Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da Surucu Ehliyeti

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
eses26

Almanya\'da Surucu Ehliyeti

Mesaj gönderen eses26 » Sal Mar 05, 2013 6:57 pm

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2013/03 ... li-ehliyet

Soyle, biz cipliye cevirsek de almanyanin ehliyet sinavina girecegiz seve seve sanirim..

strider

Mesaj gönderen strider » Sal Mar 19, 2013 12:27 pm

Arkadaslar "Ne kadar bilirsen bil, yinede bir bilene danis." mantigindan yola cikarak Trafik Genel Mudurlugu\'ne bir mail attim. Ve cevabi aynen asagiya yaziyorum.

Sayin xxxx xxxx 09.03.2013 tarih ve 5274 sayili bilgi edinme basvurunuz incelenmistir.
www.trafik.gov.tr adresindeki Tescil Islemleri/Surucu Belgesi islemleri basligi altindaki Ulkemiz Surucu Belgeleri ile Arac Tescil ve Trafik Belgelerinin Yurtdisinda Gecerlilik Durumlari bolumunde belirtilmistir.

"Ulkemizden verilen surucu belgeleriyle diger ulkelerde arac kullanmak icin Turkiye Turing ve Otomobil Kurumundan uluslararasi surucu belgesi alinmasi gerekmektedir."

Turing Genel Merkezi: 1.Oto Sanayi Sitesi Yani 4.Levent/ISTANBUL
Tel: 0 212 282 81 40
Turing Ankara: Bahcelievler 54.Cad. 50. Sok. No:7/1 Tandogan/ANKARA
Tel: 0 312 2139876
Iyi gunler dileriz.
(22238)

Ve ilgili sitenin bahsedilen bolumune girerseniz orada aynen su yaziyor.

"Almanya da IKAMET ETMEYENLER 6 ay sureyle surucu belgesi ile arac kullanabilmektedir (Almanya da bulunan ulkemiz konsolosluklarinin onayladigi ALMANCA TERCUMESI ile birlikte)"

Yani isin ozeti oturum izni aldiktan sonra 6 ay kullanma hakkiniz yok sadece turistik gezilerde 6 ay.

Ben 5 aydir Almanyada\'yim ve ilk 1 ay haric surekli ehliyetsiz araba kullandim gibi bir sey oldu. Polise denk gelsem cezayi coktan yemistim sanirim.

Kaynak: http://www.trafik.gov.tr/trafik_islemle ... lilik.html

Karthus

Mesaj gönderen Karthus » Sal Mar 19, 2013 1:06 pm

[quote]strider tarafindan yazilan metin:

Arkadaslar "Ne kadar bilirsen bil, yinede bir bilene danis." mantigindan yola cikarak Trafik Genel Mudurlugu\'ne bir mail attim. Ve cevabi aynen asagiya yaziyorum.

Sayin xxxx xxxx 09.03.2013 tarih ve 5274 sayili bilgi edinme basvurunuz incelenmistir.
www.trafik.gov.tr adresindeki Tescil Islemleri/Surucu Belgesi islemleri basligi altindaki Ulkemiz Surucu Belgeleri ile Arac Tescil ve Trafik Belgelerinin Yurtdisinda Gecerlilik Durumlari bolumunde belirtilmistir.

"Ulkemizden verilen surucu belgeleriyle diger ulkelerde arac kullanmak icin Turkiye Turing ve Otomobil Kurumundan uluslararasi surucu belgesi alinmasi gerekmektedir."

Turing Genel Merkezi: 1.Oto Sanayi Sitesi Yani 4.Levent/ISTANBUL
Tel: 0 212 282 81 40
Turing Ankara: Bahcelievler 54.Cad. 50. Sok. No:7/1 Tandogan/ANKARA
Tel: 0 312 2139876
Iyi gunler dileriz.
(22238)

Ve ilgili sitenin bahsedilen bolumune girerseniz orada aynen su yaziyor.

"Almanya da IKAMET ETMEYENLER 6 ay sureyle surucu belgesi ile arac kullanabilmektedir (Almanya da bulunan ulkemiz konsolosluklarinin onayladigi ALMANCA TERCUMESI ile birlikte)"

Yani isin ozeti oturum izni aldiktan sonra 6 ay kullanma hakkiniz yok sadece turistik gezilerde 6 ay.

Ben 5 aydir Almanyada\'yim ve ilk 1 ay haric surekli ehliyetsiz araba kullandim gibi bir sey oldu. Polise denk gelsem cezayi coktan yemistim sanirim.

Kaynak: http://www.trafik.gov.tr/trafik_islemle ... lilik.html[/quote]

Ise yarayacak bir bilgi.Bende biraz arastirdim istenilen belgeler ve fiyatlar asagidadir
http://www.turing.org.tr/tr/uluslararasi_ehliyet.asp

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Mar 19, 2013 4:42 pm

oturumla da ayni sekilde araba kullanabiliyoruz. turistik oturum farketmiyo. tercumesi yaninizda olmak sartiyla tabi. 20 eylulde geldim ve geldigim gunden beri kullaniyorum. yarin 6 ay surem doluyo. bundan 2 ay once ehliyet degisimine basladim. yakin bi zamanda pratik sinavini gecersem alman ehliyetini alicam.

degisim icin fuhrerscheinstelleye basvurduktan sonra ehliyetiniz aliniyo ve elinize bi belge veriyolar. orda turk ehliyetinin bilgileri falan var ve kagidin uzerinde de yine ayni sekilde 6 aya kadar araba kullanabilegimiz belirtiliyo(emin olamayanlar icin; polis durdurdu 2 hafta once 30luk yerde 40la falan gittigim icin. arac ruhsatina ve bu dedigim belgeye bakti, bi dahaki sefere daha yavas git deyip gitti.).

arti olarak; ehliyet degisiminde kurs kayit parasini surucu kursuna gore daha az odeyebiliyosunuz. arastirmaniz lazim bazi surucu kurslari umschreiben(ehliyet degisimi) icin normalden daha az kayit parasi istiyo. kayittan sonra ilk yardim kursu ve goz testi belgerini almaniz lazim. bunlari tamamladiktan sonra fuhrerscheinstelleye bireysel basvuru yapiyosunuz. turk ehliyetiniz aliniyo, yerine bi belge veriliyo. almanyaya geldiginiz tarihin de yazdigi ve bu tarihten itibaren 6 ay arac kullanabileceginizi belirtiliyo. fuhrerscheinstelleden surus izni/degisim izni veriliyo ve bu direk surucu kursuna bildiriliyo. bu bende 2-3 hafta surdu. bundan sonra sinavlara girme hakkiniz var. turk ehliyetlerinin degisiminde hem teorik hem de pratik sinava girmek zorundayiz. ama teorik derslere girme zorunlulugu yok ve sonderfahrten olarak gecen zorunlu surusler yok sadece fahrstunde var ki bu da surus hocaniza ve size bagli. hazirim derseniz ya da hoca hazirsin derse bitmistir. 1 ders de surebilir, 10 ders de surebilir yani.

eger hazirim derseniz iki sinava ayni gun girebilirsiniz de ama tavsiye etmem. ben direksiyonu almanyada ogrendim 3 sene once ama ona ragmen pratik sinavini gecebilecek seviyede degilim. simdi gelelim ucretlere. munihte yapiyorum ben;

kurs kayit parasi: 99 euro
ehliyet tercumei: 20euroydu saniram
ilk yardim kursu ve gorme testi toplamda 25 euro civari.
fuhrerscheinstellede islem ucreti: 42 euro
teorik sinav ucreti:70 euro surucu kursuna, 20,83 TUV e.
pratik sinav: 190 euro surucu kursuna, 100euro civari TUVe.
burda fahrstundeler 45 dk standart olarak ve 39 euro. ama cift saat yapiliyo. yani 1bucuk saat. 45 dkdan bisey anlamazsin diyolar ki standart her kursta bu sekildeymis. yani 78 euro. cumartesi gunu 4uncu ikili saatimi yapcam. normalde surerken yapmadigim hatalari yaptigimdan bu kadar uzadi.

4uncu seferle sinava girip alirsam 900euro gibi bi para vermis olcam. bunu yapmak istemeyenler uluslararasi beynelminel surucu belgesi de alabilir. bu yanlis hatirlamiyosam 1 sene gecerli oluyo ve her sene icin uzatma parasi odeniyo. suanda ilk alimda 346 sonraki uzatmalarda da 180tl ucreti var.

karar sizin.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Mar 19, 2013 4:45 pm

bu arada pratik sinavini turkiyedeki gibi sanmayin arkadaslar. burda pratik sinavini gecirinceye kadar kan aglatiyolar. hele ki onceden araba kullanan biri cok zorlaniyo. 30luk yerde 40la gittin mi direk sinavi kaybediyosunuz. surus hocasinin soyledigi; "ehliyeti almis araba kullanan almanlari sinava soksan onlarin da buyuk cogunlugu gecemez sinavi"

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Nis 02, 2013 1:53 pm

bugun pratik sinavi gectim ve ehliyet degisimini tamamladim. munihte ehliyet degisimi sinavlar falan hersey 970euroya geldi bana. guncel bilgi olarak vereyim dedim

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Sal Nis 02, 2013 2:15 pm

Tebrikler, bir sey sorcam ben simdi geldikten sonra 6 ay kullanabiliyorum galiba, bunun icin ne yapmam lazim ?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Nis 02, 2013 2:19 pm

tercumesini yaninda bulundurman gerekiyo ama ben yaptirmadim. uzerinde ingilizce yaziyo zaten. polis durdurup kontrol ettiginde tercumesi gerektigini bilmiyodum ingilizce de yazdigindan gerekmez saniyodum hemen yaptirayim dersen polisler bisey yapmaz diye dusunuyorum.

6 ay galiba degil kesin kullanabiliyosun sorunsuz sekilde. 3 seneye kadar da degisim hakkin var. sonra bastan yapman gerekiyo hepsini. bu da yaklasik 1500-1600euro gibi para yapiyo, munihte bu sekilde

sagol bu arada :)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Nis 02, 2013 4:01 pm

Tercumeye gerek duymadim bende hic , cok araba kullandim 1 yil boyunca ama kontrol edilmedim , zaten Ingilizce yaziyor ehliyette.

Almanya\'ya geldikten 1 yil sonra Isvicre\'de polis kontrolune denk geldim.2 Alman arkadas ve ben vardim , suruce bendim.Evraklari kontrol etti , ehliyetime bakti okudu sonra direk geri verdi.Hic bir sorun cikmadi.

Arka tarafta oturan , daha dogrusu uyuyan arkadas kemer takmadigi icin 40 Euro odedi (nakit) ve yolumuza devam ettik.

Bilmiyorum bu 6 ay kime gore neye gore , ve gerci Isvicre AB\'de degil.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

marcianorossi

Mesaj gönderen marcianorossi » Sal Nis 02, 2013 4:19 pm

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

bugun pratik sinavi gectim ve ehliyet degisimini tamamladim. munihte ehliyet degisimi sinavlar falan hersey 970euroya geldi bana. guncel bilgi olarak vereyim dedim[/quote]

kardes hayirli olsun :) darisi basima :)

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Nis 02, 2013 4:36 pm

6 ay almanyada ikamete baslama tarihinden itibaren sayiliyo. ama bu kurali kac polis biliyo hadi biliyo diyelim kac tanesi bu kadar arastirmayla ugrascak orasi ayri konu :D

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Cum Nis 05, 2013 9:58 am

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

tercumesini yaninda bulundurman gerekiyo ama ben yaptirmadim. uzerinde ingilizce yaziyo zaten. polis durdurup kontrol ettiginde tercumesi gerektigini bilmiyodum ingilizce de yazdigindan gerekmez saniyodum hemen yaptirayim dersen polisler bisey yapmaz diye dusunuyorum.

6 ay galiba degil kesin kullanabiliyosun sorunsuz sekilde. 3 seneye kadar da degisim hakkin var. sonra bastan yapman gerekiyo hepsini. bu da yaklasik 1500-1600euro gibi para yapiyo, munihte bu sekilde

sagol bu arada :)[/quote]

anladim tesekkurler , su an araba surebiliyor olmam guzel:)

Karthus

Mesaj gönderen Karthus » Cum Nis 05, 2013 3:11 pm

vizenin ciktigi tarihten itibaren 6 ay hic bir evrak almadan kullanabiliyosun
RASTAFARI

strider

Mesaj gönderen strider » Cmt Nis 06, 2013 2:48 am

[quote]Karthus tarafindan yazilan metin:

vizenin ciktigi tarihten itibaren 6 ay hic bir evrak almadan kullanabiliyosun[/quote]

Yukarida " 6 ay kullanilabiliyor." yazmissiniz.

Ben de yukarida Trafik Genel Mudurlugune mail attigimi ve gelen cevabi sizlerle paylastigimi yazmistim ve trafik.gov.tr\'nin sitesinde aynen soyle yaziyor;

"Almanya da ikamet "etmeyenler" 6 ay sureyle surucu belgesi ile arac kullanabilmektedir (Almanya da bulunan ulkemiz konsolosluklarinin onayladigi Almanca tercumesi ile birlikte)"

Burada okuyabileceginiz uzere "ikamet etmeyenler" vurgulanmis yani sahsen ben bu yazidan sunu anliyorum:

"Eger oturum izni almis biri iseniz, ehliyetinizi kullanamazsiniz. 6 ay sadece turistik geziler icin gecerlidir." diye anliyorum ben.

Keske Almancasi guzel olan biri Straßenverkehrsamt midir nedir oraya bir mail atisada ogrense su isin dogrusunu. Eger 6 ay kullanilabiliyorsak Turkiye ile Almanya arasinda nasil bir iletisim ciddiyetsizligimi diyelim ne diyelim bilemedim.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Nis 06, 2013 12:35 pm

[quote]strider tarafindan yazilan metin:

[quote]Karthus tarafindan yazilan metin:

vizenin ciktigi tarihten itibaren 6 ay hic bir evrak almadan kullanabiliyosun[/quote]

Yukarida " 6 ay kullanilabiliyor." yazmissiniz.

Ben de yukarida Trafik Genel Mudurlugune mail attigimi ve gelen cevabi sizlerle paylastigimi yazmistim ve trafik.gov.tr\'nin sitesinde aynen soyle yaziyor;

"Almanya da ikamet "etmeyenler" 6 ay sureyle surucu belgesi ile arac kullanabilmektedir (Almanya da bulunan ulkemiz konsolosluklarinin onayladigi Almanca tercumesi ile birlikte)"

Burada okuyabileceginiz uzere "ikamet etmeyenler" vurgulanmis yani sahsen ben bu yazidan sunu anliyorum:

"Eger oturum izni almis biri iseniz, ehliyetinizi kullanamazsiniz. 6 ay sadece turistik geziler icin gecerlidir." diye anliyorum ben.

Keske Almancasi guzel olan biri Straßenverkehrsamt midir nedir oraya bir mail atisada ogrense su isin dogrusunu. Eger 6 ay kullanilabiliyorsak Turkiye ile Almanya arasinda nasil bir iletisim ciddiyetsizligimi diyelim ne diyelim bilemedim.[/quote]

strider yukarda yazdigimi okumadin sanirsam. ben 20.09.2012 de geldim. 01.2013 gibi ehliyet degisimine basvurdum ve ehliyetimi inceleme icin aldiklarindan elime ehliyet degisimi yaptigima, ehliyetin alindigina ve ehliyet bilgilerimin yazili oldugu bi kagit verdiler. bununla arac kullanabilirsin dediler, bunu soyleyen alman resmi kurumu, bunun disinda polis kontrolune de denk geldim bununla. bu durumda bizim trafik genel mudurlugunun soyledigi gecersiz. benim ikametim vardi ve kullanabiliyodum.

bunun disinda konustugum her surucu kursu turk ehliyetiyle 6 ay araba kullanabilecegimi soyluyodu.

ayrica munih KVR yani bolge yonetim merkezine bagli olan ehliyet kurumunun sayfasindan da sana bi yazi yazayim;

"Wenn Sie einen auslaendischen Fuhrerschein besitzen, durfen Sie damit bis zu sechs Monate nach der ersten Anmeldung in Deutschland fahren. Danach mussen Sie Ihren Fuhrerschein umschreiben lassen."

tercumesi de;

"eger yabanci ehliyetiniz varsa, almanyada adres beyanindan sonraki ilk 6 ay icersinde bu ehliyetle arac surebilirsiniz. Daha sonra ehliyetinizi degistirtmek zorundasiniz."

eger hala suphen varsa bosver almanyada araba kullanmayi :)

hatta arti olarak, vizenin verildigi tarih degil almanyada adres beyani yaptiktan sonra 6 ay gecerli.

Karthus

Mesaj gönderen Karthus » Cmt Nis 06, 2013 1:07 pm

ikamet etmeyenler icin dedigim halen gecerli dostum dedigim yanlis bisey degil.Senin dedigine gore turistik gelenler kullanamaz
RASTAFARI

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Nis 06, 2013 2:02 pm

evet haklisin, en son dedigime gore turistikler kullanamiyo, yani schengen vizesi alanlar. ama oyle bisey soz konusu degil, turistik gelen zaten bir yil icinde 6 ay kalabiliyo almanyada maksimum o da 3 ay 3 ay. yani onlar acisindan bi sorun olma ihtimali dahi yok. turistk gelenlerin adres beyani yapma zorunlulugu yok diye biliyorum ve tum turistik gelislerimde adres beyani da yapmadim.

neyse sonuc olarak turistik amacli gelenler zaten kullanabiliyo.

strider

Mesaj gönderen strider » Cmt Nis 06, 2013 2:12 pm

@welly275

Ben ilk basta senin durumun farkli diye dusunmustum cunku sen ehliyet icin basvuruyorsun ve sana ayri bir belge veriyorlar arac kullanabilmen icin diye.

Yaptigin alinti ile yani kaynak gosterince her sey cok net. Artik suphe yok tesekkuler:)

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Prş May 30, 2013 3:31 pm

Benimde tr den ehliyetim var ama almanyada 3 yilimi bir kac ay gecirdim saniyorum en bastan yapmam gerekecek simdi ona ayiracak ne zamanim nede param var malesef .

turkiyedeki ehliyetlerimizin ileri bir tarihte gecerli olma ihtimali hicmi yok ? cipli ehliyetlerden bahsetmis bir arkadas onlar almanyada gecerli olacakmi acaba ? keske oyle birsey olsada 250 euro verip bi araba alsam = )
gdld

dzdaw

Mesaj gönderen dzdaw » Prş May 30, 2013 4:44 pm

http://www.turing.org.tr/tr/uluslararasi_ehliyet.asp

Bilmem isine yarar mi bu link. hmmm