Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almancilar

Biraz da eglenelim degil mi canim?...
Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Almancilar

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Eki 27, 2011 3:30 am

Benim anlatmak istedigim \'\' yumusaklara benziyorlar \'\' sozunde ki \'\' yumusaklar\'\' kelimesiydi.Kucukdusurucu ve ayrimci.

Kanake gibi bir terimi zaten kullanmiyorum , kullanmamanizida rica ediyorum.Zira bu sifat fasist ve nazilerin yabancilar icin kullandigi bir terim ve onlardan kalan bu talihsiz sozu , ben kullanmama taraftariyim.Akademik alanda da kullanimi bir nevi yasak olan bir terimi kullanmayarak unutturmak ve oldurmemiz lazim.
Asosyal daha secici bir uslup kanimca.

Almanya\'ya gelirseniz, isterseniz agzinizla kus tutun sizde baskalarinin Kanake\'si olacaksiniz.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Almancilar

Mesaj gönderen Physiker » Prş Eki 27, 2011 9:59 am

yok tekin kanake terimi iyi ibraz edememissin. Kanake, bura dogumlu turk ve araplara deniyor. Sokaklarda tanirsin onlari, arkadaslarin belirttigi gibi kapkalin kaslari incelten hadi senin hatrin icin onlara yumusak demeyim " top " diyim, sauna da pilic gibi kizarmis bir yuz, pembe gomlegin altina beyaz pantolon, uzun ense sac arkadan, ve ellerinde cep telefonu tabiki arabeskmi hippop mu ayirt edemeyecegin bir muzik sesi gelir ve etraftaki insanlari rahatsiz etmek ve dikkat cekmek icin herseyi yapan insanin yepyeni bir evrim modelidir onlar. " Kanake" akademik kavramda yasak degil.:)

Deutsche-Gabbana

Almancilar

Mesaj gönderen Deutsche-Gabbana » Prş Eki 27, 2011 12:00 pm

yuh yani bu kadarmi olur...
bu yazilari okuduktan sonra kendimi cok kotu hissettim.
ben yaklasik 10 senedir almanyadayim bizim dukkanlara cok ogrenci gelir bizde gariptir gurbettedir yenidir diye elimizden geldigince yardimci olmaya calisiriz.
megerse bizim hakkimizdaki dusuncelere bak.
neyse saglik olsun.
elimden geldigince aciklamaya calisacagim.
belki bundan 10 sene once trde iken bende ayni sizler gibi almancilar hakkinda boyle dusunuyordum. ama isin asli yasayinca anlasiliyormus.
nasilmi...
1. dil konusunda ; egerki insanlar gunluk hayatlarindaevde turkce okulda almanca sokakta turkce-almanca konusuyorlarsa bir noktadan sonra artik insan mecburen konusmalara diger dilden kelimeler katiyor. buna bende gicik olurdum ama insan burda belli bir sure yasadiktan sonra anliyor...
2. giyim kusam :). yumusak felan ayip oluyor. sanmayin sadece sizler delikanlisiniz. ama maalesef burda trdeki gibi kot pantolunun altina sivri burun yada klassik ayakkabi giydiginde cok kotu oluyor kizlar hoslanmiyor. ben ilk zamanlarda trdeki gibi giyiniyordum. gardorabimda sirf gomlek kumas pantolon vardi ilk zamanlarda. simdi bakiyorumda ya bir ya ikidir bunlar.. elbette burada dogan buyuyen insanlar arasinda sizin dediginiz gibi olanlarda var ama inanin bana hepsi degil.
ya sizin insaniniza siz neden bu gozle bakarak en buyuk ayrimciligi yapiyorsunuz ben anlamiyorum. kiskanclikmi dicem degil. nedir bu anlayamadim.
3. kiralik araba olayi; iskembeden sallamayi gecinde biraz dusunun. trye izine gitmek isteyen bir insan eger araba kiralicak olsa, diyelim 1 ay izin yapacak. en az 2000 euro benzin haric sirf kiralama bedeli vermesi lazim. ee zaten adam 2000 euroaya araba alir burda. ne kiralamasi. sacmalamayin. neden derseniz ilk zamanlar bende kiralamak istedim hesap hic tutmadi.
.. saglik olsun ne diyelim....
kendimden size bir ornek vereyimmi 10 yildir burdayim. burda dogma buyumeler trden sonra gelenlere ( bizim gibi yani ) biraz degisik bakar. ote yandan tr ye gitsek almanci derler. neden boyle ayrimci olurlarki. ne icin. kendimi kotu bisey yapmista cezasini cekiyor gibi hissettim.
ya belki sizin durumlariniz iyidir. ama bazi ogrenciler burda o kadar maddi konudan iyi durumda degil, biz ne saygida kusur ediyoruz. nede boyle sizin soylediginiz gibi incitici konusuyoruz., onlarda biz gibi gurbette diyoruz. aslina bakarsaniz imreniyoruz, cunku turk avrupada universitede okuyor, gurur duyuyoruz. cunku burda almanlarin turkler uzerindeki bazi konulardaki kotu izlenimi siz ortadan kaldiriyorsunuz.
herneyse... kalin saglicakla...
Baslamak Bitirmenin Yarisidir...

alp22

Almancilar

Mesaj gönderen alp22 » Prş Eki 27, 2011 3:23 pm

aslinda arkadas yazinin kaynagini vermis zaytung die ama bazilari buna ragmen cosmus:)mesele genelde gorgusuzluk etrafinda donmus dolasmis.burda bi suru akrabasi olan biri olarak bu yazilanlarin coguna katilmio degilim.40n yil once dogudan buraya gelen akrabalarim haliyle buyuk bir sok yasamislar,hani filmlerde olur ya.mikserin ne oldugunu ,tv nedir gormemis bilmeyen insanlar.bizimkiler olemis:Dyabu soku anlatmak imkansiz haliyle.adamlar zaten soku atlatmadan cocuklari buyumus.cocuklarina zaten birse verememisler.turkiye de cocuk bakmaktan kasit eve as goturmek anlasiliordu o zamanlar.egitim ,kultur ,nezaket,terbiye bunlar biraz agir gelmis ilk gelenlere.ilk jenerasyon oyle allaha emanet,bunlari cocuklari malum.ee bundan sonra gelen 3. ve 4.jeneranyondan insan duzgun turkce konusmayi ,egitimli kulturlu olmasini nasil beklesin.bizim evlerde arapca konusulurdu turkiyede mesela.ama benm burdaki akrabalarin cocuklari arapcayi da turkceyi de duzgun konusamio.cunku disarda almanca ,eve gelince yari almanca yari turkce yari arapca bi dil konusuluo.
ama nedense insan gicik oluo.nie demissin.kiskanclik mi degil..ben sana niesini soliim.kardesim o kadar imkan varlik bolluk icinde almanla beraber ayni okula gidiorsun,ayni havayi soluorsun,ya almanin yaptigi egitimin yarisini bile yapamior bi yere gelemiosun.bi yere gelmeyi birak hayalini kuramiorsun.ya lisedeki ogrenci turkiyede doktor avukat muhendis ogretmen olma hayali kurar,burdakine sor amele olcam der.haliyle bu durum biz turkiyeden gelenleri sinir edio:D
bu arada araba kiralama isine ben sahit oldum.yok abarti diorsun ama ben gordum yapanlari.2 bin euroya arba alinir ama 30 bin euroluk arabayla gidilmez.bunlar bunu yapio.30 bin euroluk arabayi kiraliolar.yani sonucta ayni milletin insaniyiz,disardan bakan alman turkiyeden gelmis ya da almanci demio.burdaki de turk ,turkiyeden gelen de oyle.aslinda kendimizle dalga geciyoruz bi nevi.bunlar almanciyi da rahatlamak icin uyduruoruz bana sorarsan:D

bjk_oguz

Almancilar

Mesaj gönderen bjk_oguz » Prş Eki 27, 2011 6:17 pm

[quote][quote]alp22 tarafindan yazilan metin:

aslinda arkadas yazinin kaynagini vermis zaytung die ama bazilari buna ragmen cosmus:)mesele genelde gorgusuzluk etrafinda donmus dolasmis.burda bi suru akrabasi olan biri olarak bu yazilanlarin coguna katilmio degilim.40n yil once dogudan buraya gelen akrabalarim haliyle buyuk bir sok yasamislar,hani filmlerde olur ya.mikserin ne oldugunu ,tv nedir gormemis bilmeyen insanlar.bizimkiler olemis:Dyabu soku anlatmak imkansiz haliyle.adamlar zaten soku atlatmadan cocuklari buyumus.cocuklarina zaten birse verememisler.turkiye de cocuk bakmaktan kasit eve as goturmek anlasiliordu o zamanlar.egitim ,kultur ,nezaket,terbiye bunlar biraz agir gelmis ilk gelenlere.ilk jenerasyon oyle allaha emanet,bunlari cocuklari malum.ee bundan sonra gelen 3. ve 4.jeneranyondan insan duzgun turkce konusmayi ,egitimli kulturlu olmasini nasil beklesin.bizim evlerde arapca konusulurdu turkiyede mesela.ama benm burdaki akrabalarin cocuklari arapcayi da turkceyi de duzgun konusamio.cunku disarda almanca ,eve gelince yari almanca yari turkce yari arapca bi dil konusuluo.
ama nedense insan gicik oluo.nie demissin.kiskanclik mi degil..ben sana niesini soliim.kardesim o kadar imkan varlik bolluk icinde almanla beraber ayni okula gidiorsun,ayni havayi soluorsun,ya almanin yaptigi egitimin yarisini bile yapamior bi yere gelemiosun.bi yere gelmeyi birak hayalini kuramiorsun.ya lisedeki ogrenci turkiyede doktor avukat muhendis ogretmen olma hayali kurar,burdakine sor amele olcam der.haliyle bu durum biz turkiyeden gelenleri sinir edio:D
bu arada araba kiralama isine ben sahit oldum.yok abarti diorsun ama ben gordum yapanlari.2 bin euroya arba alinir ama 30 bin euroluk arabayla gidilmez.bunlar bunu yapio.30 bin euroluk arabayi kiraliolar.yani sonucta ayni milletin insaniyiz,disardan bakan alman turkiyeden gelmis ya da almanci demio.burdaki de turk ,turkiyeden gelen de oyle.aslinda kendimizle dalga geciyoruz bi nevi.bunlar almanciyi da rahatlamak icin uyduruoruz bana sorarsan:D[/quote][/quote]

Amele dedin de :) http://www.youtube.com/watch?v=IVbnaeju6gI

FarukDemir

Almancilar

Mesaj gönderen FarukDemir » Prş Eki 27, 2011 6:26 pm

Ben de o video\'yu ariyordum :) Alp\'in dedigini cok guzel acikliyor..
[center]Ihtiyacin olan tek sey; Sonuna kadar inanmak..[/center]

Ogun

Almancilar

Mesaj gönderen Ogun » Prş Eki 27, 2011 6:30 pm

Ahahha Oguz :D Aslinda guluyoruz aglanacak halimize ama bunlarda var iste.

Sectigim meslek insaat. Niye diye sorarsan okuyacak cocuk degilim :D

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Almancilar

Mesaj gönderen Physiker » Prş Eki 27, 2011 6:49 pm

gabanna, umarim profil resmindeki sahis sen degilsindir. Oguz un vermis oldugu linke arti olarak asagidaki linki vrebilirim:

http://www.youtube.com/watch?v=tE2YgZXdjUI

10 yildir almanyadasin ve kendini de onlardan biri gibi goruyorsan videonun 6-7. dakika arasindaki kadir inanirdan bir farkin kalmamis.:)

Ben Turkiye den geliyorum ama hayatimda kumas pantolon-gomlek, sivri burun ayakkabi giymedim. Kanake lerin Turkiye deki karsiligina biz kiro diyoruz. Onlarda asagidaki resimdekiler gibi oluyor:

http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak ... 2631_n.jpg

Turkceyi cok iyi konusan bura dogumlu turkler de gordum ve onlarin almancasi gercekten super. Ama ne turkce ne almanca konusabilen tipler var yukardaki kilik kiyafetin onculerinden, onlar konusmaya baslayinca bana hafif bir tiksintiyle beraber icimden gulmek geliyor.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Almancilar

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Eki 27, 2011 7:48 pm

Deutsche-Gabbana yanlis anlama ama Almanya\'da gercekten Turkiye\'de arayipta bulamayacagin tipler var,yani bunlardan bir tek Almanlar muzdarip degil :)
Daha Turkiye\'de buyuk sehirleri goremeden , uzay cagina yani Almanya\'ya gelen insalarin ,bu caga ayak uyduramamalarinin ve ailenin egitimsizligi sonucunda olusan toplulugadir butun sozler.
Diyorsun ya \'\' Sizler Almanrin Turkler hakkinda ki onyargilarini kiriyorsunuz \'\' iste bunun icin ozelestiri yapiyoruz ve yapmamiz lazim.
Bu sekilde de sert elestiriyor arkadaslar ki bu lazim... :)

Sivri burun ayakkabi ve kumas pantolon...Aslinda bunlar modanin ,is dunyasinda ki kiyafetlerin , balolarin vs vazgecilmezi ama bizim kastettigimiz sivri burun ve kumas pantolon malesef ala turka / Arabesk tarzi bir moda ve evet kiro.
Ayni sekilde benimde bir cok Almanya\'da dogup buyumus arkadaslarim var ve onlar kendilerini gayet iyi koruyabilmisler.

Ben gene inatla KANAKE terimi yerine ASOSYAL kelimesini kullanmayi tercih ediyorum ve herkesden de rica ediyorum.
Akademik olarak sen bu Kanake terimini yabancilar icin kullanirsan o dersden kalirsin yada ayiplanirsin,yasakdan kastim budur.
YUMUSAK yerine TOP , *** , OÐLAN kelimelerinide ayni sekilde sokak dili olarak goruyorum ve akademik kariyer alan bizlere bu terimler , kanake terimi gibi yakismiyor..

Almanlarin sevdigim yonlerinden biriside ; eski ve zamaninda bir cok kisininin kullandigi ancak insanlari asagilayan,kucuk dusuren ve siniflara bolen terimleri yeni jenerasyonlara unutturmus olmamali.
Bu konuda Alman arkadaslarla zamaninda cok konusmustuk, sozlukten arayip buldudugum ,Turkce \'de hala cok populer olan bu sokak terimleri artik kullanilmiyor.
Almanlarin degisiyle ;

Das sagt man nicht. :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Almancilar

Mesaj gönderen Physiker » Cum Eki 28, 2011 10:42 pm

Kanakelar ile diplomatik bir dilde konusmayi basarirsan Tekin, bi daha onlara kanake demiycem alterr eyy. :)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Almancilar

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Eki 28, 2011 10:51 pm

Bunu denemiyorum bile :P Imkansizi basarmak olsa gerek bu! hehe

emilie

Almancilar

Mesaj gönderen emilie » Cmt Eki 29, 2011 1:57 am

[quote]FuNdeRSchatteN tarafindan yazilan metin:

\'\' yumusaklara benziyorlar \'\' biraz abarti olmus sanirim...
Dil ,din,irk ,cinsiyet ve mezhep ayrimi yapmaksizin ,insanlari kucuk dusurucu,asagilayici veya zedeleyici terimler yerine daha secici usluplar kullanmamiz lazim..[/quote]

Kimseyi asagilamak icin yazmadim FuNdeRSchatteN . Oyle anlasilmissa ozur dilerim.
Ben boyle oldugunu dusunuyorum. Bu benim sahsi dusuncem. Cunku gordugum ornekler uzgunum ama cok korkunctu ve kafamdaki dusunceye daha yakin baska bir benzetmede bulunamadim. Illa ki "Aaa! genede yakismiyor Emilie!" diyeceksen,yumusak kelimesini kaldirip yerine "Efemine" koyabiliriz / koyabilirim.

Ayrica uzgunum ama bu sekilde dusunen tek kisi ben degilim,bunu bir cok Alman\'dan da duydum ,hatta "neden boyleler ?? vb. " seklinde sorulara bile maruz kaldim. Yetinmedim, gidip muhattaplarina ayni bu sekilde dusundugumu belirterek neden boyle olduklarini sordum. Gercek hayatta dile getiremeyecegim seyleri prensip olarak yazmam. Eger asagilayiciliga girecekceksekte surada yazdigimiz tum elestiriler her ne kadar espirili bir dilde de olsa asagilayici. :)

Sadece cinsel tercihler bir asagilanma ve asagilama nedeni degildir, bu konuda gene "sahsi fikrim" bu kadar hassas olmaya gerek olmadigidir. Umarim daha iyi anlasilabilmisimdir.

emilie

Almancilar

Mesaj gönderen emilie » Cmt Eki 29, 2011 2:16 am

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

yok tekin kanake terimi iyi ibraz edememissin. Kanake, bura dogumlu turk ve araplara deniyor. Sokaklarda tanirsin onlari, arkadaslarin belirttigi gibi kapkalin kaslari incelten hadi senin hatrin icin onlara yumusak demeyim " top " diyim, sauna da pilic gibi kizarmis bir yuz, pembe gomlegin altina beyaz pantolon, uzun ense sac arkadan, ve ellerinde cep telefonu tabiki arabeskmi hippop mu ayirt edemeyecegin bir muzik sesi gelir ve etraftaki insanlari rahatsiz etmek ve dikkat cekmek icin herseyi yapan insanin yepyeni bir evrim modelidir onlar. " Kanake" akademik kavramda yasak degil.:)[/quote]

Anlatmak istedigimi turu cok iyi aciklamissin Gurkan. Cok tesekkur ederim. PPPP

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Almancilar

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Eki 29, 2011 4:09 am

Ben sizi anladim ama siz beni sanirim anlayamadiniz.Izah edeyim;

Benim derdim Kanake dediklerinizi niye elestirdiginiz degil..Benim derdim ve anlatmak istedigim \'\' Kanake ve Yumusak \'\' terimlerini kullanmaniz.
Aksi halde yapilan elestirilerin cok daha sertini kendim yapiyorum boyle gorunen insanlar icin.Ve her seferinde Gurkan\'in dedigi gibi o tarz kisiliklerden bende aninda tiksiniyorum.Bu tiksinme sozu dahi ne kadar sert elestirdigime delil :)

Benim anlatmak istedigim Kanake terimini kullanmamak , bundan cok daha onemlisi yumusak kelimesini kullanmamak.
Efemine yani kadinsi gozukuyor demen yumusaklara / toplara / ibnelere benziyor demenden bence cok daha medeni ,seviyeli , adaletlidir ve en azindan yadirgayici degildir yani notr bir terimdir.

Kisaca halk arasinda yozlasmis ve insanlari kutuplastiran terimleri kullanmama taraftariyim.

Umarim simdi anlatabilmisimdir. :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Almancilar

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Eki 29, 2011 4:17 pm

tekin, Allah in yarattigi kul ve o insanlar kendi kendilerine bir tarz yaratiyor ve sen Allah in yarattigi bir kula tiksindirici diyerek dinimizce efendim caiz olmayan beyanlarda bulunuyorsun. Seni kiniyorum ve sukunute davet ediyorum.

Ayrica insanlardan tiksiniyorum kelimesi de pek akademik bir soylem degil bence.

indiii, tekin seni samimi olmaya davet ediyorum.:)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Almancilar

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Eki 30, 2011 1:41 am

Birbirimizi kandirmayalim bence de :) Benim anlatmaya calistigimi anlayan anladi kanimca B)

mohsen

Almancilar

Mesaj gönderen mohsen » Pzr Eki 30, 2011 1:53 am

arkadaslar o videodaki gencin demek istedigini hicbiriniz anlamadiniz neden? cunku alamanci ruhu yok sizde sadece ben ve gabbana anladik genc, insatta isci olmak istiyor: bir sivaci bir gunde insattan 150 euro aliyor ve kesintisi yok bunun ustune kira da vermiyor sigortasini da devlet karsiliyor ayda 20 gun calissa 3000 euro cocuk parasi haric :) umarim yeterince aciklayici oldum.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Almancilar

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Eki 30, 2011 1:56 am

Tabi sonra 40 \'in da 60 gibi gostermekde var ,saglik sorunlari vs vs vs... :)

mohsen

Almancilar

Mesaj gönderen mohsen » Pzr Eki 30, 2011 2:03 am

onu da 40\'na geldiginde anliyorlar.

Deutsche-Gabbana

Almancilar

Mesaj gönderen Deutsche-Gabbana » Prş Kas 03, 2011 3:39 pm

Dusuncelerinize katilmiyorum ama, dusuncelerinizi soylemekte ozgursunuz.

neyse wesselam....
Baslamak Bitirmenin Yarisidir...