Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Çalışma İzni Hakkinda

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Muriel

Re: Çalışma İzni Hakkinda

Mesaj gönderen Muriel » Pzt Oca 08, 2018 11:13 pm

Physiker yazdı: Pzr Oca 07, 2018 11:27 pm Calisabilirsin.
Teşekkürler yanıt için.

Birde tatillerde haftada 40 saat çalışabiliyormuşuz. Bu kış döneminden yaza geçerken geçerli mi yoksa sadece yaz tatilinde mi geçerli? Sonuçta dönem 31 Mart'da biterek, 1 Nisan da başlıyor.

Daha anlaşılır ve örnek olması için bizim okuldaki tarihler şöyle.

Last Day of Lectures : February 02, 2018
End of Semester : March 31, 2018
Benim sınavlarım ise 13 Şubat ile 20 Mart arasında.

Sormak istediğim ise hangi tarihler arasında 40 saat çalışma hakkım bulunuyor.

Tekrar kısa bir yanıt verebilirseniz çok sevinirim.

Kullanıcı avatarı
erennnsahin

Mesaj gönderen erennnsahin » Sal Oca 09, 2018 1:24 pm

http://www.zeit.de/karriere/beruf/2010- ... n-schueler

Aradigin sorulara bu makalede cevap bulabilirsin. 2010 Tarihli bi yazi ama degisiklik olsaydi güncellenirdi diye düsünüyorum

Muriel

Mesaj gönderen Muriel » Sal Oca 16, 2018 10:49 pm

erennnsahin yazdı: Sal Oca 09, 2018 1:24 pm http://www.zeit.de/karriere/beruf/2010- ... n-schueler

Aradigin sorulara bu makalede cevap bulabilirsin. 2010 Tarihli bi yazi ama degisiklik olsaydi güncellenirdi diye düsünüyorum
Merhaba Eren, teşekkürler yazı ve yanıt için.

Yazıyı inceledim orada da "lecture period" ve "semester breaks" terimleri kullanılmış. Aslında ders dönemi bittikten sonra -yani 3 Şubat itibari ile- haftalık 20 saati aşabiliyoruz diye anlıyorum ben ama yinede yanlış anlama olması ihtimali ile, tecrübe edenden duymak istedim.

Bu yüzden 3 Şubat itibari ile 20 saati aşıp aşamayacağımı netleştirebilirse tecrübeli biri, çok sevinirim. 2 ay haftada 40 saat çalışacağım yok zaten ama sınavlar arasında uzun boşluklar olduğu için arada bir haftayı 30 saatle falan değerlendirmek istiyorum.

zndemirpolat

Mesaj gönderen zndemirpolat » Pzt Şub 26, 2018 5:01 pm

Arkadaşlar merhaba!

Werkstudent olarak bir is buldum haftalık 20 saat çalışabileceğim. Ayni zamanda okuduğum okuldaki bir Hocam kendi kürsüsünde asistan öğrenci pozisyonunda bana is ayarladı. Okuldaki is 6 saat/ hafta.

Yasal olarak iki işte ayni anda çalışabiliyor muyum ? Yanı oturum muhabbetinde sorun yaratır mi bu okuldaki is ?

Teşekkürler şimdiden

chipper

Mesaj gönderen chipper » Pzt Şub 26, 2018 8:18 pm

Merhaba arkadaşlar, yarın benimde bir iş görüşmem var. 2 aydır Almanyadayım ve dil okuluna devam ediyorum. Bende dil okulu ve öğrenci vizesi ile geldim. Henüz oturum kartımı almadım, onun için de randevum bu çarşamba. Okuduklarım kadarı ile werkstudent olarak çalışabiliyoruz. Vollzeit çalışamıyoruz. Peki bunlar dışında çalışabilmek için bir klasman yokmu. Yani ben mesela evde çok sıkıldığım için hemde ek bir gelir olsun diye keyif alabileceğim bir işe girmek istedim aynı zamanda da Almancamı da geliştirip pekiştirebileceğim. Ancak yasa, oturum, yabancılar şubesi kısımları beni de endişelendirmiyor değil. Uygun bir iş bulduğumuzda oturumumuzu öğrencilikten çalışana kaydırsak ozaman da öğrenci olma şansımızı yitiriyoruz. Özellikle ikinci sene için bloke hesap vs. gerekliliğinden çalışmak gerekli diye düşünüyorum. Yaşı çok büyük olmayanlar için pek gerekli olmasada bu durum Tr de üni bitirmiş, çalışmış ve şuan kendi alanında iş bulabilmek için tek gerekeni Almanca öğrenmek olan kişiler için hangi yollar izlenebilir acaba?
Bu forumun öğrenci odaklı olduğunun farkındayım ama hak vereceksinizdir ki Almanya'da öğrenci olarak bir süre sonra hem sıkılabilir hemde maddi olarak yeterli gelemeyebilirsiniz.

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Cum Mar 02, 2018 12:07 am

Merhaba benim de tekrar bir sorum olacak ben de dil kursundayım bana Yabancılar dairesinden gelen yazıda tatil zamanları çalışabileceğim yazıyordu. Şimdi tatil zamanı kapsamını tam anlayamadım. Yılbaşı, paskalya vs falan kesinlikle bu "Ferienzeit" oluyor ona eminim ama acaba okulun "Vorlezungzeit" dışında kalan zamanları da mı tatil olarak sayılıyor? Ya da dil kursumun olmadığı zamanlar. Bide benim oturum iznimde küçük bir hata olmuş galiba. Ben almanyada 5 aydır okulla tam olarak alakası olmayan (öğrenci kimlik kartı vermeyen) dil kursuna devam ediyorum ama universiteninde dil kursundan davetiye almıştım ancak üniversite B2 kurundan itibaren hazırlık sınıfına aldığı için sınav yapması gerekiyordu. Ben de yabancılar dairesine normal dil kursu kayıdımla birlikte okul davetiyesini (dil kursuyla şartlı kabülümü) de vermiştim ancak okula kayıdımı sınavdan sonra mart ayında yaptırabileceğimi söylemiştim. Şuan bi aksilik çıkmazsa okulun DSH hazırlık kursuna 4-5 gün sonra kayıt yaptıracağım ancak yabancılar dairesinden gelen yazıda vizenin şuan bulunduğum dil kursuna göre geçerli olduğu yazıyor. Yani bundan dolayı acaba şuan gittiğim dil kursunun tatillerine göre mi yoksa okulun tatillerine göre mi çalışma iznim oluyor? Bide şuan gittiğim kurs 1 ay içinde bitecek ve C1 seviyesi biteceği için devam edebileceğim herhangi bir kur da yok. Yani yabancılar dairesine okulun kursuna yazıldığımı çaktırmazsam 1 ay sonra tamamen mi tatil sayılır acaba? Ama tabi ben tam olarak tatil kapsamını da anlamış değilim.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Cum Mar 02, 2018 11:06 pm

chipper yazdı: Pzt Şub 26, 2018 8:18 pm Merhaba arkadaşlar, yarın benimde bir iş görüşmem var. 2 aydır Almanyadayım ve dil okuluna devam ediyorum. Bende dil okulu ve öğrenci vizesi ile geldim. Henüz oturum kartımı almadım, onun için de randevum bu çarşamba. Okuduklarım kadarı ile werkstudent olarak çalışabiliyoruz. Vollzeit çalışamıyoruz. Peki bunlar dışında çalışabilmek için bir klasman yokmu. Yani ben mesela evde çok sıkıldığım için hemde ek bir gelir olsun diye keyif alabileceğim bir işe girmek istedim aynı zamanda da Almancamı da geliştirip pekiştirebileceğim. Ancak yasa, oturum, yabancılar şubesi kısımları beni de endişelendirmiyor değil. Uygun bir iş bulduğumuzda oturumumuzu öğrencilikten çalışana kaydırsak ozaman da öğrenci olma şansımızı yitiriyoruz. Özellikle ikinci sene için bloke hesap vs. gerekliliğinden çalışmak gerekli diye düşünüyorum. Yaşı çok büyük olmayanlar için pek gerekli olmasada bu durum Tr de üni bitirmiş, çalışmış ve şuan kendi alanında iş bulabilmek için tek gerekeni Almanca öğrenmek olan kişiler için hangi yollar izlenebilir acaba?
Bu forumun öğrenci odaklı olduğunun farkındayım ama hak vereceksinizdir ki Almanya'da öğrenci olarak bir süre sonra hem sıkılabilir hemde maddi olarak yeterli gelemeyebilirsiniz.
dil okulundaysaniz calisma izninizin oldugunu sanmiyorum , werkstudent ögrenci olanlar icin gecerli dil kursu ögrencileri icin degil , dil okulunda genelde sadece tatillerde ; Silvertir , paskalya gibi tatillerde oluyor.
zndemirpolat yazdı: Pzt Şub 26, 2018 5:01 pm Arkadaşlar merhaba!

Werkstudent olarak bir is buldum haftalık 20 saat çalışabileceğim. Ayni zamanda okuduğum okuldaki bir Hocam kendi kürsüsünde asistan öğrenci pozisyonunda bana is ayarladı. Okuldaki is 6 saat/ hafta.

Yasal olarak iki işte ayni anda çalışabiliyor muyum ? Yanı oturum muhabbetinde sorun yaratır mi bu okuldaki is ?

Teşekkürler şimdiden
forumda okuduguma göre zaman sinirlarini gecmezsen bir sorun olmuyor , 20+6 oldugu zaman sikinti olabilir belki onu en iyisi yabancilar subesine sormak

Bilu1 yazdı: Cum Mar 02, 2018 12:07 am Merhaba benim de tekrar bir sorum olacak ben de dil kursundayım bana Yabancılar dairesinden gelen yazıda tatil zamanları çalışabileceğim yazıyordu. Şimdi tatil zamanı kapsamını tam anlayamadım. Yılbaşı, paskalya vs falan kesinlikle bu "Ferienzeit" oluyor ona eminim ama acaba okulun "Vorlezungzeit" dışında kalan zamanları da mı tatil olarak sayılıyor? Ya da dil kursumun olmadığı zamanlar. Bide benim oturum iznimde küçük bir hata olmuş galiba. Ben almanyada 5 aydır okulla tam olarak alakası olmayan (öğrenci kimlik kartı vermeyen) dil kursuna devam ediyorum ama universiteninde dil kursundan davetiye almıştım ancak üniversite B2 kurundan itibaren hazırlık sınıfına aldığı için sınav yapması gerekiyordu. Ben de yabancılar dairesine normal dil kursu kayıdımla birlikte okul davetiyesini (dil kursuyla şartlı kabülümü) de vermiştim ancak okula kayıdımı sınavdan sonra mart ayında yaptırabileceğimi söylemiştim. Şuan bi aksilik çıkmazsa okulun DSH hazırlık kursuna 4-5 gün sonra kayıt yaptıracağım ancak yabancılar dairesinden gelen yazıda vizenin şuan bulunduğum dil kursuna göre geçerli olduğu yazıyor. Yani bundan dolayı acaba şuan gittiğim dil kursunun tatillerine göre mi yoksa okulun tatillerine göre mi çalışma iznim oluyor? Bide şuan gittiğim kurs 1 ay içinde bitecek ve C1 seviyesi biteceği için devam edebileceğim herhangi bir kur da yok. Yani yabancılar dairesine okulun kursuna yazıldığımı çaktırmazsam 1 ay sonra tamamen mi tatil sayılır acaba? Ama tabi ben tam olarak tatil kapsamını da anlamış değilim.
tatil zamani dedigin gibi o Ferienzeit oluyor veya mesela yilbasinda benim okulum 2 hafta tatildi o zaman araliginda calisabilecegimi söylemislerdi sordugumda subeye , yalniz ben , dil kursu boyunca sinirsiz tatil sayiliyirouz calisabiliriz veya haftasonu da tatil calisabiliyosun tarzinda seyler söyleyen insanlar gördüm öyle bir sey yok :D onu belirtiyimde :D
Arkadaslar ben erkegim =)

chipper

Mesaj gönderen chipper » Prş Mar 08, 2018 8:11 pm

kiss25 yazdı: Cum Mar 02, 2018 11:06 pm dil okulundaysaniz calisma izninizin oldugunu sanmiyorum , werkstudent ögrenci olanlar icin gecerli dil kursu ögrencileri icin degil , dil okulunda genelde sadece tatillerde ; Silvertir , paskalya gibi tatillerde oluyor.

forumda okuduguma göre zaman sinirlarini gecmezsen bir sorun olmuyor , 20+6 oldugu zaman sikinti olabilir belki onu en iyisi yabancilar subesine sormak

tatil zamani dedigin gibi o Ferienzeit oluyor veya mesela yilbasinda benim okulum 2 hafta tatildi o zaman araliginda calisabilecegimi söylemislerdi sordugumda subeye , yalniz ben , dil kursu boyunca sinirsiz tatil sayiliyirouz calisabiliriz veya haftasonu da tatil calisabiliyosun tarzinda seyler söyleyen insanlar gördüm öyle bir sey yok :D onu belirtiyimde :D

Bana auslanderbehörde den ilk olarak bir kağıt verildi, NRW deyim. 6 hafta içinde oturum kartım elime ulaşmış olacak ve 1 yıllık verdiler oturumu. Öğrenci ve dil kursu olarak belirtilmiş durumda. Verilen bu kağıtta yan haklar olarak çalışma durumu tatil günleri ve praktikum yapılabilir olarak belirtiliyor. Tatil günlerini bende anlamıyorum. Dil kursundayken çok fazla boş zamanımız oluyor ama diyelim ki sadece resmi tatillerden bahsediyorlar, peki praktikum yapabiliyormuyuz bu yazan ifadeye göre. Bulduğumuz işler bizi praktikant olarak gösterebiliyor mu. Daha önce deneyen varmı acaba?
Ayrıca bulduğumuz işte kayıtsız çalışmaya başladık diyelim farkedilmesi nasıl oluyor ve farkedildiğinde direk sınır dışı mı ediliyoruz.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Prş Mar 08, 2018 10:47 pm

Praktikum olayini bilmiyorum acikcasi , kayitsiz derkende galiba kacak olarak calismaktan bahsediyorsun :D o konuda da bir bilgim yok yakalarlarsa ne oluyor ne bitiyor bu tamamen risk almakla alakali sonucta yakalnirsan sinir disi edilmesen bile (ki bilmiyorum edip etmediklerini) pasaportuna islenir böyle bir suc ve heryerde karsina cikar yine de dedigim gibi kacak calisan insan sayisida azimsanmicak kadar cok heralde :D

w-ingenieur

Mesaj gönderen w-ingenieur » Pzt Nis 16, 2018 9:12 pm

Herkese Merhaba,

Oncelikle bir kac sorum olacak. Yaklasik 6 aydir minijob um var. Werkstudent olarak is buldum. toplamda 120 tam 240 gun yarim gun calisma hakkim var. Simdiye kadar toplamda kac gun calistigimi nerden ogrenebilirim. Ayrica minijob icin isveren bana dediki istersen seni abmeldung yapmayayim arada c.tesi gunleri calisirsin. Ayni anda 2 iste calismam yasal mi?

Werkstudent olarak haftada 20 saati asmadan calistigimizda vergi kesintisi olmuyormus. Bu ne kadar dogru?

Konu hakkinda bilgisi olan beni bilgilendirirse sevinirim.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Pzt Nis 16, 2018 11:48 pm

w-ingenieur yazdı: Pzt Nis 16, 2018 9:12 pm Herkese Merhaba,

Oncelikle bir kac sorum olacak. Yaklasik 6 aydir minijob um var. Werkstudent olarak is buldum. toplamda 120 tam 240 gun yarim gun calisma hakkim var. Simdiye kadar toplamda kac gun calistigimi nerden ogrenebilirim. Ayrica minijob icin isveren bana dediki istersen seni abmeldung yapmayayim arada c.tesi gunleri calisirsin. Ayni anda 2 iste calismam yasal mi?

Werkstudent olarak haftada 20 saati asmadan calistigimizda vergi kesintisi olmuyormus. Bu ne kadar dogru?

Konu hakkinda bilgisi olan beni bilgilendirirse sevinirim.
Ayni anda 2 iste calisabilirsin ama AT 11 liysen sanirim bildigim kadariyla 450 eurodan fazla kazanamiyorsun

w-ingenieur

Mesaj gönderen w-ingenieur » Sal Nis 17, 2018 2:31 pm

Tesekkur ederim. At 11 belgem yok. galiba 2 iste calisinca vergi odemek zorundayim. Sadece wekstudent olarak haftada 20 saati asmayacak sekilde calisinca vergi kesiliyor mu?

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Sal Nis 17, 2018 4:05 pm

w-ingenieur yazdı: Sal Nis 17, 2018 2:31 pm Tesekkur ederim. At 11 belgem yok. galiba 2 iste calisinca vergi odemek zorundayim. Sadece wekstudent olarak haftada 20 saati asmayacak sekilde calisinca vergi kesiliyor mu?
ögrenci oldugun icin sanirim aylik 950 küsür euroya kadar kesilmiyor kesileni yil sonu finanzamttan alabiliyormussun diye duymustum emin degilim , ama fazlasi gecerse ne olur ne biter bilmiyorum ben de merak ediyorum acikcasi bu konuyu

w-ingenieur

Mesaj gönderen w-ingenieur » Sal Nis 17, 2018 5:35 pm

kiss25 yazdı: Sal Nis 17, 2018 4:05 pm ögrenci oldugun icin sanirim aylik 950 küsür euroya kadar kesilmiyor kesileni yil sonu finanzamttan alabiliyormussun diye duymustum emin degilim , ama fazlasi gecerse ne olur ne biter bilmiyorum ben de merak ediyorum acikcasi bu konuyu
Tesekkurler cevaplarin icin. Finanzamtta gidecem vaktim oldugunda 2017 yili vergi iadesi icin. Orda herseyi soracam. Sonra yine burda yazarim.

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Çrş Haz 06, 2018 7:37 pm

Arkadaşlar selam

yeni başlık açmak istemedim werkstudent poziyonları çalışma iznindeki günleri mi kullanıyor (120 tam 240 yarım ) yoksa werkstudent/praktikant pozisyonları buna dahil olmuyor mu ? Çünkü en basitinden werkstudent pozisyonu 3 veya 6 aydan teklif ediliyor.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Haz 07, 2018 9:51 am

münih yabancilar dairesi bana birkac sene önce werkstudent, praktikum ve hiwi‘nin o günlerden düsmedigini söylemisti.

Lopster

Mesaj gönderen Lopster » Prş Haz 07, 2018 1:04 pm

Dil kursu yapan birisi Studentenwerk olarak çalışabiliyor mu ?

Kullanıcı avatarı
Mcgill

Mesaj gönderen Mcgill » Prş Şub 07, 2019 4:22 am

Physiker yazdı: Pzr Oca 07, 2018 11:27 pm Calisabilirsin.
Gürkan abi (siteyi kurduğunuz için size ve diğer kuruculara teşekkür ediyorum)şartlı kabulle gelip dil kursuna başlayınca çalışma izni eyalete göre hatta şehirlere göre farklılık gösterdiğini yazmıştı bir arkadaş,hangi şehirde hangi eyalette ne kadar çalışma izni olduğunu gösteren bir site var mı?
A şehrindeki üniversiteye şartlı kabulle gelip B şehrindeki dil kursuna başlayınca çalışma izninde bir değişiklik oluyor mu?
Sadece tatilde mi yoksa normal iş günlerinde de çalışılabilir mi?