Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Herseyi birakip turkiyeye geri donmek

Almanya'dan Turkiye'ye kesin donus: sebepler, donerken yapilmasi gerekenler... Hepsi burada...
Santa

Mesaj gönderen Santa » Sal Eki 14, 2014 6:20 pm

Arkadaslar ben almanyaya geleli 2 hafta oldu.Yuksek lisans yapmaya geldim buraya. okula kaydimi yaptirdim,burgeramta adres kaydimi yaptirdim,vs.

Ama su anda oyle bir haldeyim ki ben herseyi birakip turkiyeye geri donmeyi dusunuyorum. Neden vs diye sormayin lutfen rica ediyorum. Hersey yeterince kotu zaten. Ama birkac sorum var,onlarin cevaplarini biliyorsaniz onlara cevap verirseniz sevinirim:

Deutsche banktaki bloke hesabimdaki paramin hepsini nasil alirim? Ulkeyi terkediyorum desem verirler mi? Okuldan kaydimi boyle keyfi olarak silerler mi? Geri donmeden once baska yapmam gereken neler var?

Sizin cevaplarinizi da dusunup bir karar vericem. Turkiyeye donebilme gibi bir secenegim olup olmadigini bilmek istiyorum.

Santa

Mesaj gönderen Santa » Sal Eki 14, 2014 6:39 pm

nolur cevap yazin...

abdullah cansu

Mesaj gönderen abdullah cansu » Sal Eki 14, 2014 6:43 pm

sadece okuldan kayit sildirme hakkinda bilgim var. Hic bir sorun cikmaz .istedigin zaman sildirebilirsin kaydini

pardon

Mesaj gönderen pardon » Sal Eki 14, 2014 6:50 pm

Okuldan kayit silme icin "Exmatrikulation" formu doldurman gerekiyor buyuk ihtimal. O formu doldurursan kaydini silerler ve belki de harcin tamamini yada birazini alabilirsin.

Bloke hesap hakkinda kesin bilgim yok ama Rathaus\'dan kaydini sildirdigini onaylayan belgeyi alirsan veya yabancilar polisinden o tarz bir belge alirsan, parani geri alabilmen lazim. Islem ucreti vs keserler mi bilmiyorum.

Kontrat falan yaptiysan onlari mutlaka iptal ettirmeyi unutma. Abmeldung belgesini yolladigin zaman iptal etmeleri lazim. Yabancilar polisinde de ne yapman gerektigini sorarsan daha iyi bilgi verirler. Niye donmek istiyorsun bilmiyorum ama bence biraz daha sabret, sakin kafa ile degerlendir durumunu. Belki su anda duzgun dusunemiyor olabilirsin.

Frankfurter

Mesaj gönderen Frankfurter » Sal Eki 14, 2014 6:58 pm

Selamlar,

bloke hesaptaki parani alman mesele degil, iki haftalik is. Pireye kizip yorgani yakma bence. Neden diye sormuyorum, anliyorum ki seni cok kizdirmislar. Master yapmaya gelmissin, iki senede bitirdiginde zaten direk is hayatina atiliyorsun Almanya\'da. Kendi evin, kendi hayatin tamamen. Turkiye\'ye istedigin zaman donersin zaten, onemli olan zorluklarin ustesinden gelip koydugun hedeflerine ulasman. Cevrendeki insanlara ya da soylenenlere aldiris etme. Kendi dogrularinla hareket. Simdi cik bir disari, derin bir nefes al, sicak cayini yudumlarken bu soguk Ekim\'de, planlarini tekrar gozden gecir ve kacmak yerine savasmaya devam et....

Deadly Impact

Mesaj gönderen Deadly Impact » Sal Eki 14, 2014 7:03 pm

Turkiye\'ye donme sansin elbette var parani ancak Almanya\'da oturumunu iptal ettirince alabilirsin diye biliyorum. Cunku kesin donus yapacagini kanitlayan bir belge istiyorlar. Onun haricinde ben de geldigim ilk 2-3 haftalik surecde cok sikintilar cektim 2. haftadan sonra tamamen senin gibi donme karari almistim:) sonra biraz disimi siktim ki bizim gibi cok ornek var sonucta hic bilmedigin yeni bir ortama geliyorsun .Ilk zamanlar cevren olmuyor haliyle onun da cok olumsuz etkisi vardi.Ama zaman gectikce alistim artik cevrem oldu vs.. 10 aydir Almanya\'dayim Bir kac ay once TR\'ye gittim 2-3 haftaligina ilk haftadan sonra sikildim bir an once geri donmek istedim. Dusun nerden nereye... Bence iyi dusun en azindan bir kac ay disini *** benim gibi .sonra olmazsa yine donersin kaybedecegin bir sey olmaz.

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Sal Eki 14, 2014 7:39 pm

Santa, sorularinin hicbirisiyle ilgili bilgim yok ama ben de ayni durumdayim. Dun artik esyalarimi toplama asamasina geldim, bir dahaki tesebbuste bilet alacagim sanirim. Olur da dertlesmek istersen dertleselim.

emrahbil

Mesaj gönderen emrahbil » Sal Eki 14, 2014 8:08 pm

@santa ve @nuernberger sizlerin durumunu halini az cok tahmin edebiliyorum, sartlar cok zor dur eminim, formda hep yazilarinizi okudum, gitmek icin ne kadar ugras verdiniz sayin siddik bey(@frankfurter) cok guzel yazmis dedigi gibi biraz sabir,
turkiyede sizlerin yerinde olmak isteyen onlarca kisi var...

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Sal Eki 14, 2014 8:20 pm

oncelikle umarim kendin icin iyi olan karari vermissindir diyelim. ama su varki 2 hafta boyle bir karar vermek icin biraz kisa gibi duruyor eger saglikli sekilde karar verebildigine inaniyorsan o ayri. ilk haftalar duygularin selale oldugu zamanlar insan gercekten saglikli dusunemiyor.

lisansin oldugunu varsayarak cok bir sey kaybettmedigini dusunelim. ama her daim insan geri donmeye bile karar verse oturup surda iki kelime almanca ogrenir CV sine yazacak birseyleri olur . yada lisans bolumunle ilgili Staj yapabilirsin . bunlari dusun. tum zor durumda olan arkadaslar icin hayirlisi olmasi dilegiyle .
gdld

technonur

Mesaj gönderen technonur » Sal Eki 14, 2014 11:14 pm

bloke hesap parani almak icin oncelikle auslaenderbehordeye gidip kesin donus yapacagini soyluyorsun ve sana almanyayi 2 hafta icerisinde ( duruma gore daha uzun yada kisa surelide olabiliyor) terketmen gereken bir belge veriyorlar o belge ile deutsche banka gidip bloke hesabindaki butun parayi trdeki hesabina gondermek istedigini bildir ( parayi sakin nakit alma aksi taktirde havaalaninda problem olabilir) ortalama 30 40€ masrafi olur havalenin

Santa

Mesaj gönderen Santa » Çrş Eki 22, 2014 3:11 am

Arkadaslar hala buradayim… Terketmedim almanyayi. Isler de yoluna girdi biraz biraz. Merak etmeyin savasiyorum:)

Olay su ki, 3 haftadir ev ariyordum kendime ve bir turlu bulamiyordum. O gun de yine ev konusuyla alakali yasadigim bir hayalkirikligi sonucunda o kadar fena oldum ve ayarim bozuldu ki… \'\'Burada bana yer yok\'\' dedim kendi kendime. Allahtan turkiye-almanya biletleri o kadar da ucuz degil:D (Yaptigim espriye ben bile inanamiyorum su anda)

Bir aksilik olmazsa, bu hafta evime tasiniyorum. Yeni odam ve ev arkadaslarimla yasayip gidecegim diye umuyorum. En onemli derdim buydu: Evsizlik. Oradan oraya valizimle savrulmak, starbucks\'in dunya yavasi internetinden wg-gescuht.de isimli ise yaramaz siteye girmeye calismak ve bu arada hocalarin verdigi odevlere konsantre olmaya calismakla gecen gunlerimin sonuncunda gecen hafta bu basligi acacak duruma gelmistim. \'\'Aman ne onemli derdin varmis!?!\'\' diyenleri gorebiliyorum. Insan bunu yasamadan bilemez. Surekli oradan oraya valizini tasimakla gecen bir 3 hafta dusunun. Her sabaha \'\'ben evsizim!! hemen ev aramaliyim!!\'\' diye basladiginizi dusunun. Ya da dusunmeyin. Insanin psikolojisini bozan bir sey.

Ama sans eseri isler duzeldi. Duzelmeye de bilirdi. Inanin sans eseri duzeldi islerim. Duzeldigi icin sansliyim ve yine de duzenim her an bozulacak diye korkuyorum. Yoluna giren islerim yolundan cikacak diye cok korkuyorum. Bilmiyorum… Yazayim dedim. Savasiyorum hala. Gitmedim bir yere.

Cit kirildim bir tip de degilim ya bazi seyler fazla geldi bana. Ama dedigim gibi hala buradayim ve geri donme fikrini attim kafamdan.

Cevap yazan herkese tesekkur ederim.

helennpeanuts

Mesaj gönderen helennpeanuts » Çrş Eki 22, 2014 12:37 pm

Evsiz olma durumunun ne kadar kotu oldugunu sahsen biliyorum; o konuda, hele de yeni gelmisken Almanya\'ya, sorun yasamak insani cok yoruyor. Ev bulmana cok sevindim, umarim ev arkadasinla iyi anlasirsiniz. Olmadi en azindan yeni bir yer bulana kadar kalabilecegin bir odan var! :)
Lutfen ozel mesaj atmayin.

Bitte keine PNs.

muris01

Mesaj gönderen muris01 » Çrş Eki 22, 2014 12:37 pm

Ani kararlar almak cok faydali degil. Bencede dogru olana karar vermissin neticede :) Emin ol herkes ayni durumda. Turkiyedeki tembellige alistiktan sonra burdaki sisteme birden adapte olmayi beklemek dogru olmaz. Challenge iyidir, bizi zorlamalarina izin vermeliyiz diye dusunuyorum PPPP Senin adina sevindim bu arada tekrardan. Duzenini kur ve derslerine konsantre ol. Bu yaziyi "biraz once yarim saatlik proje sunumundan cikmis, yarim saat boyunca da gelen sorulari cevaplayabilmis" siradan bir turk ogrencisi olarak yaziyorum. Yalniz olmadigini bil istedim. PPPP

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Eki 22, 2014 2:17 pm

[quote]muris01 tarafindan yazilan metin:

Ani kararlar almak cok faydali degil. Bencede dogru olana karar vermissin neticede :) Emin ol herkes ayni durumda. Turkiyedeki tembellige alistiktan sonra burdaki sisteme birden adapte olmayi beklemek dogru olmaz. Challenge iyidir, bizi zorlamalarina izin vermeliyiz diye dusunuyorum PPPP Senin adina sevindim bu arada tekrardan. Duzenini kur ve derslerine konsantre ol. Bu yaziyi "biraz once yarim saatlik proje sunumundan cikmis, yarim saat boyunca da gelen sorulari cevaplayabilmis" siradan bir turk ogrencisi olarak yaziyorum. Yalniz olmadigini bil istedim. PPPP[/quote]

bravo.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Diablo35

Mesaj gönderen Diablo35 » Çrş Eki 22, 2014 6:10 pm

Santa ayni durumda bende kaldim ve her nekadar arkadaslarimin yaninda rahatta olsam dedigin gibi butun esyalarin bir valizde ordan oraya tasinmanin ne kadar insani yipratan bir surec oldugunu cok iyi biliyorum. ev bulmana ve kalmaya karar vermene cok sevindim ;)

Santa

Mesaj gönderen Santa » Cmt Eki 25, 2014 5:30 pm

[quote]pardon tarafindan yazilan metin:

Okuldan kayit silme icin "Exmatrikulation" formu doldurman gerekiyor buyuk ihtimal. O formu doldurursan kaydini silerler ve belki de harcin tamamini yada birazini alabilirsin.

Bloke hesap hakkinda kesin bilgim yok ama Rathaus\'dan kaydini sildirdigini onaylayan belgeyi alirsan veya yabancilar polisinden o tarz bir belge alirsan, parani geri alabilmen lazim. Islem ucreti vs keserler mi bilmiyorum.

Kontrat falan yaptiysan onlari mutlaka iptal ettirmeyi unutma. Abmeldung belgesini yolladigin zaman iptal etmeleri lazim. Yabancilar polisinde de ne yapman gerektigini sorarsan daha iyi bilgi verirler. Niye donmek istiyorsun bilmiyorum ama bence biraz daha sabret, sakin kafa ile degerlendir durumunu. Belki su anda duzgun dusunemiyor olabilirsin.[/quote]

\'\'Yabancilar polisi\'\' ne oluyor? Almancasi nedir? Auslaenderbehorde mi?

Deadly Impact

Mesaj gönderen Deadly Impact » Cmt Eki 25, 2014 5:55 pm

Evet Auslànderbehorde

Santa

Mesaj gönderen Santa » Cmt Eki 25, 2014 5:59 pm

[quote]deadly-impact tarafindan yazilan metin:

Evet Auslànderbehorde[/quote]

tesekkur ederim

Deadly Impact

Mesaj gönderen Deadly Impact » Cmt Eki 25, 2014 6:05 pm

[quote]Santa tarafindan yazilan metin:

[quote]deadly-impact tarafindan yazilan metin:

Evet Auslànderbehorde[/quote]

tesekkur ederim[/quote]
Rica ederim kalip savasmakla en iyi secimi yaptiniz bence... Hayatinizda her seyin yolunda gitmesi dilegimle ..basarilar

Heroturk1991

Mesaj gönderen Heroturk1991 » Sal Tem 12, 2016 12:01 am

Hey heeey sen almanyada 3 hafta yasamissin bu durumu , cok zor gercekten... Ben izmirde bi olay gelmisti basima , ev bulamamistim Bi ikigun bende sikinti yasadim , ama seninki daha stressliymis.