinava calismak icin bi uygulama gibi geliyo bana. ara internette belki kendin daha ucuza bulursun.

Direksiyon dersleri genelde tek seferde 2 ders olarak daha faydali. yani tek sefere 90€ desen daha iyi. 45dkda ne zaman kalktin ne zaman dönüs yaptin anlasilmiyo pek. ama ilk 45dk yap bak derim nasil verimli oluyosa öyle devam edersin.

arabayi kullanmayi bilmen seni biraz daha zorlar kurallara dikkat etmen konusunda, o yüzden direksiyon dersinden cok kisma, kendinden emin oldugunda gir sinava. tüve para veriyon pratik sinav icin ama sürücü kursu da sinav icin senden para alir zira onlarin arabasiyla yapcan sinavi. hayrina kullandirtmaz :)