Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Türkiye Ekonomisi - Döviz - Ekonominin Güçlenmesi - Öğrenciler

Biraz da eglenelim degil mi canim?...
hezarfen

Türkiye Ekonomisi - Döviz - Ekonominin Güçlenmesi - Öğrenciler

Mesaj gönderen hezarfen » Çrş Ağu 02, 2017 5:27 pm

Herkese merhaba arkadaşlar
Bugün bir döviz sitesinde biraz göz gezdirdim. Özellikle Euro ve dolarda 6 yıllık grafiklere baktığım zaman 2013'ün ilk çeyreğinden sonra bir kırılma olduğunu gördüm. Euro için söylemek gerekirse 10 Mayıs 2013'ten itibaren hep istikrarlı bir şekilde yükselmiş. Dolarda o tarihlerden itibaren yükselmiş. Daha doğrusu TL değer kaybetmiş zannederim.
Bununla birlikte GSYH'yada değinmek istiyorum. 2010'da 720 Milyar doların biraz üzerinde olan GSYH, 11'de 780 Milyar dolar, 12'de 790 milyar dolar ve 2013 de de 820 Milyar dolar olmuş. Fakat bu tarihten sonra GSYH'de istikrarlı bir şekilde düşmeye başlamakta. GSYH 2014'de 800, 2015'de 720(Oldukça fazla düşmüş bence) ve son olarakta 2016 yılında tahmni 700 Milyar dolar civarına düşmüş. Yani 2013 yılında itibaren TL değer kaybedip döviz yükselmiş. Bununla beraber milli gelirimiz azalmış.
Bir çok ekonomik risk faktörü oluşmuş. 2016'da darbe girişimi olmuş ve 2019'da BAŞKANLIK belası var. Yani günden güne kötüye gitmekteyiz. Bu durumla ilgili siyasiler en ufak bir endişe duymuyorlar, duysalar bile icraatları yok. Hep bir siyasi çatışma ortamı ve halk birbirine giderek düşman oluyor. Bir tarafta atatürkçüyüm diyenler, diğer tarafta Erdoğan'a tapanlar. Kimse neyin doğru neyin yanlış olduğunu,yanlış gittiğini sorgulamıyor. Ülke kalkındığımızı zanneden cahillerle dolu. Ve hiçbirşey yapılmıyor. 2 yıl sonra euro 5 lira olur tahminimce. Belki daha fazlası. Ama kimse en ufak bir endişe duymuyor duyanda hafeketsiz ve sessiz. Evde herkes aynı kanalları izleyip yutuluyor. Tartışma programlarında artık tartışma yapılmıyor. Herkes aynı görüşte. Belli bir meseleyi doğru yanlış kanıtlama peşimdeler.(Kendilerine emredilenler doğrultusunda)Kendi saçma düşüncelerini, dinini yada milli görüşlerini izleyiciye empoze etmeye çalışan bir kaç yazar, profesör dolu.
Evde anne babamla yada kolu komşuyla yada arkadaşlarımla bu konuları tartışınca(Daha doğrusu rakamlardan bahsedince) bana teröristmişim gibi davrananlar var. Rakamla ya da veriyle konuştum mu vatanhaini muamelesi görüyorum. (Akp'li-Chp'li yada herhangi bir partili değilim.Hiçbirine inancım yok.) Bu neden böyle?
Ve almanyaya gidecek öğrenciler siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Ekonomik olarak yükümlülüğünz ne durumda? 2 yıl sonra Almanyaya giden birinin günümüze kıyasla ekonomik zorluğu ne olur?

hezarfen

Re: Türkiye Ekonomisi - Döviz - Ekonominin Güçlenmesi - Öğrenciler

Mesaj gönderen hezarfen » Çrş Ağu 02, 2017 5:31 pm

Ayrıca 2013'te ne oldu da o tarihten itabaren geriliyoruz. Neden 2013?

hezarfen

Re: Türkiye Ekonomisi - Döviz - Ekonominin Güçlenmesi!!! - Öğrenciler

Mesaj gönderen hezarfen » Çrş Ağu 02, 2017 6:00 pm

hezarfen yazdı: Çrş Ağu 02, 2017 5:27 pm Herkese merhaba arkadaşlar
Bugün bir döviz sitesinde biraz göz gezdirdim. Özellikle Euro ve dolarda 6 yıllık grafiklere baktığım zaman 2013'ün ilk çeyreğinden sonra bir kırılma olduğunu gördüm. Euro için söylemek gerekirse 10 Mayıs 2013'ten itibaren hep istikrarlı bir şekilde yükselmiş. Dolarda o tarihlerden itibaren yükselmiş. Daha doğrusu TL değer kaybetmiş zannederim.
Bununla birlikte GSYH'yada değinmek istiyorum. 2010'da 720 Milyar doların biraz üzerinde olan GSYH, 11'de 780 Milyar dolar, 12'de 790 milyar dolar ve 2013 de de 820 Milyar dolar olmuş. Fakat bu tarihten sonra GSYH'de istikrarlı bir şekilde düşmeye başlamakta. GSYH 2014'de 800, 2015'de 720(Oldukça fazla düşmüş bence) ve son olarakta 2016 yılında tahmni 700 Milyar dolar civarına düşmüş. Yani 2013 yılında itibaren TL değer kaybedip döviz yükselmiş. Bununla beraber milli gelirimiz azalmış.
Bir çok ekonomik risk faktörü oluşmuş. 2016'da darbe girişimi olmuş ve 2019'da BAŞKANLIK belası var. Yani günden güne kötüye gitmekteyiz. Bu durumla ilgili siyasiler en ufak bir endişe duymuyorlar, duysalar bile icraatları yok. Hep bir siyasi çatışma ortamı ve halk birbirine giderek düşman oluyor. Bir tarafta atatürkçüyüm diyenler, diğer tarafta Erdoğan'a tapanlar. Kimse neyin doğru neyin yanlış olduğunu,yanlış gittiğini sorgulamıyor. Ülke kalkındığımızı zanneden cahillerle dolu. Ve hiçbirşey yapılmıyor. 2 yıl sonra euro 5 lira olur tahminimce. Belki daha fazlası. Ama kimse en ufak bir endişe duymuyor duyanda hafeketsiz ve sessiz. Evde herkes aynı kanalları izleyip yutuluyor. Tartışma programlarında artık tartışma yapılmıyor. Herkes aynı görüşte. Belli bir meseleyi doğru yanlış kanıtlama peşimdeler.(Kendilerine emredilenler doğrultusunda)Kendi saçma düşüncelerini, dinini yada milli görüşlerini izleyiciye empoze etmeye çalışan bir kaç yazar, profesör dolu.
Evde anne babamla yada kolu komşuyla yada arkadaşlarımla bu konuları tartışınca(Daha doğrusu rakamlardan bahsedince) bana teröristmişim gibi davrananlar var. Rakamla ya da veriyle konuştum mu vatanhaini muamelesi görüyorum. (Akp'li-Chp'li yada herhangi bir partili değilim.Hiçbirine inancım yok.) Bu neden böyle?
Ve almanyaya gidecek öğrenciler siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Ekonomik olarak yükümlülüğünz ne durumda? 2 yıl sonra Almanyaya giden birinin günümüze kıyasla ekonomik zorluğu ne olur?

jobbabemeek

Mesaj gönderen jobbabemeek » Çrş Ağu 02, 2017 6:14 pm

Bu konular üzerine tartışmanın anlamsız ve vakit kaybı olduğunu düşünüyorum. Yani şimdi 10 sayfa bu konu konuşulsa sonucunda nereye varılacak? Gereksiz geyik. Ancak en azından şunu söyleyeyim. Türkiye'de ya da başka yerde insanlar gerek siyaset gerek medya ile dolaylı yoldan çok kolay manipüle edilebiliyor ama bu gidişle bu rejim uzun soluklu olmayacaktır bence, zira hakikaten büyük bi akıl tutulması hakim. Devlet adabından, bilimden ve doğrudan bu denli uzaklaşıp da uzun vadede başarılı olabilecek bir rejim düşünemiyorum, mantığa aykırı. Tek temennim Erdoğan'ın uzun seneler boyunca hayatta kalması ve onun önderliğinde girilen bu yolun nereye çıktığını tüm millet olarak görüp yaşamamız. Dibe batmak bazen faydalıdır. Misal meşhur veba salgınının bile Avrupa'ya uzun vadedeki katkılarını tarihten biliyoruz. Tavsiyem, kendi hayatınıza odaklanmanız.

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Prş Ağu 03, 2017 7:22 am

Hocam batakliğa sürükleniyoruz ama elden birşey gelmez . Ülke cahil dolu, ülkemiz için mantıklı olanı yapsak hain ilan ediliriz.Bu yüzden ülkeden de soğuttular bu cumhuriyet kolay kazanilmadi. Neyse yapacak bir şey yok artik kendi hayatima bakıyorum bende. Cahil ordusu da bir gün herşeyin bedelini ödeyecek ve kim ne derse desin bu ülkede şuan kesinlikle bir kriz var milletin cebinde para kalmamış...

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Prş Ağu 03, 2017 9:50 am

Gecen sene %3 civari bir büyüme vardi diye hatirliyorum.