Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ausländerbehörde AT-11 AOK sağlık sigortası sorunu

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
John

Re: Ausländerbehörde AOK sağlık sigortası sorunu

Mesaj gönderen John » Cum Oca 05, 2018 12:07 am

Makineci yazdı: Prş Oca 04, 2018 12:06 am Hocam sağolasın vallahi bir kac mesajdır bakiyorum sonraki gelecekleri düşündüğün için Allah razı olsun
Rica ederim güzel kardeşim ben genel olarak açtığım başlıklarda ya da katıldığım her forum ortamında gelecektekileri de düşünüyorum. İngiltere vizesi başlığına da bu yüzden emek harcadım.
welly275 yazdı: Prş Oca 04, 2018 9:09 am John, bu dünyanin neresine gidersen git kimse kimseye durup dururken bilgi vermez. sen kendin ulasicaksin. resmi düzenlemeler de keza belli yerlerde aciklanir ve vatandas okur, hicbir memur da kapi kapi dolasip bilgi vermez mesela. ben o zamanlar mesela rastgele birseyler okurken denk gelmistim o dedigim yaziya.

senin durum biraz istisnai yani herkes bu sorunla karsi karsiya kalmiyo. o yüzden forumda bununla ilgili paylasim olmamis demek ki ama sen güzel bir baslik hazirlayabilirsin eger vaktin olursa ve ileride senin durumuna düsmeden kendini bilgilendirebilir.

bu durumda o uzmanin söyledigi istisnai durumlar icin olsa gerek. yine bi arastirma yaptim ufak ve iyi bir sayfada bilgilendirici yazi buldum. Burada ikinci soru tam da bu degisim süresi hakkinda bilgi vermis, diger soru basliklarinda neler var bilmiyorum.

Uzmanin dedigi degisim nasil karmasik? yani degisim icin cok kagit kürek mi lazim yoksa istisnai durum üzerinden oldugu icin karmasik?
Bilgi alma konusunda kesinlikle katılıyorum. Çok şükür bu forumdan Almanya'ya gelirken ve geldikten sonra çok faydalandım. Yalnız bir düzeltme yapayım, forumda bu özel sigorta konusu yok derken benden başka böyle bir belayla uğraşan kimse olmamış forumda, bir bahtsız benim diye yakındım. Yoksa forumu kötüleme gibi bir niyetim yoktu.
Sigorta belasıyla ben 3 ay uğraştım Welly kardeş geçen sene sen de hatırlarsın, aralığın 5'indeydi ilk vize görüşmem, 2.si ocakta, 3.sü şubat ayının ikinci haftasında ve en son 4. gidişimde şubat ayının 21'inde uzattırabildim. Yani araştırdım, her tarafa sordum, soruşturdum ama kimse beni doğru yönde yönlendiremedi. En son Ausländerbehörde'nin dediğini yaptım ve ızdırabını şimdi ben çekiyorum.
Uzmanın bana dediğine göre(Almanca konuştuk, çok iyi değil Almancam yanlışım olabilir) ya vize türünün değişmesi lazım ya da AT-11 süresi bitene kadar bekleyip ondan sonra tekrardan TK'ya gidip görüşmek gerekiyor. AT-11 için yaşı doldurmadan ve o hakkı kaybetmeden öğrenciyken AOK ya da TK'ya geçmek imkansız. Mawista olayının da ayrıca özel bir dilekçe ile açıklanması lazım, niye özel sigorta yapıldığına kimse anlam veremiyor. İkinci seçenek ise vize türünü değiştirmek, işçi vizesine geçmek. Üçüncü seçenek ise eğer part time dahi bir işe girip 450 Eurodan fazla para kazanırsam, o zaman TK ya da AOK'dan sigorta yapılabiliyor ama kontratımın Praktikum ya da Werkstudent olmaması lazım. İşçi olma zorunluluğu var. Vizeyi uzattığım zaman yeni bir başlık açar bütün olayı açıklarım. Şubat ayında göreceğiz, yine mawistadan özel sağlık sigortası yaptırdım inşallah sorunsuz vizemi uzatabilirim.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Oca 05, 2018 12:41 am

yok kardesim ben forumu kötülüyosun ya da sen arastirma yapmamissin manasinda demedim kesinlikle. tam tersine her yerde bu sekilde. herkes kendi üstüne giderek buluyo dogrusunu. ya bilseler de söylemiyolar ya da vasifsiz elemanlar denk geliyo salak salak bilgi veriyolar. yabancilar dairesinde ben de ayni durumu yasadim ve aklima yatmadi aldigim cevap. farkli zamanlarda farkli birileriyle konusarak dogrusunu buldum.

simdi gelelim senin durumuna. ögrencilik süresince senin 120 gün calisma iznin var. 1 2 ayligina ise girebilirsin. özellikle temizlik firmalarina basvur orda cok fazla ariyolar gecici birilerinin yerlerine calisacak kisiler. bu durumda sigorta degistirme hakkin olabilir. werkstudent olarak calissan yine yemez cünkü orda yine ögrenci sigortasi gecerli. ama su önemli, bazi okullar okul süresince ögrenci sigortasinin degismesini istemiyo. bi yerde bu bilgiye denk gelmistim. yani okulla sorun yasama ihtimalin olabilir. okulla ilgili arastirma yap ondan sonra bu yolu denemeni tavsiye ederim eger sigortayi degistirmek istiyosan, isci vizesine son care olarak bak derim pasa pasa okuyosan ihtiyacin yok ona.

John

Mesaj gönderen John » Çrş Oca 17, 2018 6:40 pm

Admin arkadaşlardan bir ricam var, bu başlığı arkadaşlara arama yaparken daha yararlı olması için "Ausländerbehörde AT-11 AOK sağlık sigortası sorunu" diye düzenleyebilir misiniz?

Konuyla ilgili şubat ayında güncelleme yapacağım. Randevu aldım Ausländerbehörde'den, mawista'dan da yine sigorta yaptırdım. Tüm belgelerim hazır. Allah'ın izni ile oturum süresini uzatabilirim inşallah.

John

Re: Ausländerbehörde AT-11 AOK sağlık sigortası sorunu

Mesaj gönderen John » Cum Şub 23, 2018 1:22 am

Çok şükür mawista belasına bir kez daha bel bağlayarak vizemi 20 şubatta uzattırdım. Söz verdiğim gibi konuyla alakalı bir başlık açtım: viewtopic.php?f=53&t=11698

Üniversite öğrencisi arkadaşlar, özel sağlık sigortası pişmanlıktır; uzak durun!

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Cum Şub 23, 2018 7:20 pm

Bir sey sormak istiyorum yazilmis ama yinede netlik kazanmasi icin durum biraz karisik cünkü öncelikle John sevindim senin adina , sorum su ben simdi üniye baslayacagim bu dönem ve AT11 alacagim suan Türkiye deyim. Ileride bir sorun olursa herhangi bir sey canim isteyince AT 11 den cikip normal sigortaya dönebiliyor muyum ? Veya bunu özellikle gidip sigorta sirketime ve okula mi sormam en iyisi ?
Arkadaslar ben erkegim =)

John

Mesaj gönderen John » Cum Şub 23, 2018 7:29 pm

kiss25 yazdı: Cum Şub 23, 2018 7:20 pm Bir sey sormak istiyorum yazilmis ama yinede netlik kazanmasi icin durum biraz karisik cünkü öncelikle John sevindim senin adina , sorum su ben simdi üniye baslayacagim bu dönem ve AT11 alacagim suan Türkiye deyim. Ileride bir sorun olursa herhangi bir sey canim isteyince AT 11 den cikip normal sigortaya dönebiliyor muyum ? Veya bunu özellikle gidip sigorta sirketime ve okula mi sormam en iyisi ?
Güzel soru, AT-11'in varsa ve eğer bunu "Versicherungsbescheinigung" almak için kullandıysan daha sonra kafana göre çıkıp da public sigortaya bir yerde çalışmıyorsan geçemezsin. Sana sigorta şirketinin diyeceği şey şu, git Türkiye'deki sigortanı iptal et, Almanya'da baştan yapalım. Okula sorsan onlar da bir şey bilmez.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Cmt Şub 24, 2018 1:19 am

John yazdı: Cum Şub 23, 2018 7:29 pm Güzel soru, AT-11'in varsa ve eğer bunu "Versicherungsbescheinigung" almak için kullandıysan daha sonra kafana göre çıkıp da public sigortaya bir yerde çalışmıyorsan geçemezsin. Sana sigorta şirketinin diyeceği şey şu, git Türkiye'deki sigortanı iptal et, Almanya'da baştan yapalım. Okula sorsan onlar da bir şey bilmez.
public sigorta dedigin sey gesetzlich mi ? Bastan yapalim derlerse sorun mu olur peki ? Öyle ayrica belirttigin icin soruyorum
Arkadaslar ben erkegim =)

John

Mesaj gönderen John » Cmt Şub 24, 2018 1:32 pm

kiss25 yazdı: Cmt Şub 24, 2018 1:19 am public sigorta dedigin sey gesetzlich mi ? Bastan yapalim derlerse sorun mu olur peki ? Öyle ayrica belirttigin icin soruyorum
O zaman Türkiye'deki hakların yanar. Almanya'dan Türkiye'ye gittiğinde yine AT-11 götürüp bu sefer onu SGK'da işleme sokman gerekir doktora gitmek istediğin zaman. Public sigorta dediğim Krankenkasse'den bahsettim, Almanya'da ya public oluyor TK ve AOK gibi, ya da privat oluyor Mawista, Care Concept gibi.

Ozan3458

Mesaj gönderen Ozan3458 » Pzt Şub 26, 2018 7:50 pm

Arkadaşlar merhaba ben kölne dil eğitimi ve ardından üniversite için geldim. A/T 11 sağlık sigortası ile gelmiştim. Süresi doldu uzatmak için ne yapabilirim bulamadım. SGK A/T 7 diye bir belge doldur ve yolla dediler bi mail verdiler. Ama belgeyi nerden alıcağımıda söylemediler. Ne yapabilirim ? İlk belgeyide AOK kurumu aldı ve fotokopisini verdi. Tekrar Türkiyeden yenisini getirin dedi uzatmak için. Siz nasıl yaptınız ?

tipitip

Mesaj gönderen tipitip » Pzt Şub 26, 2018 8:16 pm

Ozan3458 yazdı: Pzt Şub 26, 2018 7:50 pm Arkadaşlar merhaba ben kölne dil eğitimi ve ardından üniversite için geldim. A/T 11 sağlık sigortası ile gelmiştim. Süresi doldu uzatmak için ne yapabilirim bulamadım. SGK A/T 7 diye bir belge doldur ve yolla dediler bi mail verdiler. Ama belgeyi nerden alıcağımıda söylemediler. Ne yapabilirim ? İlk belgeyide AOK kurumu aldı ve fotokopisini verdi. Tekrar Türkiyeden yenisini getirin dedi uzatmak için. Siz nasıl yaptınız ?
sigortaya gitsin baban orda hallediyorlar. unkapanındaki yere. öğrnci belgenle birlikte.

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Pzt Şub 26, 2018 8:28 pm

Arkadaşlar konuyla biraz ilgisiz ama vize için başvuru evraklarımız nereye gidiyor? Berlin yabancılar şubesine mi yoksa kalacağımız yerin yabancılar şubesine mi? Ve oraya ne kadar sürede ulaşıyor?( Ben dortmund da kalıcam ama essende dil kursuna yazıldım.)

John

Mesaj gönderen John » Pzt Şub 26, 2018 11:48 pm

tugce98 yazdı: Pzt Şub 26, 2018 8:28 pm Arkadaşlar konuyla biraz ilgisiz ama vize için başvuru evraklarımız nereye gidiyor? Berlin yabancılar şubesine mi yoksa kalacağımız yerin yabancılar şubesine mi? Ve oraya ne kadar sürede ulaşıyor?( Ben dortmund da kalıcam ama essende dil kursuna yazıldım.)
Dortmund'a gidiyor. Lütfen konudan alakasız sorular soracaksınız yeni bir başlık açınız.

wuppi

Mesaj gönderen wuppi » Prş Mar 01, 2018 5:14 am

John yazdı: Sal Şub 07, 2017 12:34 am Peki deneyeceğim. İnşallah finallerden sonra şu işten kurtulmak istiyorum. Daha İngiltere vizesine başvuracağım, başlık da açtım onun için oradan bilgilendirme yapacağım ileride gitmek isteyen arkadaşlara.
Welly275 anlamadığım bir konu var, bu AT 11 bütün sigortayı kapsamıyor mu? Bizim başka belgeler de mi getirmemiz lazım bu konuda bilgin var mı? Mesela bana dediler ki AOK'da bu AT 11 fizik tedaviyi, kan-idrar check up testlerini kapsamıyor. Öyleyse bizim başka bir belge daha getirmemiz gerekmiyor mu? İlk defa bu sorunu yaşayan biriymişim gibi hissediyorum çünkü bütün forumu arattım başka hiç bu problemle karşılaşan arkadaş görmedim. Herkes AT 11 ile sigorta işini sorunsuz halletmiş bana gelince niyeyse olmuyor, para öde diyorlar.
Konu cok uzun zaman önce tartisilmis ama belki hala bilgiye ihtiyacin vardir John. Ben Türkiyede dogru düzhün hastalik gecirmemis biri olarak her aksiligi almanyada yasamis biriyim. Ve hepsinde cok sükür AT11 ihtiyaclarimi karsiladi. Bir kurus ödemedim. Kan testlerinden tut, evden ambulansla alinmaya, ameliyat icin hastanede 4 gün müsade altinda kalmaya kadar. Hangi sehirdesin ve neden bu kadar aksilik yasadin bilemiyorum, ama son 1 yildir bana wuppertal aok nin söyledigi sey su, NRW eyaleti icin artik belgelerin hepsi Aachen a gidiyormus. Bulundugun eyalette, oldugun sehirden bu konuda daha tecrübeli subeler olabilir. Bence bunu bi danis sehrindeki aok ya.

yabancilar polisi at11 ile ciddi problem yaratiyor, bir baska baslik altinda daha yazmistim sanirim sana, ama burdan da konuya ulasacak arkadaslar icin sunu önerebilirim. Bende 6 aylik aok belgemle yabancilar polisine gittigimde sorun yasadim ve bana sadece 6 aylik oturum verdiler. Ama sonra sirf üniversite kayitlariyla ilgilenen bir aok oldugunu daha ögrendim(Wuppertal de). belki sizin okul cevrenizde yada okul icinde de böyle minik bi aok vardir. burdan okula kayit icin belge lazim diyip "versicherungsbescheinigung" aldim. burda aldigim belgenin, büyük aok da aldigim belgeden farki, üstünde sinirli bir tarihin yazmiyo olusu ve aok dan sigortalidir ibaresinin olusudur. aok dan alinan belgede hem 6 aylik sigorta oldugu hemde sigortadan muaftir ibaresi olmasi bana problem olmustu cunku. bunu 3 sene boyunca yaptim fakat son 1 senedir aok nin yabancilar ile ilgilenen kismi Aachen a gecince, wuppertal deki büyük kücük tüm aok lar belge yazmak icin Aachen i arar oldu. ve bana ne yazik ki normal aok nin verdigi belgeleri vermeye basladilar. bir arkadasim aok dan cikip tk ya gecti ve yine ayni prosedürleri uygulayip sorunsuz(tarihsiz) belgeler aldilar. fakat benim gecmem mümkün olmadi cünkü aylardan temmuzdu ve benim randevum agustostaydi. yani eylül sonuna kadar aok da kalmak zorundaydim. bende aok daki görevlileri delirtene kadar gittim geldim ve bana en sonunda "bu vatandas 4 senedir(tam tarih araligi vardi) bize aksatmadan her 6 ayda bir at11 ini getiriyor, getirmeye devam ettigi müddetce bizde sigortali olacaktir" tarzi bi evrak yazdilar. bu evrakla gittigimde randevuma, birazda güler yüzlü bir memurun denk gelmesiyle sanirim, oturum almamda sorun olmadi. bir dahaki sefere acikcasi tk ya gecip ugrasmak istemiyorum. ha bide sizden ögrendigim 25 yas siniri olayi varmis ki daha önce duymamistim, mart sonu türkiyede yeni sömestr icin belge alirken sorucam. o zaman bi bilgilendirme yaparim. umarim birilerine yardimci olur yasadiklarim

wuppi

Mesaj gönderen wuppi » Prş Mar 01, 2018 7:02 pm

kiss25 yazdı: Cum Şub 23, 2018 7:20 pm Bir sey sormak istiyorum yazilmis ama yinede netlik kazanmasi icin durum biraz karisik cünkü öncelikle John sevindim senin adina , sorum su ben simdi üniye baslayacagim bu dönem ve AT11 alacagim suan Türkiye deyim. Ileride bir sorun olursa herhangi bir sey canim isteyince AT 11 den cikip normal sigortaya dönebiliyor muyum ? Veya bunu özellikle gidip sigorta sirketime ve okula mi sormam en iyisi ?
AT11 belgesi 6 aylik bir belge oldugu icin, ve sen o belgeyi aok ya da tk ya her aldiginda (sigortali oldugunu göstermen gerektiginden) götürmen gerektigi icin durum söyle:
diyelim AT11 i bugun turkiyeden aldin geldin aok ya verdin ve onlardan da bir belge aldin (versicherungsbecheinigung yada behandlungsbescheinigung). bu 6 ay icinde aok da kalmak zorundasin. herhangi bi sebepten aok dan tk ya gecemezsin. eger sigorta firmanin degismesini istersen(aok dan tk ya gecmek gibi), ancak 6 ayin bitiminde yeni at11 belgeni yeni sigorta sirketine götürerek bunu yapabilirsin. komple at11 hakkindan vazgecmek istersen(diyelim temmuz ayinda artik herkesin almanyada yaptigi aylik 90 100 euro gibi bi ücreti olan sigorta yapmak istersen-ki bu sigortayida yine aok yada tk yapabilirsin) yine beklemek zorundasin. taki o 6 ay dolana kadar(örnege göre eylül sonu oluyor). ondan sonra sana sigorta sirketi türkiyedeki haklarindan vazgectigine dair bize yazi getir dicek, belgeyi getirdiginde sana sifirdan sigorta yapicaklar. tabi bu seferde türkiyedeki haklarin yanmis olucak ve eger turkiyede doktora gitmek istersen almanyadaki sigorta sirketinden bir evrak alip sgk ya vermen gerekiyor John un söyledigi gibi.

John

Mesaj gönderen John » Prş Mar 01, 2018 10:18 pm

wuppi yazdı: Prş Mar 01, 2018 5:14 am Konu cok uzun zaman önce tartisilmis ama belki hala bilgiye ihtiyacin vardir John. Ben Türkiyede dogru düzhün hastalik gecirmemis biri olarak her aksiligi almanyada yasamis biriyim. Ve hepsinde cok sükür AT11 ihtiyaclarimi karsiladi. Bir kurus ödemedim. Kan testlerinden tut, evden ambulansla alinmaya, ameliyat icin hastanede 4 gün müsade altinda kalmaya kadar. Hangi sehirdesin ve neden bu kadar aksilik yasadin bilemiyorum, ama son 1 yildir bana wuppertal aok nin söyledigi sey su, NRW eyaleti icin artik belgelerin hepsi Aachen a gidiyormus. Bulundugun eyalette, oldugun sehirden bu konuda daha tecrübeli subeler olabilir. Bence bunu bi danis sehrindeki aok ya.
Ben artık bu konuda bilgi veren bir başlık açtım: viewtopic.php?f=53&t=11698
sağolasın ama düşüncen için. Eyaletten eyalete yabancılara yaklaşımda çok büyük farklar var. Senin şurada yazdıklarını ben 3 ay tepinip de denedim ama gel gelelim Magdeburg Ausländerbehörde yemez. Ben en kralından yani Hamburg'taki TK merkezinden telefon aldım, beni arasınlar falan dedi kadın, Magdeburg dinlemez böyle şeyleri, anca daha Merkel araması lazım bizzat. Kendi doğruları var, para vereceksin, birileri zengin olacak. Burası Almanya, beğenmiyorsan "raus". Suriyelilerin en yoğun olduğu şehirlerden birisi burası, oradaki memurlara da hak veriyorum, acayip acayip tiplerle her gün muhatap oluyorlar. Ben Almanya'daki Türklere katlanamıyorum bir de Suriyelileri herhalde hiç çekemem.

wuppi

Mesaj gönderen wuppi » Prş Mar 01, 2018 11:31 pm

John yazdı: Prş Mar 01, 2018 10:18 pm Ben artık bu konuda bilgi veren bir başlık açtım: viewtopic.php?f=53&t=11698
sağolasın ama düşüncen için. Eyaletten eyalete yabancılara yaklaşımda çok büyük farklar var. Senin şurada yazdıklarını ben 3 ay tepinip de denedim ama gel gelelim Magdeburg Ausländerbehörde yemez. Ben en kralından yani Hamburg'taki TK merkezinden telefon aldım, beni arasınlar falan dedi kadın, Magdeburg dinlemez böyle şeyleri, anca daha Merkel araması lazım bizzat. Kendi doğruları var, para vereceksin, birileri zengin olacak. Burası Almanya, beğenmiyorsan "raus". Suriyelilerin en yoğun olduğu şehirlerden birisi burası, oradaki memurlara da hak veriyorum, acayip acayip tiplerle her gün muhatap oluyorlar. Ben Almanya'daki Türklere katlanamıyorum bir de Suriyelileri herhalde hiç çekemem.
Evet haklisin. Yabancilar polisinde sana denk gelen memura baglisin aslinda. Umarim cins bi tipe denk gelmezsin bundan sonra :)

asliasli77

Mesaj gönderen asliasli77 » Çrş Eyl 05, 2018 1:33 pm

ya bu o kadar b.tan bi durum ki. aynı durumdayım AT11 ile AOKdan bi kağıt aldım kabul etmediler aufenhaltstitel için. Aynı durumda arkadaşımı lik gidişinde reddettiler ikincisinde bir yıllık verdiler. Bu durumu anlattım auslanderbehördede yanlışlık yapmışlar dediler. Git AOK dan sigorta al dediler.

Öyle bir şey ki, iki yıl önce AT11 ile bedava her şey yaptırdım fizik tedavi, doktora görünme ilaç vs.
Şimdi görüştüğüm adam fizik tedavi falan alamazsın diyo dişçiden bi tedavi alamazsın diyo.

Allah belalarını versin gerçekten.

Ote yandan AT11'i hiçbir zaman onların tutması gerekmedi. Ne iki yıl önce ne şimdi. Üçüncü gidişimde adam AT11 in orjinalini aldı kesin bi iş dönüyo kendilerini korumak için aldılar. Bunca zaman "aaa tamam gerek yokmuş" sonra "şimdi ama orjinalini almam gerek". Ya vallahi bezdim.

AOK dan sigorta yaptırıp AT11 ile parasını geri alabiliyorsunuz diye duydum. Valla herkese koaly gelsin canımdan bezdim.

Muriel

Mesaj gönderen Muriel » Çrş Eyl 05, 2018 3:15 pm

asliasli77 yazdı: Çrş Eyl 05, 2018 1:33 pm ya bu o kadar b.tan bi durum ki. aynı durumdayım AT11 ile AOKdan bi kağıt aldım kabul etmediler aufenhaltstitel için. Aynı durumda arkadaşımı lik gidişinde reddettiler ikincisinde bir yıllık verdiler. Bu durumu anlattım auslanderbehördede yanlışlık yapmışlar dediler. Git AOK dan sigorta al dediler.

Öyle bir şey ki, iki yıl önce AT11 ile bedava her şey yaptırdım fizik tedavi, doktora görünme ilaç vs.
Şimdi görüştüğüm adam fizik tedavi falan alamazsın diyo dişçiden bi tedavi alamazsın diyo.

Ote yandan AT11'i hiçbir zaman onların tutması gerekmedi. Ne iki yıl önce ne şimdi. Üçüncü gidişimde adam AT11 in orjinalini aldı kesin bi iş dönüyo kendilerini korumak için aldılar. Bunca zaman "aaa tamam gerek yokmuş" sonra "şimdi ama orjinalini almam gerek". Ya vallahi bezdim.

AOK dan sigorta yaptırıp AT11 ile parasını geri alabiliyorsunuz diye duydum. Valla herkese koaly gelsin canımdan bezdim.
AOK'dan başka diğer kuruluşları denediniz mi? TK, Barmer gibi? internette şöyle bir yazı gördüm :
"If you choose to join the German government system, you can register with any of the 113 Krankenkassen which are non-profit associations administrating the government health scheme. Some (for instance AOK, TK, SBK, BEK, DAK) are very large and have millions of members while others (often called BKKs) might have just a few thousand members."

bazı şehirlerde AOK sorun çıkartabiliyor, kimileri senin gibi sorun yaşıyor kimileri ise direk AT11 belgesi ile üni.ye kayıt olup oturum alabiliyor. Sizde bu durumda AOK'un farklı şubesi veya TK, Barmer gibi diğer kuruluşları deneyebilirsiniz. Sonuçta AT11, TR ile DE arasında bir anlaşma, AOK a bağlı kalmak zorunda değilsiniz.

John

Mesaj gönderen John » Çrş Eyl 05, 2018 6:20 pm

asliasli77 yazdı: Çrş Eyl 05, 2018 1:33 pm ya bu o kadar b.tan bi durum ki. aynı durumdayım AT11 ile AOKdan bi kağıt aldım kabul etmediler aufenhaltstitel için. Aynı durumda arkadaşımı lik gidişinde reddettiler ikincisinde bir yıllık verdiler. Bu durumu anlattım auslanderbehördede yanlışlık yapmışlar dediler. Git AOK dan sigorta al dediler.

AT-11'in kopyasını almaları yeterli olurdu. O AOK'daki memur cahilmiş, basitçe söyleyeyim. Ne yapılması gerektiğine başka bir başlıkta cevap verdim. Şimdi Ausländerbehörde kabul etmezse eğer, onlara diyin ki AT-11 sahibi olduğunuz için TK ya da AOK size sağlık sigortası yapmıyor. Çünkü bir anlaşma var 2 ülke arasında. Detaylı bilgi için şu numarayı arasınlar ve bilgi alsınlar: 040460661010 - TK Hamburg Merkez. Yine kabul etmezse iş mahkemeye gider, yasal hakkınız var, söke söke alacaksınız. Ben yandım, 300 euro param gitti özel sağlık sigortasına sırf Ausländerbehörde'deki memur cahil olduğu için, başka kimsenin yanmasına müsaade etmem. Arasınlar ve öğrensinler. Koskoca konsolosluk vize alırken kabul ediyor da oradaki memur nasıl kabul etmiyormuş.

asliasli77

Mesaj gönderen asliasli77 » Çrş Eyl 05, 2018 10:14 pm

John yazdı: Çrş Eyl 05, 2018 6:20 pm AT-11'in kopyasını almaları yeterli olurdu. O AOK'daki memur cahilmiş, basitçe söyleyeyim. Ne yapılması gerektiğine başka bir başlıkta cevap verdim. Şimdi Ausländerbehörde kabul etmezse eğer, onlara diyin ki AT-11 sahibi olduğunuz için TK ya da AOK size sağlık sigortası yapmıyor. Çünkü bir anlaşma var 2 ülke arasında. Detaylı bilgi için şu numarayı arasınlar ve bilgi alsınlar: 040460661010 - TK Hamburg Merkez. Yine kabul etmezse iş mahkemeye gider, yasal hakkınız var, söke söke alacaksınız. Ben yandım, 300 euro param gitti özel sağlık sigortasına sırf Ausländerbehörde'deki memur cahil olduğu için, başka kimsenin yanmasına müsaade etmem. Arasınlar ve öğrensinler. Koskoca konsolosluk vize alırken kabul ediyor da oradaki memur nasıl kabul etmiyormuş.
ya aynen öyle dedim ben de konsolosluk bile kabul ediyor diye. ayrıca madem tekrar satın almam gerecek sigorta, en başta ne diye böyle bi anlaşma var kardeşim?? çok sağ ol bir dahaki gidişimde söyleyeceğim. bi yerlerde ödenen parayı at11 ile geri alanlar olduğunu okudum, istersen sen de bi dene.

o zaman sence TK ya gidip at11 ile bi belge mi alayım? aok vermiyo çünkü yani denedim. biz sizin masraflarınızı ödeyeceğimiz için orjinalini tutmak zorundayım dedi yok yani esir adam. yoksa direk aok dan aldığım kağıtla at11 ile bilgi almak için sadece tk yı mı arattırayım? neticede ikisi de devletin