Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Oturum Alma Islemleri

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
selen

Re: Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen selen » Cum Ağu 24, 2018 11:35 pm

Ufuk yazdı: Cum Ağu 24, 2018 10:39 pm Merhabalar,

Oturum izni formunda oturum izni sürenizi direkt öğrenim sürenize göre mi yazıyorsunuz?
öyle yaz zaten her eyalete göre değişiyor ilk oturum verme süresi, yazdığını pek dikkate almıyolar zaten

ZiggyStardust

Mesaj gönderen ZiggyStardust » Çrş Eyl 19, 2018 9:08 pm

Merhabalar,

Forumda arayıp bulamadığım bir şey aklıma takıldı. Ben master için Berlin'deyim, 15 Eylül başlangıçlı 6 aylık vizem var. Auslanderbehörde'ye oturum için hemen mi gitmem gerekiyor yoksa vizemin bitmesine yakın mı gitmeliyim?

Muriel

Mesaj gönderen Muriel » Prş Eyl 20, 2018 2:41 am

ZiggyStardust yazdı: Çrş Eyl 19, 2018 9:08 pm Merhabalar,

Forumda arayıp bulamadığım bir şey aklıma takıldı. Ben master için Berlin'deyim, 15 Eylül başlangıçlı 6 aylık vizem var. Auslanderbehörde'ye oturum için hemen mi gitmem gerekiyor yoksa vizemin bitmesine yakın mı gitmeliyim?
şehirden şehire değişiyor. ne kadar yoğunsa o kadar erken başvurmak lazım. ama hemen gitmenede gerek yok daha 6 ay var. vizenin bitmesine 2-3 ay kala soruşturmaya başlarsın. hem zaten okulun/dil kursun başlayacaktır yakında milletten az çok bilgi edinirsin.

loretr

Mesaj gönderen loretr » Sal Eki 16, 2018 9:12 pm

Arkadaşlar merhaba,

Bende lisans eğitimim için buradayım. Dil okulu + Üniversite kabulum var. 2 ay oldu geleli. Almanca kursuna devam etmekteyim. Üniversiteden de kabulum var.

Kimlik kartı randevusu konusunda çıkmaza girdim. Hangi randevuyu seçeceğimi tam olarak algılayamadım. Hamburgta ikamet etmekteyim.

https://www.hamburg.de/behoerdenfinder/ ... /11387842/ burada gerekli belgeleri vs tamamladım, depozito hesabım; sağlık sigortam, biyometrik, okul ve kurs belgelerim vs fakat online termin alamıyorum.

Termin alacağım sayfa bu: https://netappoint.de/hh/hamburg/?company=hamburg

http://i68.tinypic.com/xkzzva.png

Fakat burada kırmızı ile çizdiğim 2 alanda benim tanımıma uymuyor, geçici kimlik dedikleri kayıp durumları vs. personal ise alman vatandaşlarının.

Ben nereden termini bitireceğim... Yardımlarınızı lütfen esirgemeyin.

Sevgiler ve teşekkürler.

lumos

Mesaj gönderen lumos » Prş Eki 18, 2018 4:21 pm

Merhabalar forumu uzun süredir takip ediyorum ama yeni üye oldum. benim de oturum için gerekli belgeler konusunda kafam karıştı ve aşağıdaki sorulara kesin cevap bulamadım:

1) üniversite kaydı için at11 imi TK'ya götürüp onlardan bir belge almıştım geçerlilik süresi var mıydı yok muydu hatırlamıyorum (okul belgeyi geri vermedi) ama büyük ihtimal vardı. TK oturum için farklı bir belge vereceklerini daha sonra gelmemi söyledi henüz gitmedim. bana oturum izni için gerekli belgeyi verdiklerinde onun üzerinde "şu tarihe kadar geçerlidir" diye bir ifade olacak mı? eğer olacaksa bu bana verecekleri oturum süresini etkileyecek mi??
çünkü benim vizem 31.03.2019 yani dönem sonunda bitiyor o tarihten sonrası için oturuma ihtiyacım var. at11'im de sadece o tarihe kadar geçerli. Bu durumda 31 mart sonrası için yeni bir at11 mi almam gerek? sorun şu ki SGK at11 vermek için öğrenci belgesi istiyor ve benim bildiğim kadarıyla öğrenci belgem de sadece 31 marta kadar geçerli (üstünde dönem tarihi şudur diye yazıyo).
bu durumda yeni döneme kaydolmayı bekleyip, tekrardan at11 alıp, TK'dan belge alıp öyle mi oturuma başvurmalıyım? bu bana çok saçma geldi çünkü 1-2 yıl oturum aldığını söyleyenler var. yardımcı olursanız sevinirim

2) oturum için göstereceğim bloke hesabımın içinde ne kadar para olmalı? ben fintibaya 1 yıllık yani 8640 euro yatırmıştım ama ilk 2 ayınki çoktan alman banka hesabıma aktarıldı ve birazını kullandım da. bloke hesabı ilk açtığımda temmuz ayında düzenlenen belgeyi verirsem belki kabul ederler ama etseler bile sadece 6 ay mı oturum verecekler yani? (çünkü 1 yıllık para yatırdım 6 ay vizem var+ 6 ay oturumla kalma)

uzun oldu biliyorum ama başlık kirliliği yapmayayım dedim yardımınıza ihtiyacım var işin içinden çıkamadım :?

Kullanıcı avatarı
Riemann

Mesaj gönderen Riemann » Cmt Kas 10, 2018 3:45 am

Arkadaşlar oturum izni için online randevu aldım, bana böyle bir dönüş yaptılar:
wie sich herausstellte, ist Ihr Visum noch bis 08.04.2019 gültig.

Deshalb wird der Terminwunsch abgelehnt.

Bitte senden Sie zwei Monate vor Ablauf eine neue Terminanfrage.
Yani vize varken oturuma gerek yok diyorlar; ama ben vizeyle işe girmek istesem girebilir miyim? Ayrıca Postbank'tan öğrenci hesabı açtırıyordum, oturum olmadığı için öğrenci hesabı açmadılar, ücretli hesap açtırmak zorunda kaldım. Bana acaba neden böyle bir dönüş yaptılar, normal bir durum mu yoksa bir yanlışlık olmuş olabilir mi? Geçen sene buraya gelen arkadaşlar gelir gelmez oturum için randevu almışlar. Randevuya girince de 2 yıllık, yani, yüksek lisans süresi kadar oturum almışlar. Acaba bir değişikliğe mi denk geldim, yoksa yanlışlık falan olmuş olabilir mi? Bu sene eğitim için Almanya'ya gelen arkadaşlar oturum için randevu almaya çalıştınız mı? Evetse ne gibi dönüşler aldınız?

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Pzt Kas 12, 2018 2:24 am

loretr yazdı: Sal Eki 16, 2018 9:12 pm Arkadaşlar merhaba,

Bende lisans eğitimim için buradayım. Dil okulu + Üniversite kabulum var. 2 ay oldu geleli. Almanca kursuna devam etmekteyim. Üniversiteden de kabulum var.

Kimlik kartı randevusu konusunda çıkmaza girdim. Hangi randevuyu seçeceğimi tam olarak algılayamadım. Hamburgta ikamet etmekteyim.

https://www.hamburg.de/behoerdenfinder/ ... /11387842/ burada gerekli belgeleri vs tamamladım, depozito hesabım; sağlık sigortam, biyometrik, okul ve kurs belgelerim vs fakat online termin alamıyorum.

Termin alacağım sayfa bu: https://netappoint.de/hh/hamburg/?company=hamburg

http://i68.tinypic.com/xkzzva.png

Fakat burada kırmızı ile çizdiğim 2 alanda benim tanımıma uymuyor, geçici kimlik dedikleri kayıp durumları vs. personal ise alman vatandaşlarının.

Ben nereden termini bitireceğim... Yardımlarınızı lütfen esirgemeyin.

Sevgiler ve teşekkürler.
International officele gorusun, ben onlarin araciligiyla cok erkenden randevu bulup hallettim islerimi.

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Pzt Kas 12, 2018 2:29 am

lumos yazdı: Prş Eki 18, 2018 4:21 pm Merhabalar forumu uzun süredir takip ediyorum ama yeni üye oldum. benim de oturum için gerekli belgeler konusunda kafam karıştı ve aşağıdaki sorulara kesin cevap bulamadım:

1) üniversite kaydı için at11 imi TK'ya götürüp onlardan bir belge almıştım geçerlilik süresi var mıydı yok muydu hatırlamıyorum (okul belgeyi geri vermedi) ama büyük ihtimal vardı. TK oturum için farklı bir belge vereceklerini daha sonra gelmemi söyledi henüz gitmedim. bana oturum izni için gerekli belgeyi verdiklerinde onun üzerinde "şu tarihe kadar geçerlidir" diye bir ifade olacak mı? eğer olacaksa bu bana verecekleri oturum süresini etkileyecek mi??
çünkü benim vizem 31.03.2019 yani dönem sonunda bitiyor o tarihten sonrası için oturuma ihtiyacım var. at11'im de sadece o tarihe kadar geçerli. Bu durumda 31 mart sonrası için yeni bir at11 mi almam gerek? sorun şu ki SGK at11 vermek için öğrenci belgesi istiyor ve benim bildiğim kadarıyla öğrenci belgem de sadece 31 marta kadar geçerli (üstünde dönem tarihi şudur diye yazıyo).
bu durumda yeni döneme kaydolmayı bekleyip, tekrardan at11 alıp, TK'dan belge alıp öyle mi oturuma başvurmalıyım? bu bana çok saçma geldi çünkü 1-2 yıl oturum aldığını söyleyenler var. yardımcı olursanız sevinirim

2) oturum için göstereceğim bloke hesabımın içinde ne kadar para olmalı? ben fintibaya 1 yıllık yani 8640 euro yatırmıştım ama ilk 2 ayınki çoktan alman banka hesabıma aktarıldı ve birazını kullandım da. bloke hesabı ilk açtığımda temmuz ayında düzenlenen belgeyi verirsem belki kabul ederler ama etseler bile sadece 6 ay mı oturum verecekler yani? (çünkü 1 yıllık para yatırdım 6 ay vizem var+ 6 ay oturumla kalma)

uzun oldu biliyorum ama başlık kirliliği yapmayayım dedim yardımınıza ihtiyacım var işin içinden çıkamadım :?

2. benim de ayni durumdu. Bosuna stres olmayin, sorun olmuyor. Ilk belgeyi gosterin ama benim gibi ne olur ne olmaz paranin yattigi bankadaki hesabin hesap dokum belgesinin imzali halini de alin, yani subeye gidin o belgeyi isteyin. Hemen veriyorlar.

1. soru icin benim sadece sigorta kartimi alip fotokopi cekti. At-11 liker icin özel prosedür olabilir, orasini bilmiyorum. Bana international office araci olmustu ve onlarin gonderdigi gerekli belgeler listesinde sigortayla ilgili bir sey bile yoktu...

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Pzt Kas 12, 2018 2:33 am

Riemann yazdı: Cmt Kas 10, 2018 3:45 am Arkadaşlar oturum izni için online randevu aldım, bana böyle bir dönüş yaptılar:

Yani vize varken oturuma gerek yok diyorlar; ama ben vizeyle işe girmek istesem girebilir miyim? Ayrıca Postbank'tan öğrenci hesabı açtırıyordum, oturum olmadığı için öğrenci hesabı açmadılar, ücretli hesap açtırmak zorunda kaldım. Bana acaba neden böyle bir dönüş yaptılar, normal bir durum mu yoksa bir yanlışlık olmuş olabilir mi? Geçen sene buraya gelen arkadaşlar gelir gelmez oturum için randevu almışlar. Randevuya girince de 2 yıllık, yani, yüksek lisans süresi kadar oturum almışlar. Acaba bir değişikliğe mi denk geldim, yoksa yanlışlık falan olmuş olabilir mi? Bu sene eğitim için Almanya'ya gelen arkadaşlar oturum için randevu almaya çalıştınız mı? Evetse ne gibi dönüşler aldınız?

Genelde oturum randevusu vize bitimine dogru veriliyor. Benim tanidigim, gorduklerimde genel durum bu.2 yil olayi sans isi, benimki parayi gorunce 1 yil verdi.

Erkeden oturum randevusu alma konusunda benim cok sansima geldi. Bie sohbette ögrenci islerinden birisine sadece diger schengen ülkelerine gidiliyor mu diye sorunca, bilmedigini ama yabancilar ofisine sorup ögrenecegini söyledi. Ben mailde cevabi beklerken, direkt randevu verdiklerini gordum ve daha yeni 1.ayim doluyordu. Neyse ki erkenden kurtuldum, sinav doneminde böyle sacma isim kalmadi.

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Pzt Kas 12, 2018 2:34 am

Riemann yazdı: Cmt Kas 10, 2018 3:45 am Arkadaşlar oturum izni için online randevu aldım, bana böyle bir dönüş yaptılar:

Bir de ögrenci kayit belgemle sparkasseden ücretsiz hesap actim. Bilginiz olsun.

Kullanıcı avatarı
Riemann

Mesaj gönderen Riemann » Pzt Kas 12, 2018 3:34 pm

filmlovepenguin yazdı: Pzt Kas 12, 2018 2:33 am Genelde oturum randevusu vize bitimine dogru veriliyor. Benim tanidigim, gorduklerimde genel durum bu.2 yil olayi sans isi, benimki parayi gorunce 1 yil verdi.

Erkeden oturum randevusu alma konusunda benim cok sansima geldi. Bie sohbette ögrenci islerinden birisine sadece diger schengen ülkelerine gidiliyor mu diye sorunca, bilmedigini ama yabancilar ofisine sorup ögrenecegini söyledi. Ben mailde cevabi beklerken, direkt randevu verdiklerini gordum ve daha yeni 1.ayim doluyordu. Neyse ki erkenden kurtuldum, sinav doneminde böyle sacma isim kalmadi.
Çok teşekkürler hocam, peki oturum olmadan yasal olarak işe girme hakkında bir bilginiz var mı?

Kullanıcı avatarı
Riemann

Mesaj gönderen Riemann » Pzt Kas 12, 2018 3:38 pm

filmlovepenguin yazdı: Pzt Kas 12, 2018 2:34 am Bir de ögrenci kayit belgemle sparkasseden ücretsiz hesap actim. Bilginiz olsun.
Teşekkürler hocam, FinReach kullanarak N26'e geçmeyi düşünüyorum; ama biraz daha araştıracağım.

Muriel

Mesaj gönderen Muriel » Pzt Kas 12, 2018 7:03 pm

Riemann yazdı: Pzt Kas 12, 2018 3:34 pm Çok teşekkürler hocam, peki oturum olmadan yasal olarak işe girme hakkında bir bilginiz var mı?
viewtopic.php?f=53&t=12663&p=142125#p142125

Kullanıcı avatarı
Riemann

Mesaj gönderen Riemann » Sal Kas 13, 2018 10:10 am

Muriel yazdı: Pzt Kas 12, 2018 7:03 pm viewtopic.php?f=53&t=12663&p=142125#p142125
Teşekkürler hocam

chipper

Mesaj gönderen chipper » Sal Kas 20, 2018 2:52 pm

Aachen' da 15 aralıkta bitecek olan oturum süremin uzatılması için randevu talebi oluşturdum. Ancak yoğunluktan dolayı randevu veremiyoruz cevabı geldi. Bende buna nazaran bir güvence istedim 1 ay içerisinde randevu alamazsam herhangi bir problem yaşamayacağıma rağmen. Bana bir Fiktionsbescheinung verdiler bugünden itibaren 6 ay süreli bitimine yakın gel denildi. Şimdi anladığım kadarıyla ben 6 ay daha burda kalabiliyorum bununla. Ancak ben 6 ay sonun da termine gittiğimde benim vizemi uzatırken bu verdikleri 6 aylık süreyi kısacaklarmı yoksa bu bana kar mı kalmış olacak. Bunu bloke hesaptan dolayı soruyorum. Şuan dil sınavımı ve sonrasında da okul kaydımı bekliyorum. Benim tarafımdan bir sorun yok. Ancak neden böyle bir işlem yapılmış olabilir. Bu belgenin hazırlanması da 15 dk sürdü, bu sürede benimle konuşup belgelerimi alıp vizemi uzatma talebi alabilirlerdi. Değişik işler mi dönüyordur nedir?

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Pzt Kas 26, 2018 3:08 pm

Arkadaşlar ilk defa oturum izni alacağım, hem çalıştığımdan hem okul olduğundan dolayı her zaman müsait değilim bu yüzden gittim müsait olduğum 18 Ocak saat 2'ye randevu aldım ve memur bana bu tarihi teyit eden bir kağıt verdi yanımda duruyor. Geçen gün bana bir posta geldi aynı memur tarafından yollanmış ve randevu gününü verirken bir hata yaptığını yeni günün 17 Ocak saat 2 olduğunu belirtmiş ve maalesef ben o tarihte işte olacağım, gidersem programım altüst olur. Böyle bir saçmalık nasıl olabiliyor anlayamadım size bir danışayım dedim, bir hata olmadığından %100 eminim kadın gözümün önünde girdi tarihi ve verdiği kağıtta bunu teyit ediyor. Şu durumda ne yapmalıyım böyle bir hata kabul edilebilir mi onlar tarafından? Yani ortada hata varsa neden mağdur olan ben oluyorum anlamadım, tarihi yanlış girdiyse düzeltmekte onun elindeydi gidip kafasına göre yeni tarih vermek nedir ?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Kas 26, 2018 6:29 pm

chipper yazdı: Sal Kas 20, 2018 2:52 pm Aachen' da 15 aralıkta bitecek olan oturum süremin uzatılması için randevu talebi oluşturdum. Ancak yoğunluktan dolayı randevu veremiyoruz cevabı geldi. Bende buna nazaran bir güvence istedim 1 ay içerisinde randevu alamazsam herhangi bir problem yaşamayacağıma rağmen. Bana bir Fiktionsbescheinung verdiler bugünden itibaren 6 ay süreli bitimine yakın gel denildi. Şimdi anladığım kadarıyla ben 6 ay daha burda kalabiliyorum bununla. Ancak ben 6 ay sonun da termine gittiğimde benim vizemi uzatırken bu verdikleri 6 aylık süreyi kısacaklarmı yoksa bu bana kar mı kalmış olacak. Bunu bloke hesaptan dolayı soruyorum. Şuan dil sınavımı ve sonrasında da okul kaydımı bekliyorum. Benim tarafımdan bir sorun yok. Ancak neden böyle bir işlem yapılmış olabilir. Bu belgenin hazırlanması da 15 dk sürdü, bu sürede benimle konuşup belgelerimi alıp vizemi uzatma talebi alabilirlerdi. Değişik işler mi dönüyordur nedir?
Vize uzatma islemi uzun sürdügü icin Fixion vermisler, yanina kar oldu diyebiliriz.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Kas 26, 2018 6:30 pm

seth93 yazdı: Pzt Kas 26, 2018 3:08 pm Arkadaşlar ilk defa oturum izni alacağım, hem çalıştığımdan hem okul olduğundan dolayı her zaman müsait değilim bu yüzden gittim müsait olduğum 18 Ocak saat 2'ye randevu aldım ve memur bana bu tarihi teyit eden bir kağıt verdi yanımda duruyor. Geçen gün bana bir posta geldi aynı memur tarafından yollanmış ve randevu gününü verirken bir hata yaptığını yeni günün 17 Ocak saat 2 olduğunu belirtmiş ve maalesef ben o tarihte işte olacağım, gidersem programım altüst olur. Böyle bir saçmalık nasıl olabiliyor anlayamadım size bir danışayım dedim, bir hata olmadığından %100 eminim kadın gözümün önünde girdi tarihi ve verdiği kağıtta bunu teyit ediyor. Şu durumda ne yapmalıyım böyle bir hata kabul edilebilir mi onlar tarafından? Yani ortada hata varsa neden mağdur olan ben oluyorum anlamadım, tarihi yanlış girdiyse düzeltmekte onun elindeydi gidip kafasına göre yeni tarih vermek nedir ?
Almanya da memurlarin en cok yaptigi ve sevdigi sey hata yapmak. Kadina tekrar mail atip randevu tarihini düzenleyebilirsin.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Pzr Oca 13, 2019 11:22 pm

Oturum işlerinden anlayan arkadaşlar, bu hafta oturum iznine başvuruyorum. Şimdi ben werkstudent olarak çalışıyorum ve ayrıca bloke hesabım var, başvuru formunda geçiminizi nasıl sağlıyorsunuz kısmına cevap olarak çalıştığımıda belirteyim mi yoksa sadece sperrkonto mu yazsam daha iyi olur?

deutschinformation

Mesaj gönderen deutschinformation » Pzt Nis 08, 2019 4:44 am

Physiker yazdı: Pzt Kas 26, 2018 6:30 pm Almanya da memurlarin en cok yaptigi ve sevdigi sey hata yapmak. Kadina tekrar mail atip randevu tarihini düzenleyebilirsin.
Merhabalar, yaklaşık 2 ay önce Almanya'ya geldim 6 aylık vizem bulunuyor.
Acilen Türkiye'ye dönmem gerekiyor. Almanya'ya tekrar döneceğim fakat döneceğim zaman vizem bitmiş oluyor. Tekrardan Türkiye'den vizeye başvurmak istemiyorum. Bu nedenle bir an önce oturum almak istiyorum. Elimde garantör kağıdım ve bankada bir miktar param var. Garantör kağıdımın bana bir faydası dokunur mu oturum alırken? Ayrıca elimde sadece 6 aylık AT-11 sağlık sigortam var. Başvuruda bunu kullanacağım mecburen. Bir sıkıntı çıkabilir mi sizce?