Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Oturum Alma Islemleri

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Lokman

Re: Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen Lokman » Pzt Nis 08, 2019 7:46 pm

Merhabalar arkadaslar,

yakin zamanda Verpflichtungserklärung ile oturum iznimi uzatmak icin basvuruda bulunacagim. Banka hesabimda 550 euro kadar para var. Sizce hesabima biraz daha para yatirmali miyim yoksa bu meblag bir sikinti cikarmaz mi?

Simdiden cevaplariniz icin tesekkur ederim.

İSTANBUL3434

Mesaj gönderen İSTANBUL3434 » Prş Nis 11, 2019 1:14 pm

MERHABA ARKADAŞLAR
master ve almanca dil hazırlık için vize aldım,
Almanya'ya geçtikten sonra yapmam gereken işlemler hakkında sizden bilgilendirme rica etmekteyim.

1) oturum uzatmak için pasaport, sağlık sigortası, garantörlük belgesi haricinde belge gerekiyor mu?

2) 2 ay sonra vize uzatma işlemi için başvurduğumda garantörlük belgesinin geçerlilik süresi 6 ay olmuş olacaktır, bir sorun teşkil eder mi, yeni bir garantörlük belgesi almalı mıyım?

3)Sağlık sigortasını nereden yaptırmam gerekiyor?

4)öğrenci ulaşım kartını nereden alabilirim, dil okulundan öğrenci olduğuma dair belge almalı mıyım?

deutschinformation

Mesaj gönderen deutschinformation » Prş Nis 11, 2019 4:32 pm

İSTANBUL3434 yazdı: Prş Nis 11, 2019 1:14 pm
2) 2 ay sonra vize uzatma işlemi için başvurduğumda garantörlük belgesinin geçerlilik süresi 6 ay olmuş olacaktır, bir sorun teşkil eder mi, yeni bir garantörlük belgesi almalı mıyım?

Merhabalar, 2 ay sonra vize uzatma işleminden kastınız oturum olmak sanırım değil mi? Eğer öyle ise en erken olarak 2 ay sonra oturuma başvurma gibi bir koşulu mu var? Yani 2 ay geçmesi mi gerekiyor oturuma başvurmak için?

İSTANBUL3434

Mesaj gönderen İSTANBUL3434 » Prş Nis 11, 2019 11:40 pm

deutschinformation yazdı: Prş Nis 11, 2019 4:32 pm Merhabalar, 2 ay sonra vize uzatma işleminden kastınız oturum olmak sanırım değil mi? Eğer öyle ise en erken olarak 2 ay sonra oturuma başvurma gibi bir koşulu mu var? Yani 2 ay geçmesi mi gerekiyor oturuma başvurmak için?
3 aylık vize aldım, 2 ay sonra başvursam iyi olur

deutschinformation

Mesaj gönderen deutschinformation » Cum Nis 12, 2019 7:53 pm

uck yazdı: Prş Eki 27, 2016 12:15 am Arkadaslar merhaba,
Gecen hafta munihe geldim. 10 yillik pasaportum, garantor belgem ve 6 aylik vizem var. (Dil kursu ve universite egitimi icin) Kasim\'da dil kursum basliyor.

Bu hafta Anmeldung(ikamet) islemini yaptiktan sonra oturum icin basvuru yapacagim. Oturum icin;
*Pasaport
*Saglik Sigortasi
*Banka Hesabi
*1 tane fotograf
*Dil kursundan kayit belgesi
*Universite sartli kabul belgesi
*Anmeldung belgesi

bunlardan baska veya (yanlis biliyorsam) hangi evraklar gereklidir ?

Bir de 6 aylik vizem mevcut fakat benim dil kursum 10 ay gibi bir sure (yaklasik 1 yil) surecek. Ayrica saglik sigortami 1 yillik yaptiracagim. Bunlarddan sonra benim oturumum 1 yillik verebilirler mi yoksa vize suresi (6 ay) kadar mi verirler ? Dil kursum yaklasik 1 yil surecegi icin 6 ay bitmeden zaten kurs icin vizemi mecbur uzattiracagim. Daha sonradan hem vizeyi uzatip, hem de oturum suresini uzattirmak gibi bir islem yapmak zorunda kalir miyim?

Not: Dil kursunu munihte alacagim. Universite sartli kabulum ise Siegen Universitesi...
Öncelikle merhabalar bende tam bu konu hakkında bir bilgi sahibi birisini arıyordum. 6 aylık vizem mevcut Almanya'ya geleli 2 ay oluyor Anmeldung'u yaptıralı da yaklaşık olarak 2 hafta oldu, dil kursum Rathaus'un saatiyle çakışıyordu ve Almanya'ya ilk kez gelmiş olmanın koşuşturmalarıydı derken Anmeldung'u biraz geç yaptırdım. Anmeldung'dan hemen sonra oturuma başvurabiliyor muyuz? Yoksa aradan belli bir süre mi geçmesi gerekiyor?
Siz oturuma Anmeldung'dan hemen sonra mı başvurdunuz?
Bir bilginiz var mıdır bu konuda?
Eğer öyleyse:
Anmeldung'a başvurduktan sonra Oturuma başvururken, "Başvurmanız için henüz erken" gibi bir tepki ile karşılaştınız mı? Tecrübelerinizi paylaşırsanız çok memnun olacağım

olacakokadar

Mesaj gönderen olacakokadar » Cmt Nis 13, 2019 4:33 pm

Merhaba Arkadaşlar,
Leipzig'te yüksek lisans bitirdim ve şu anda iş aramak için oturum iznini uzatmam gerekiyor. mezuniyet belgemde mezuniyet tarihi ekim 2018 yazıyor ancak resmi öğrenciliğim 31 Mart 2019'da bitti.
Bu durumda 18 aylık oturum izni süresi ekim 2018 de mi yoksa Mart 2019'da mı başlar?
Ayrıca Köln'de oturma izni almayı planlıyorum, oturum izni için anmeldung göstermek gerekiyor mu?
çok teşekkürler

John

Mesaj gönderen John » Pzr Nis 14, 2019 1:05 am

olacakokadar yazdı: Cmt Nis 13, 2019 4:33 pm Merhaba Arkadaşlar,
Leipzig'te yüksek lisans bitirdim ve şu anda iş aramak için oturum iznini uzatmam gerekiyor. mezuniyet belgemde mezuniyet tarihi ekim 2018 yazıyor ancak resmi öğrenciliğim 31 Mart 2019'da bitti.
Bu durumda 18 aylık oturum izni süresi ekim 2018 de mi yoksa Mart 2019'da mı başlar?
Ayrıca Köln'de oturma izni almayı planlıyorum, oturum izni için anmeldung göstermek gerekiyor mu?
çok teşekkürler
Kölnde anmeldung gerekiyor, Zeugnis üzerinde yazan tarihe göre başlar. Eğer diplomada ekim 2018 gösteriyorsa o zaman ona göre gün sayarlar. Misal ben okulu 9 Ekim 2018'de bitirdim. Aralık ayında randevuya gittim. 9 Ekimden itibaren saydılar, 2020 Nisan ayına kadar oturum aldım.

olacakokadar

Mesaj gönderen olacakokadar » Pzt Nis 15, 2019 9:09 pm

John yazdı: Pzr Nis 14, 2019 1:05 am Kölnde anmeldung gerekiyor, Zeugnis üzerinde yazan tarihe göre başlar. Eğer diplomada ekim 2018 gösteriyorsa o zaman ona göre gün sayarlar. Misal ben okulu 9 Ekim 2018'de bitirdim. Aralık ayında randevuya gittim. 9 Ekimden itibaren saydılar, 2020 Nisan ayına kadar oturum aldım.
ben de öyle tahmin ettim araştırdığıma göre ama bir arkadaşım kafamı karıştırdı. uzatma işleminde sperrkontoyu tekrar mı açmamız gerekiyor? ben xpatrio kullanıyorum.

John

Mesaj gönderen John » Sal Nis 16, 2019 11:30 pm

olacakokadar yazdı: Pzt Nis 15, 2019 9:09 pm ben de öyle tahmin ettim araştırdığıma göre ama bir arkadaşım kafamı karıştırdı. uzatma işleminde sperrkontoyu tekrar mı açmamız gerekiyor? ben xpatrio kullanıyorum.
Ya para göstereceksin ya iş kontratı. Ben postanede çalışıyorum, iş kontratımı götürdüm oldu. Basit iş olduğu için tabi sadece iş arama vizesi verdiler.

olacakokadar

Mesaj gönderen olacakokadar » Cum Nis 19, 2019 2:41 pm

John yazdı: Sal Nis 16, 2019 11:30 pm Ya para göstereceksin ya iş kontratı. Ben postanede çalışıyorum, iş kontratımı götürdüm oldu. Basit iş olduğu için tabi sadece iş arama vizesi verdiler.
teşekkürler.
peki iş arama oturumu için hangi tip sağlık sigortası almam gerekiyor?

John

Mesaj gönderen John » Cmt Nis 20, 2019 12:40 am

olacakokadar yazdı: Cum Nis 19, 2019 2:41 pm teşekkürler.
peki iş arama oturumu için hangi tip sağlık sigortası almam gerekiyor?
İş arama oturumu almaya giderken eğer böyle ufak bir işte falan çalışmıyorsan freiwillig sigorta yaptırman lazım. O da aylık 180 euro civarı bayağı tuzlu bir şey. Firmaya girince onlar kendisi bir sigorta yapıyor, gidip sigortalı olduğun kurumdan(TK ya da AOK mesela) bunu teyit eden bir belge alıyorsun. Bu kadar.

olacakokadar

Mesaj gönderen olacakokadar » Pzr Nis 21, 2019 7:44 pm

John yazdı: Cmt Nis 20, 2019 12:40 am İş arama oturumu almaya giderken eğer böyle ufak bir işte falan çalışmıyorsan freiwillig sigorta yaptırman lazım. O da aylık 180 euro civarı bayağı tuzlu bir şey. Firmaya girince onlar kendisi bir sigorta yapıyor, gidip sigortalı olduğun kurumdan(TK ya da AOK mesela) bunu teyit eden bir belge alıyorsun. Bu kadar.
teşekkürler.
bir arkadaşım almawista dan expatcare yaptırmış ayda 60 euroya. onu deneyeceğim

deutschinformation

Mesaj gönderen deutschinformation » Prş Nis 25, 2019 2:14 pm

Merhaba, öğrenci olarak oturum iznini aldıktan sonra 3,4 ay gibi bir süre zarfında Türkiye'de olmak istenildiğinde, bu 3,4 aylık Türkiye'de bulunduğumuz süre zarfında, Almanya'da örneğin, radyo ve televizyon vergisini ödememek gibi (bu mümkün mü bilmiyorum) yapılması gereken herhangi bir şey var mı? Haliyle kaldığım yurt odasından da ayrılacağım için bunu Rathaus'a bildirmem gerekir mi, yoksa geri döneceğim için bu işleme gerek yok mu? Baktım internete fakat aydınlatıcı ve kayda değer bir bilgi bulamadım. Bilen arkadaşlar varsa ve yazarsa memnun olurum. Herkese iyi günler diliyorum:)

okaraca

Mesaj gönderen okaraca » Pzr Nis 28, 2019 11:37 am

Size birşeyler sorabilir miyim?
seth93 yazdı: Pzr Oca 13, 2019 11:22 pm Oturum işlerinden anlayan arkadaşlar, bu hafta oturum iznine başvuruyorum. Şimdi ben werkstudent olarak çalışıyorum ve ayrıca bloke hesabım var, başvuru formunda geçiminizi nasıl sağlıyorsunuz kısmına cevap olarak çalıştığımıda belirteyim mi yoksa sadece sperrkonto mu yazsam daha iyi olur?

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Prş May 02, 2019 10:35 pm

okaraca yazdı: Pzr Nis 28, 2019 11:37 am Size birşeyler sorabilir miyim?
sorabilirsin tabi :)

okaraca

Mesaj gönderen okaraca » Cum May 03, 2019 12:16 am

ozcankaraca40@gmail.com, mail atabilir misin?
seth93 yazdı: Prş May 02, 2019 10:35 pm sorabilirsin tabi :)

aycayildirim

Mesaj gönderen aycayildirim » Cmt May 04, 2019 4:18 pm

Merhabalar, benim de bir sorum var. Diğer konulara ve cevaplara baktım ama aradığımı bulamadım. Mart sonunda Almanya'ya geldim, vize sürem 3 aydı. Ausländerbehörde'den 6 Haziran'a randevu aldım. Blokeli hesapla geldim buraya, 6 Haziran'a kadar sanırım hesabıma Fintiba'dan 4 aylık ödemeyi almış olacağım. Oturum izni görüşmesine giderken Fintiba hesabıma yeniden para yüklemeli miyim, yoksa geriye kalan 8 aylık bloke hesap yeterli olur mu? Diğer bir sorum da blokeli hesaptan garantör belgesine geçiş olabiliyor mu? Yardım edebilirseniz çok mutlu olurum, teşekkürler...

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Pzt May 06, 2019 12:51 pm

Merhaba, hesabina yeniden para yüklemene gerek yok. Garantör belgen varsa elinde , oturum uzatmaya gittiginde yaninda götürürsün. Gecis yapsan bile bloke hesabini tekrar actirabilir misin , onuda orda sorarsin.

aycayildirim

Mesaj gönderen aycayildirim » Pzt May 06, 2019 3:00 pm

eren_f2007 yazdı: Pzt May 06, 2019 12:51 pm Merhaba, hesabina yeniden para yüklemene gerek yok. Garantör belgen varsa elinde , oturum uzatmaya gittiginde yaninda götürürsün. Gecis yapsan bile bloke hesabini tekrar actirabilir misin , onuda orda sorarsin.
Çok teşekkür ederim gerçekten...

serenyilmaz

Mesaj gönderen serenyilmaz » Prş May 09, 2019 7:00 am

Arkadaşlar merhaba, vize uzatma işlemleri için bulunduğum yerde fintibada bulunması gereken belli bir miktar para var. Ancak benim randevu tarihime kadar hesabımdaki para, o miktarın bin Euro filan altına düşmüş oluyor. Acaba fintibaya sadece 1000 euro kadar bir para havale etmem mümkün mü? Bilgisi olan var mı?