Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Face demi yoksa Face icinmi yasiyoruz?

Biraz da eglenelim degil mi canim?...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Tem 25, 2012 11:04 am

Yeni moda sosyal medya: Facebook veya Twitter.

Fakat son donem dikkatimi ceken bir nokta, artik insanlar pc basinda veya cep telefonlarindan surekli face de yasiyor. Nerdeyse artik yedigi ictigi herseyi, cep telefonunda kac kontor kaldigini, o an etrafinda ne gorduyse hemen dur bir face e giriyim de ileti olarak yazayim insanlar belki begenir diye yasayan yeni bir nesil.. Isin acigi acayip kil olmaya basladim.:).

Ornegin su anda aktuel olan iletilerden bir kacini paylasayim Deutschstudent face hesabinda yer alan arkadaslardan:

- bizim burdaki ramazan davulcusu trakyali belli mk :D adam roman havasi caliyor :D

- Artik gelecek planlarimi hayattan gizli yapicam.isi gucu olmayip planlarimi bozuyor kader..

- raki icerken ondan kafamin ici kazan gibi oluyor.

- Beynimin ici kazan gibi...kaynayip duruyor bi yanim bosver herseyi birak git diger yani *** yeme otur okuluna basla diyor ...

- Mis gibi hava... Sabah olmasin

- su anda tercih yapicam birisi yardim etsin bana..

Nasil bir dunya kurmuslar kendilerine anlayamiyorum. Bunun disinda Almanya da yasayip kendisini facebook da Turkiye nin fahri turizm elcisi olarak atayaninimi, almanca birseyler paylasayim da Turkiye deki yakinlarim gorsun almanca ogrendigimi diye sacma sapan almanca seyler yazanlarimi, ne ararsaniz var.:)

Ama gercek hayata gectiklerinde de bu insanlar icin yasam, face de bitiyor ama face icin hayat basliyor. Bu sefer cevresindeki olaylari gozlemleme var, herhangi olagan birsey de, dur hemen sunu face de paylasayim begensin millet diye etrafa bakinan tipler, artik gittigi yeri herkese gostermeye calismak icin her aninin fotografini cekip direk face e koyanlar vs vs. Artik bu tip insanlar sirf, face e fotograf koyum da millete hava atayim diye, gittigi yerlerin tadini bile cikaramiyorlar, dogru bir aciyla fotograf cekeyim diye etrafindaki guzelliklere bile bakamiyor zavallilar.

Yeni nesil gencligi bu eziklige iten duygu nedir bunu merak ediyorum.:)

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Tem 25, 2012 12:26 pm

Ozellikle yeni nesil ( 16 17 yasindan oncesi ) icin cok dogru bir tespit ;) Insanlarin bu kadar ozel hayatlarini ortaliga sermelerine pek anlam veremiyorum;)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Tem 25, 2012 3:32 pm

hele bu internet cafe de resim cektirip onu profil fotografi yapip face de kiz tavlamaya calisan tipler varya, onlar favorim. Bir ara youtube yasaklanmisti turkiye de, keske simdi de face bir sureligine yasaklansa.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Tem 26, 2012 12:59 am

okyanus komple duvarina baksaydim daha cok ornek bulabilirdim aslinda :(

memo21

Mesaj gönderen memo21 » Prş Tem 26, 2012 1:07 am

Ben Facebooka ilk kayit olanlardandim. Daha o zamanlar yeniydi ve coook az kisi taniyordu.Fakat yine en cok cabuk Facebooktan kaydini sildiren de yine bendim. Bu defa cunku cok kisi taniyordu. Birakalim bu sosyal aglari beyler. Bunlarla sosyal olunmuyor maaleesef aksina asosyalesiyor insan. Zaman degerlidir ha unutmayin.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Tem 26, 2012 1:28 am

\'\' Tuvaletteyim , kabiz olmusum... \'\' yazan olmadikca kiyamete daha var demektir :yummy

Ve Physiker , neden diye sormana hic gerek yok.Mark Zuckerberg Facebook\'u , Jack Dorsey \'de Twitter\'i iste tam da bu yukarida saydigin seylerin yapilmasi icin kurdu.
Kil olunacak biri varsa iste sana iki adres :D
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Tem 30, 2012 11:25 am

haha, elemani taniyorsun sanirim:)

yalniz 8 saat az olmus.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Tem 30, 2012 10:48 pm

[quote]Tl9 tarafindan yazilan metin:

Inkar etsek bizde bilgisayarimizin basina oturdugumuz zaman ilk tikladigimiz sayfa nedense Facebook oluyor . Fakat inaniyorum Facebook\'u gercekten bilgi alisverisinde veyahut gercekden arkadas oldugu insanlarla iletisim icin kullanan insanlarda var.
Hani bu sitede bircok konu aciliyor ya , Almanlar ile Turkler arasindaki fark vs.
Iste bu farkin en guzel sekilde gorulebilecegi bir platformdur Facebook :))[/quote]

Su Almanlari kutsal gorme dusuncesini hala atamadik kafamizdan.Facebook\'u dahi Alman Turk kiyaslamasina getirmeyin , kendinizi kucuk duruma dusurmeyin.Bu herkes icin gecerli , aa Alman boyle yapmis a soyle yapmis.

Kendi arkadas listemden Alman olup , tuvalette oldugunu dahi face\'de yazacak kisiler var , ayni zamanda Turk olup aynisini yapanda.

ZG

Mesaj gönderen ZG » Pzt Tem 30, 2012 10:59 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Yeni moda sosyal medya: Facebook veya Twitter.

Fakat son donem dikkatimi ceken bir nokta, artik insanlar pc basinda veya cep telefonlarindan surekli face de yasiyor. Nerdeyse artik yedigi ictigi herseyi, cep telefonunda kac kontor kaldigini, o an etrafinda ne gorduyse hemen dur bir face e giriyim de ileti olarak yazayim insanlar belki begenir diye yasayan yeni bir nesil.. Isin acigi acayip kil olmaya basladim.:).

Ornegin su anda aktuel olan iletilerden bir kacini paylasayim Deutschstudent face hesabinda yer alan arkadaslardan:

- bizim burdaki ramazan davulcusu trakyali belli mk :D adam roman havasi caliyor :D

- Artik gelecek planlarimi hayattan gizli yapicam.isi gucu olmayip planlarimi bozuyor kader..

- raki icerken ondan kafamin ici kazan gibi oluyor.

- Beynimin ici kazan gibi...kaynayip duruyor bi yanim bosver herseyi birak git diger yani *** yeme otur okuluna basla diyor ...

- Mis gibi hava... Sabah olmasin

- su anda tercih yapicam birisi yardim etsin bana..

Nasil bir dunya kurmuslar kendilerine anlayamiyorum. Bunun disinda Almanya da yasayip kendisini facebook da Turkiye nin fahri turizm elcisi olarak atayaninimi, almanca birseyler paylasayim da Turkiye deki yakinlarim gorsun almanca ogrendigimi diye sacma sapan almanca seyler yazanlarimi, ne ararsaniz var.:)

Ama gercek hayata gectiklerinde de bu insanlar icin yasam, face de bitiyor ama face icin hayat basliyor. Bu sefer cevresindeki olaylari gozlemleme var, herhangi olagan birsey de, dur hemen sunu face de paylasayim begensin millet diye etrafa bakinan tipler, artik gittigi yeri herkese gostermeye calismak icin her aninin fotografini cekip direk face e koyanlar vs vs. Artik bu tip insanlar sirf, face e fotograf koyum da millete hava atayim diye, gittigi yerlerin tadini bile cikaramiyorlar, dogru bir aciyla fotograf cekeyim diye etrafindaki guzelliklere bile bakamiyor zavallilar.

Yeni nesil gencligi bu eziklige iten duygu nedir bunu merak ediyorum.:)[/quote]

Gercekten cok iyi bir konuya deginmissin hayattan hicbir beklentisi olmayan insanlar bunlar diye dusunuyorum ben hicbir isleri gucleri ugraslari yok.Ne yazsamda begenirler veya fotograf koysam diye omurlerini geciyorlar en acisida baska insanlarin hayatlarini kendi hayatlariymis gibi ozgurce yasayabildikleri sahte bir hayat bende hic anlayamadim o tur insanlari

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Tem 31, 2012 9:52 am

yahu turk ogrencisinin hayatini face e baglamasini onaylamiyoruz. Almanlar bu kadar face bagimlisi degil diyince onlari kutsamis olmuyoruz. Bizim halk ve bilhassa ogrenci kesimi kadar kompleksli ve face bagimlisi bir dunya hic bir yerde yok.

Simdi sana baska bir ornek vereyim Tekin: Turkiye de universite okumus olanlar bilir: bir ogrenci kendi populeritesini ve gucunu gostermek icin bir masaya oturdugunda(ornegin universitedeki kafeteryada) masanin ustune once arabasinin anahtarini sonra ictigi sigara paketini ve cep telefonunu belli bir sirayla koyar. :) Bunu hic bir almanin yada baska ulkeden birinin yaptigini gormedim. Maalesef turk insani kompleklisidir ve bu ezikligini de sanal ortamda iyice goz onune cikarmaktadir. Biz bunun karsilastirmasini yaptigimiz icin almanlari kutsamis oluyorsak, evet almanlar bu acidan kutsanmis insanlar o zaman.:)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Tem 31, 2012 5:50 pm

Konuyu farkli yerlere cekmeyin arkadaslar , benim demek istedigimi anlayan anladi.

Physiker yukarida saydigin ornek gibi nice binlerce ornek var malesef ulkemizde. Tek bir ornek \'\'yan baktin kavgasi... \'\' Bu yuzden kavga edenler varsa hala ,vay haline o toplumun ;)

Ama benim demek istedigim baska .. Her seyi ,her konuyu , her tartismayi Alman ornegine baglamakla kutsal germen imparatorlugu kurmus oluyorsunuz.

Artik Almanlar kaka yaparken popolarini , nemli bezle siliyorlar ,bizde ise taharet muslugu.Boyle benzer seyleri kiyaslamayalim. :)
Elbette kiyaslanacak cok seyler var ve kiyasladikca kendimizi, toplulumuzu, cevremizi duzeltmemiz ,uyarmamiz lazim.
Ancak hastalik derecesine getirip ,abartmamakta fayda var.Surekli insanlari kiyaslamakla psikolojik takintili hale geliriz sonra mazallah. ( Ha kimseye takintli vs demiyorum yanlis anlasilmasin )

Nese konuyu daha fazla dagitmadan facebook\'da daha bilincli bir sekilde \'\'TAKILMAK\'\' \'da her zaman fayda var.
Ha ama bosverin , isteyen istedigi gibi takilsin , koca facebook\'u biz degistiremeyiz.

Ayni basligi birde Twitter icin acmak lazim ;)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Tem 31, 2012 6:05 pm

[quote]Tl9 tarafindan yazilan metin:

Kimseyi kutsal gordugumuz yok , benim kiyaslamam buydu ve buna getirdim kimin kucuk dustugune karar verecek kisi senmisin burda ?, kendi yorumunu belirt yeterli ..[/quote]

Elbette ben degilim , yanlis anlasildiysam ozur dilerim ; kendi gorusumu soyledim. Yani tipik Turk ornegine bir ornekde sensin :) Elestirel olmayi ogrenmen lazim , Almanlar hosgorulu , elestiriye acik insanlardir.Agresif olmaya gerek yok.

Iste bu farklarin en guzel sekilde gorulebilecegi bir ornektir bu yukarida ki mesajin.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Tem 31, 2012 6:05 pm

almanya da yasadigimiz icin ve turkler disinda en cok almanlar varsa arkadas listende onlarla karsilastirirsin, sayet cinde yasasaydik onlarla karsilastirirdik durumlari. Bu kadar almanlar karsisinda komplexe girip kendimizi ezik hissetmeye gerek yok.;)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Tem 31, 2012 6:44 pm

Yahu ezik hissetmiyorum , tam tersi yeri geldigi zaman fazlasiyla elestiriyorum bizde olan yanlislari.

Yaptigim yorumlari tekrar okursaniz \'\'kucuk duruma dusurmek\'\' ile ,neyi ima ettigimi gayet iyi anlamis olursunuz.Anlamamakta israr ediyorsaniz , ezik hissettigimi soylemekle sivisirsiniz konunun icinden.Ki buda kendi gorusunuzden oteye gecmez , saygi duyarim.

Eger bu makaleye karsi ciksaydim Physiker , en basta yazdigim yorumu daha farkli bicimde yazardim.

Benim anlatmaya calistigim listesinde 15-20-30-40 Alman ve 300-400 Turk arkadasi bulunan kisilerin yaptiklari \'\'analiz\'\' ler.
Bende kendi arkadas listemden tam tersi 15-20-30-40 Turk ile 300-400 Alman\'i kiyaslar ve yukarida ki analizin tam tersi bir sonuc cikartabilirim.
Bir diger husus ise , bu anlattiklarimiz hem Almanya\'da hem Turkiye\'de hemen hemen ayni ! Ozellikle yeni nesil ,ergenler ! Alman , Turk fark etmiyor hepsi hemen hemen ayni davranislar icerisindeler.

Yani kendi arkadas cevreniz ,sacma sapan seyler paylasiyorlarsa ,Facebook\'da herkes boyle yapiyor demek degildir bu.
Ne kadar kisiyle gorusme yaptiniz ?
Ne kadar kisinin facebook hesabini incelediniz ?
Istisnalar elbette kaideyi bozmaz.

Sonra da soyle bir yorum yaparim ;
\'\' Almanlar ile Turkler arasindaki fark vs.
Iste bu farkin en guzel sekilde gorulebilecegi bir platformdur Facebook \'\'

Alakaya maydanoz hocam kusura bakmayin.

Kucuk dusurmeyin dedim diye bunu kisisel bir saldiri gibi algilayan , ustune alinan arkadaslar varsa hepsinden defalarca ozur dilerim.

Tekrar ustune basiyorum Physiker\'in yaptigi tespitler cok dogru ve hepsi gercek , ancak Physiker zaten Turk ve Alman kiyaslamasi yapmamis ! Bir cogumuzunda bildigi bir bu durumu gayet guzelce dile getirmis.. Ancak bu tum ulkelerde ki yeni nesiller icin gecerli ! Ozellikle ergen olanlar !

Ama genede bir genelleme yapmaya ve iki farkli toplumu kiyaslamaya gidilecek bir konu degil.

Turkiye\'de Facebook kullanimi icin faydali bir makale ;
http://inet-tr.org.tr/inetconf14/bildiri/4.pdf

Avrupa\'da Facebook kullanimi ;
http://www.yenimedyaduzeni.com/avrupa-u ... atrasyonu/

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Ağu 01, 2012 1:00 pm

[quote]venceremos tarafindan yazilan metin:

al benden de o kadar. assosyalligin kaniti bence face de yasayan bu tipler. Bizim insanlar kadar da face e duskunu yok. Benim de hesabim var ve bir cok alman arkadas da ekli ama bakiyorum ana sayfaya, alman arkadaslardan hic birsey yok ama bizim turklere baksan kimi dertli dertli sarki paylasmis, kimi o an ne dusunuyorsa onu yazmis vs. Aksam yedigi yemegin resmini cekip koyan, disini fircalarken cekip koyan tipler bile var. Cok bos bir milletiz maalesef.

Bu arada belli bir yasa gelmis bir insan, universite ve bolum tercihi yaparken facebook da kendisi gibi bitkisel hayatta yasayan arkadas kitlesine hitaben biri bana yardim etsin diyorsa, onun o anki hal ve dusuncesi sudur: Ben su anda tercih yapiyorum, aslinda cok da bayiyor bu durum hani sizin de haberiniz olsun :). Yani buyuyunce ne olacagina facedeki arkadaslarin karar verecekse sen de artik face de "yasayan" lari da gecmisin demektir.:)[/quote]

Bu arada sevgili venceremos , bu mesajin gozden kacmis , insanlari rencide edici ve elestirinin dozunu kaciracak seviyede mesajlar atmayiniz lutfen.Eseltirin ancak rencide etmeyin.Bu hem uyeler hemde yoneticiler icin gecerli.

Isim vermemissin evet ancak mesajin gittigi yer belli ve burada \'\'kendisi gibi bitkisel hayatta yasayan\'\' vs gibi , rencide edici ve elestiri dozunu asan , kiskirtici terimler kullanmayiniz.

Sokak kahvehanesinde degiliz,3000 uyeli bir sitedeyiz ve elestirilerinizin dozunu ayarlayin lutfen. Ve varsa boyle yorumlariniz ozel mesaj ile kendi aranizda dilediginizce konusabilirsiniz.
Ve sikayetiniz varsa bunu ozel mesaj ile yoneticilere bildiriniz.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Ağu 01, 2012 1:18 pm

bence venceremos arkadasin yazdigi mesajlarda rencide edici herhangi bir durum yok. Acik ve net olarak fikirlerini belirtmis ama insanlar anlasilan bayagi ustune alip rahatsiz olmus. Ayrica yapmis oldugu tespitler tam isabet ettigi icin de karsiliginda irkcilik uzerinden kufurler edilmis. Sitemizde de bu tur durumlara musamaha gostermedigimiz icin okyanus arkadas suresiz olarak siteden banlanmistir. Yeni alacagi uyelikler de banlanacaktir. Maalesef insanlar samimiyetle saygiyi bir arada goturemiyorlar.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Ağu 01, 2012 2:09 pm

Site kurallari acik ; ozel mesaj ilede olsa bu sitede kufur ve hakaret eden siteden suresiz uzaklastirilir.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Ağu 02, 2012 5:35 pm

Istisnalar kaideyi bozmaz en basinda demistim.

Yani bu konuda daha fazla polemige girmeye ve bir seyleri ispat etmeye calismak yersiz.
Ayni gozlemlemenin tam terside mevcut olabilir.Bu yuzden bir kac kisinin profilinden yola cikarak genelleme yapilmaz , olay tum topluma mal edilmez.
Hele ki face\'inde toplam 80-90 arkadasi olan bir kisiyle objektif yorum yaptigini dusunuyorsan soze gerek yok. O kisi zaten genel anlamda face\'i cok kullanmayan birisidir.Objektif bu sekilde olunmaz.

Yapilan yorumlar ve elestiriler dogru ancak genelleme yapmak yanlis olur.

Bu konuda ki tutumunuz , daha fazla itiraz etmek ve bir seyleri ispat etmeye calismak yerine , zit goruslu kisilerin yapmis olduklari yorumlara ve onlarin dusuncelerine saygi gosterip , cevap verme yarisina girmemeniz olmali.

Ogun

Mesaj gönderen Ogun » Cmt Ağu 04, 2012 2:02 am

venceremos bencede elestiriden, bu konudaki kendi fikrinden cok bu tip insanlari rencide edici konusmussun gibi geldi. Tabi buda benim fikrim ama o kadar cok sey soylemissin ve dogru soylemissinki demekki basindan gectiki bu tur seyler hepsine nokta atisi yapmissin. Ayrica da cevrendeki almanlarin oturup 10 dk face e girdigini gormedim demissin. Herkes telefondan takir takir giriyo hic bisey yapmasa da en basitinden oylece bakiyorlar yinede. Ama sozum ona ki facebook ya da twitterda bunlar icin yok mu zaten. Biseyler yapip kendi arkadas cevresiyle paylasmak.

Hem tuvalet kapilarina telefon numarasi ve yazi yazarak iletisim kurmaya calisan insanlar icin, hic suphe yok ki; twitter ve facebook yuzyilin en buyuk icadidir. :)
Zihin neyi aliyor ve neye inaniyorsa, onu basarabilir. -Dr. Napoleon HILL-

murat181818

Mesaj gönderen murat181818 » Pzr Ağu 05, 2012 1:13 pm

Facebooku kuran Mark Zuckerberg bile bu sayfanin bu kadar buyucegini bilemezdi herhalde...Facebooku kurma safhasini geciren bil fim yapmislardi izlemistim ve Mark Zuckerberg zekasina ve kurnazligina hayran kalmistim ama facebooku abartan ve bu kadar yukselise getiren Mark Zuckerberg degil bizleriz....

Turkieden ozellikle genc kiz ve erkeklerin facebookta paylastiklari herseyi en cok begensin diye birbiriyle yaristiklarini hepimiy biliyoruz...
Sanal alem 21.yuzyilinin sonlarina dogru bir hastalik oldugunu gorduk malesef...

Ama sadece Turkiyede yukselen bir hastalik degil bu Guneydogu asya ve Amerika gibi ulkelerde de bu hastalik var...bana gore facebook hastaligi yok sanal alem hastaligi var...

Tedaviside: Rell sosyal hayatin daha da yayginlastirmasi..
So geht nicht !