Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almancilar

Biraz da eglenelim degil mi canim?...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Almancilar

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Tem 17, 2011 1:45 pm

Yazin gelmesi ve okullarin tatile girmesiyle birlikte Avrupadan gelecek olan gurbetcileri karsilamaya hazirlanan Turkiye, bu kez gercegi tum ciplakligiyla dile getirmek icin tek ses tek yurek oldu. Vatandaslardan gelen yogun talebi degerlendiren Kultur ve Turizm Bakanligi, senelik izinlerini Turkiye de gecirecek olan gurbetci vatandaslarimiza yonelik hazirlanan bir bildiriyi bu sabah duzenlenen bir basin toplantisiyla duyurdu.

Kultur ve Turizm Bakanligi mustesari Ferit Kurtel tarafindan basina duyurulan bildiride ozellikle Almanci vatandaslarimiz muhatap alinirken, Turkiyenin yillardir ayip olmasin diye acikca dile getiremedigi, icine attigi bircok mesele de samimiyetle dile getirildi.

Iste o bildiriden bazi satir baslari:

Degerli gurbetci kardeslerimiz, ozellikle Almancilar,

Yillardir yurt disinda, gurbet elde calisarak ulkemize hatiri sayilir miktarda doviz kazandirdiniz, kazandiriyorsunuz. Oncelikle bunun icin bir kez daha tesekkur ederiz. Cok makbule gecti. Ayrica simdi artik pek bir anlami kalmamis da olsa, senelerce sizin getirdiginiz cikolatalar, walkmanler, VHS videolar sayesinde bircok vatandasimiz da Avrupanin nimetleriyle ilk kez tanisma sansini yakaladi. Onun icin de eksik olmayin gercekten.

Butun bunlari soyluyoruz ki nankorluk ettigimiz dusunulmesin. Bize kazandirdiklarinizin farkindayiz, hakkinizi teslim etmiyor degiliz. Lakin su var degerli Almancilar: Cok acik konusmak gerekirse yani, nasil desek tam da bilemiyoruz ama biz Turkiyede yasayan vatandaslar olarak size epey bir suredir biraz gicik oluyoruz. Acikcasi sizi pek sevmiyoruz, seviyor gorunenler de yari hor gorme, yari kiskanclik hissi icerisinde. Size tam anlatamiyoruz o hissi su an... Bi gormemislik mi desek, bi sey var sizde tam adini da koyamiyoruz. Neyse, durum bu yani. Simdi yanlis anlamazsaniz senelerdir icimize dert olan birkac husus var onlari dile getirecegiz:

Bir kere burada biz dururken, sizin istediginiz gibi elinizi kolunuzu sallayarak seyahat edebiliyor olmaniza cok buyuk gicik oluyoruz. Goz var izan var, elimiz yuzumuz sizden duzgun. Iki cift laf etmekse, muhabbetin krali bizde. Hayir yani, sirf sizin yuzunuzden vize alip Avrupa\'ya gidebilsek bile bize de bir acayip bakiyorlar. Artik orada biz yokken napiyorsaniz, Almanci olmadigimizi anlatmak icin kirk takla atiyoruz.

Bir de o sacin sakalin, o kiyafetin hali ne oyle degerli Almancilar? Almanyada kimse ikaz etmiyor mu sizi Abi boyle olmaz, komik gorunuyor demiyor mu? Sonra \'Vay efendim Turkuz diye Muslumaniz diye Alman bizi hor goruyor. Hadi Neonazisini falan gectik ama yani normal Alman da hakli bir yerde arkadaslar. Durmadan beyaz bodyle, fener alayi gibi fosforlu spor ayakkabiyla dolanan adami hor gormesin ne yapsin? Ki yani Almanlar buyuk ihtimalle dunyanin en cirkin giyinen milleti, dusunun artik. Lutfen su gorunusunuze bir cekiduzen verin yahu. Bak kac nesil oldu, artik bunu da biz soylemeyelim size...

Aslinda mesele cahil olmaniz falan olsa neyse. Zaten bizim burada da o acidan durum cok parlak degil. Yalniz sizde, artik nispeten daha iyi para kazandiginiz icin midir, Avrupa gormus olmaktan midir nedir bir de luzumsuz kibir gibi bir sey var o cehaletin ustune. Esas ona cok gicik oluyoruz galiba. Hele o kendi aranizda Almanca konusurkenki Bati Avrupa Medeniyeti benim omuzlarimda yukseliyor havaniz yok mu, o iyice deli ediyor bakin. Bir de iki lafin arasina luzumsuzca sokusturdugunuz Almanca sozcukler var tabi. O " ah zoo"; ne gozunuzu seveyim? Kac sene oldu, kac sene dalga gectik, hala anlamadiniz.

Aksaniniza falan bir sey demiyoruz bakin. Hatta onda bir sevimlilik oldugu bile soylenebilir ama yani o aksanla sarki soylemeye kalkmak? Ne oldugu da belli degil, arabesk rap map karisik bir seyler. Bakin yillar once Cartel i cikardiniz bagrinizdan. Biz de cok sevdik, bayila bayila dinledik soyledik, eyvallah cok tesekkur ederiz. Ama ondan sonra gelenlerin hali ne degerli Almancilar? Sizden gorup burada da MC Huseyinler, Yarali Staylalar falan turedi, yok yere Youtube da aleme rezil olduk. Lutfen o isi de birakin artik. Dikkat ettiyseniz Ismail YK konusunu hic acmiyoruz bile. Cok agir konusacagiz cunku bir baslarsak.

Son olarak birkac husus daha var onlari da belirtelim hazir laf acilmisken: Birincisi o arabalarin cogunun kiralik oldugunu biliyoruz. Boyle seylere hic gerek yok inanin. Ikincisi, anladik orada bira 1 euro bile degil. Napalim burada pahali iste. Simdilik aklimiza gelenler bu kadar. Umariz bizi yanlis anlamadiniz, yani gelmeyin demiyoruz tabii yine gelin, ama bunlari bilerek, biraz dikkat ederek olursa yani. Tesekkur ederiz.

Sonsuza kadar sizin,

TC Kultur ve Turizm Bakanligi

(P.S.: Bi de, yaz sonu donuste Rafet El Roman\'i da yaninizda goturebilirseniz gercekten cok makbule gecer. Biraz da sizde dursun.)

Alinti @Zaytung

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Almancilar

Mesaj gönderen eren_f2007 » Pzr Tem 17, 2011 8:36 pm

:)en cok araba kiralama olayina guldum :)cidden yapan var mi ?:)yollarda d plakali araclarin onunu kesip bana garantor olun diye yalvaracam :P

mmuurraatt__90

Almancilar

Mesaj gönderen mmuurraatt__90 » Pzr Tem 17, 2011 11:10 pm

gurkan abi gercekten guzel bir paylasimda bulunmussun:))

eyupsen

Almancilar

Mesaj gönderen eyupsen » Pzr Tem 17, 2011 11:39 pm

gercekten icimden gecenlere tercuman oldunuz ya su almanca kelimeleri normal turkce konusurken araya sokusturmalari yokmu deli oluyorum :)

Zeynepp

Almancilar

Mesaj gönderen Zeynepp » Pzt Tem 18, 2011 11:49 am

supermis ya :)

eternal

Almancilar

Mesaj gönderen eternal » Pzt Tem 18, 2011 3:43 pm

evet gercekten cik sokaga bak etrafina kim almanci sip diye cozersin.erkelerde bi gay giyim tarzi,ince sakal,yalanmis sac.kizlarda siyah hemde ne siyah boyanmis sac(esmer bomba havasi yaratacak ya) veya cakma bi sari boyali sac(buda aptal sarisin havasi).
bi de ;
kizlarinin erkek arkadaslariyla ayni evde yasadigini,erkek cocuklarininda uyusturucu kullandiklarini turkiyede kimse ogrenmesin diye aaa yavrum "sakin ama sakin" buraya gelmeyin tribi... sanki tipinizden ne mal oldugunuzu anlamiyoruz ve ARTI isimiz yok da burdakilere onu yetistirecegiz ... cok da fifiii ...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Almancilar

Mesaj gönderen Physiker » Sal Tem 19, 2011 10:23 am

[quote]eternal tarafindan yazilan metin:
evet gercekten cik sokaga bak etrafina kim almanci sip diye cozersin.erkelerde bi gay giyim tarzi,ince sakal,yalanmis sac.kizlarda siyah hemde ne siyah boyanmis sac(esmer bomba havasi yaratacak ya) veya cakma bi sari boyali sac(buda aptal sarisin havasi).
bi de ;
kizlarinin erkek arkadaslariyla ayni evde yasadigini,erkek cocuklarininda uyusturucu kullandiklarini turkiyede kimse ogrenmesin diye aaa yavrum "sakin ama sakin" buraya gelmeyin tribi... sanki tipinizden ne mal oldugunuzu anlamiyoruz ve ARTI isimiz yok da burdakilere onu yetistirecegiz ... cok da fifiii ...[/quote]

Bu da cok guzeldi. :) Kanake leri belediyeye havale ediyorum.

hypatia

Almancilar

Mesaj gönderen hypatia » Sal Tem 19, 2011 11:22 am

Avrupayi ellerini kollarini sallayarak gezebilirler ama arkadaslar 16\'sinda nisan, ceyiz, dugun hazirliklarina basladiklari icin pek firsatlari olmuyor gezmeye

marcelo07

Almancilar

Mesaj gönderen marcelo07 » Sal Tem 19, 2011 4:06 pm

yukardaki yazilar gayet belli etmis herseyi kendilerine biraz daha baksalar duzgun giyinseler ne olur ki saclari garip renklere boyatinca 3120938019 renk kiyafet ayakkabi giyince daha mi populer olunuyo sokakta goze batiyosun sonra millet laf edince de uzulunuyo...

mohsen

Almancilar

Mesaj gönderen mohsen » Prş Tem 21, 2011 5:46 pm

arkadaslar alamanyaya bunlar icin geliyorum desem yalan olmaz. sadece yaz aylari yetmiyor bana :) alisverise cikitiklarinda hicbisey begenmezler almanyada hep daha ucuzdur:) ha bide o konusmalara hasta olurum ayiptir solemesi benim babam da cok kral alamancidir da cikolata ve cay da bir numara:) "dun kauf\'a gittim allah seni inandirsin ayn paket sigara dray coma funf dooce mark olmus"
mama ich kanne ein fruschtuck
nein osman du bist nicht aufen kaiserslauten
das ist baucher kann auf der chocoladen
du hast gladbacht ich mihr klayne komme heir.

mesela almanyada bir turke adres sorun (turkce) alacaginiz yanit sizi tuhaf bir bosluga iter. *
-kardes pardon, turksun heralde?
-turkum abi buyur?
-ya ben su adrese nasil gidebilirim?
-hmmm abi simdi surdan geradeaus bis dieser straße entlang, sonra nach links donun abi, danach ordan birine sorun man kann helfen.
-.....
-hadi guten tag.
ahh alamanci kuzenlerim ahh. zazaca aksaniyla almanca konusmak nedir bilir misniz? ben bilirim:)

MERVE ASCI

Almancilar

Mesaj gönderen MERVE ASCI » Prş Tem 21, 2011 11:39 pm

:D :D :D cok guzel bir ornek olmus :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Almancilar

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Eki 01, 2011 9:09 pm

Ogun

Almancilar

Mesaj gönderen Ogun » Pzr Eki 02, 2011 12:42 am

Ahahah :D Cok iyimis ya 3 le 4. paragraf zaten herseyi anlatiyo :D
O kanake nin kaslar cok sekil olmus yalniz :D VJ bulent styla

bjk_oguz

Almancilar

Mesaj gönderen bjk_oguz » Pzr Eki 02, 2011 12:03 pm

bakmaya doyamassin:D

Scheinen

Almancilar

Mesaj gönderen Scheinen » Cmt Eki 22, 2011 10:56 am

[quote]mohsen tarafindan yazilan metin:

arkadaslar alamanyaya bunlar icin geliyorum desem yalan olmaz. sadece yaz aylari yetmiyor bana :) alisverise cikitiklarinda hicbisey begenmezler almanyada hep daha ucuzdur:) ha bide o konusmalara hasta olurum ayiptir solemesi benim babam da cok kral alamancidir da cikolata ve cay da bir numara:) "dun kauf\'a gittim allah seni inandirsin ayn paket sigara dray coma funf dooce mark olmus"
mama ich kanne ein fruschtuck
nein osman du bist nicht aufen kaiserslauten
das ist baucher kann auf der chocoladen
du hast gladbacht ich mihr klayne komme heir.

mesela almanyada bir turke adres sorun (turkce) alacaginiz yanit sizi tuhaf bir bosluga iter. *
-kardes pardon, turksun heralde?
-turkum abi buyur?
-ya ben su adrese nasil gidebilirim?
-hmmm abi simdi surdan geradeaus bis dieser straße entlang, sonra nach links donun abi, danach ordan birine sorun man kann helfen.
-.....
-hadi guten tag.
ahh alamanci kuzenlerim ahh. zazaca aksaniyla almanca konusmak nedir bilir misniz? ben bilirim:)

[/quote]

Muhtesem bir ornek, Tam tarif :)

emilie

Almancilar

Mesaj gönderen emilie » Çrş Eki 26, 2011 1:43 am

Cok begendim. Hislerime tercuman olmus! :D
Su Almanyada ki Turk erkegi komununun hepsinin neden kiz gibi kaslari alinmis? Hayir bununla dayanilmaz bir cazibe ve cekicilik sahibi oluyorlarsa neden Alman erkekleri hala bunun farkina varmis degil ?? :yummy
Benden guzel kaslari var hepsinin yemin ederim ve efemine \'ye benziyorlar. Birinin bunlara bu gercegi anlatmasi lazim! hmmm

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Almancilar

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Eki 26, 2011 7:08 pm

\'\' yumusaklara benziyorlar \'\' biraz abarti olmus sanirim...
Dil ,din,irk ,cinsiyet ve mezhep ayrimi yapmaksizin ,insanlari kucuk dusurucu,asagilayici veya zedeleyici terimler yerine daha secici usluplar kullanmamiz lazim..
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Ogun

Almancilar

Mesaj gönderen Ogun » Prş Eki 27, 2011 12:02 am

Katiliyorum. Mesela biz onlara halk arasinda \'kanake\' diyoruz :D

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Almancilar

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Eki 27, 2011 2:03 am

Kimlere ?
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Ogun

Almancilar

Mesaj gönderen Ogun » Prş Eki 27, 2011 2:41 am

\'\' yumusaklara benziyorlar \'\' ve \'\'kiz gibi kaslari alinmis?\'\' denilen kisilere.

Ayrica katiliyorum derken senin bu sozlerine katiliyorum;
\'\' yumusaklara benziyorlar \'\' biraz abarti olmus sanirim...
Dil ,din,irk ,cinsiyet ve mezhep ayrimi yapmaksizin ,insanlari kucuk dusurucu,asagilayici veya zedeleyici terimler yerine daha secici usluplar kullanmamiz lazim..PPPP

Secici uslup \'kanake\' yani :)