Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'dan Türkiye'ye yerleşenler, geri dönüyor

Almanya'dan Turkiye'ye kesin donus: sebepler, donerken yapilmasi gerekenler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Almanya'dan Türkiye'ye yerleşenler, geri dönüyor

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Nis 09, 2017 6:29 pm

Türk Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) araştırmasına göre Almanya'da yaşayan ve daha iyi koşullarda iş bulabilmek umuduyla Türkiye'ye yerleşen Avrupalı Türklerin önemli bir kısmı geri döndü. Türkiye'nin birkaç yıl öncesine kadar eğitimli Avrupalı Türkler için gözde bir yer olduğunu vurgulayan TAVAK Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, DW'ye yaptığı açıklamada "Türkiye'de şu an genel hayat şartlarından ve öncelikle de hükümetten büyük memnuniyetsizlik duyuluyor. Pekçok aydın ve eğitimli Türk Anayasa değişikliğine ne lüzum olduğunu anlamıyor. Çoğu parlamenter demokrasiden yana. Türkiye'de otokrasi olmasını istemiyorlar" dedi.

90 bin kişi geri döndü

2006 – 2012 yılları arasında 253 bine yakın iyi eğitim almış Türk'ün Almanya'dan ayrılıp Türkiye'ye yerleştiğini hatırlatan şen, "Bu insanlar kökenleri ve dinleri yüzünden Almanya'da ayrımcılığa uğradıkları görüşündeydi. Türkiye'de daha iyi hayat şartlarına kavuşacaklarını düşündüler. Önce durumlarından memnundular. Çoğu kendi işini kurmuş, yönetici konumuna gelmişti. 2014 yılından itibaren durum kötüleşmeye başladı. Dönüş yapanların memnuniyetsizliği arttı. Bunu rakamlar da gösteriyor. Türkiye'ye göç edenlerin 90 bini Almanya'ya geri döndü. Araştırmalarımız aynı zamanda, 16 Nisan'da cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçildiği takdirde bu sayının daha da artacağını gösteriyor" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Şen, işsizlik, hayat pahalılığı gibi konuların, Türkiye'de yaşamayı zorlaştırdığını dile getirdi.

Kaynak:http://www.arti49.com/almanyadan-turkiy ... 60594h.htm
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com