Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'ya İner İnmez Yapılması Gerekenler ?

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
kiss25

Almanya'ya İner İnmez Yapılması Gerekenler ?

Mesaj gönderen kiss25 » Cmt Ara 10, 2016 1:52 pm

Arkadaşlar selam , benim vizem çıktı 15 Ocakta Heidelberg'e gidiyorum nasipse. Bir kaç aydır forumdayım çokça araştırmaya çalışıyorum fakat uçaktan indikten sonra Heidelberge vardığımda ne yapmam gerektiğini hala tam oturtamadım.
-Gider gitmez yabancılar polisine mi gitmeliyim ya da gitmem gereken yer neresi ?
- Dil kursunun yurdunda kalacağım. İkametgah için yurttan herhangi bir belge mi almam gerekiyor ?
-Bunun için dil kursundan evrak almalı mıyım ?
- Bir de o gitmem gereken yerde Almanca mı konuşuyorlar sadece ? Yani şayet öyleyse yanımızda bir tercüman veya Almanca bilen bir tanıdığımızı mı götürmemiz gerekiyor ?
- Bu işlemleri hemen gittiğimizde mi yapıcaz yoksa benim vizem 6 aylık vizemin bitmesine yakın zamanda mı yapmalıyım ?

Şimdiden teşekkür ederim .

Not : Forumda baktım ama göremedim. Eğer uçaktan iner inmez bu işlemleri sırasıyla anlatan bir başlık varsa linkini atarsanız da olur.
Arkadaslar ben erkegim =)

Kullanıcı avatarı
welly275

Re: Almanya'ya İner İnmez Yapılması Gerekenler ?

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Ara 10, 2016 2:10 pm

-Gider gitmez yabancılar polisine mi gitmeliyim ya da gitmem gereken yer neresi ?
yabancilar dairesine oturum almak icin gideceksin. eger sabit adresin varsa vatandaslik bürosuna adres kaydi yaptirman gerek en kisa sürede. yoksa bekletiyolar zaten
- Dil kursunun yurdunda kalacağım. İkametgah için yurttan herhangi bir belge mi almam gerekiyor ?
Bunun için dil kursundan evrak almalı mıyım ?
ikametgah yurttan hallolmaz vatandaslik bürosundan hallolur. yurtla yaptigin sözlesme yeterli adres kaydi icin
Bir de o gitmem gereken yerde Almanca mı konuşuyorlar sadece ? Yani şayet öyleyse yanımızda bir tercüman veya Almanca bilen bir tanıdığımızı mı götürmemiz gerekiyor ?
memuruna göre degisir ama ingilizce konusan biri vardir heralde. yoksa da tanidik birini götürebilirsin tercüman olarak.
- Bu işlemleri hemen gittiğimizde mi yapıcaz yoksa benim vizem 6 aylık vizemin bitmesine yakın zamanda mı yapmalıyım ?
adres kaydin en kisa sürede, oturumu 6 ay bitmeden halletmen gerek. isterse ilk ay istersen 5nci ayda yap. farketmez

bunun disinda saglik sigorta isini halletmen gerek. forumda arayabilirsin

Kaolardo

Mesaj gönderen Kaolardo » Prş Oca 04, 2018 7:24 pm

Ya benim anlamadığım oturum işlemi hiç bi yerde tam olarak açık değil ben Bochum için soruyorum. Sanırım vizenin bitmesine yakın adamlar cağırıyor öyle mi ? yoksa gidip benim vizemi uzatmak için benim mi termin ayarlamam lazım ve benim bloke hesapta 3 aylık para eksik gidince bana git doldur geri gel mi derler ve kaç aylık oturum veririler henüz dil kursundayım. lütfen yardımcı olun

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Prş Oca 04, 2018 10:39 pm

Kaolardo yazdı: Prş Oca 04, 2018 7:24 pm Ya benim anlamadığım oturum işlemi hiç bi yerde tam olarak açık değil ben Bochum için soruyorum. Sanırım vizenin bitmesine yakın adamlar cağırıyor öyle mi ? yoksa gidip benim vizemi uzatmak için benim mi termin ayarlamam lazım ve benim bloke hesapta 3 aylık para eksik gidince bana git doldur geri gel mi derler ve kaç aylık oturum veririler henüz dil kursundayım. lütfen yardımcı olun
Degerli arkadasim genellikle oturum izni ulkeye giris yaptigin tarihten itibaren verildigi icin para durumuna pek bakmiyor.Yani 6 aylik vize olup bitince ustune sana 1 yil verip totalde 1.6 yil olmuyor.Ulkeye girdigin tarihten sehrin ogrenci politikasina gore 1 veya 2 yil veriliyor.O yuzden cok vakit gecirmeden kalabaliklasmadan erkenden basvurmanizi tavisye ederim.Bu dedigim tarih meselesi yine sehirden sehire memurdan memura degismekte tam birsey demek zor bu yuzden basvurup sende goreceksin sehrinin politikasini veya arkadaslarina sor.

Kaolardo

Mesaj gönderen Kaolardo » Prş Oca 04, 2018 10:56 pm

hunterqb yazdı: Prş Oca 04, 2018 10:39 pm Degerli arkadasim genellikle oturum izni ulkeye giris yaptigin tarihten itibaren verildigi icin para durumuna pek bakmiyor.Yani 6 aylik vize olup bitince ustune sana 1 yil verip totalde 1.6 yil olmuyor.Ulkeye girdigin tarihten sehrin ogrenci politikasina gore 1 veya 2 yil veriliyor.O yuzden cok vakit gecirmeden kalabaliklasmadan erkenden basvurmanizi tavisye ederim.Bu dedigim tarih meselesi yine sehirden sehire memurdan memura degismekte tam birsey demek zor bu yuzden basvurup sende goreceksin sehrinin politikasini veya arkadaslarina sor.
Yani diyoursun ki randevunu al sen sana mektup gelmemiş olsada kendin al diyosun öyle mi ?

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Prş Oca 04, 2018 11:09 pm

Kaolardo yazdı: Prş Oca 04, 2018 10:56 pm Yani diyoursun ki randevunu al sen sana mektup gelmemiş olsada kendin al diyosun öyle mi ?
Bochum buyuk bir kent ABHler kalabaliktir diye tahmin ediyorum 3 ay kalmis zaten vizende daha fazla yigilma olmadan mail at termin icin bakalim ne zaman gun verecekler zaten oturum karti veriyorlarsa basvurudan sonra eline gecmesi 4-8 hafta arasi kendi kendini strese sokarsin sonra.
Edit:Buyuk sehirlerde 1-1.5 ay gun bekleyen arkadaslarim var o yuzden dedim.Kucuk sehirde olsan termin yok kapiyi caliyorsun giriyorsun:)

dreas

Mesaj gönderen dreas » Pzr Oca 07, 2018 2:31 am

kiss25 yazdı: Cmt Ara 10, 2016 1:52 pm Arkadaşlar selam , benim vizem çıktı 15 Ocakta Heidelberg'e gidiyorum nasipse. Bir kaç aydır forumdayım çokça araştırmaya çalışıyorum fakat uçaktan indikten sonra Heidelberge vardığımda ne yapmam gerektiğini hala tam oturtamadım.
- Bir de o gitmem gereken yerde Almanca mı konuşuyorlar sadece ? Yani şayet öyleyse yanımızda bir tercüman veya Almanca bilen bir tanıdığımızı mı götürmemiz gerekiyor ?

Not : Forumda baktım ama göremedim. Eğer uçaktan iner inmez bu işlemleri sırasıyla anlatan bir başlık varsa linkini atarsanız da olur.

güll

Mesaj gönderen güll » Pzt Oca 08, 2018 12:04 am

kiss25 yazdı: Cmt Ara 10, 2016 1:52 pm Arkadaşlar selam , benim vizem çıktı 15 Ocakta Heidelberg'e gidiyorum nasipse. Bir kaç aydır forumdayım çokça araştırmaya çalışıyorum fakat uçaktan indikten sonra Heidelberge vardığımda ne yapmam gerektiğini hala tam oturtamadım.

merhaba heidelberg de mi okuyacaksın? hangi bölüm için kabul aldın? :)

Kaolardo

Mesaj gönderen Kaolardo » Sal Oca 09, 2018 3:35 pm

Beyler çok pardon ama; sitede 28.90 euro dediğiniz şey için arkadaşımdan Termininde 100 euro istemişler. B :roll: u konu hakkında bilgisi olan var mı ?

Kullanıcı avatarı
erennnsahin

Mesaj gönderen erennnsahin » Çrş Oca 10, 2018 3:31 pm

Kaolardo yazdı: Sal Oca 09, 2018 3:35 pm Beyler çok pardon ama; sitede 28.90 euro dediğiniz şey için arkadaşımdan Termininde 100 euro istemişler. B :roll: u konu hakkında bilgisi olan var mı ?
Oturum Karti icin bende 100€ ödedim, Anmeldung icinde 12 € ekstra ödemistim.Ücretler eyaletlere göre degisiklik gösterebiliyor. Ben Hamburgda yapmistim islemlerimi.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Oca 10, 2018 9:17 pm

Ücretler degisiklik göstermiyo. Memur yanlis yazdiysa o ayri.

Sayfada Türk vatandaslar diye genel yazilmis ama onu daha da daraltayim. Almanyada is sahibi Türk vatandaslari 28€ ödüyo yani isci ve meslek sahibi oturumuna sahip kisiler 28€ ödüyo. Mezun olduktan sonra ben de 28€ ödedim. fiyat ilk kez oturum karti alma, uzatma, etiket olarak olmasina göre degisiklik gösteriyo.

Elektronik oturum karti:
ilk kez alanlar 100€
oturumu bitmeden süresi icinde gelip oturum uzatildiginda 80€
Isci statüsünde olanlar 28€

Önceden oturumlar pasaportlara etiket olarak yapistiriliyodu. AB yönergelerine göre suan oturum karti düzenlemeleri gerekse dahi, bazi istisnai durumlarda yine etiket olarak düzenleyebiliyolar, mesela yabancilar dairesi cok yogun ise. bu durumda ben ikinci uzatmada 40€ ödedim, sonra mezun olduktan sonra isci oturumuna gectigimde cok ödemissin dedi memur ve 10€ daha indirdi. yani bu durumda fiyat ne tam olarak bilmiyorum. ama elektronik kart durumunda fiyatlar standart olmasi lazim.

demlac

Mesaj gönderen demlac » Prş Oca 11, 2018 1:40 pm

welly275 yazdı: Çrş Oca 10, 2018 9:17 pm Ücretler degisiklik göstermiyo. Memur yanlis yazdiysa o ayri.

Sayfada Türk vatandaslar diye genel yazilmis ama onu daha da daraltayim. Almanyada is sahibi Türk vatandaslari 28€ ödüyo yani isci ve meslek sahibi oturumuna sahip kisiler 28€ ödüyo. Mezun olduktan sonra ben de 28€ ödedim. fiyat ilk kez oturum karti alma, uzatma, etiket olarak olmasina göre degisiklik gösteriyo.

Elektronik oturum karti:
ilk kez alanlar 100€
oturumu bitmeden süresi icinde gelip oturum uzatildiginda 80€
Isci statüsünde olanlar 28€

Önceden oturumlar pasaportlara etiket olarak yapistiriliyodu. AB yönergelerine göre suan oturum karti düzenlemeleri gerekse dahi, bazi istisnai durumlarda yine etiket olarak düzenleyebiliyolar, mesela yabancilar dairesi cok yogun ise. bu durumda ben ikinci uzatmada 40€ ödedim, sonra mezun olduktan sonra isci oturumuna gectigimde cok ödemissin dedi memur ve 10€ daha indirdi. yani bu durumda fiyat ne tam olarak bilmiyorum. ama elektronik kart durumunda fiyatlar standart olmasi lazim.
Hocam muhtemelen daha tecrübelisindir bu konuda yalnız dün ilk kez oturum almak için ben de Ausländerbehörde'ye gittim. 2 senelik oturum kartı için 28,80 aldılar. Hem 100€ almamaları hem de bloke hesapla 2 senelik oturum vermeleri açısından biraz şaşırttı. Söylenmedim tabii :)
Demek istediğim farklı bir tarife olabilir mi acaba? Verdikleri kağıtta "Studium" olarak belirtmiş çünkü "Aufenthaltserlaubnis" gerekçesini.

Kaolardo

Mesaj gönderen Kaolardo » Prş Oca 11, 2018 3:20 pm

demlac yazdı: Prş Oca 11, 2018 1:40 pm Hocam muhtemelen daha tecrübelisindir bu konuda yalnız dün ilk kez oturum almak için ben de Ausländerbehörde'ye gittim. 2 senelik oturum kartı için 28,80 aldılar. Hem 100€ almamaları hem de bloke hesapla 2 senelik oturum vermeleri açısından biraz şaşırttı. Söylenmedim tabii :)
Demek istediğim farklı bir tarife olabilir mi acaba? Verdikleri kağıtta "Studium" olarak belirtmiş çünkü "Aufenthaltserlaubnis" gerekçesini.
hangi belediye bu bide bloke hesapta kaç aylık paran vardı ve vizen kaç aylıktı

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Oca 11, 2018 8:56 pm

demlac yazdı: Prş Oca 11, 2018 1:40 pm Hocam muhtemelen daha tecrübelisindir bu konuda yalnız dün ilk kez oturum almak için ben de Ausländerbehörde'ye gittim. 2 senelik oturum kartı için 28,80 aldılar. Hem 100€ almamaları hem de bloke hesapla 2 senelik oturum vermeleri açısından biraz şaşırttı. Söylenmedim tabii :)
dedigin dogrudur yalniz farkli tarife oldugunu düsünmüyorum. bilgim güncel degil belki de tüm türk vatandaslarina ayni fiyati uygulama karari almislardir. en dogrusu yabancilar dairesine detayli olarak sormak. tabi ki de oturum alirken 28€ hesap cikardiklarinda sorup sormamak size kalmis :)

maremare

Mesaj gönderen maremare » Sal Oca 16, 2018 5:55 pm

Kaolardo yazdı: Prş Oca 11, 2018 3:20 pm hangi belediye bu bide bloke hesapta kaç aylık paran vardı ve vizen kaç aylıktı
Merhaba, vizenizi uzatabildiniz mi nasıl bir süreç acaba ?

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Pzt Şub 12, 2018 10:50 pm

güll yazdı: Pzt Oca 08, 2018 12:04 am merhaba heidelberg de mi okuyacaksın? hangi bölüm için kabul aldın? :)
Konu baya hortlamis :D

Cok oldu ben Heidelergten gideli ama evet orada dil kursu yaptim 8 ay :)

güll

Mesaj gönderen güll » Sal Şub 13, 2018 12:39 pm

kiss25 yazdı: Pzt Şub 12, 2018 10:50 pm Konu baya hortlamis :D

Cok oldu ben Heidelergten gideli ama evet orada dil kursu yaptim 8 ay :)
hiç orda üniversite okuyan yok mu ya su formda :D bu arada hangi dil kursuna gittin? eğitimi nasıldı?

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Çrş Şub 14, 2018 5:09 pm

güll yazdı: Sal Şub 13, 2018 12:39 pm hiç orda üniversite okuyan yok mu ya su formda :D bu arada hangi dil kursuna gittin? eğitimi nasıldı?
Arkadasim var orada üniversite okuyan Fizik bölümü gecen semestr basladi , F+U ya gittim sikayet eden insanlar var ama kisiye bagli cok ögrenci ve buna bagli olarak sinif olusu sinifini veya ögretmenini begenmedigin zaman degistirme sansi oluyor yakin kurlarda o özellik yönünden güzel

güll

Mesaj gönderen güll » Cum Şub 16, 2018 7:03 pm

peki nerde kaldın? kursun yurtlarında mı yoksa evde mi? bende orda kursa gitmeyi düşünüyorum da kalacak yer bulabilir miyim kız ögrenci evleri falan bu konuda bi fikrin var mı? aydınlatırsan sevinirim :)