Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT 11 belgesi ile doktora gitmek

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
John

AT 11 belgesi ile doktora gitmek

Mesaj gönderen John » Prş Şub 16, 2017 10:33 pm

AT 11 belgesi ile Almanya'ya gelen, doktora giden arkadaşlar tecrübelerini bu başlık altında paylaşabilirlerse sevinirim.

- Muayene için para ödeniyor mu?
- İlaç için para ödeniyor mu?
- AT 11 belgesi sorgusuz kabul ediliyor mu yoksa bu ne diyip ilgili makamları arama ihtiyacı duyuluyor mu?
- AT 11 belgesi ile vize sürenizi uzatmaya Ausländerbehörde'ye gittiğinizde kabul oluyor mu?

Ek olarak, AT 11 belgesinin işlevi nedir? Nasıl işler? Sigorta şirketi size bu belgeyi götürdüğünüzde ne verir?

AT 11 belgesinin geçerliliği ile kafası karışmış bir vaziyetteyim. Sizden bilgi ve birikimlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: AT 11 belgesi ile doktora gitmek

Mesaj gönderen Physiker » Cum Şub 17, 2017 10:56 am

Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

John

Mesaj gönderen John » Cum Şub 17, 2017 12:39 pm

O başlığa baktım ben ama orada her kafadan ayrı ses çıkmış, tam olarak net bir bilgillendirme yok. Nereye soru soracağını bilmeyen insanlar da başlığın içerik kalitesini bozmuş, alakasız sorular sormuş, şartlı kabul nasıl alırız falan diye. 14 sayfa var %90'ı alakasız ya da 10 defa şartlı kabul alınca AT 11 lazım mı diye sorularla dolu.
Bu AT 11'i doğu almanya'da tanımıyorlar, TK'ya da gitsem AOK'ya da gitsem biz bu belgeyi bilmiyoruz diyip amirlerini arıyorlar. Allah'tan hastalanmadım da doktora gidip madara olmadım.
Özellikle AT 11 kullanarak vizesini uzatan veya bu belge ile doktora yakın zamanda giden arkadaşlardan bir bilgilendirme rica ediyorum.

Lokman

Mesaj gönderen Lokman » Pzt Mar 13, 2017 2:09 am

AT/11 belgesi almanyadaki tedavi masraflarinizin SGK tarafindan odenmesini saglayan bir belgedir. Bildigim kadariyla bu kagitla direk doktora gidemezsiniz. AT/11 belgesini bir sigorta sirketine goturdugunzde size Abrechnungsschein denilen A5 boyutunda bir kagit verilir. Bu kagitla doktora gidebilir, sigortali bir vatandas hangi haklardan yararlaniyorsa, siz de ayni haklardan yararlanabilirsiniz. Muayene ve tedavi ucreti alinmaz. Buna dis tedavileri de dahildir.(Hastanede yatmisligim, iki defa dis kökü kisaltma ameliyati olmuslugum vardir.) Eczanede de herkesin odedigi, ilaclara gore degisen, bildigim kadariyla 5-20euro arasi bir ucret tahsil edilir.

Size tavsiyem, belgeyi sigorta sirketine goturdugunuzde daha sonra yorulmamak adina birkac tane Abrechnungsschein istemenizdir. Cunku her doktora ayri bir Abrechnungsschein goturmeniz gerekiyor. Dis tedavileri icin de farkli bir Abrechnungsschein veriliyor. Eger dis hekimine gidecekseniz bunu ayrica soylemelisiniz. Bir kac hafta sonra AT/11 belgesi sisteme kayitli olacak ve tekrar gittiginizde size Abrechnungsschein yerine isinizi kolaylastirmak adina Versicherungsbescheinigung verilecek. Bundan sonra her gittiginiz doktorda bu kagidin fotokopisi cekilip orijinali size geri verilecek. Yani artik her doktor icin Abrechnungsschein almak zorunda kalmayacaksiniz.

Sigorta sirketine gittiginizde belgeyi taniyamayabiliyorlar. Bu Türkiye Cumhuriyeti ve Almanya Federal Cumhuriyeti arasinda imzalanmis bir anlasma sonucu alinan bir belgedir ve kabul gormek zorundadir. Benim gittigim memur, sehirdeki AOK merkez subesini arayip ne yapmasi gerektigini sormustu.

Oturum uzatmaya gelecek ay gidecegim. Bana verilen Versicherungsbescheinigung ile hic bir sikinti cikacagini sanmiyorum.

John

Mesaj gönderen John » Pzt Mar 13, 2017 11:55 am

Lokman yazdı:AT/11 belgesi almanyadaki tedavi masraflarinizin SGK tarafindan odenmesini saglayan bir belgedir. Bildigim kadariyla bu kagitla direk doktora gidemezsiniz. AT/11 belgesini bir sigorta sirketine goturdugunzde size Abrechnungsschein denilen A5 boyutunda bir kagit verilir. Bu kagitla doktora gidebilir, sigortali bir vatandas hangi haklardan yararlaniyorsa, siz de ayni haklardan yararlanabilirsiniz. Muayene ve tedavi ucreti alinmaz. Buna dis tedavileri de dahildir.(Hastanede yatmisligim, iki defa dis kökü kisaltma ameliyati olmuslugum vardir.) Eczanede de herkesin odedigi, ilaclara gore degisen, bildigim kadariyla 5-20euro arasi bir ucret tahsil edilir.

Size tavsiyem, belgeyi sigorta sirketine goturdugunuzde daha sonra yorulmamak adina birkac tane Abrechnungsschein istemenizdir. Cunku her doktora ayri bir Abrechnungsschein goturmeniz gerekiyor. Dis tedavileri icin de farkli bir Abrechnungsschein veriliyor. Eger dis hekimine gidecekseniz bunu ayrica soylemelisiniz. Bir kac hafta sonra AT/11 belgesi sisteme kayitli olacak ve tekrar gittiginizde size Abrechnungsschein yerine isinizi kolaylastirmak adina Versicherungsbescheinigung verilecek. Bundan sonra her gittiginiz doktorda bu kagidin fotokopisi cekilip orijinali size geri verilecek. Yani artik her doktor icin Abrechnungsschein almak zorunda kalmayacaksiniz.

Sigorta sirketine gittiginizde belgeyi taniyamayabiliyorlar. Bu Türkiye Cumhuriyeti ve Almanya Federal Cumhuriyeti arasinda imzalanmis bir anlasma sonucu alinan bir belgedir ve kabul gormek zorundadir. Benim gittigim memur, sehirdeki AOK merkez subesini arayip ne yapmasi gerektigini sormustu.

Oturum uzatmaya gelecek ay gidecegim. Bana verilen Versicherungsbescheinigung ile hic bir sikinti cikacagini sanmiyorum.
Ağzına sağlık lokman kardeş, bizi tecrübelerinle aydınlattığın için teşekkür ederim. Şimdi daha önce http://community.deutschstudent.com/vie ... 53&t=10256 bu başlık altında Ausländerbehörde ile yaşadığım sorunu anlattım. Bana AOK senin bahsettiğin Abrechnungsschein belgesini falan vermedi, TK'ya da gittim onlar da merkeze vs. telefon etti yine hiçbir belge vermedi. Bir de Ausländerbehörde bu AT 11 ile benim vize süremi uzatmadı. Onun için merak ettim hangi eyalette yaşadığını sorabilir miyim?

Lokman

Mesaj gönderen Lokman » Pzt Mar 13, 2017 10:44 pm

Rica ederim :) Rheinland-Pfalz eyaletinde yer alan Koblenz sehrinde yasiyorum. Elimde sadece dis tedavisi icin verilen Erfassungsschein(Abrechnungsschein´in dis hekimi versiyonu) adli belgenin bir ornegi bulunuyor. Onun fotograflarini burada paylasiyorum. Belki bunu AOK´ya gosterirseniz bir faydasi dokunur. Olmazsa onlardan Rheinland-Pfalz`daki ya da Bati Almanya´nin herhangi bir eyaletindeki AOK´ yi arayip ne yapmalari gerektigini ogrenmelerini rica edin. Orada yabanci nufusu dusuk oldugundan boyle bir durumu muhtemelen daha once hic yasamamislardir.
Bu arada duzeltme yapmak istiyorum:

1)Ilk yazimda bu belge ile normal sigortali bir vatandasin yararlandigi tüm haklardan yararlanabileceginizi yazmistim. Bu yanlis bir tanimdi. Mevcut bir hastaliginizin teshis ve tedavisi icin gereken tüm uygulamalar sigorta kapsami altindadir. Ancak kendi isteginizle, acilen gerekli olmayan herhangi bir sey yaptirmak istediginizde sigortanin yukumlulugu ortadan kalkiyor. Burada tabi ki normal sigortalilardan daha dezavantajli bir konumda kaliyorsunuz.

2)Oturum uzatmak icin bugun randevu aldim. Gorevli memur benden sigortali olup olmadigimi gosteren bir belge istemedi. Sigortadan cikis yapildiginda sigorta sirketi tarafindan yabancilar polisine ya da universiteye haber verildigini okudugumu hatirliyorum buradaki bir konu basligi altindaki bir yazida. Yanlis mi hatirliyorum, bilemeyecegim ama muhtemelen bu nedenle istenmeye gerek duyulmamistir.

Not: Fotograflarin kalitesizligi icin ozur diliyorum.

John

Mesaj gönderen John » Prş Mar 16, 2017 3:44 am

Lokman kardeş tekrardan sağolasın paylaşımların için Allah razı olsun. Estağfurullah fotoğraf kalitesi falan diye özür dilemişsin hiç gereği yok. İnşallah senin aracılığınla buradan ihtiyacı olan arkadaşlar ileride faydalanabilirler. Çok güzel bir güncelleştirme oldu bu başlık için: http://community.deutschstudent.com/vie ... =53&t=4980

Benim kanaatimce Magdeburg'daki Ausländerbehörde yine bu belgeyi kabul etmez ama önemli değil benim gönlüm ister ki benden sonra yeni gelecek arkadaşlar burada yazılanlanlardan faydalansın.
Aklıma takılan bir şey var, ilk defa vize süreni uzatmaya gittiğinde Ausländerbehörde'ye yine bu belgeyle mi uzattın?

Lokman

Mesaj gönderen Lokman » Cmt Mar 18, 2017 12:30 am

Tekrar rica ederim :) Yardim edebilirsem ne mutlu bana!

Son sordugunuz sorunun cevabini onceki yazimda cevaplayacaktim. Yaziyi yazdim, ancak gereksiz bilgi olmasin diye tekrar sildim :)

Ben universiteden kabul aldigimda kayit icin sadece 5 gun vaktim kalmisti. Bildiginiz uzere universiteye kayit icin sigortali olundugunu ya da sigortadan muaf olundugunu gosteren bir belge gerekiyor. Benim elimde henuz AT/11 Belgesi yoktu ve belgenin Türkiye´den gelmesi de uzun surecekti. Bu yuzden once AOK`dan ogrenci sigortasi yaptirdim. Ayda 84 euro odüyordum bu sigorta icin. Okula kaydimi ve oturum izni uzatma isini bu sigortayla hallettim. Iki ay sonra AOK´ya AT/11 Belgesini götürdüm. O gune kadar odedigim para, bana aylik taksitler halinde(benim odedigim sekilde) geri ödendi. Neden pesin odemediklerini bilmiyorum, sormadim. Sigorta kartim geri alinip, yerine Abrechnungsschein verildi. Sonraki gidisimde de Versicherungsbescheinigung verildi bana.

Abrechnungsschein`in Ausländerbehörde tarafindan kabul gorecegini ben de sanmiyorum. Bunun icin bir Versicherungsbescheinigung gerekiyor. Bunu da size sigorta acenteniz normalde temin ediyor. Ama sizin gittiginiz sigorta acentlerinin AT/11 ile ne yapacaklarini bilmemeleri isinizi bozuyor. Bu yuzden bence siz de bu is cozume kavusturulana kadar normal bir sigorta yaptirip tüm islerinizi bununla halledin. Ki zaten oyle yaptiginizi okumustum.

Bu arada benim de size 2 sorum var:
Su anda universite ogrencisi misiniz? AT/11 belgenizin gecerlilik suresi ne kadar?

Bunlari sadece meragimdan ötürü soruyorum.
Cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim.

baneful

Mesaj gönderen baneful » Cmt Mar 18, 2017 12:55 am

bende okula ilk kaydimi yaptiktan 1 yil sonra AT11 belgelerini AOK ya götürdüm(gecmise dönük olan 2 belgeyide aldim ).Daha ben görevliye ödedigim paralari geri alabilecegimi sormadan kendisi bana bu zamana kadar ödedigim miktari geri alabilcegimi söyledi :D 3-4 gün icinde 1 yil da ödedigim miktarin hepsini geri havale yapmislardi ;)

John

Mesaj gönderen John » Cmt Mar 18, 2017 1:06 pm

Şu anda üniversitede öğrenciyim, yüksek lisans yapıyorum. AT 11 belgem 6 aylıktı, Ekimden Mart ayının sonuna kadar. Benim durumumda işler biraz daha Ausländerbehörde'nin işgüzarlığıyla alakalı olarak kabul görmez diyorum. Benden acayip ev sahibinden imzalı ekstra bir belge falan da istemişlerdi. Bir de Lokman kardeşim sizin bahsettiğiniz "Versicherungsbescheinigung" belgesini ben TK'dan zaten temin etmiştim. Onu da kabul etmediler. Buyrun: http://i.hizliresim.com/qjg5WV.jpg bunu welly275 arkadaşımız da önermişti. Bana bu belgede Krankenversicherten-Nr. boş olduğu için olmaz dediler ve elime ekstra bir belge daha tutuşturdular o da http://i.hizliresim.com/yN7o7k.jpg. TK'ya bunu ben belgeyi alırken sormuştum bu niye boş diye, siz bizim üyemiz olmadığınız için demişlerdi. Ayrıntılı bilgiyi http://community.deutschstudent.com/vie ... 53&t=10256 burada bulabilirsiniz, ilk postta bana verilen ek belgeyi paylaşmıştım, Versicherungsbescheinigung ise 16 Şubat 2017'de attığım bir postta. İşe yaramadığını da 17'sinde teyit ettim.
Magdeburg'da bu yaşadığım AT 11 sıkıntısıyla ilgili oradaki görevlilere bu Versicherungsbescheinigung belgesi batı Almanya'da bu kabul görüyor, Köln'dekilere falan sorabilirsiniz dediğimde git o zaman Köln'de hallet işini diye cevap verdiler. Ben de mecburen Mawista'dan özel bir sağlık sigortası yaptırdım.

AT 11 meselesi Ausländerbehörde'nin keyfine kalmış bir şey, bana bu belgenin hiçbir faydası olmadı. İnşallah yeni gelecek başka arkadaşlar faydalanır. baneful arkadaşım sana da tecrübeni paylaştığın için teşekkür ederim.

Lokman

Mesaj gönderen Lokman » Cmt Mar 18, 2017 8:29 pm

Tekrar merhaba :)

Ev sahibinden ekstra belge dediginiz Wohnungsgeberbestätigung gibi bir sey mi?

Bunu da onceden yazacaktim ama sildim. Versicherungsnummer olmadan kabul etmemeleri normal cunku doktora gittiginizde, faturanin kime kesilecegi bilnimiyor eger bu numara yoksa.

Mawista´dan ayligi 37 euroya yaptirdiginiz sigortayla okula kayit yaptirabilmeniz beni sasirtti. Normalde Gesetzliche Krankenversicherung istiyorlar cunku. Bunun da ayligi yaklasik 90 euro. Bence siz AOK´da ogrenci sigortasi yaptirin. Versicherungsnummer alacaginiz icin size musteri muamelesi yaparlar artik. Sonra AT/11 ile bu sigortayi degistirmeye calisin. Ama aldiginiz cevap cok terbiyesizce olmus. Köln´ü arayip sormak cok mu zor anlayamadim.

Umudunuzu kaybetmeyin lütfen! Cozecegiz bu sorunu insallah :)

John

Mesaj gönderen John » Cmt Mar 18, 2017 9:15 pm

Okul sigorta belgesi olarak AT 11'i direk kabul etti, daha önce başka Türk öğrencileri de olduğu için sıkıntı olmadı. Okul bu Ausländerbehörde'den akıllı o konuda. TK'dan bana Versicherungsnummer gibi bir şey vermediler. Krankenversicherten-Nr. 'ı sordum, onu da bize kayıtlı değilseniz veremeyiz dediler.
Köln meselesini de okuldan bir arkadaşım önerdi, gelin görün ki işe yaramadı.
Ev sahibi belgesi de Mietbescheinigung, evin asıl sahibi tarafından imzalanması gereken bir belge. Ben kiracının alt kiracısıyım. Benim odayı kiraladığım arkadaşın imzası geçerli değil bu belge üzerinde. Sordum soruşturdum çevremde kimseden bu belge istenmemiş. Bürger Büro'dan alınan ikametgah belgesi bunun yerine geçerli oluyor dediler ama bizim Ausländerbehörde böyle bir şeyi ekstradan istiyor. Kontratımı, ikametgahımı, evi kiraladığım çocuğun evde kalmama onay verdiğini gösteren 3 ayrı belge gösterdim illa bunu da imzalatman lazım diye Mietbescheiningung verdiler. Özet olarak evin asıl sahibinin sizin o evde kaldığınızı onaylayan bir belge bu.

Toparlarsak Lokman, sizin attığınız posttan ben şunu anladım, önce normal bir 90 euroluk paket yaptırmak gerekiyor TK ya da AOK'dan sonra bunu AT11'e çevirirsek sigorta parası ödemekten kurtulmuş oluyoruz. Beni hiç bu şekilde aydınlatan birisi olmadı, forumda da denk gelmedim. Onun için Mawista'dan mecburi sağlık sigortası yaptırdım.

Neyse bu başlık altında konudan kopmayalım, benim vizeyle ilgili başka konularda yaşadığım ev sahibi belgesi gibi problemlerimi tartışmaya gerek yok. Sigorta için sadece şunu diyebilirim 1 senelik kontratım var Mawista ile sonrası Allah kerim. Demek ki AT-11 ile Almanya'ya gelmek tek başına yeterli değil, önce bir 90 euroluk sigorta yaptırmak gerekiyor sonra bunu AT-11'e çevirerek işleme devam ediliyor. Bu ayrıntı çok önemliydi, Allah razı olsun Lokman kardeşim.

Lokman

Mesaj gönderen Lokman » Cmt Mar 18, 2017 10:09 pm

Rica ederim :) Umarim yardimim dokunur...

Gelismeleri yine buraya yazin lutfen :)

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Mar 20, 2017 4:48 pm

Lokman dosya ekleri bildirdigin mesajdan silindi. yeni resimleri yeni cevap olarak gönderebilirsin

Lokman

Mesaj gönderen Lokman » Çrş Mar 22, 2017 8:10 pm

Kisisel bilgilerimi sansurlemeyi unuttugum icin kaldirilmasini istedigim Erfassungsschein(Abrechnungsschein´in dis tedavisi icin verilen sekli)´in arka yuzunun fotografi
Kisisel bilgilerimi sansurlemeyi unuttugum icin kaldirilmasini istedigim Erfassungsschein(Abrechnungsschein´in dis tedavisi icin verilen sekli)´in arka yuzunun fotografi
Kisisel bilgilerimi sansurlemeyi unuttugum icin kaldirilmasini istedigim Erfassungsschein(Abrechnungsschein´in dis tedavisi icin verilen sekli)´in ön yuzunun fotografi
Kisisel bilgilerimi sansurlemeyi unuttugum icin kaldirilmasini istedigim Erfassungsschein(Abrechnungsschein´in dis tedavisi icin verilen sekli)´in ön yuzunun fotografi

student6

Mesaj gönderen student6 » Pzt Ağu 21, 2017 4:21 pm

Lokman yazdı: Cmt Mar 18, 2017 12:30 am Tekrar rica ederim :) Yardim edebilirsem ne mutlu bana!

Son sordugunuz sorunun cevabini onceki yazimda cevaplayacaktim. Yaziyi yazdim, ancak gereksiz bilgi olmasin diye tekrar sildim :)

Ben universiteden kabul aldigimda kayit icin sadece 5 gun vaktim kalmisti. Bildiginiz uzere universiteye kayit icin sigortali olundugunu ya da sigortadan muaf olundugunu gosteren bir belge gerekiyor. Benim elimde henuz AT/11 Belgesi yoktu ve belgenin Türkiye´den gelmesi de uzun surecekti. Bu yuzden once AOK`dan ogrenci sigortasi yaptirdim. Ayda 84 euro odüyordum bu sigorta icin. Okula kaydimi ve oturum izni uzatma isini bu sigortayla hallettim. Iki ay sonra AOK´ya AT/11 Belgesini götürdüm. O gune kadar odedigim para, bana aylik taksitler halinde(benim odedigim sekilde) geri ödendi. Neden pesin odemediklerini bilmiyorum, sormadim. Sigorta kartim geri alinip, yerine Abrechnungsschein verildi. Sonraki gidisimde de Versicherungsbescheinigung verildi bana.

Abrechnungsschein`in Ausländerbehörde tarafindan kabul gorecegini ben de sanmiyorum. Bunun icin bir Versicherungsbescheinigung gerekiyor. Bunu da size sigorta acenteniz normalde temin ediyor. Ama sizin gittiginiz sigorta acentlerinin AT/11 ile ne yapacaklarini bilmemeleri isinizi bozuyor. Bu yuzden bence siz de bu is cozume kavusturulana kadar normal bir sigorta yaptirip tüm islerinizi bununla halledin. Ki zaten oyle yaptiginizi okumustum.

Bu arada benim de size 2 sorum var:
Su anda universite ogrencisi misiniz? AT/11 belgenizin gecerlilik suresi ne kadar?

Bunlari sadece meragimdan ötürü soruyorum.
Cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim.
Ben bu ekim sonu AT/11 alabileceğim Türkiyeden ama üniversitedeki kayıtlar daha erken. Ben de geç mi kayıt olsam (bu durumda derslerde kontenjan kaçırma riskim olabiliyormuş) yoksa sigortamı AOK' de ücretli yaptırıp sonra AT11 ile muaf olabilir miyim merak ediyordum
Sizin bu geri ödeme alabildim dediğiniz durum ne zaman ve hangi eyalette oldu?

Lokman

Mesaj gönderen Lokman » Pzt Ağu 21, 2017 5:16 pm

Merhabalar :)

Riske girmemek adina, size; AOK´dan ucretli ogrenci sigortasi yaptirip, universiteye kayit yaptirmanizi; akabinde Türkiye´den temin ettiginiz AT/11 belgesi ile AOK´ya basvurup, odediginiz parayi iade talebinde bulunmanizi oneririm.

Geri odeme, 2016 yilinda, Rheinland-Pfalz eyaletinde gerceklesmisti.

student6

Mesaj gönderen student6 » Pzt Ağu 21, 2017 8:50 pm

Lokman yazdı: Pzt Ağu 21, 2017 5:16 pm Merhabalar :)

Riske girmemek adina, size; AOK´dan ucretli ogrenci sigortasi yaptirip, universiteye kayit yaptirmanizi; akabinde Türkiye´den temin ettiginiz AT/11 belgesi ile AOK´ya basvurup, odediginiz parayi iade talebinde bulunmanizi oneririm.

Geri odeme, 2016 yilinda, Rheinland-Pfalz eyaletinde gerceklesmisti.
çok teşekkürler :) peki bu sigortayı yaparken AOK bir Alman bankasında hesabımızın olmasını istiyor mu? evetse bir hesabın açılması (Girokonto sanırım) ne kadar sürer yaklaşık?

Lokman

Mesaj gönderen Lokman » Sal Ağu 22, 2017 11:12 am

Malesef AOK´nin bir banka hesabina sahip olma sarti kosup kosmadigini bilmiyorum. Banka hesabi, pasaportunuzu beraber goturdugunuz takdirde bir kac dakika icinde acilir. Ancak sordugunuz sorularin AT/11 belgesiyle bir alakasi yok. Birinci sorunuzun cevabini AOK ile goruserek ogrenebilirsiniz.

Iyi gunler dilerim :)

John Steinbeck

Mesaj gönderen John Steinbeck » Pzr Ara 17, 2017 1:11 pm

Lokman yazdı: Pzt Mar 13, 2017 2:09 am AT/11 belgesi almanyadaki tedavi masraflarinizin SGK tarafindan odenmesini saglayan bir belgedir. Bildigim kadariyla bu kagitla direk doktora gidemezsiniz. AT/11 belgesini bir sigorta sirketine goturdugunzde size Abrechnungsschein denilen A5 boyutunda bir kagit verilir. Bu kagitla doktora gidebilir, sigortali bir vatandas hangi haklardan yararlaniyorsa, siz de ayni haklardan yararlanabilirsiniz. Muayene ve tedavi ucreti alinmaz. Buna dis tedavileri de dahildir.(Hastanede yatmisligim, iki defa dis kökü kisaltma ameliyati olmuslugum vardir.) Eczanede de herkesin odedigi, ilaclara gore degisen, bildigim kadariyla 5-20euro arasi bir ucret tahsil edilir.

Merhabalar, bu at11 belgesinin imkanlarini sartli kabul alip, dil kursu senesindede kullanabiliyormuyuz ? Birde benim dis teli taktirmam lazim, ucretsiz yapiyorlarsa ne kadar sira beklemek gerekecek ? Biliyorsunuz Türkiye’de 10-12 yil bekleniyor randevu.