Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Oturum Alma Islemleri

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
emerti

Re: Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen emerti » Prş Nis 20, 2017 3:00 pm

emerti yazdı:Teşekkürler cevabınız için.

Dün gittim, kapıdaki güvenlikler randevusuz içeri almadıklarını söyledi. Email atmam gerekiyormuş, attım ama cevap alamadım dediğimde ise gülmeye başladı. Başka bir yolu yok dediler. Oturumumun dolmak üzere olduğunu söyledim, biz bir şey yapamayız dediler. İçeri girip randevu almak istiyorum dedim, olmaz dediler. İçeri girmenin tek yolu yalan söylemek dedi bir arkadaşım, onu da içime sindiremedim. Vatandaşlık için geldim diyip Termin'siz girilebiliyormuş, fakat daha kötü tersleme ihtimalleri var Termin'siz içeri girdiğim için.

Telefon hatlarını aradım, Email'lerime cevap alamadığımı söyledim. Telefon üzerinden öğrenci tipi oturumlara Termin verilmediğini, Email atıp cevap beklemem gerektiğini söylediler. Açıkçası telefondaki kadın tarafından da azarlanır gibi oldum, telefonda benimle bu konuyu tartışamazmış... Neyse.

Şu an ciddi anlamda çıkmazdayım, aylardır randevu almaya çalışıyorum ama bu sistem yüzünden son günlere kalıyor işim.

Var mıdır bu durumdan çıkmanın bir yolu?
Ausländerbehörde'den Termin aldım, Eposta'lara cevap veriyorlar geç de olsa.

Denizz

Mesaj gönderen Denizz » Pzr Haz 04, 2017 3:04 pm

Arkadaşlar merhaba,
Vize anı defterinde de yazmıştım ben Ocak'ta kış dönemi için kabulumu Mart sonu da vizemi aldım. Konsolosluk başvuru formumdaki tarihlere bakmadan hemen o günün tarihini basarak vizemi yolladı. Ve vizem 22 Eylül'de maalesef bitiyor.

Biraz erken (Ağustos gibi) gidip işlemlere başlayayım dedim fakat benim vize bitmeye yakın belki bitmişken enrollment başlayacak. Bu durumda okul kayıt belgem olmadan oturuma başvuramayacağım belki sadece anmeldung yaptıracağım.

Sormak istediğim sıkıntı yaşamamak için ne yapmam lazım? Oturumum ve hatta vizem olmadan bir süre Almanya'da bulunmuş olacağım. Bu bana okula kayıtta veya ev kira sözleşmesi yapmamda sorun yaratır mı? Gelmeden schengene başvurmalı mıyım? O zamanlar çok önemsemediğim konsolosluğun bu hatası, nasıl zorluklar çıkartacak karşıma acaba?

Umarım, açıklamalarla "rahat ol hiç bir sorun yaşamazsın" gibi cevaplar gelir. :)
Şimdiden teşekkürler.

Denizz

Mesaj gönderen Denizz » Pzt Haz 05, 2017 9:56 pm

Benim için onemli bir konu olmasindan dolayi tekrar paylasiyorum. Vereceginiz bilgilere ihtiyacim var, yardimci olanlara tekrar teşekkürler.

Denizz yazdı: Pzr Haz 04, 2017 3:04 pm Arkadaşlar merhaba,
Vize anı defterinde de yazmıştım ben Ocak'ta kış dönemi için kabulumu Mart sonu da vizemi aldım. Konsolosluk başvuru formumdaki tarihlere bakmadan hemen o günün tarihini basarak vizemi yolladı. Ve vizem 22 Eylül'de maalesef bitiyor.

Biraz erken (Ağustosun ilk haftasi gibi) gidip işlemlere başlayayım dedim fakat benim vize bitmeye yakın belki bitmişken enrollment başlayacak. Bu durumda okul kayıt belgem olmadan oturuma başvuramayacağım belki sadece anmeldung yaptıracağım.

Sormak istediğim sıkıntı yaşamamak için ne yapmam lazım? Oturumum ve hatta vizem olmadan bir süre Almanya'da bulunmuş olacağım. Bu bana okula kayıtta veya ev kira sözleşmesi yapmamda sorun yaratır mı? Gelmeden schengene başvurmalı mıyım? O zamanlar çok önemsemediğim konsolosluğun bu hatası, nasıl zorluklar çıkartacak karşıma acaba?

Umarım, açıklamalarla "rahat ol hiç bir sorun yaşamazsın" gibi cevaplar gelir. :)
Şimdiden teşekkürler.

furkanarabul

Mesaj gönderen furkanarabul » Çrş Haz 07, 2017 2:01 am

Oturum izni verirken finansla ilgili işlem yapmak gerekiyor mu yani , bloke hesap vs. göstermek gerekiyor mu ?

burak0992

Mesaj gönderen burak0992 » Prş Haz 08, 2017 1:42 am

furkanarabul yazdı: Çrş Haz 07, 2017 2:01 am Oturum izni verirken finansla ilgili işlem yapmak gerekiyor mu yani , bloke hesap vs. göstermek gerekiyor mu ?
Bloke hesap dökümünü istiyorlar aynen.
Be different,make a difference...

ozgeealtn

Mesaj gönderen ozgeealtn » Pzt Tem 17, 2017 10:22 am

Arkadaşlar merhaba ben ön kabul alıp Almanya'ya geleli bir ay oldu oturum başvurusu için evrakları hazırladım götürdüm lakin bana dediler ki sen eylül ayına kadar kursa kayıt yapmışsın biz de sana ancak Eylül'e kadar oturum verebiliriz. Ya da üniversite kaydın olması lazım dediler. İlla bir yıllık mı kurs kaydı yapmam lazım uzun vadeli oturum alabilmek icin anlamadım. Başka alternatif Yok mu? Teşekkürler.

Denizz

Mesaj gönderen Denizz » Pzt Tem 24, 2017 1:20 am

Merhaba, vizem 22 Eylül'de bitiyor. Henüz Almanya'ya gelmedim, vizeye erken (Şubat'ta) başvurduğum için konsoloslukta Mart 23'den itibaren vize vermişti.

15 Ağustos'ta Almanya ya giriş yapmayı düşünüyorum. Yurdun ücretini yatırdım, gidince direk yurt kontratını imzalayacağım.

Sizce 15 Ağustos geç mi oluyor, sigorta, ikametgah, oturum işlemleri için? Yani ikametgah alıp oturum randevusuna gidene kadar vizem bitmiş olabilir, yabancılar polisi neden daha erken gelmedin diye zorluk çıkartır mı acaba? Siegen'e başvuruyorum.

EKYlmaz

Mesaj gönderen EKYlmaz » Pzt Tem 24, 2017 1:55 am

Denizz yazdı: Pzt Tem 24, 2017 1:20 am Merhaba, vizem 22 Eylül'de bitiyor. Henüz Almanya'ya gelmedim, vizeye erken (Şubat'ta) başvurduğum için konsoloslukta Mart 23'den itibaren vize vermişti.

15 Ağustos'ta Almanya ya giriş yapmayı düşünüyorum. Yurdun ücretini yatırdım, gidince direk yurt kontratını imzalayacağım.

Sizce 15 Ağustos geç mi oluyor, sigorta, ikametgah, oturum işlemleri için? Yani ikametgah alıp oturum randevusuna gidene kadar vizem bitmiş olabilir, yabancılar polisi neden daha erken gelmedin diye zorluk çıkartır mı acaba? Siegen'e başvuruyorum.
Hayır Geç olmaz yeter ki 22 Eylül'den önce başvur. Hemen sana randevu verirler. Ama büyük ihtimalle oturum kartın vizenin bitiminden sonra çıkacaktır. O da sorun değil sadece başvurunu yaptıktan sonra her ihtimale karşı Ausländerbehörde'nin sana verdiği evrakları yanında bulundur.

Denizz

Mesaj gönderen Denizz » Pzt Tem 24, 2017 2:06 am

Çok teşekkür ederim :) erkenden gitmeyi hiç istemiyordum ama gerekirse git gel yapmayi bile düşünmüştüm zaten yurdu ayarladım diye...

Varır varmaz işlemlere başlayacağım, tekrar teşekkürler.

kdrplt

Mesaj gönderen kdrplt » Cmt Tem 29, 2017 6:10 pm

Merhaba arkadaşlar, bir konuda akıl verebilecek çıkarsa çok sevinirim.
Mannheim kentinde 6 aylık dil kursu vizesi ile Şubat başından beri kursa gitmekteyim.(A2 ile başladım, şimdi B2.2'ye başlıyorum, Ağustos sonunda B2 bitmiş oluyor.) Ağustos başında bitecek olan vizemi 6 ay daha uzatmak üzere geçen hafta Yabancılar şubesindeki randevuya gittim. 3 aylık Fiktionbescheinigung verdi görevli fakat vizeyi uzatma başvurusu için tekrar randevu almamı söyledi. İstediği şey daha fazla kurs kaydı yaptırmam. Normalde niyetim B2 bittikten sonra mesleğimle ilgili Denkliğe başvurup başvurudan 3 ay sonra yapılan mesleki dil sınavına girip, daha sonra denkliği alıp çalışma vizesine başvurmak(3 ay yetmiyor). Tabi bu aşamada sorarlarsa bu niyetimi belli etmeden, DSH'a falan girip sonrasında yüksek yapma niyetinde olduğumu söylemeyi düşünüyorum, ki sormadılar.
Hadi devam ettiğim kursta 1 ay süren C1'e de kaydoldum diyelim, yine de 'Zaten ekstradan 3 aylık aldığın geçici oturum C1'e de yeter, hadi yallah' derler mi? Aynı şubede farklı bir odada işlemini gerçekleştiren arkadaşa görevli son derece esnek davrandı, onun da sadece 1 ay daha kaydı olmasına rağmen(ikimizin de üni kaydı yok) oturumunu 1.5 seneye tamamladı hatta görevli ve tatillerde çalışma izni notu düştü. Benimki ise Fiktionsbeschenigung'a 'kurs bırakıldıktan 2 hafta sonra oturum biter' diye bi not düştü. Bana bakan görevli oldukça gıcık bi tip diyebilirim.
Sizce burada çalışma planımdan bahsetmeli miyim, veya ne tür bi yaklaşımda bulunmalıyım? Çok teşekkürler..

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Tem 29, 2017 8:17 pm

dil kursu ve devaminda üniversite olarak vize alip geldiysen ve sonradan calisma oturumuna gecmek istersen türkiyeye git amacina uygun vize al derler.

sellegelen

Mesaj gönderen sellegelen » Pzt Tem 31, 2017 2:06 pm

Physiker yazdı: Cmt Eki 10, 2009 9:31 pm var turk konsoloslugu, gelirken en az 2 yil pass al iyi olur..
Benim oturum konusunda bir sorum olacak, vizem 1 Ağustostan itibaren başlıyor ben 7 'sinde Almanya' gidiyorum, ilk etapta konsolosluk 6 aylık vize vermiş, sanırım yeşil pasaport olduğu için. Gider gitmez mi oturuma basvurmaliyim yoksa bir kaç bekleyeyim mi? Gidince dil kursum başlayacak 14 ağustosta.

Nrwtr

Mesaj gönderen Nrwtr » Çrş Ağu 16, 2017 6:49 pm

Arkadaşlar merhaba,

Vizemi Köln'den alacağım(master) fakat Münich'de oturmayı planlıyorum belli nedenlerden ötürü.
1)Vizeyi Köln'den alıp oturumu Münich'den alabilir miyim?
2) Hayır ise Köln'de oturum alıp(paravan bir kira sözleşmesiyle) Münich'de yaşayabilir miyim? Bu yasalara aykırı olur mu?
3) Son sorum da şu: Köln'de master ile oturum aldığımda mesela 2-3 ay sonra başka şehirde başka bir üni'den kabul aldım. Oturumu yeni kabul aldığım şehre taşımak zor olur mu?

Herkese emeklerinden dolayı teşekkür ederim.

Kaolardo

Mesaj gönderen Kaolardo » Çrş Ağu 16, 2017 9:47 pm

merhablar ben sadece dil kursu kabulu ile oturum izni alabilirmiyim yoksa o üniversiteden sartlı kabul de artı olarak istiyolar mı lütfen cevaplarınızı bekliyorum şartlı kabülüm farklı üni den

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Prş Ağu 17, 2017 5:54 am

Kaolardo yazdı: Çrş Ağu 16, 2017 9:47 pm merhablar ben sadece dil kursu kabulu ile oturum izni alabilirmiyim yoksa o üniversiteden sartlı kabul de artı olarak istiyolar mı lütfen cevaplarınızı bekliyorum şartlı kabülüm farklı üni den
Dil kursu vizesine başvurabilirsin ama sanırım dil kursu vizen en fazla 9 ay için veriliyor ve dil kursun bittikten sonra tekrar Tr'ye dönmen gerekiyor. Normal şartlarda orada vize uzatamıyorsun. Yani dil kursundan sonra üni düşünüyorsan Tr'ye dönüp burada tekrar üni için ulusal vize başvurusu yapman gerekir. Ama onun dışında amacın sadece dil öğrenmekse üni falan düşünmüyorsan sadece dil kursu vizesi ile gidersin.

Kaolardo

Mesaj gönderen Kaolardo » Prş Ağu 17, 2017 2:06 pm

Bilu1 yazdı: Prş Ağu 17, 2017 5:54 am Dil kursu vizesine başvurabilirsin ama sanırım dil kursu vizen en fazla 9 ay için veriliyor ve dil kursun bittikten sonra tekrar Tr'ye dönmen gerekiyor. Normal şartlarda orada vize uzatamıyorsun. Yani dil kursundan sonra üni düşünüyorsan Tr'ye dönüp burada tekrar üni için ulusal vize başvurusu yapman gerekir. Ama onun dışında amacın sadece dil öğrenmekse üni falan düşünmüyorsan sadece dil kursu vizesi ile gidersin.
Vizem var zaten ama oturum alcam 1 yıllık yabancılar dairesinden

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Prş Ağu 17, 2017 5:43 pm

oturumu sadece dil kursu ile alabilirsin. Dil kursu bitiminden 2 hafta sonrasina kadar oturum izni veriyorlar. Zaten dil kursu vizesi ile giris yaptiysan uniye kayit olamiyorsun.

Kaolardo

Mesaj gönderen Kaolardo » Cmt Ağu 19, 2017 2:27 pm

vizemde de var okul kabülümde dil kursu ve studiumvisum var ancak okul kabülüm bochum dan değil clausthaldan ancak sitede hem okul kabulu hem dil kursu kabulu yazıyodu ben merak ediyorum ikisi farklı ünilerden olsa sorun olur mu

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Cmt Ağu 19, 2017 3:54 pm

Kaolardo yazdı: Cmt Ağu 19, 2017 2:27 pm vizemde de var okul kabülümde dil kursu ve studiumvisum var ancak okul kabülüm bochum dan değil clausthaldan ancak sitede hem okul kabulu hem dil kursu kabulu yazıyodu ben merak ediyorum ikisi farklı ünilerden olsa sorun olur mu
Peki benim anlamadigim olay şu. Simdi sen vizeni alirken Turkiye'deki Alman konsolosluğuna hangi evrak ile gittin ve Vize alirken kabul aldigin okul ile simdiki elinde kabul bulunan okul farkli mi?

Özge

Mesaj gönderen Özge » Pzt Eyl 11, 2017 3:26 pm

Arkadaşlar merhaba. Vize uzatmak için önce anmeldung yaptırdım. Sonra bana bi mail adresi verdiler oraya mail atacaksın dediler. Bende staj yapıyorum şu tarihte vizem bitiyor diye mail attım. Yaklaşık 2 hafta olacak cevap falan gelmedi. Randevu almak için arıyorum telefonu açan yok. Vizem bitene kadar vizem uzatılmazsa ne olur, korkuyorum :?