Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ausländerbehörde AT-11 AOK sağlık sigortası sorunu

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
John

Ausländerbehörde AT-11 AOK sağlık sigortası sorunu

Mesaj gönderen John » Pzt Şub 06, 2017 2:57 pm

Arkadaşlar merhaba,

Ekim ayından beri Almanya'dayım, 6 aylık vize ile geldim ve vize süremi uzatmak istiyorum. 3 aydır sağlık sigortan yok belasıyla uğraşıyorum. Almanya'ya geldiğimde çevreden duyumla direk AOK'ya gitmiştim, doğru dürüst ilgilenmeden AT 11 belgemin fotokopisini çektiler ve üstüne kaşe basıp orjinalini alarak başka hiçbir belge vermeden "Senin iş halloldu" diyerek yolladılar. Haliyle böyle fotokopi üstüne kaşenin hiçbir yerde geçerliliği yok. Allah'a şükür hastalanmadım, öyle bir ihtiyacım olmadı ama Ausländerbehörde'ye vize süremi uzattırmak için gittiğimde bana senin sağlık sigortan yok, yaptır gel dediler. Sağlık sigortam AOK'dan var diyince elime "Landeshauptstadt Magdeburg Der Oberbürgermeister" belgesini tutuşturup, bunu imzalatman lazım dediler. Ben de Ausländerbehörde'den yeni termin alıp, gittim AOK'ya. Verdim bu belgeyi, imzalayıp geri verdiler. 2. kez ausländerbehördeye randevu günü gittim. Bana yine sağlık sigortan yok dediler. Belgede bazı maddelerin üstü çizildiği için kabul edilemezmiş:

http://i.hizliresim.com/Bvp6Q9.jpg

Belgenin boş hali:

http://i.hizliresim.com/yN7o7k.jpg

AOK'ya gittiğimde bu şekilde de kabul edilmesi gerektiğini söylediler, bir sıkıntı olursa diye birinin telefon numarasını verdiler. Bugün gittim Ausländerbehörde'ye bu numarayı arattırdım, ama yine Ausländerbehörde kabul etmeyiz bu şekilde bu belgeyi dedi. Senin sağlık sigortan tüm işlemleri kapsamıyor, git doğru dürüst mawista'dan falan ucuza sigorta yaptır öyle gel dedi. Böyle olunca ben de bir sinirle AOK'yla bütün ilişkimi kestim, AT 11 belgemi geri istedim.

Uzun bir mevzu kusura bakmayın ama iyice anlaşılsın diye bu şekilde açıkladım. Şimdi arkadaşlar sorum şu, AT 11 ile Almanya'ya geldikten sonra yine paralı bir sigorta yaptırmamız mı gerekiyor? Eski postlara baktığımda gerek yok diyen arkadaşlara güvenip ben de bir sigorta yaptırmadım ama şimdi vizemi uzatamıyorum. Türkiye'den AT 11 dışında başka belgeler de mi getirmemiz lazım? Durumum beni ciddi bir strese soktu, onun için bilgisi olan ve bu konuya açıklık getirebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
welly275

Re: Ausländerbehörde AOK sağlık sigortası sorunu

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Şub 06, 2017 8:51 pm

Muafiyet belgesi alsan yeterli olmasi gerekirdi. AOK nin neden muafsin diye bir belge vermedi merak ettim sahsen. Techniker Krankenkasse var oraya git muafiyet belgesi iste bakalim onlar napacak. Bescheinigung über die Befreiung diye tercüme edebilirsin.

John

Mesaj gönderen John » Pzt Şub 06, 2017 9:02 pm

Yanıtladığın için teşekkür ederim welly275. Ausländerbehörde resmini paylaştığım belgenin doldurulup imzalanmasını istiyor. Bana AOK dedi ki senin AT 11 belgen tüm sigortayı kapsamıyor, onun için bazı maddeleri çizmek zorundaymışlar. TK'ya ya da herhangi bir şirkete gitsem yine aynı netice olmaz mı?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Şub 07, 2017 12:16 am

benim dedigim o belge degil. bir arkadas AT-11le gidip zorunlu yasal saglik sigortasindan muafiyet belgesi almisti ve bu da yabancilar dairesi icin yeterli olmustu. gidip dedigim gibi sormaktan bisey kaybetmezsin. ama sen bölgedeki merkeze git, acentaya falan gitme. onlar belgeni alip 1-2 hafta sonra gönderebilir.

John

Mesaj gönderen John » Sal Şub 07, 2017 12:34 am

Peki deneyeceğim. İnşallah finallerden sonra şu işten kurtulmak istiyorum. Daha İngiltere vizesine başvuracağım, başlık da açtım onun için oradan bilgilendirme yapacağım ileride gitmek isteyen arkadaşlara.
Welly275 anlamadığım bir konu var, bu AT 11 bütün sigortayı kapsamıyor mu? Bizim başka belgeler de mi getirmemiz lazım bu konuda bilgin var mı? Mesela bana dediler ki AOK'da bu AT 11 fizik tedaviyi, kan-idrar check up testlerini kapsamıyor. Öyleyse bizim başka bir belge daha getirmemiz gerekmiyor mu? İlk defa bu sorunu yaşayan biriymişim gibi hissediyorum çünkü bütün forumu arattım başka hiç bu problemle karşılaşan arkadaş görmedim. Herkes AT 11 ile sigorta işini sorunsuz halletmiş bana gelince niyeyse olmuyor, para öde diyorlar.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Şub 07, 2017 12:41 pm

sana muafiyet belgesi yerine farkli belge verdiklerinden isler karismis gibi duruyo ama ben bu ise girmedim hic. tam bilgim yok.

ben burada AOK'da sigortaliyim. Türkiyeye giderken almanya da türkiyeye gidenler icin AT 11 düzenliyo. Bana onlardan söylenen, AT 11 sadece acil hizmetleri kapsiyo dediler. Karsilikli ayni kapsama geldigini düsünürsek almanyada da ayni sekilde acil saglik hizmetlerinin karsilanmasi lazim. durup dururken test yaptirirsan kapsamaz ama hastalik vs den dolayi doktora gittiginde kapsamasi gerek. ama dedigim tam bilgim yok.

türkiyede almanyanin düzenledigi AT11 direk gecerli degil. SGKdan falan birkac islem yaptirilmasi gerekiyo. aynisi almanya icin de gecerli mi diye bir arastir derim. doktorlar genelde anlamaz cünkü AT-11den. forumdaki basliklari kontrol et veya bununla doktora gitmis biriyle bilgi alisverisinde bulun derim

John

Mesaj gönderen John » Sal Şub 07, 2017 9:04 pm

Saolasın welly275, Türk konsolosluğuna mail attım konuyla ilgili bir yanıt alabilirsem onu da burada paylaşacağım. Şimdilik görünen o ki mawista'ya aylık 45 euro verip sağlık sigortası yaptırmak zorundayım. İnşallah başka bir çözüm bulabilirim, zaten sağlık sigortam varken havaya 50 euro atmak hiç istemiyorum.

John

Mesaj gönderen John » Prş Şub 16, 2017 10:10 pm

TK'ya gittim, şöyle bir belge verdiler:

http://i.hizliresim.com/qjg5WV.jpg

Ama bunun Ausländerbehörde tarafından kabul edileceğini hiç zannetmiyorum. Yarın sabah Ausländerbehörde'nin ne söylediğini paylaşacağım. Mecburen mawista'dan sigorta yaptıracağım gibi görünüyor, yarın onu da soracağım hangi paketi kabul ediyorlarmış. Kalın sağlıcakla

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Şub 17, 2017 5:49 am

tam olarak dedigim belge bu

John

Mesaj gönderen John » Cum Şub 17, 2017 8:57 pm

Dediğim gibi hiçbir işe yaramadı. Ausländerbehörde'de çalışan çok efendi bir arkadaşımız durumumu bana izah edip bir an önce sağlık sigortası yaptırmamı söyledi. Mawista'dan 33 euroluk paketi yaptıracağım. Bakalım netice ne olacak onu da paylaşırım.
Böylelikle bundan sonra doğu Almanya'ya geleceklere ders olsun, bilhassa Magdeburg'a geleceklere, AT 11 belgesiyle sigorta işinden kurtarırım zannetmeyin. Boşuna kendi vaktinizi, ailenizin vaktini harcamayın. Bu belgenin Ausländerbehörde karşısında hiçbir geçerliliği yok. Benim gibi 2 ay 3 ay sürünürsünüz netice de hiçbir şeyi getirmez.

John

Mesaj gönderen John » Çrş Şub 22, 2017 1:15 am

Sonunda vize süremi uzattırdım. Mawista'dan 37 euroluk paketi yaptırdım, en ucuz bunu kabul ettiler. 33 euroluk öğrenci paketi için neymiş efendim her şeyi kapsamıyormuş ondan o olmazmış. Lan işin garibi bu da kapsamıyor ki. Yukarıda paylaştığım belgeyi AOK'nın AT 11'e dayanarak doldurduğu şekilde Mawista da doldurmuş. Yani yine aynı maddelerin üzeri çizili. Ben bi şey anlamadım bu işten. Neyse ki o belgeyi vermedim arıza çıkartırlar diye. Böylece işim halloldu vizemi 1 yıl uzattılar. İlla para vereceksin, burada birileri zengin olacak zihniyetiyle çalışan bir Ausländerbehörde var Magdeburg'da, bilmiyorum hepsi böyle mi. Bir de bana adresini değiştirmişsin (2 gün önce değiştirdim ve Mawista'ya yeni adresi verdim.) bürger büro'ya ne zaman gideceksin diye hesap sordular "sanane y.." diye cevap vermek istedim ama el dil mahkum. Kağıt üzerinde kira kontratında mart ayına kadar hala eski evimdeyim, neyin kafası bu anlamadım ki yani benim gibi sakin bir adamı bile çıldırttılar.
Sigortayla ilgili ek olarak Mawista'dan çok memnun kaldım. Mawista cumartesi günü başvurduğum sigortanın sisteme geçtiğine dair evrakları pazar günü sabah e-mail olarak gönderdi. Valla helal olsun 7/24 hizmet var.
Son olarak Ausländerbehörde'den kart mart bi şey vermediler. Sadece pasaporta sticker yapıştırıldı. Sordum kart verecek misiniz diye, 1 yıl daha uzatırsak ancak verebiliriz dediler. Başka yerlerde vizesini uzattıran arkadaşlarıma direk kart vermişler, yani piyango bize vurdu. Adını bilmiyorum bunun ne kartı olduğunun, oturum kartı olabilir bilen arkadaşlar varsa bizi aydınlatabilirler.
Bilgisi dahilinde bana yardımcı olmaya çalışan welly275 arkadaşa da özel olarak teşekkür ederim. Kalın sağlıcakla, Allah'a emanet olun.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Şub 22, 2017 10:34 am

ben hala ayni seyi diyorum. at 11 aslinda gecerli fakat yabancilar dairesinin isgüzarligi veya is bilmemesinden kaynakli sorun yasamissin. dedigim muafiyet belgesiyle oturum alana sahit oldum sahsen. ama ordaki memurlar hayir olmaz deyince de yapacak birseyin yok maalesef.

adres degisikliklerini bildirmek durumundasin ve ona dikkat ediyolar. hatta bana adresini basvuru sirasinda degistirme demislerdi kart tesliminde sorun cikar vs vs demislerdi.

pasaporta yapistirmalari senin karina aslinda. kart en son yanlis hatirlamiyosam 80€ tutuyodu ve 2 ay teslimi icin bekliyosun. pasaporta etiket olarak bastiklari oturum ise 15 20 dkda halloluyo ve 40€ gibi bisey tutuyo. bence kart yerine ondan iste ki ben gecen ay özellikle pasaporta yapistirin diye israr ettim :) üzerinde Aufenthaltstitel yaziyosa oturumdur.

John

Mesaj gönderen John » Çrş Şub 22, 2017 2:13 pm

Aufenthaltstitel yazıyor. Çalışma iznim olduğunu falan içeren ikinci bir sticker. 50 € aldılar. 5 dakikada basıp verdiler pasaportu.

Daha önceki bir gönderimde belirttiğim gibi AT 11'in doğu Almanya'da bir geçerliliği yok. Bu belgeyi tanımıyorlar. Belki Berlin tanınıyor olabilir ama Sachsen Anhalt'ta mesela kimse tanımıyor. İleride gelecek arkadaşlara tavsiyem isterseniz 1 defa şansınızı deneyin ama benim gibi 2-3 ay peşinde koşup da zorlamayın. Parasını verin, yaptıracağınız sigortanız AT 11 ile aynı şeyleri kapsasa dahi Magdeburg'daki Ausländerbehörde Almanya'da yapılan sigortayı kabul ediyor.
Adres değişikliğini Mart ayı gelince, resmi olarak kontrata göre bu yeni evime taşındığımda yapacağım. Mawista ne zaman gönderi yapar bilemediğim için onlara yeni evin adresini verdim.

Admin arkadaşlardan da bir ricam var başlığı "Ausländerbehörde AT 11 sağlık sigortası sorunu" şeklinde düzenleyebilirlerse sevinirim, bu sayede arkadaşlar daha kolay bir şekilde bulabilir.

John

Mesaj gönderen John » Sal Oca 02, 2018 11:35 pm

Arkadaşlar yaklaşık bir yıl sonra tekrardan merhaba. Bu sağlık sigortası derdinden dolayı başıma ağrılar girdi. Anasını Avradını düm düz yürüyeceğim. Hatta hiç AT-11 işine bulaşmayıp keşke paşalar gibi TK'ya ya da AOK'ya para ödeseydim, öğrenciliğim bitince de AT-11leri verip paramı geri alsaydım diyorum. Olay şu, ben bir staj vesilesi ile Frankfurt'a taşındım ve burada 3 ay süreyle bir staj yaptım ancak Mawista 450 Eurodan fazla aylık kazancı karşılayan bir sigorta olmadığı için mecburen işyerim TK'dan sigorta yapmak zorunda kaldı. TK ise "sen ekim 2016'dan beri Almanya'dasın, bu kadar süredir nasıl sağlık sigortasız gezebiliyorsun? Senin vizeni kim uzattı? AT-11'in varsa niye bir daha Mawista'dan özel sağlık sigortası yaptırdın ve boşu boşuna para verdin? Eğer özel sağlık sigortası yaptırdıysan artık öğrenciliğin boyunca oradan devam etmek zorundasın ve bir işe girene kadar public krankenversicherung sahibi olamazsın!" diyerek bana sigorta yapmadı. Stajım Allah'tan 3 aylık olduğu için yanmadı, helaliyle yaptım. Bugün ise nasıl bir çözüm bulabiliriz diye TK'nın yolunu tuttum. Bana yine aynı şeyleri söylediler. Yani bu AT-11 belgesi 2 ucu boklu deynek arkadaşlar. Başıma gelmeyen kalmadı. Merak ediyorum 25 yaşına gelip de AT-11 alamayan arkadaşlar vizesini mecbur özel sağlık sigortası ile mi uzatıyor yoksa TK'ya bir yolunu bulup sigorta yaptırabiliyorlar mı. Lütfen bilgili arkadaşları bu başlık altına davet ediyorum, şubatta vizem bitecek ne yapacağımı bilmiyorum.

Siz siz olun eğer AT-11 belgenizi kabul etmezlerse gidin TK'dan ya da AOK'dan sigorta yaptırın. Benim gibi sürünmeyin.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Oca 03, 2018 12:34 am

ögrencilige baslayip belli bir süreden sonra sigorta tipinin(privat ve gesetzlich olarak) degistirilemedigiyle ilgili bisey okumustum. baya oldu tabi herseyi tam hatirlamiyorum süre ne kadardi falan ama yani dedikleri dogru, eger özel sigortayla ögrencilige basladiysan belli bir süre sonra degistirme hakkin yok. bunun aynisi tam tersinde de gecerli mi hatirlamiyorum.

mawista eger gecici olarak degisiklige izin verip bir üst sigorta policesine gecmene izin veriyosa ve tabi öyle bi police varsa yaptir ama geri simdikine dönecebilecegine dair garanti bi söz duy onlarin agzindan. sorun at-11 degil, yasal düzenlemeyle degisikligin engellenmis olmasi.

belki farkli bir sigorta kurumunda özel sigorta yaptirirsan degisim belki mümkün olabilir. bi arastirmani tavsiye ederim.

John

Mesaj gönderen John » Çrş Oca 03, 2018 12:46 am

İyi de bu konuda kimse beni uyarmadı. Ausländerbehörde'nin kurbanı olduk. Almanca bilgim de limitli, bakalım mail attım mawistaya ne diyecekler bilmiyorum. Sorun AT-11'in kabul edilmemesiyle alakalı, anlamadığım bir nokta da zaten okula kayıt için sağlık sigortası gerekiyor, AT-11'i okul kabul ediyor ama gel gelelim Ausländerbehörde illa birileri zengin olsun diyor. Kafam allak bullak oldu, bela sardılar başıma. Hiç böyle özel sigortadan TK'ya geçilmez diye bir başlık da görmedim forumda demek ki bu illetle ilk uğraşan benim ya da çok az kişiye denk geliyor. Hayırlısı olsun, Allah'a böyle dua ediyorum yapacak bir şey yok.

BirFacitas

Mesaj gönderen BirFacitas » Çrş Oca 03, 2018 11:15 am

Gecmis olsun John,gercekten zor bir durum.Bende AT 11 ile gelmek istiyordum da sanirim basimiza bela olacak.Sonucta yapilan bir anlasma var ve bu belgenin gecerli olmasi lazim.Muhtemelen memurun isguzarligindan kaynaklanan bir durum.
Sizi birer kivilcim olarak gonderiyorum,alevler olarak geri donmelisiniz!
Mustafa Kemal ATATURK

John

Mesaj gönderen John » Çrş Oca 03, 2018 11:20 pm

Konuyla ilgili bir güncelleme yapayım:
Geçen gittiğimde birisinin beni TK'dan aramasını istedim AT-11 ile ilgili. Bugün TK Hamburg'tan bir telefon geldi, bana boşu boşuna ne diye mawista'ya para ödedin, yasal olarak hakkın var sana yanlış bilgi vermişler bu özel sağlık sigortasından sonra normal sigortaya dönmek karışık bir iş vs. vs. diye uzman birisi anlattı. Ne bileyim mağdur olduk, zamanında Ausländerbehörde'dekileri AOK'nın uzmanı ile de görüştürdüğüm halde bunun kabul edilemeyeceğini söylediler falan dedim. Kadın kendi numarasını ve ismini verdi, bir de benle görüşsünler misali. Bence bir halta yaramaz, sonuçta yetki Ausländerbehörde'deki memurun elinde.
Benim durumuma herkes şaşkın. Kimle görüştüysem Magdeburg Ausländerbehörde kafayı yemiş diyor. Bence en temizi sigortayı yine baştan TK'yla falan yapıp sonra para iadesi yoluna gitmek. Gelecekte AT-11 yolunu seçecek arkadaşlara tek diyeceğim bu. Kesinlikle öğrenciyken özel sağlık sigortası da yaptırmayın. AT-11 kabul edilmiyorsa, gidin yine TK'dan ya da AOK'dan sigorta yaptırın.

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Prş Oca 04, 2018 12:06 am

John yazdı: Çrş Oca 03, 2018 11:20 pm Konuyla ilgili bir güncelleme yapayım:
Geçen gittiğimde birisinin beni TK'dan aramasını istedim AT-11 ile ilgili. Bugün TK Hamburg'tan bir telefon geldi, bana boşu boşuna ne diye mawista'ya para ödedin, yasal olarak hakkın var sana yanlış bilgi vermişler bu özel sağlık sigortasından sonra normal sigortaya dönmek karışık bir iş vs. vs. diye uzman birisi anlattı. Ne bileyim mağdur olduk, zamanında Ausländerbehörde'dekileri AOK'nın uzmanı ile de görüştürdüğüm halde bunun kabul edilemeyeceğini söylediler falan dedim. Kadın kendi numarasını ve ismini verdi, bir de benle görüşsünler misali. Bence bir halta yaramaz, sonuçta yetki Ausländerbehörde'deki memurun elinde.
Benim durumuma herkes şaşkın. Kimle görüştüysem Magdeburg Ausländerbehörde kafayı yemiş diyor. Bence en temizi sigortayı yine baştan TK'yla falan yapıp sonra para iadesi yoluna gitmek. Gelecekte AT-11 yolunu seçecek arkadaşlara tek diyeceğim bu. Kesinlikle öğrenciyken özel sağlık sigortası da yaptırmayın. AT-11 kabul edilmiyorsa, gidin yine TK'dan ya da AOK'dan sigorta yaptırın.
Hocam sağolasın vallahi bir kac mesajdır bakiyorum sonraki gelecekleri düşündüğün için Allah razı olsun

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Oca 04, 2018 9:09 am

John, bu
John yazdı: Çrş Oca 03, 2018 11:20 pm Konuyla ilgili bir güncelleme yapayım:
John, dünyanin neresine gidersen git kimse kimseye durup dururken bilgi vermez. sen kendin ulasicaksin. resmi düzenlemeler de keza belli yerlerde aciklanir ve vatandas okur, hicbir memur da kapi kapi dolasip bilgi vermez mesela. ben o zamanlar mesela rastgele birseyler okurken denk gelmistim o dedigim yaziya.

senin durum biraz istisnai yani herkes bu sorunla karsi karsiya kalmiyo. o yüzden forumda bununla ilgili paylasim olmamis demek ki ama sen güzel bir baslik hazirlayabilirsin eger vaktin olursa ve ileride senin durumuna düsmeden kendini bilgilendirebilir.

bu durumda o uzmanin söyledigi istisnai durumlar icin olsa gerek. yine bi arastirma yaptim ufak ve iyi bir sayfada bilgilendirici yazi buldum. Burada ikinci soru tam da bu degisim süresi hakkinda bilgi vermis, diger soru basliklarinda neler var bilmiyorum.

Uzmanin dedigi degisim nasil karmasik? yani degisim icin cok kagit kürek mi lazim yoksa istisnai durum üzerinden oldugu icin karmasik?