Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Oturum Alma Islemleri

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
yusufjosef

Re: Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen yusufjosef » Cmt Oca 25, 2020 3:05 am

Herkese merhabalar arkadaslar.Almanya‘ya geleli neredeyse 4 ay oldu ve oturum uzatma randevum da Ausländerbehörde tarafindan tam DSH hazirlik kursumun bittigi güne verildi.Sorum su olacak;oturumu Siegen‘da uzatacagim ve bloke hesaptan da 4 aylik para kullanmis olacagim.Yeni bloke hesap miktariyla geldim Almanya‘ya ve uzatmaya da vizeye basvurmus oldugum teyit yazisiyla gidecegim.Bana gelen mailde sadece gecimimi nasil sagladigimla ilgili kanit istemisler,herhangi bir miktar yazmiyor.Bir sorun yasar miyim?Simdiden tesekkür ediyorum.

cerenzung

Mesaj gönderen cerenzung » Pzr Oca 26, 2020 11:12 pm

Arkadaslar merhabalar. Ben Osnabrück`te okuyorum. A/T 11 belgem var, gecen hafta oturma iznimi almaya gittim. Su an fiktionsbescheinigung var bende mayis ayina kadar gecerli ama hani aufenthaltstitel kartini almak icin gitmistim. Neyse gisedeki calisan benden saglik sigortami görmek istedi. neyse verdim dedi ki bu 6 aylik o yuzden size ancak 6 aylik verebilirim 1 senelik ya da daha fazla sure icin istiyorsaniz 1 senelik sigorta lazim.
Ama bildiginiz gibi at 11 belgesi 6 aylik veriliyor maximum.(bildigim kadariyla) . dedim ki bu sömestr icin verilen bir belge 6 aylik sureler icin ama ben her zaman nachreichen edebilirim. hani her verdiklerinde size getiririm dedim. turk ögrenciler bir sekilde 1 senelik aliyorlar, arkadaslariniza sorun nasil yapiyorlarsa dedi sonra. ama gecen sene 1 yillik almistim, sigortam 6 aylik oldugu halde. osnabrück ausländerbehörde biraz dedigim dedikci sanirim bilmiyorum.
neyse arkadaslar ne oneririsiniz ne yapabilirim 1 senelik almak icin. bu arada dedi ki 6 aylik veririm size ama bu sizin icin kotu olur, uzatmak icin 35 euro ödemeniz gerekir...

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Cum Oca 31, 2020 1:58 pm

Merhabalar arkadaşlar, umarım hepiniz iyisinizdir. Kısa bir şey paylaşmak istedim, bilginiz olsun diye (Benim için sıkıntı teşkil eden bir durum yok). Özellikle uzun süredir Almanya'da olanların cevabını bekliyorum.

Dün Aralık ayında çıkmış olan öğrenci oturumumu aldım. %100 İngilizce Yüksek Lisans, Garantör belgesi ile başvurmuştum. Normalde bildiğim kadarıyla 2 yıllık veriliyor; çünkü eğitim süresi 2 yıllık ve garantör belgesinde eğitim süreci boyunca geçerli olacağı yazıyordu.

Ama bu yılın Aralık ayına kadar geçerli olmak üzere 1 yıllık verilmiş. Yukarda bahsettiğim detayları verip 2 yıllık olması gerektiğini söyledim, arkadaşlarımı örnek verdim benim gibi burda olan. Kadın ilk başta İçişleri Bakanlığından gelen bir talimat üzerine bazı ülkelere 1 yıllık verip her yıl yeniliyoruz dedi. Bu yeni bir şey mi diye sorduğumda da ben de bilmiyorum yeniyim biraz burda Azubiyim dedi. Ee ne yapacağız o zaman dediğim de Eylül ayı gibi randevu alırsınız uzatırız tekrar dedi, ben de pek üstelemeden gittim. Eyalet Niedersachsen..

cavdartarlasi

Mesaj gönderen cavdartarlasi » Sal Şub 25, 2020 5:21 pm

arkadaşlar cevap verebilirseniz çok sevinirim. at11'i olanlar oturum almak için at11le mi gitti yoksa muafiyet belgesiyle mi? AOK'daki kişi bi belge veremeyecekleri konusunda ısrarlı. direkt at11le gitsem oturum alabilir miyim?

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Sal Şub 25, 2020 6:24 pm

cavdartarlasi yazdı: Sal Şub 25, 2020 5:21 pm arkadaşlar cevap verebilirseniz çok sevinirim. at11'i olanlar oturum almak için at11le mi gitti yoksa muafiyet belgesiyle mi? AOK'daki kişi bi belge veremeyecekleri konusunda ısrarlı. direkt at11le gitsem oturum alabilir miyim?
Alırsın ama 6 aylık alırsın, çünkü at11 in geçerlilik süresi 6 ay. Benim burdaki 2 arkadaşım at1 1 li ve 6 ayda bir yeniletiyorlar.

cavdartarlasi

Mesaj gönderen cavdartarlasi » Çrş Şub 26, 2020 12:03 am

Rigwald yazdı: Sal Şub 25, 2020 6:24 pm Alırsın ama 6 aylık alırsın, çünkü at11 in geçerlilik süresi 6 ay. Benim burdaki 2 arkadaşım at1 1 li ve 6 ayda bir yeniletiyorlar.
direkt at11'i mi götürüyorlar acaba auslaenderbehörde'ye?

Heisenbergg

Mesaj gönderen Heisenbergg » Çrş Şub 26, 2020 12:43 pm

Merhabalar, yaklaşık 4 aydır almanyadayım ve 24 mayısta vizem biticek uzatmayla ilgili birkaç sorum var . Kursuna gittiğim üniversitedeki kursum bitti şu an testdaf a hazırlanıyorum . Okulun haricinde bir kursa gidicem ve bir ay sürücek sonrasında 22 nisandaki sınava gireceğim ve burdaki dil kursu sürecim bitmiş olucak . Sorum şu ki oturumumu nasıl uzatabilirim ? Sınavı verdikten sonra tr ye dönmek istiyorum . Okullara orada başvuracağım bu süreçte almanya da olmamam sıkıntı oluşturur mu ? Okul kaydına kadar oturumumu uzatmam gerekicek o da eylül - ekim gibi o zamana kadar uzatırlar mı ?

michelmic

Mesaj gönderen michelmic » Prş Şub 27, 2020 2:25 pm

Arkadaşlar merhaba
Öncelikle benim acil cevaba ihtiyacım var.
Ben erasmusumu hibesiz olarak uzattım ve akıl edemiyip oturum almak yerine türkiyeden vizeye başvuruyum dedim be bugün sıkıntılar yaşadım ( hibesiz olduğum için 4-6 hafta arasında gelir vize falan gibi)
Şimdi benim 31 marta kadar vizem var
31 ağustosa kadar Bochumda kalacağım ve 5 aylık para bloke ettim sigortam falan tam belge sorunum yok

Soru :: Yabancılar ofisinden randevuyu çok geç tarihe veriyorlar 17 nisana verdiler
Arada 17 gün vizem olmayacak sonradan bu sorun olur mu oturum alırken vay efendim senin vizen bittikten sonra geldin falan.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Şub 28, 2020 2:03 pm

michelmic yazdı: Prş Şub 27, 2020 2:25 pm Arkadaşlar merhaba
Öncelikle benim acil cevaba ihtiyacım var.
Ben erasmusumu hibesiz olarak uzattım ve akıl edemiyip oturum almak yerine türkiyeden vizeye başvuruyum dedim be bugün sıkıntılar yaşadım ( hibesiz olduğum için 4-6 hafta arasında gelir vize falan gibi)
Şimdi benim 31 marta kadar vizem var
31 ağustosa kadar Bochumda kalacağım ve 5 aylık para bloke ettim sigortam falan tam belge sorunum yok

Soru :: Yabancılar ofisinden randevuyu çok geç tarihe veriyorlar 17 nisana verdiler
Arada 17 gün vizem olmayacak sonradan bu sorun olur mu oturum alırken vay efendim senin vizen bittikten sonra geldin falan.
Hic bir sorun olmaz.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
eylulugvn

Mesaj gönderen eylulugvn » Prş Mar 12, 2020 8:31 pm

Merhaba buoturum belgesi(kartı değil) ile bir sorum olacak
Şu an almanyadan Vorläufige Bescheinigung über die Beantragung eines Aufenthaltstitels (geçici oturum kağıdı belgesi)ni aldım bunun ile avrupada seyehat edebilir miyim? vizem birkaç güne bitecek oturuma başvurdum her işlemi tamamladım şimdi son aşama kartımın hazır olmasını bekliyorum ama seyehat tarihime(vizem çoktan bitmiş olacak seyehat esnasında) kadar kartım yetişmeyebilir. Bu kağıtla seyehat eden oldu mu bir sorun çıkarırlar mı deneyimleyen var mı?
deutsches bier ist gesünder als brokkoli :!:

Kullanıcı avatarı
eylulugvn

Mesaj gönderen eylulugvn » Prş Mar 12, 2020 8:34 pm

cavdartarlasi yazdı: Çrş Şub 26, 2020 12:03 am direkt at11'i mi götürüyorlar acaba auslaenderbehörde'ye?
bana ilk başta verdikleri belgeyi değil de Bescheinigung über Betreuungszeiten belgesi verdiler. Auslandör Behörde de kabul etti. AOKyı anlayacaklarını sanmıyorum gerekirse aoknın eyalet ofisiyle görüşün küçük yerdekiler dünyadan bir haber

Kullanıcı avatarı
eylulugvn

Mesaj gönderen eylulugvn » Prş Mar 12, 2020 8:38 pm

cerenzung yazdı: Pzr Oca 26, 2020 11:12 pm Arkadaslar merhabalar. Ben Osnabrück`te okuyorum. A/T 11 belgem var, gecen hafta oturma iznimi almaya gittim. Su an fiktionsbescheinigung var bende mayis ayina kadar gecerli ama hani aufenthaltstitel kartini almak icin gitmistim. Neyse gisedeki calisan benden saglik sigortami görmek istedi. neyse verdim dedi ki bu 6 aylik o yuzden size ancak 6 aylik verebilirim 1 senelik ya da daha fazla sure icin istiyorsaniz 1 senelik sigorta lazim.
Ama bildiginiz gibi at 11 belgesi 6 aylik veriliyor maximum.(bildigim kadariyla) . dedim ki bu sömestr icin verilen bir belge 6 aylik sureler icin ama ben her zaman nachreichen edebilirim. hani her verdiklerinde size getiririm dedim. turk ögrenciler bir sekilde 1 senelik aliyorlar, arkadaslariniza sorun nasil yapiyorlarsa dedi sonra. ama gecen sene 1 yillik almistim, sigortam 6 aylik oldugu halde. osnabrück ausländerbehörde biraz dedigim dedikci sanirim bilmiyorum.
neyse arkadaslar ne oneririsiniz ne yapabilirim 1 senelik almak icin. bu arada dedi ki 6 aylik veririm size ama bu sizin icin kotu olur, uzatmak icin 35 euro ödemeniz gerekir...
Benim de başıma aynısı geldi sigortan 6 aylık ama biz 2 yıl verecektik diye aradı görevli. aynı sizin gibi Durumu açıkladım ha tamam dedi ve 2 yıllık vercek. Her eyaleti geçtim her Auslanderbehördenin kendi tavırları birbirinden bağımsız

papatya123

Mesaj gönderen papatya123 » Cmt Ağu 08, 2020 2:45 pm

Potsdam university'den master icin kabul almis birileri var mi acaba aramizda? Zor mu kolay mi oldu kabul almak, ogrenmek istiyorum da. Bir de uni siralamasi pek iyi degil gibi gorunuyor, phd yapmak istersek sorun cikar mi acaba, nasil bir tutum var bu okula karsi?

stpaulifc

Mesaj gönderen stpaulifc » Cmt Eyl 05, 2020 1:18 am

EDIT: Ileride biri gorup lazim olursa diye yazdim, senin mesajin baya eskiymis.

Ben de yakin zamanda oturum uzattim, 4 hafta sonra kartim geldi, o 4 haftalik sürede de ayni belgeyi verdiler. Görüsmede ozellikle sordum ve bu belge ile yurtdisina cikilamayacagi soylendi, yani ben olsam EU disina kesin cikmazdim, iceride gidip gelmek de sana kalmis ama yine de risk tabii.
eylulugvn yazdı: Prş Mar 12, 2020 8:31 pm Merhaba buoturum belgesi(kartı değil) ile bir sorum olacak
Şu an almanyadan Vorläufige Bescheinigung über die Beantragung eines Aufenthaltstitels (geçici oturum kağıdı belgesi)ni aldım bunun ile avrupada seyehat edebilir miyim? vizem birkaç güne bitecek oturuma başvurdum her işlemi tamamladım şimdi son aşama kartımın hazır olmasını bekliyorum ama seyehat tarihime(vizem çoktan bitmiş olacak seyehat esnasında) kadar kartım yetişmeyebilir. Bu kağıtla seyehat eden oldu mu bir sorun çıkarırlar mı deneyimleyen var mı?

blueclad.

Mesaj gönderen blueclad. » Pzt Eyl 28, 2020 12:57 pm

Rigwald yazdı: Sal Şub 25, 2020 6:24 pm Alırsın ama 6 aylık alırsın, çünkü at11 in geçerlilik süresi 6 ay. Benim burdaki 2 arkadaşım at1 1 li ve 6 ayda bir yeniletiyorlar.
bana muafiyet belgesini de verdiler AOK'dan ancak aynı at11 gibi geçerlilik süresi belirtilmiş 6 ay diye. Türkiyeden zaten 6 aylıktan fazla verilmiyor sürekli uzatmak gerekiyor. O zaman oturum iznini 6 aylık mı verecekler yani? yoksa bu belgeyi sürekli tmein edebileceğim garantisini vererek 1 yıllık alabilir miyim?

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Pzt Eyl 28, 2020 6:03 pm

blueclad. yazdı: Pzt Eyl 28, 2020 12:57 pm bana muafiyet belgesini de verdiler AOK'dan ancak aynı at11 gibi geçerlilik süresi belirtilmiş 6 ay diye. Türkiyeden zaten 6 aylıktan fazla verilmiyor sürekli uzatmak gerekiyor. O zaman oturum iznini 6 aylık mı verecekler yani? yoksa bu belgeyi sürekli tmein edebileceğim garantisini vererek 1 yıllık alabilir miyim?
Valla hocam tamamen şansına kalmış, bazı yabancı ofisleri körler sağırlar birbirini ağırlar misali bizim bir arkadaş at-11 ile 2 yıllık almıştı :lol:

Daisy07

Mesaj gönderen Daisy07 » Pzt Kas 16, 2020 1:44 am

Duisburg-Essen Üniversitesi’nde bir yıllık %100 İngilizce bir master programından kabul aldım. 7 ekim de visam çıktı. Ekim sonunda Almanya’ya geldim. Fakat hâlihazırda master öğrencisi olmama rağmen ve Ankara’dan visaya başvururken de master öğrencisi olarak başvurmuş olmama rağmen visa türüm 16B olarak basılmıştır. Elbette ben bunun anlamını bilmediğim için buna çok takılmadım. Birkaç gün önce bir iş yerinden iş teklifi aldım ve çalışma iznim olup olmadığını sordular(part time) (bu arada henüz daha oturum kartım elime ulaşmadı) ben de iş yerine gönderdiğim başvuru evraklarının arasında visamın fotoğrafını gönderdim ve bana dediler ki 16B dil kursu veya hazırlık eğitimi kapsamında olan öğrencilerine verilen bir visa türüdür. Dolayısıyla bu visa ile burada part-time haftada 20 saatlik çalışma hakkınız yok dediler. Ankara’dan visasını alan (biri benimle aynı bölümd,birisi ise başka bir şehirde başka bir iki yıllık master programında olan) arkadaşıma da 16B visa’nın basılmış olduğunu öğrendim. Bu kişilerde benimle aynı dönemde Ankara’dan başvurmuşlardı. Birkaç gündür oldukça endişeliyim part-time olarak çalışarak burada gündelik ihtiyaçlarımı gidermek istiyordum fakat bu beni endişelendirdi. Ausländerbehörde’ye gittim (randevu hiçbir şey almadan sadece konuşmak için). Fakat oradaki tercüman da (Türk) bana bu visa türü ile çalışmamın mümkün olmadığını söyledi. Ben de master öğrencisi olduğumu söyledim ve öğrenci belgemi gösterdim. Oradaki tercüman bunu görünce şaşırdı ve içerideki memura göstermeye gitti. Ve öğrenci belgelerimin hem İngilizce hem almanca belgelerini aldı. Biz okul vasıtasıyla Ausländerbehörde ‘ye belgelerimizi mail olarak göndermiştik, sürecimizi master programı yöneticileri koordine ediyordu. Dolayısıyla böyle bir sonuç ortaya çıkınca çok şaşırdım. Bölüme bilgi verdim. Bölüm de Ausländerbehörde ile iletişime geçeceğini söyledi fakat oldukça endişeliyim.
NOT: Meldebescheinigung, sigorta kartım,Tax ID dahil tüm belge ve evraklarım elime ulaştı banka hesabı bile açabiliyorum. !!
Bu duruma ilişkin aşağıdaki sorularıma yanıt verirseniz çok mutlu olurum:
1. Şuanda oturum kartını beklemeli miyim? Oturum kartım geldiği zaman bu statü değişecek mii? Galiba 16C kapsamında olmalıyım master öğrencisi olduğum için.
2. Bu durumda hangi kurum ile bağlantıya geçmeliyim sorun için? Ankara’daki büyükelçilik ve okulun uluslar arası ofis ya da Ausländerbehörde ile mi iletişime geçmeliyim?
3. Benimle aynı durumda olan aynı tarihlerde visa almış kişilerinde 16B olarak mı gözüküyor? (Visa için Ankara’ya başvuran iki yıllık bir master programından tam kabul almış kişiler mesela)
4. Bu durum benim mezuniyet sonrası 18 aylık iş arama visa başvuruma etki eder mi?(ASIL ÖNEMLİ SORU BU !!!)
5. Oldukça zor bir durumda olduğumu hissediyorum vereceğiniz tüm tavsiyelere açığım.

meliksahg

Mesaj gönderen meliksahg » Pzt Kas 16, 2020 1:53 pm

Daisy07 yazdı: Pzt Kas 16, 2020 1:44 am Duisburg-Essen Üniversitesi’nde bir yıllık %100 İngilizce bir master programından kabul aldım. 7 ekim de visam çıktı. Ekim sonunda Almanya’ya geldim. Fakat hâlihazırda master öğrencisi olmama rağmen ve Ankara’dan visaya başvururken de master öğrencisi olarak başvurmuş olmama rağmen visa türüm 16B olarak basılmıştır. Elbette ben bunun anlamını bilmediğim için buna çok takılmadım. Birkaç gün önce bir iş yerinden iş teklifi aldım ve çalışma iznim olup olmadığını sordular(part time) (bu arada henüz daha oturum kartım elime ulaşmadı) ben de iş yerine gönderdiğim başvuru evraklarının arasında visamın fotoğrafını gönderdim ve bana dediler ki 16B dil kursu veya hazırlık eğitimi kapsamında olan öğrencilerine verilen bir visa türüdür. Dolayısıyla bu visa ile burada part-time haftada 20 saatlik çalışma hakkınız yok dediler. Ankara’dan visasını alan (biri benimle aynı bölümd,birisi ise başka bir şehirde başka bir iki yıllık master programında olan) arkadaşıma da 16B visa’nın basılmış olduğunu öğrendim. Bu kişilerde benimle aynı dönemde Ankara’dan başvurmuşlardı. Birkaç gündür oldukça endişeliyim part-time olarak çalışarak burada gündelik ihtiyaçlarımı gidermek istiyordum fakat bu beni endişelendirdi. Ausländerbehörde’ye gittim (randevu hiçbir şey almadan sadece konuşmak için). Fakat oradaki tercüman da (Türk) bana bu visa türü ile çalışmamın mümkün olmadığını söyledi. Ben de master öğrencisi olduğumu söyledim ve öğrenci belgemi gösterdim. Oradaki tercüman bunu görünce şaşırdı ve içerideki memura göstermeye gitti. Ve öğrenci belgelerimin hem İngilizce hem almanca belgelerini aldı. Biz okul vasıtasıyla Ausländerbehörde ‘ye belgelerimizi mail olarak göndermiştik, sürecimizi master programı yöneticileri koordine ediyordu. Dolayısıyla böyle bir sonuç ortaya çıkınca çok şaşırdım. Bölüme bilgi verdim. Bölüm de Ausländerbehörde ile iletişime geçeceğini söyledi fakat oldukça endişeliyim.
NOT: Meldebescheinigung, sigorta kartım,Tax ID dahil tüm belge ve evraklarım elime ulaştı banka hesabı bile açabiliyorum. !!
Bu duruma ilişkin aşağıdaki sorularıma yanıt verirseniz çok mutlu olurum:
1. Şuanda oturum kartını beklemeli miyim? Oturum kartım geldiği zaman bu statü değişecek mii? Galiba 16C kapsamında olmalıyım master öğrencisi olduğum için.
2. Bu durumda hangi kurum ile bağlantıya geçmeliyim sorun için? Ankara’daki büyükelçilik ve okulun uluslar arası ofis ya da Ausländerbehörde ile mi iletişime geçmeliyim?
3. Benimle aynı durumda olan aynı tarihlerde visa almış kişilerinde 16B olarak mı gözüküyor? (Visa için Ankara’ya başvuran iki yıllık bir master programından tam kabul almış kişiler mesela)
4. Bu durum benim mezuniyet sonrası 18 aylık iş arama visa başvuruma etki eder mi?(ASIL ÖNEMLİ SORU BU !!!)
5. Oldukça zor bir durumda olduğumu hissediyorum vereceğiniz tüm tavsiyelere açığım.
Yazını görünce şimdi ben de farkettim bende de 16b yazıyor. Neden böyle yazıyor hiçbir fikrim yok. Ben de %100 ingilizce lisans için geldim 1 ay önce. Okulumdaki international office e soracağım. Bir durum olursa yazarım. Sen de bir şeyler öğrenirsen ve burda paylaşırsan sevinirim. Umarım çok sıkıntı çıkaran bir şey değildir.

Eeser

Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen Eeser » Cmt Ara 19, 2020 11:42 am

Merhaba arkadaslar.
Munih Garching de oturuyordum ve yerel ofisten haziran ayinda oturum uzatmak icin basvurdum. (Gecici oturum belgesi verdiler ki onun da suresi coktan doldu). Daha sonra munih merkeze tasindim. Yerel ofise durumu her sordugumda merkeze tasindigim icin dosyamin munih kvr ye gonderildigi ve artik oradan bilgi almam gerektigi cevabi veriliyor. Sorun su ki munih kvr ye ulasamiyorum. Telefon ile ulasamiyorum. Binaya giris yok. Ve attigim tum maillere otomatik donus oluyor (soyle randevu alin..belgeler bunlar vs) ben dosyamin durumunu ogrenmek istiyorum. İslem devam mi ediyor veya posta ile ilgili bir sorun mu ?.
Yaklasik 6 ay oldu bu kadar uzun surmesi normal mi (covid) benzer sorunu yasayan var mi ve ne yapilabilir. Onerisi veya bilgisi olan varsa cok sevinirim.

umudxx

Mesaj gönderen umudxx » Pzr Ara 20, 2020 10:28 pm

Merhaba arkadaşlar benim şu an vizem var yakında Almanyaya gideceğim ve gittiğimde oturum iznine başvuracağım. Auslanderbehörde' de ki memurların davranısları nasıldır acaba? Ve gittiğimde mail atacağım randevu için, tahminen ne kadar süreye randevu verirler ?