Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Turk Televizyonlari

Biraz da eglenelim degil mi canim?...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Turk Televizyonlari

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Nis 23, 2012 10:35 am

Bir konuda isyan ettim ve bu konuda ozellikle egitimli insanlarin yer aldigi bir sitedeki uyelerinde fikirlerine ihtiyacim var. Yoksa kendimden suphe edecegim.

6 yildir hic TV izlemedim dersem yalan olmaz. Izledigim tek bir dizi var Turkiye den onu da internetten takip ederim tek parca verilen illegal sitelerden=). Bunun disinda haberleri, maclari zaten internetten takip ediyoruz. Yani hayatimiza internet girdi gireli TV ile hic isim olmadi. Ama ozellikle 90 larda TV, bizim icin en buyuk ve hatta tek eglence kaynagiydi evlerde. Okuldan cocuklar gelir, anne baba isten oturup aksam yemeginde tv aciktir ve herkes haberleri sonra da film veya eglence programlari izlerdi.

O gunleri ozledigim icin gecenlerde aksam oturup TV izleyesim geldi. Oturdum once bir haberleri izledim. Daha sonra da yillardir takip ettigim diziyi. Yani nerdeyse 3 saat falan TV basinda zaman gecirerek yillardir bir tabuyu yiktim kendi kendime. Fakat halen bir celiski var! .

Turkiye ye gittigimde kendi evime uzun suredir gormedigim es-dost-akraba gelir ya da beni evlerine davet ederler. Fakat dikkat ettigim tek yaptiklari sey, herkes hic konusmadan artik oturup TV nin onunde sacma sapan seyler izleyip onun hakkinda yorum yapiyor ve ortada donen tek muhabbet o. Ornegin bu yarisma programlari varsa heleki hic sansin yok, o anda herkes orda ekranin icinde yarisiyor. Simdi burdan bakarsak evet 90 lari da gecmis artik TV ve ben kendimi gereksiz yeremi soyutladim diye dusunebilirim.

Ama gecen gun TV yi izledigimde bir kac tespitim oldu, benmi yaniliyorum yoksa insanlar bunlari goremiyormu? Once haberler basladi, haber sunan adam fransizca dusunup turkce konusan tek insan: Mehmet Ali Birand. O anlatirken ben yoruldum. Once Istanbul da firtina olaylari, goruntuleri ayni cumleler 10 ar kez tekrarlanarak soylendi. Allahtan eskisi gibi " Az Sonra" olayi bitmis. Daha sonra ikinci haber James Bond un istanbul cekimlerinde firtinaya yakalanisi. Ucuncu haber, basbakanin finlandiya basbakanini firtinada karsilamasi ve yasadigi sorunlar. Sonra meclisteki firtina goruntuleri. En sonra da firtinada hayatini kaybeden insanlara kisaca bi deginilmis... Neyse katlandik artik, haberler bitti sevdigim dizi cikti. Ilk olarak gecen haftanin ozeti ve bu ozetin icine de reklam girmis artik ve sirf ozeti bir bucuk saat surdu. Ama benim bildigim ozet ve tekrar farkli seylerdi. Sonra dizi basladi 15 dk dizi, 10 dk reklam seklinde 2 saat de o surdu. O ara actigim diger kanallarin %70 inde reklam vardi zaten. Aksam oyle dedik hadi, hafta sonu actim bir kere daha yine ayni sey. Surekli reklam ve cok gereksiz programlar.

Acaba benmi cok bu konuda kendimi soyutlamisim diye kendimi dusunmeden alamiyorum. Ozellikle Turkiye de yasamis, yasayan ve bu konuyu en iyi degerlendirecek olan diger ogrenci arkadaslarimin yorumlari da benim icin cok onemli.:)

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Turk Televizyonlari

Mesaj gönderen eren_f2007 » Pzt Nis 23, 2012 2:32 pm

Abi o yillardir izledigin dizi ney cok merak ettim:)

90 lar degil de ben 2000 lerin baslarini hatirliyorum o zamanlar galiba bu kadar ticari degildi , kaliteye onem veriliyordu simdi parca parca reklamlar ,dizinin ortasinda gozune sokarcasina tanitimlar vs. hersey para olmus:) Ben ozamanlar yedi numarayi izlerdim bence yillar sonra o kaliteye ulasan tek dizi leyla ile mecnun :)

mehmetcobanlar

Turk Televizyonlari

Mesaj gönderen mehmetcobanlar » Pzt Nis 23, 2012 2:42 pm

Bu konuda hem fikiriz.Turkiyedeyken bile insan bunlarin ne kadar gereksiz,toplumu mesgul etmeye yonelik programlar oldugunu kavrayabiliyor maalesef.Butur programlar insanlarimizi gelistirmekten,bilgilendirmekten cok uzak olup,surekli olarak halki yozlastirmaktadir.Umarim Turk televizyonlari,dizilerin ve basi bos programlarin ( misal:izdivac programlari) hayalperestliginden bir an once kurtulurda,daha gerceklerle dolu programlarla karsimiza cikarlar. hmmm :)
[center]Guzel Gunler Zorlu Duraklardan Gecer..[/center]

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Turk Televizyonlari

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Nis 23, 2012 11:15 pm

hayir anlayamadim nokta, sizlerin cevresindeki insanlar da halen bos vakitlerinin cogunu tv basindami geciriyor? Bakis aciniz hemen hemen ayni. Televizyon bana gore sadece 4 yilda bir dunya kupasinda gerekli olan bir cihaz. Ornegin haberlerin bu sekilde sunulmasi hakkinda neler dusunuyorsunuz?

bjk_oguz

Turk Televizyonlari

Mesaj gönderen bjk_oguz » Pzt Nis 23, 2012 11:27 pm

Benim cogu yakinim dizikolik zaten.Benimde baktigim tek dizi var suan.Ama sapla samani karistirmamak gerek bence gercekten yapilan iyi isler var onlarin gume gitmemesi gerek.Eskiden daha eglenceliydi Tv.Haberleri oldum olasi sevmem zaten internetten takip etmek daha iyi oluyor.Dedigin gibi abi futbol olayi da olmasa televizyon benim de aklima gelmez.

Ogun

Turk Televizyonlari

Mesaj gönderen Ogun » Pzt Nis 23, 2012 11:35 pm

Bu konuyu cok net bi videoyla ozetlerdim ama videoyu bulamadim :)
Zihin neyi aliyor ve neye inaniyorsa, onu basarabilir. -Dr. Napoleon HILL-

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Turk Televizyonlari

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Nis 24, 2012 1:19 am

Tek bir kelime ile Turkiye\'de ki televizyon kulturunu ve kalitesini ozetleyecek olursam :

[center]FACIA [/center]

Tek ama tek sorumlusu sadece RTUK degil medyayi yonetenlerde.Bu konunun ayrintisina inersem isi siyasete karistirmis olacagim ki ,buda site kurallarina aykiri ,susuyorum.

Benim icin Turkiye\'de televizyondan kasit sudur ;
NTV , CNN-TURK ,CNBC-E , E2 , bazi TRT yayin organlari , (TRT 1 TRT-Turk , TRT-Belgesel gibi) , Dijiturk ,Dsmart vb. uydu alicilari olanlar bilir belgesel kanallari.
Ozellikle NTV ve CNN TURK\'un cok ama cok aydinlatici ve bilgilendirici programlari oluyor.Haber konusunda ise ne Birand gibi esrarengiz yorumlar yapan var ne de Kanal7 gibi muhafazak haber sunanlar var.
CNBC-E ve E2 \' de ise gene bir cok odullu filmler,diziler ve belgeseller cikiyor....En cok sevdigim yani ise bu kanallarin tum programlarin dakik baslamasi ve cok az reklam kullanmalari ve reklam surelerinin kisa olmasi.

Televizyon kulturu o halkin erismis oldugu kultur ve medeniyet seviyesini gosterir aslinda.Bizim erismis oldugumuz kultur ve medeniyet seviyesi ise suan ki Turk kanallarinda ki durum gibidir , detayli tasvirini size birakiyorum artik.

Ama sevindigim tek sey artik anahaber bultenlerinde kucuk Emrah sarkisiyla haberler dramatize edilmiyor.Yasaklandi \'\')
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

mohsen

Turk Televizyonlari

Mesaj gönderen mohsen » Sal Nis 24, 2012 3:10 am

Dun arkadas TV yi acik birakmis gitmis bilemedim kapatmasini aradim sordum nereden kapatacagimi soyledi telefondan o kadar ilgiliyim TV ye ama suskunlar, Leyla ile mecnun, yalan dunya, kuzey guney izliyorum internetten .
benim dikkatimi ceken daha farkli bisey madem herkesin izledigi bir dizi var sadece neden turkiye dunya siralamasinda dizilerde amerikadan sonra 2. ulke ve dunyanin dort bir yanina da ihrac ediyor. genelde soruldugunda ben dizi izlemem belgesel ve tartisma programlari izlerim denir. ak partiye kim oy verdi kimse vermedi %50 nerden geldi, madem kimse izlemiyor nasil oluyor bu reyting bu ihracat? ve evlendirme programlari, sabah programlari, katil etme ve katili bulma programlari dahil hic kimse sevmez bu programlari ama hepte yayindalar.ugur dundar,reha muhtar,m.ali birand daha ne saklabanlar ve yalakalar, yigit bulut vardi oda tayyipci oldu ne olduysa, tek kaldi CUNEYT OZDEMIR, turkiyenin en guvenilir insani anketinde Seda Sayan birinci oluyorsa ne bekliyorsunuz daha o ulkeden. anliycaginiz ne zaman ki durust yaptiginin arkasinda duran bir halk oluruz o zaman adam da olur dogru durust birseyler de izleriz.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Turk Televizyonlari

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Nis 25, 2012 11:43 pm

yeni cikan dizilerin bir dakikasini bile izlemeye tahammul edemiyorum. Bu kadar entrika artik hic biryerde olmaz.

Vermis oldugunuz orneklere bakarsak da pek objektif haber yapan bir kanal oldugunu sanmiyorum. Ornegin bir tv kanalindaki tartisma programina baktigimda sanki Turkiye batmis, her tarafi isgal edilmis acil olarak kurtulus savasinin baslatilmasi gereken bir ulke. Diger tarafta baktigim "ZAMAN":), Turkiye dunyanin en buyuk ekonomisine sahip, ab ve abd ye bile kredi yardiminda bulunabilecek bir ulke seviyesine gelmis bir ulke. Toplumda olusan kutuplasma maalesef medyaya da yansimis. Ama benim daha cok merak ettigim program veya kanal tavsiyesinden cok sizlerdeki televizyon kulturu uzerine.

bjk_oguz

Turk Televizyonlari

Mesaj gönderen bjk_oguz » Prş Nis 26, 2012 1:00 am

Televizyonun en sevdigim yani cocuklugumda izledigim cizgi filmlerdi.Sabah 9\'da Tsubasa baslardi kalkardik erkenden bi heyecanla izlerdik.Internet yoktu ozamanlar daha dogrusu biz daha tanisamamistik internetle :) O yuzden tv cok heyecanli gelirdi.Sonrasi malum zaten Yesilcam\'a bagliyorduk olayi ; Malkocoglu,Hababam Sinifi,Tarkan vs. Benim tv kulturum bu idi.Simdi ise oyle biseyim yok :)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Turk Televizyonlari

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Nis 26, 2012 4:18 am

Secici izleyici olmak lazim derdi buyuk buyuk buyuk buyuk babam.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Turk Televizyonlari

Mesaj gönderen Physiker » Prş Nis 26, 2012 9:33 am

Tamda konunun uzerine yapilan bir anket:

http://gundem.milliyet.com.tr/turk-aile ... efault.htm

Kalite dustukce bagimlisi artiyor.

Scheinen

Turk Televizyonlari

Mesaj gönderen Scheinen » Prş Nis 26, 2012 10:31 am

Evet Gurkan bende katiliyorum, Bende pek tv izlemem ama arada baktigim oluyor, Aile buyukleri geldiginde bazen dedigin gibi tv acilir, ve izlenen neyse onunla ilgili yorumlar yapilir, Ancak gicik oldugum nokta tam odaklaniyosun Reklam bir giriyor ve bir daha bitmek bilmiyor, Birde Reklam\'da sacma arkadas Hic bir fayda sagladigi yok bos bos Satis reklamlar, Hele bir tane var ozellikle paylasmak istiyorum Yogurt reklami \'\' Ya evde yoksa \'\' diye bir basliyor deli oluyor, Dram sarkisi soyluyor ve sarkinin olmadigi gibi yapilan rollerde hic yerinde degil yani sacma sapan bir reklam. Ayni sekilde haber sunan sunucularda ayri bir konu Konusma alt yapisi yok adamin, Sunuculuk yapiyor, Gurkanin dedigi gibi bende o adamin cok hatasini yakaladim.

Burdan su cikiyor; TV izlerken bos konular dolu ve rahatsiz oldugumuz sunular, Bunda hem fikiriz.

Ve ben sunu sormak istiyorum; Toplum olarak neden bu gibi durumlari dile getirmiyoruz ?

Ya herkes bundan memnun, yada biz cikintilik yapiyoruz.
Hayatinizin kalitesini, hayatinizdaki insanlarin kalitesi belirler.

Serhan_

Turk Televizyonlari

Mesaj gönderen Serhan_ » Cmt May 12, 2012 5:14 pm

Ben hala su takip ettigin tek diziyi merak ediyorum.:)