Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya Genelinde DS Uyelerine Yeminli Tercuman ve Onay Hizmeti

DS'ye uye olmanin getirdigi avantajlar...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Eyl 01, 2014 11:52 pm

Merhaba Arkadaslar,

Turkiye de bildiginiz gibi yillardir bir kac tercume burosuyla beraber calisiyoruz ve Deutschstudent uyelerine belli bir oranda indirim yapiliyor.

Almanya da DSH seviyesine gelen arkadaslarin cok iyi bildigi gibi, bir cok alman universitesi ve yine bir cok universitenin basvurularinin incelendigi Uni Assist kurumu, Turkiye de yapilan tercumeleri ve noter onayini kabul etmiyor.

Almanya da yeminli tercumanin yaptigi tercume ise kabul ediliyor. Ayrica yine Turkce orjinal evraklarin da onayli olmasi gerekiyor(Lise veya universite diplomasi gibi). Bu asamada bir cok ogrenci maalesef magdur oluyor. Turkce evraklari sadece Almanya da belli bolgelerde bulunan Turkiye Konsoloslugunun yapmasi gerekiyor. Fakat yine bir cok konsolosluk da bu konuda ogrencilere zorluk cikartiyorlar.

Bu sebeplerden oturu Almanya da hem yeminli tercumanlik yapan hem de yine Turkce evraklari onaylatabilen bir servis arayisindaydik.

Sitemize yeni uye olan ve uyelere elinden geldigi kadar yardimci olan, Frankfurt daki yeminli tercuman sayin Siddik Odabasi bey bu konuda sagolsun gerekli kolayligi sagladi.

Butun Almanya genelinde artik kendisiyle Deutschstudent olarak beraber calisacagiz. Direk olarak tercume ve onay islemleri icin artik Siddik beyin tercume burosuyla kontaga gecebilirsiniz ve Deutschstudent uyesi oldugunuzu belirtirseniz, kendisi size kolaylik saglayacaktir.

Genel olarak fiyatlara gelince:

1- Lise Diplomasi + OSS kazandi belgesi + Orjinallerinin onay islemi = 45 Euro.

2- Lise Diplomasi + OSS kazandi belgesi + Lisans veya On Lisans Diplomasi + Onay islemleri = 65 Euro

3- Lise Diplomasi + OSS kazandi belgesi + Lisans veya On Lisans Diplomasi + Universite Transkript = 85 Euro.

Kontakt:

Siddik Odabasi

Allgemein beeidigter Dolmetscher und ermaechtigter Ubersetzer
der turkischen Sprache fur die Gerichte und Notare im Lande Hessen

Hanauer Landstr. 17 4. OG links, 60314 Frankfurt am Main
Tel.: 069 944 11 280 Mobil: 015202498790
Fax: 032 223 376 333
E-Mail: info@uebersetzungsbuero-frankfurt.de
Web: www.uebersetzungsbuero-frankfurt.de
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

ekingmc

Mesaj gönderen ekingmc » Cum Eki 03, 2014 2:48 am

Arkadaslar ben Siddik beyin verdigi hizmetten cok memnun kaldim.tercumeler 24 saat gecmeden elimde oldu ... bunun yaninda izledigim surecle alakali durum degerlendirmesi ileriye donuk olarak fikir alisverisi yaptik..benim gibi kagit isleri ile kosustururken boyle kisilerle calismanin ne kadar onemli oldugunu hepimiz biliyoruz..herkese tavsiye ederim

bjk_oguz

Mesaj gönderen bjk_oguz » Cmt Kas 01, 2014 12:19 pm

Arkadaslar islerinizi sorunsuz halletmek istiyorsaniz herkese Siddik beyle iletisime gecmesini tavsiye ederim.Kendisi gercekten isinin ehli bir kisi.Tercumeleri en kisa zaman da yapip yolluyor ve o surecte de sizinle devamli iletisim de kaliyor.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Kas 18, 2014 3:44 pm

benim de simdiye kadar yonlendirdigim butun arkadaslar memnuniyetlerini belirttiler. Tekrardan tesekkurler Siddik bey.
www.deutschstudent.com

baneful

Mesaj gönderen baneful » Sal Kas 18, 2014 8:30 pm

Fiyatlar biraz yuksek geldi sanki cunki istanbulda 45 euroluk olan islemi ben 80 tl ye yaptridim

hasukdeutch

Mesaj gönderen hasukdeutch » Sal Kas 18, 2014 8:33 pm

@baneful cok fena olmus :D 45 euro eger avrupada savas cikmadiysa 80 tl yi gecer.

Florenzi

Mesaj gönderen Florenzi » Sal Kas 18, 2014 11:04 pm

Siddik bey gercekten yardimsever biri. Nurnberg ve cevresinde epey fiyat arastirmasi yaptim. Pahaliydi. Ancak Siddik bey\'de fiyatlar cok uygun

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Kas 19, 2014 12:10 pm

[quote]baneful tarafindan yazilan metin:

Fiyatlar biraz yuksek geldi sanki cunki istanbulda 45 euroluk olan islemi ben 80 tl ye yaptridim[/quote]

Fiyatlar gayet uygun buna emin olabilirsin. Burdaki bir cok universite ve uni assist, Turkiye de yapilan tercumeleri ve noter onayini kabul etmiyor. Almanya da sadece bir transkript icin 100 euro isteyen tercumanlar var. Ayrica tercume yaninda bu fiyata bir de ustune onay islemi yapiliyor. Yukardaki yorum, bilgi sahibi olmadan biraz haksizca olmus yani.
www.deutschstudent.com

baneful

Mesaj gönderen baneful » Prş Kas 20, 2014 10:08 am

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

[quote]baneful tarafindan yazilan metin:

Fiyatlar biraz yuksek geldi sanki cunki istanbulda 45 euroluk olan islemi ben 80 tl ye yaptridim[/quote]

Fiyatlar gayet uygun buna emin olabilirsin. Burdaki bir cok universite ve uni assist, Turkiye de yapilan tercumeleri ve noter onayini kabul etmiyor. Almanya da sadece bir transkript icin 100 euro isteyen tercumanlar var. Ayrica tercume yaninda bu fiyata bir de ustune onay islemi yapiliyor. Yukardaki yorum, bilgi sahibi olmadan biraz haksizca olmus yani.[/quote]

evet hâklisiniz sanki ben lise ile karistirdim ondan pahali geldi.

Deadly Impact

Mesaj gönderen Deadly Impact » Sal Ara 02, 2014 12:10 pm

Belgelerle alakali bir kac sorum olacak.
Almanya ya gelmeden once Tr de kazandigim uniye kayit yaptirdim. Bu yuzden diplomamin asli malumunuz suan Tr deki uni de. Elimde sadece noter onayli lise diplomam var . Suan bu lise diplomasinin ve osym kazandi belgesinin rathausdan onaylanmis nushalari var bende(on tarafta cevirileri ve bunlarin rathaus onayi, hemen arkasinda orjinallerinden kopyalariolmak uzere). Sorularim sunlar.
1.Tr de yapilan Almanca ceviriler ve noter onayi kesin kabul edilmiyor mu?
2.Eger gecerli degilse. Benim Bu Tr den noter onayli lise diplomasini Siddik bey onaylayabilir mi veya herhangi bir egitim ateseligi? (Kafam karisti biraz, sonucta onaylanmis belge tekrar onaylanmis olacak)

Rockuiem

Mesaj gönderen Rockuiem » Sal Ara 09, 2014 5:37 pm

Arkadaslar Siddik Bey isini cok iyi yapan birisi. Bana buyuk derecede yardimci oldu, kesinlikle tavsiye ederim. Ben kendisine belgelerin orjinalini gondermeden once .pdf dosyasi olarak taranmis hallerini e-mail ile yollamistim ve ceviri+onay+gonderim suresi gayet kisaydi.

Deadly Impact

Mesaj gönderen Deadly Impact » Çrş Oca 07, 2015 1:58 pm

Arkadaslar ben de Siddik Bey in verdigi hizmetten cok memnun kaldim. Cok kisa surede cevirileri onaylanmis bir sekilde elime geri ulastirdi. Hepinize tavsiye ederim

oz

Mesaj gönderen oz » Prş Oca 08, 2015 10:19 pm

Siddik bey benim de tercume islemlerimi yapti. Kendisi gayet hizli ve guvenilir. Ivedilikle evraklari bana ulastirdi. Fiyat arastirmasi yaparsaniz zaten kendisinin gayet uygun fiyatlara profosyonel is yaptigini goreceksiniz. Herkese tavsiye ederim.

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Cmt Oca 17, 2015 2:35 am

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:
Almanya da DSH seviyesine gelen arkadaslarin cok iyi bildigi gibi, bir cok alman universitesi ve yine bir cok universitenin basvurularinin incelendigi Uni Assist kurumu, Turkiye de yapilan tercumeleri ve noter onayini kabul etmiyor.

Almanya da yeminli tercumanin yaptigi tercume ise kabul ediliyor. Ayrica yine Turkce orjinal evraklarin da onayli olmasi gerekiyor(Lise veya universite diplomasi gibi). Bu asamada bir cok ogrenci maalesef magdur oluyor. Turkce evraklari sadece Almanya da belli bolgelerde bulunan Turkiye Konsoloslugunun yapmasi gerekiyor. Fakat yine bir cok konsolosluk da bu konuda ogrencilere zorluk cikartiyorlar. [/quote]

Bakin gece gece beynim nasil yandi, bu uni-assist en az DSH kadar basa bela birsey anlasildi.

Kardesim, koskoca Alman Konsoloslugu ve Yabancilar Dairesi benim Turkiye\'den noterden onaylattigim, yeminli tercumandan cevirttigim belgeyi kabul ediyor, sen kimsin derler adama. Ayrica sunu da soyleyim, RWTH Aachen bu belgelerin hicbirinin onayina, muhurune, orjinaline bakmadan kabul etti, bu da dipnot.

Gelelim simdi benim sorularima, cevaplayacak bir babayigit var mi acaba;

Elimde, OSS, OSYS belgelerinin noterden onayli ve tercume edilmis ancak orjinallerini konsolosluga verdigimden oturu renkli kopyalari var. Bu belgelerin orjinali gibi bir durum zaten soz konusu degil, zira internetten indiriyorsunuz. Bunun onayli olmasi nasil olacak? Turk Noteri bunlarin ciktisini onaylayip, buradan Siddik Bey gibi birisine devamini mi yaptiracagiz? Yoksa Siddik Bey direk bu ciktilari tercume edip onaylatabilir mi?

Lise Diplomasi, su anda Eskisehir\'de, kaydimin devam ettigi universitede. O yuzden, diplomayi alamamamdan oturu, Lise\'den Mezuniyet Belgesi almistim, tercume ettirip onaylatip vizeye basvurmustum ve vize de gayet guzel cikti. Simdi bu uni-assist\'deki arkadaslar bunu gecersiz mi sayacak? Illa diploma mi olacak? Boyle birsey yasayan var mi aranizda? Kafayi artik tirlatma noktasina geldim inanin, Almanya yuzunden en az 10 sene daha az yasayacagim. Bilenler varsa lutfen yanitlarlarsa sevinirim.

Frankfurter

Mesaj gönderen Frankfurter » Cmt Oca 17, 2015 11:38 am

Sayin Eschweiler, yasadiginiz magduriyet ile ilgili yerden goge kadar haklisiniz. Oncelikle, yeminli tercumelerin Almanya\'da yapilmasini sart kosuyorlar.* Uni-assist ayrica yeminli tercume arkasina orjinalin Alman resmi makamlarinca ya da konsolosluk tarafindan onaylanmis kopyasini istiyor. Soylediginiz gibi OSYM\'den ya da noterden islak imza ve muhur alindiginda ilgili OSS/OSYS belgeleri uni-assist tarafindan kabul ediliyor. Lise Mezuniyet Belgeniz, diploma yoksa yine de is gorur. Not ortalamasi, okul suresi gibi uzerindeki esdeger bilgiler ve islak imza/muhur onemli.

*Bu konuda uni-assist Frau Winter\'den bu hafta yazili aciklama isteyecegim.

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Cmt Oca 17, 2015 1:34 pm

[quote]Frankfurter tarafindan yazilan metin:
Uni-assist ayrica yeminli tercume arkasina orjinalin Alman resmi makamlarinca ya da konsolosluk tarafindan onaylanmis kopyasini istiyor. Soylediginiz gibi OSYM\'den ya da noterden islak imza ve muhur alindiginda ilgili OSS/OSYS belgeleri uni-assist tarafindan kabul ediliyor. Lise Mezuniyet Belgeniz, diploma yoksa yine de is gorur. Not ortalamasi, okul suresi gibi uzerindeki esdeger bilgiler ve islak imza/muhur onemli.[/quote]

Sayin Frankfurter, aciklayici mesajiniz icin oncelikle cok tesekkur ederim. Elimde lise mezuniyet belgesinin belirttiginiz bilgileri iceren orjinal nushasi var. Ancak OSS Kazandi Belgesi\'nin sadece noterden tasdikli renkli kopyasi var, yani orjinal muhurler yok ustunde.

Ben Siddik Bey\'e, OSS Kazandi Belgesi\'nin ciktisini gondersem, o bunu onaylatabiliyor mu? Zira yukarida Sn. Physiker orjinallerinin onay islemini de Siddik Bey\'in ustlenecegini belirtmis fiyat tarifesinde.

Sadece bu OSS Kazandi Belgesi\'nin orjinal hali yok, daha dogrusu noterden tasdikli hali yok. Orjinal elimde bulunan lise diplomasi / mezuniyet belgesinin de onayini zaten yukarida Sn. Physiker\'in yazdigi sekliyle Siddik Bey yapiyor.

Frankfurter

Mesaj gönderen Frankfurter » Cmt Oca 17, 2015 2:42 pm

Alman makamlari uzerinde imza bulunmayan ciktilara asli gibidir muhru vurmuyor. Siddik Bey, yani ben, herhangi bir belgeye asli gibidir onayi vermeye yetkili degilim. Sadece sizin orjinal belgelerinizi Almanya\'da yeminli tercuman olarak tercume ettikten sonra hemen yanimdaki Burgeramt\'a goturup orjinal kopya onayini onlardan sizin adiniza aliyorum, siz degerli forum uyelerine ozel bir servis olarak. Mumkunse OSYM\'den imzali bir cikti alabilirseniz probleminiz hallolur.

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Cmt Oca 17, 2015 5:55 pm

Peki Siddik Bey, OSYM\'den bu belgeyi aldiktan sonra (mecbur Turkiye\'den gonderecekler), size lise mezuniyet belgesi ile birlikte gonderecegim. Siz tercumenin yaninda, bu orjinal Turkce belgeleri noterden onaylatiyorsunuz anladigim kadariyla.

Inanilmaz karisik bir durum ama ozetleyerek soracagim. Sizin elinize gecen orjinal belgeyi tercume ettikten sonra, tercume ettiginiz sayfanin arkasina, bu orjinal belgenin Turkce icerigini fotokopi edip, bu belgeyi arkali-onlu onaylatiyorsunuz. Bana ise hem gonderdigim orjinal belgenin yalin halini, hem de Alman makamlarinca onaylanmis ve sizin tarafinizdan tercume edilmis belgeyi (asil istenen belge) yolluyorsunuz. Fakat bir ya da birden cok bolume basvuracak arkadaslar icin bu belgeden sadece bir tane yetmiyor, bu durumda siz asil istenen arkali-onlu (tercume edilmis, onaylanmis) belgeyi birkac kere daha fotokopi edip, Kopien Beglaubigen yaptirarak bize gonderebiliyor musunuz?

Yani onayli tercumesinin ve kopyasinin, Kopien Beglaubigen yapilmasi gibi bir durum var mi? Ya da yapmis oldugunuz tercumenin ve onayli belgenin, bize 2-3 nusha gonderme durumunuz var midir? Sizin cevirttiginiz ve Alman makamlarinca onaylanan belgenin orjinal halini elimizde tutmak adina soruyorum bunu, cunku buna belki hep ihtiyacimiz olacak. Cok zor bir durum ama yanitlarsaniz cok sevinirim, tesekkurler.

Frankfurter

Mesaj gönderen Frankfurter » Cmt Oca 17, 2015 8:01 pm

Diger uyelere de yol gosterici olmasi bakimindan onemli sorular, elimden geldigince sizleri aydinlatmaya calisacagim:

Siz tercumenin yaninda, bu orjinal Turkce belgeleri noterden onaylatiyorsunuz anladigim kadariyla.
Orjinal belgeler icin notere gitmiyoruz. Burgeramt\'a gidip onayli suretini aliyoruz ve bu onayli sureti yeminli tercumenin arkasina zimbaliyoruz. Uni-assist\'in istedigi, bu zimbalanan suretin onayli olmasi. Normalde yeminli tercumelerde onayli suret istenmez, bu sadece uni-assistin yarattigi bir durum ve buyuk magduriyetlere yol acmakta. Ayrica OSS kazandi belgesi uzerinde barkod olmasina ragmen islak imza ve muhurlu olmadigi icin Burgeramt tarafindan onaylanmamaktadir, dolayisiyla bu durumda uni-assistin istedigi onayli sureti almak mumkun olmamaktadir.

Sizin elinize gecen orjinal belgeyi tercume ettikten sonra, tercume ettiginiz sayfanin arkasina, bu orjinal belgenin Turkce icerigini fotokopi edip, bu belgeyi arkali-onlu onaylatiyorsunuz.
Fotokopiyi onlar yapiyor. Sonra bu fotokopiye onay yapiyorlar ve bu onayli suret yeminli tercumenin arkasina tarafimizdan zimbalaniyor.

Bana ise hem gonderdigim orjinal belgenin yalin halini, hem de Alman makamlarinca onaylanmis ve sizin tarafinizdan tercume edilmis belgeyi (asil istenen belge) yolluyorsunuz.
Evet, gonderilen orjinalleri ve uni-assistin istedigi yeminli tercumeleri Alman makamlarindan onayli suret ile gonderiyoruz. Almanya\'daki yeminli tercumanlarin yaptigi tercumelerin onaylanmasi gibi bir durum soz konusu degil.

Fakat bir ya da birden cok bolume basvuracak arkadaslar icin bu belgeden sadece bir tane yetmiyor, bu durumda siz asil istenen arkali-onlu (tercume edilmis, onaylanmis) belgeyi birkac kere daha fotokopi edip, Kopien Beglaubigen yaptirarak bize gonderebiliyor musunuz?
Uni-assist icin kac universiteye basvurulursa vurulsun tercumeler icin tek bir nusha yeterli. Diger tum basvurular icin Burgeramt\'tan basvuru sayisi kadar nusha alindiginda, tercumeleri de ayni sayida hazirlayip, bu problemi de halletmis oluyoruz.

Yani onayli tercumesinin ve kopyasinin, Kopien Beglaubigen yapilmasi gibi bir durum var mi? Ya da yapmis oldugunuz tercumenin ve onayli belgenin, bize 2-3 nusha gonderme durumunuz var midir?
Yukarida anlattigimiz sekilde, onceden bilgilendirme durumunda Burgeramt\'tan bir yerine bir kac onayli suret alip bu problemi cozuyoruz.

Deutschstudent forum uyelerinin tek yapmasi gereken orjinal belgeleri buromuza ulastirmak oluyor, gerisini biz sizin icin hallediyoruz. Elinize gecen onayli tercumeleri gonul rahatligiyla uni-assist ya da Almanya\'daki herhangi bir universiteye gonderebilirsiniz.

Saygilarimla
Siddik Odabasi
Frankfurt Asliye Mahkemesi / T.C. Frankfurt Baskonsoloslugu Tayinli Yeminli Tercuman

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Cmt Oca 17, 2015 9:53 pm

Siddik Bey, gercekten cok guzel aydinlatmissiniz, cok tesekkurler. Turkiye\'den ailem OSS Kazandi Belgesi\'ni* nihayet imzali ve onayli alabilirse sayet, o da muamma yoksa ciktiyi noterden tasdik ettirtecegim, belge elime gecer gecmez sizinle irtibata gececegim.

Son bir sorum olacak arkadaslar, OSS Kazandi Belgesi dediginiz, hangi universiteye yerlesildigine dair tercih sirasinin falan yer aldigi belgedir degil mi? Ben vizeye basvurunca garanti olsun diye OSS Sonucu\'nu da tercume ettirip, noterden tasdik ettirmistim. OSS Sonuc Belgesi ise SOZ-1, SAY-1, SAY-2 puanlarinin detayli yer aldigi dokuman zannedersem.

Cunku, uni-assist\'in Turk Vatandaslari\'nin gondermesi gerektigi belgeler arasinda;

- OSYM Sinav Sonuc Belgesi\'nin onayli kopyasi + onayli tercumesi
(OSS Sinav Sonuc Belgesi yeterli degildir !!!!)

yer aliyor. Aman bu ayrima dikkat edin.