Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

2 yillik myo\'lar 3 yil oluyor...

Biraz da eglenelim degil mi canim?...
Serhan

Mesaj gönderen Serhan » Prş Şub 19, 2009 12:21 am

Mesleki ve teknik egitimin planlanmasi ve koordinasyonu amaciyla YOK bunyesinde Mesleki ve Teknik Egitim Koordinasyon Merkezi kurulacak.

Mesleki ve teknik egitimin planlanmasi ve koordinasyonu amaciyla YOK bunyesinde Mesleki ve Teknik Egitim Koordinasyon Merkezi kurulacak.
Mesleki yuksek ogretimde yeni duzenleme

Gectigimiz hafta yapilan YOK Genel Kurulu\'nda cok onemli kararlar alindi. Bu kararlar meslek liselerinde mevcut ya da bu tur okullari tercih edecekleri yakindan ilgilendiriyor. Meslek lisesi mezunlarinin alanlariyla ilgili meslek yuksek okullarina sinavsiz gecis kaldiriliyor. 2 yillik meslek yuksek okullarina (MYO) ogrenci alimi yeniden OSS (1 numarali) puanlariyla olacak. Sinavsiz gecis yerine 145 baraj puan konularak, kontenjanlar dolana kadar ogrenci alinmasi planlaniyor.

2003\'de reform olarak baslatilan uygulama, sinav olmayinca MYO´lara nitelikli ogrenci gelmedigi gerekcesiyle meslek yuksekokulu mudurleri tarafindan son yillarda sert bir sekilde elestiriliyordu. Meslek lisesi ogrencileri, kendi alanlarini takip eden 2 yillik meslek yuksek okullarini tercih ettiklerinde, agirlikli ortaogretim basari puanlari genel liselere nazaran daha yuksek bir katsayiyla (mevcut sisteme gore 0.8 veya 1.04) degerlendirilecek. Bence yapilan dogru. Ancak 2009 OSS\'de sinavsiz gecis dusunenler icin, sinava hazirlanmalari acisindan zamanlama yanlis.

MYO\'lar 3 yil oluyor

Mesleki ve teknik egitimin planlanmasi ve koordinasyonu amaciyla YOK bunyesinde Mesleki ve Teknik Egitim Koordinasyon Merkezi kurulacak. Bolum ve programlari uluslararasi egitim alani ve meslek siniflandirmalarina gore yeniden adlandirilarak duzenlenecek. Meslek yuksek okullarinda (MYO) yilda 2 yariyil olan mevcut egitim-ogretim, yilda 3 yariyil olmak uzere toplam 6 yariyil olarak duzenlenecek. Toplam 6 yariyilin 3 yariyili okul egitimi ve diger 3 yariyili isyeri egitimi seklinde duzenlenecek.

MYO ogrencilerine is kazasi ve meslek hastaliklarina karsi sigorta yapilacak. Isyeri egitimi esnasinda asgari ucretin ucte 1\'i oraninda ucret odenecek. Sigorta kamu kaynaklarindan, ogrenciye odenecek ucret ise isyeri egitiminin yapildigi kurulus tarafindan karsilanacak. MYO\'lardan lisans programlarina, dikey gecis sinavlarinda basarili olmak kosuluyla, lisans programi giris kontenjaninin yuzde 10\'u kadar ogrenci alinacak...

Ogretmen yetistirme degisiyor

Bunyesinde teknik egitim fakultesi veya mesleki ve teknik egitim fakultesi bulunan universitelerin bu fakultelerinin kapatilip yerine Teknoloji Fakultesi ; mesleki egitim fakultesi bulunan universitelerin bu fakultesinin yerine Sanat ve Tasarim Fakultesi, ticaret ve turizm egitimi fakultesi bulunanda da yerine Turizm Fakultesi kurulacak. Yeni kurulacak fakulteler, kapatilanlarin aynisi olmayacak. Mesleki ve teknik ortaogretimin ogretmen ihtiyaci, kurulacak fakultelerin veya diger fakultelerin (muhendislik) mezunlarindan 1 yil pedagoji egitimi gorerek pedagoji sertifikasi alanlar tarafindan karsilanacak.

Kapatilan fakultelerin ogrencileri, bulunduklari fakultenin giris sartlarina tabi olacak. Yeni kurulacak fakultelerin egitimleri, fakultede yapilan okul egitimi ile isyerinde yapilan isyeri egitiminden olusacak . Ogrenciler fakultede 7 yariyil okul egitimi ile 1 yariyil is egitimi alacak. Bu yeni fakultelere OSS (1 numarali) puanlariyla ogrenci alinacak. Meslek lisesi ogrencileri, kendi alanlarini takip eden 4 yillik fakulteleri tercih ettiklerinde, agirlikli ortaogretim basari puanlari genel liselere nazaran daha yuksek bir katsayiyla (mevcut sisteme gore 1.04) degerlendirilecek. Bu fakultelerde 165 baraj puan konularak, kontenjanlar dolana kadar ogrenci alinmasi planlaniyor.

Bence mesleki yuksekogretimde yeniden yapilanmayi on goren bu proje dogru. Ancak mesleki egitime ogretmen yetistirmeyi, bir yillik pedagojik formasyon egitimine donusturmek yanlis. Keske mesleki egitim fakultelerinin tamamen kapatilmasi yerine, sayilari azaltilsaydi. Korkarim ki, bu karar mesleki egitime ogretmen yetistirme politikamiza telafisi zor olan bir darbe vuracak. Yeni yilin hepimize saglik, basari ve mutluluk dolu gunler getirmesini dilerim.

Sait Gursoy
Sabah

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Şub 19, 2009 3:25 pm

Iyi bir gelisme bence =)
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari