Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Lagendijk\'ten Turkiye\'ye vize cikisi

Biraz da eglenelim degil mi canim?...
der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Cum May 08, 2009 2:30 am

STRASBOURG (CIHAN)
Avrupa Parlamentosu (AP)\'nda duzenlenen, Turk vatandaslarina uygulanan vizenin tartisildigi toplantinin ardindan Turkiye-Avrupa Birligi (AB) Karma Parlamento Komisyonu Esbaskani Joost Lagendijk, Cihan\'a ozel degerlendirmede bulundu.

Avrupa Adalet Divani\'nin kararindan memnun oldugunu soyleyen Lagendijk, "Uzun zamandir AB\'nin Turkiye\'ye vize politikasini tartisiyoruz. Avrupa, gecmiste oldugu gibi muzakere halinde oldugu ulkelere vize politikasini genisletmeli. AB\'nin artik mutlaka bir seyler yapmasi gerekiyor cunku mahkemenin karari var. Luksemburg\'daki mahkeme Avrupa\'yi politikasini degistirmeye zorluyor" ifadelerini kullandi.

Joost Lagendijk, sorunun cozumu hakkinda farkli goruslerin var oldugunu belirterek; "Mahkemenin karari Turk is adamlari gibi belli bir kesimi kapsiyor. Fakat bu surec tum Turk vatandaslarinin vizesiz Avrupa\'ya gelebilmesini saglayabilir. En azindan 3 ay turistik veya tedavi gibi amaclarla Turkler\'in Avrupa\'ya vizesiz girisleri mumkun olabilir. Bu konuda tartismalar devam edecek. Avrupa Komisyonu\'nun mahkemenin kararini yorumlayarak acikliga kavusturmasi gerekli" seklinde konustu.

Alinti (cihan)

KurusSs

Mesaj gönderen KurusSs » Cum May 08, 2009 2:10 pm

kapsamlari genisletilmeli sadece turistik vize ve ise adamlaryila sinirli kalmamali ogrencilerde bunun icine alinmali :(

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum May 08, 2009 3:11 pm

ticari ve tedavi icin vize uygulamasi kaldirilmali ama kesinlikle ogrenciler icin uygulanan vize uygulamasi kalkmamali.. bu gercekten cok tehlikeli bizler icin.. turist vizesi emekliler icin kalkmali bence ..

Gurhan

Mesaj gönderen Gurhan » Cum May 08, 2009 3:17 pm

bende haberlerde izlemistim saglik yonunden almanyaya veya avrupa ulkelerine gitmeye calisan bir suru insan konsolosluklarda heba oluyorlar git gel olaylarina. Bence herkese Kaldirirlarsa vizeyi 1 yil surmeden tekrar vize uygulamasina donerler.

is adami ve emekliler icin mantikli bir karar olur sayet olursa.

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Cum May 08, 2009 6:08 pm

valla Avrupanin kapilari acildiginda neler olur hayal edemiyorum:D
saglik icin gideceklere kalkmali diye dusunuyorum

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Cum May 08, 2009 7:40 pm

ogrencilerede kalksin.
onlara niye kalkmasin ki. millet bari vize ile ugrasmaz

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum May 08, 2009 8:01 pm

sence alirlarsa nolur yolcu ?

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Cum May 08, 2009 9:23 pm

avrupa birligi ulkelerinde universitelerin sartlarini saglayan ve maddi durumu el verenler okuma sansi elde edecek

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum May 08, 2009 10:04 pm

ya adamin amaci okumak degil de baska biseyse nolacak ? dur ben soylesim :)

1. sirf yurt disina gitmek isteyen bi suru insan oss ye girip en azindan 2 yillik veya dusuk puanli bir 4 yillik bolum kazanmak icin cabalayacak.. bu da oss ye giren ogrenci sayisinda buyuk bi artisa sebep olacak..

2. almanya ya vizenin kalkmasiyla ozellikle zor vize alacak durumda olan yani acikca basarisiz ogrenciler belki de baska amaclar icin egitim bahanesiyle almanya ya gelecekler.. bunun sonucunda alman universitelerinde yabanci ogrenciler icin buyuk bi kisitlama hatta her bolumde yabanci ogrenciler icin NC baslayacak..

3. cok fazla sayida talep geldigi icin belki de yabanci ogrenciler icin alinacak harc parasi artirilacak.. studiengebuhrler 2006 da ilk gelirken konusulan konu, sadece yabanci ogrenciler icin seklindeydi.. ve bu miktar semester basi 1500 euro yu buluyordu.. bu sefer daha da fazla olur, vize kalktigi icin gelmek isteyenleri caydirmak icin.. bu durumda maddi durumu tam olarak el vermeyen ogrencilerin almanya hayali bitecek..

4. genel olarak buraya evlenmek, isci olmak vs, bahanesiyle gelenler icin cok iyi bir yol olacak bu durum.. vize varken bile bi cok sahis tr den buraya ogrenci bahanesiyle geliyor.. ben rheinland privatschule de 6 turkle basladim, bunlardan 2 si dondu geri 3 de evlendi kaldi =) hem de b2 ye gelmeden daha;)

5. her onune gelen geldigi icin, basarisiz yabanci daha dogrusu turk ogrenci sayisi artacak ve bu ister istemez okulda butun turk ogrencilerine karsi bir on yargiya neden olacak..

bu sebepleri daha da artirabiliriz ( ornek : bi kac baslik asagiya bak ).

sonuc olarak senin benim gibi gercek amaci egitim olan kisilerin onune sacma sapan engeller cikacak.. o yuzden vize kesinlikle kalkmamali..

Gurhan

Mesaj gönderen Gurhan » Cum May 08, 2009 10:16 pm

burda biraz ustume alinma yapayim :) ben simdi dusuk puanli ozel universiteyi yazicam oss \' de bendemi baska amaclar icin gelmeye calsiyorum simdi :) ? kendimi istisna olarak kabul ediyorum konuyu fazla saptirmadan.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum May 08, 2009 10:17 pm

benim bahsettigim kesim aklinda yurt disinda egitim disinda hersey olan kesim maykil bos yere alinma ustune.. seninki sadece kabul almak icin bir arac..;)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt May 09, 2009 1:08 am

Turk Vatandaslarina vizesiz Avrupa..?
Cok iyi dusunulmesi gereken bir konu,sorunlari cok fazla olur cunku ne kadar icimizde iyi niyetli insanlar varsa onlardan dahada fazla kotu niyetli insanlarimiz var..
Ancak ne zaman ki ulkemizde yasam,egitim ve ekonomik sartlar Avrupa standartlarinda olur o zaman vize uygulamasi kalkabilir..Iste o zaman bu kadar beyingocude ortadan kalkar,cennet vatanimizda gul gibi gecinip gideriz =)
Birazda Avrupa gozunde cok buyutuyor bu olayi sanki biz Turkler istila edecekmisiz gibi tum ulkeleri yok boyle birsey buraya bir hevesle gelen vatandaslarimiz geldikleri gibi donerler ( bircogu )

KurusSs

Mesaj gönderen KurusSs » Cmt May 09, 2009 7:51 pm

ya vize sartlarini saglama olmali tamam ama bide bizim acmizdan bakmak lazm sartlari uyguladiktan sonra yinede kabul almama ihtimalimiz var o kadar masraf yapip bosa gitmesi, ki suan bende vize bekliyenlerden biriyim hic bi ulke kendini bu kadar yukseklerde goremez

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Pzr May 10, 2009 7:47 pm

ya zaten unilerin oss sarti var. bu durumda ossde 4 yilligi kazanamayanlar gelemicek.
ben senin verdigin orneklere en azindan cevap vereyim
1. ossye cok ogrenci girmesi bir engel degil. ossye girenler cok olmasi zaten ossye hazirlanan ogrencilere bir zarari yok. neden mi dersen.
soyledigin gibi o kadar basariliolmayan ogrenciler bir puan laip biryere yerlesecek sonra almanyanin yolunu tutacak. zaten ek yerlestirmeler felan oluyor. kayit olmayanlarin yerlerine ordan tekrar eklemeler yaparlar.
2.dunyanin bircok yerinden ogrenci geliyor. zaten NC basari sirasi. soyledigin gibi basarisiz ogrenciler gelip o halde okuyamaz. basarililarinda boylece onu acilir.
sadece turklerle NC ucacagini aznnetmiyorum. bundan korkmamak lazim.
3.cok talep gelmesi ile harclarin artmasini adece turk ogrencilere baglamak cok yanlis olur. o kadar bir artis olacagini zannetmiyorum. olsada bunun harclara yansiyacagini zannetmiyorum
4. evlenme bahanesi ile gelenmerlin vize uygulamasi olmasinla ne alakasi var acikcasi onu anlaymadim. evlenmek isteyen bu bahane ile gelsin. bunun kimseye bir etkisi olmaz
5.her onune geln gelse neden bir on yargi olsun ki. basaramayan basaramaz. zaten okula baslayan bir insan almanca sinavini vermistir. bunu da dusunecek olursak demek ki birsaylerin gayretinde. hee basaramaz yada basarir ama en azindan bir sans olur.

kaldiki zorlanmadan vize alan ulkeleri dusununce neden bize uygulansinki. sadece almanyayi dusunmeyelim. bircok avrupa birligi ulkesi var. burda almanya belkide secilecek 3-4. ulke olur.
ingilizce konusulan dillerden sonra gelir. ilk tercih dahi olsa bu hak bize verilmis. o zaman avrup birliginde vizesiz ogrenci olarak girebilmeliyiz.

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Pzr May 10, 2009 8:04 pm

Bize BaFOG verilsinnnnnnnn :o

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr May 10, 2009 8:43 pm

- nasil yani simdi oss ye giren ogrenci sayisinin artmasinin bi zarari yok mu :)

2 - dunyanin bi cok yerinden ogrenci geliyor. o zaman dunyanin bi cok yerinden de buraya isci geliyor ama nedense almanya da yabancilar diyince akla ilk turkler geliyor.. bak sana fransa ornegini vereyim.. fransa, bu kuzey afrika ulkelerinden gelen yabanci ogrencilere vize uygulamasi yapmiyor.. adamlarin da ana dili fransizca.. ayrica belcikanin ve isvicrenin de bi bolumu fransizca.. peki fransa da yabanci ogrencilerin uni ye girebilmesi ne kadar zor hic duydun mu =) varsa etrafinda tunuslu fasli sor anlatsinlar sana .. turklere vize uygulamasi kalkarsa burda da aynisi acik secik olacak..

3- 2006 da basvuru yapan yabanci ogrenci sayisi cok hizli bi sekilde arttigi icin yabanci ogrencilere farkli tarif konusulmaya baslamisti.. su anda turkiye den gelen ogrenci sayisi yillik 20 bin diyelim vize uygulamasi kalksa 100 bin i bulur belkide :) bu sitede bile ben simdiye kadar egitim bahanesiyle gelmeye calisan 3 kisi gormusum var gerisini sen dusun..;)

4 - yahu yolcu arkadasim kac yildir almanyadasin.. evlenme ile gelme artik cok cok zorlasti. hic mi duymuyorsun etrafinda.. adamlar buraya evlenerek gelemiyor, sana kendimden ornek veriyorum, 7 kisi basladik 3 u evlendi daha B2 ye gelmeden =) evlenmek icin gelmek isteyenlere egitim cok iyi bi yol..

5- zaten almanya da turkler hakkinda toplumdaki onyargi falan da yok =) bi is basvurusu yaptiginda ozellikle turkiye den geldigini soylediginde seni ayakta karsiliyorlar..:) daha simdiden var bu vize uygulamasiyla..

ama vizenin kalkmasinin en kotu etkisi bence nc ler artacak. universitelerde kolay yer bulamayacagiz ve kesin olarak yabanci ogrencilere uygulanacak olan harc sistemi gelecek.. o yuzden vize sartlari hafifletilmeli ama kesin olarak kalkmamali.. turkiye nin yarisi asgari ucretle geciniyor. diger ab ulkelerinden gelen ogrencilerle kiyaslamak biraz utopist olur..

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr May 10, 2009 8:52 pm

Bir hatirlatma ;

30 yil once Turkler calisma ve oturma hakki olmaksizin Almanya\'ya vizesiz (3 aylik) gidebiliyordu..1980\'deki yeni yurutmelikle vize ve zaman kotasi konuldu ve Schengen duzenlemesi yapildi.
Elbette bu yeni yonetmelik aslinda AB yasalarina da aykiri.. Bu kisitlamalar yonetmeliklerle geldi, ancak birincil AB yasalari \'Turkler vizesiz girebilir\' diyor. Cunku yonetmelikler AB hukukundan ustun olamaz.

1973 yilinda Avrupa ile Bruksel\'de imzalanan Katma Protokol\'de Turk vatandaslarina serbest dolasim hakki taninmistir.
Kaldi ki Schengen vizesi AB\'ye disaridan gelecekler icindir ve ;
"Turkler seyahat konusunda AB ic statusunde degerlendirilir" + "Schengen vizesi ise ic seyahatleri duzenleyemez. "

Ve cozum icin asagida ki alinti ya bakin

"Almanya\'da uygulanmasi gereken yasa 1975 tarihli yabancilar yasasidir.Bu yasa kapsaminda ulusal pasaporta sahip olan kisiler Almanya\'ya vizesiz olarak gelip, 3 ay kalabilme hakkina sahiptirler. Bu yasaya gore, daha sonra Almanya\'da is yeri kurmak isteyen veya yerlesmek isteyenler oturma izni almak zorundaydilar. Iste Turkler\'e uygulanacak hukumlerin bunlar olmasi gerekir."

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Pzr May 10, 2009 9:15 pm

physiker
avrupa birliginde yanlis bilmyiorsam 27 ulke var. bunlarin hepsi birbirine tehtid olmuyorda turklerin avrupa birligine ogrenci olarak girmesimi tehtid oluyor. NC felan bunlari sadece turklere baglayamayiz.
almanyada bir cok uni var ve bir sekilde kabul alinir. alinmasa dahi bu problem degil. zaten senin dedigini goz onune alirsak oylesine gelen veya baska niyetle gelen bir ogrenci senin durumunu neden zor durumuna soksunki. diyelimki basarili bir ogrenci ise onun bu imkanini neden elinden alsinlarki.
ayrica evlenme ile gelenler gelsin. neden bu kadar bu konuda israr ediyorsun anlamadim. yani almanya yasayi zorlastirirken dogru yapiyor, turkler almanyaya dgisik bir yolla gelirken yanlis yapiyor. engellerin kaldirilmasi lazim. o zaman kimse boyle seylere kalkismaz.
verilmis bir hak varsa bundan bizim ogrencilerimizde yararlanmali. ayrica uzun vadade turkiyeyede faydalari olur

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr May 10, 2009 10:27 pm

diger 27 ab uyesi ile turkiye yi karsilastirma yolcu, cogunun nufusunu toplasak anca turkiye eder.. almanya da bi cok uni var , bizde de bi cok uni var 1 bucuk milyon sinava giriyo 150 bini yerlesiyor uni ye.. o da sacma sapan bolumlere cogu.. baska niyetle gelen birisi benim basvurdugum uni basvurursa almanya da nc olayi nasil yuruyor sanirim tam bilmiyorsun.. ayrica kabul olmasa da olur derken o nasil oluyo tam olarak anlamadim ?

yau abi evlenerek gelenler neden gelsin ? :) adamlar tiksiniyor artik turklerden nerdeyse.. yapilan anketleri gormedin mi en kotu entegre olan grup turkler burda.. bu bizim uzerimizde bile bi onyargiya sebep olurken diger turlusune katlanmak istemiyorum isin acigi.. artik isci olarak gelen turkleri tren garlarinda davul zurnayla karsilamiyorlar:)

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Pzr May 10, 2009 11:01 pm

gurkanin soyledigi bircok seye katiliyorum. dilerseniz biz cevremizde bulunan birkac arkadasimiza soralim. avrupaya gitme imkanin var gider misin kalirmisin? ben sunu diyim kendi cevremde 3 kisiye orsam 3de 3 evet alirim cevabi..