Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanyada Tasit almak

Alinik-Satilik-Kiralik-Araniyor
Alper Ayer

Almanyada Tasit almak

Mesaj gönderen Alper Ayer » Pzr Ağu 30, 2009 7:17 pm

arkadaslar eminim herkesin ilgisini ceker bu konu :) almanyada araba almak istedik vergi sitemi nasil alim satima ne gider?merak ettim bir arkadasim vergilerin ozellikle oturum izni yeni olanlara pahali oldugunu soylemisti.netten bakiyorum arabalar gayet ucuz bizi saga sola goturcek bisey alsak vergisi felan ne olur?

gulcantmn

Almanyada Tasit almak

Mesaj gönderen gulcantmn » Pzr Ağu 30, 2009 7:27 pm

:) Arkadasim simdi bilmislik yapmis olmiyayim da ailem bu isle ilgilendigi icin soyluorum oturumla igili bi durum yok ama bizim alabilicegimiz arabalarin vergisi sigortasi arabanin kendisini gecer kanimca :)

Alper Ayer

Almanyada Tasit almak

Mesaj gönderen Alper Ayer » Pzr Ağu 30, 2009 7:31 pm

iste bende oyle duydum:) hani 1000 2000 euro araba alsan ki 300 400euro bile e30 bmw ler var :) ama mutlaka bi hesaplama tablosu vardir hani,misal yasina motor cc\'ye gore bi hesaplamasi vardir iste onu bi bilsek bari ona gore dusunuruz :)

uyeligimisil

Almanyada Tasit almak

Mesaj gönderen uyeligimisil » Çrş Şub 03, 2010 1:21 am

E30 BMW :ap iyiymis

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Almanyada Tasit almak

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Şub 21, 2010 11:16 pm

[quote]venceremos tarafindan yazilan metin:
aklima cok anlamli bir atasozu geldi :

ayrani yok icmeye , kurkle gider sicmaya :)[/quote]

Manasi gayet anlasilirda bu konuyla ilgisi nedir acaba ?

Gurhan

Almanyada Tasit almak

Mesaj gönderen Gurhan » Pzt Şub 22, 2010 12:21 am

bende konuyla ilgisini cozemedim-
komsumuz 200 euro ya arac satti ehliyeti olan cogu ogrencinin alabilcegi bi ucretteki adamin belki parasi bol istedigini alir onyargili davranmanin anlami yok.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Almanyada Tasit almak

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Şub 22, 2010 12:46 am

bence konuyla alakali bir atasozu :)

ya siz hele bi iyice almancayi ogrenin, para kazanin universiteye bi girin , burda kalmayi bi garantileyin sonra araba vs bakarsiniz. bizim turk halki almanya ya gelince direk BMW yle sari kadinlara diker gozunu :) hatta bu mizah konusudur almanlar arasinda, neden butun turkler bmw surer diye.. merak edenler turken bmw fahren yazarsa google da bilgi edinirler.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Almanyada Tasit almak

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Şub 22, 2010 1:00 am

" Butun Turkler BMW surer " dogru,bir cok Alman bunu kullaniyor.Ama sadece olumsuz bir cumle degil..

1-Almanya\'dan ehliyet almaniz icin mukemmel bir Almanca\'ya ihtiyaciniz yok,sinavlari Turkce verebilirsiniz.
2-Araba kullanmak Almanca\'nizi gelistirir.
3-Araba almak icin Universite\'yi bitirmek veya Almanya\'da kalmayi garantilemek sart degil.Erasmus ogrencisi dahi imkanlari dahilinde araba alabilir veya kiralayabilir.

4- Biz yuce Turk milleti olarak insanlarin ne aldiklari, ne giydikleri ,ne taktiklari ne kullandiklarina kafa yormaktan vazgecelim..Bosverin isteyen arabasini alsin isteyen mobilet ufak seyler bunlar.

Isteyen OK kullanirir isteyen kullanmaz..
Isteyen -20 derece de mont giyer isteyen ceket.
Isteyen siyah sever isteyen Beyaz :D Ikisi bir arada olursa,cay demle :D

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Almanyada Tasit almak

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Şub 22, 2010 1:11 am

yau tekin burasi form sayfasi ben kendi fikirlerimi soyledim. madem herkese banane ne yaparsa yapsin mantigi olacakti ne diye bu siteyi actik :)

Indii, almanca bilmezsen diyelimki bi kaza oldu, derdini nasil anlatacan olay yerinde :) hakliyken haksiz cikarsin bunun orneklerini cok gordum..

sonracima buraya geldin, almanca ogrenemedin, uni den atildin dsh yi kazanamadin.. ama gittiginde ulan bmw vardi altimda ehliyet aldim dersen sana kiciyla guler milllet :)

ha son nokta oldukca yanlis.. sayet bmw gibi bi arabayi alacaksan ve pesin alamayacagina gore oturumun veya belli bir isin yoksa , veya kefilin olmadan gidersen araba almaya sana yine gulerler :) Kaldiki sirf luksu icin bir cirpida en az 5000 euroyu sirf sari sacli kiz tavliycam hesabina sokaga atan adamin da burda ne isi var o da bi ayri soru isareti =)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Almanyada Tasit almak

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Şub 22, 2010 1:42 am

Hepsini oku ama :D

" madem herkese banane ne yaparsa yapsin mantigi olacakti " bunu diyecegini,yanlis anlayacagini biliyordum :D

Elbette herkes ne yaparsa yapsin mantigi degil demek istedigim..
Neden Turkiye\'de nazar boncuklari cok moda,
Neden millet birseyler alinca kurban kesip kanini o aldigi seylere dokunduruyor,
Neden "Kicini kasi " " tu tu tu tu tu tu tu tu tu tu Masallah " gibi enteresan seyler kullaniyoruz.
Neden cikan sivilcelere " Nazar Nazar " " Goz\'e geldin "diyoruz
Neden " Sular,tuzlar okutulup insanlara yedirtiliyor
Neden Almanlar BMW ve Turkler hakkinda bu tarz ilginc sozler turetiyorlar
Neden Teyzeler geceleri karanlikta parlayacak kadar altin bilezikler,kupeler,gerdanliklar takip koy meydanlarinda cesmeye su doldurmaya gidiyorlar
Neden otobusde ki kadinin kocaman bir cantasi varsa ve elinde de kocaman ve en cok satilanlar listesinde yer alan bir kitabi tasiyorsa ve israrla bu kitabi cantasina sokmayip ayni zamanda okumuyorsa.....

Iste burada problem var derim.Acikcasi hava atmayi seven ayni zamanda yazin bahcelerde cekirdek esliginde bolca dedikodu yapan bir topluluguz..
Ha birde ayni zamanda giyim,kusam ve takilara cok cok cok onem veren bir milletiz.

Iste burada "Herkes istedigini yapsin,kafanizi yormayin" mantigi devreye giriyor..

Herkes istedigini yapsin demekle,herkes istedigini yapsin demek arasinda fark var..Iki kere yazdim evet ; Herkes istedigini yapsin demekle herkes istedigini yapsin demek arasinda fark var :D

Almanca bilmiyorsun ve kaza yapsin bu durumu degerlendirmen icin once kazayi yapan ve Almanca bilmeyen kisinin ne kadar suredir Almanya\'da olduguna ve ne kadar suredir Almanca kursuna gittigine bakmalisin..
Onlarca Almanca bilmeyen Turist arabasiyla Almanya\'ya geliyor ve elbette onlarca kazalar oluyor..
Veya yuzlerce Almanca bilmeyen ama burada yasayan Ingiliz vatandaslari var ve bircogu da Araba sahibi...
"Sahsen suan bir tane Ingiliz vatandasi taniyorum 5 yildir Almanya\'da Almacasi A2 bile degil ve aktif oto kullanici.. "

""sonracima buraya geldin, almanca ogrenemedin, uni den atildin dsh yi kazanamadin.. ama gittiginde ulan bmw vardi altimda ehliyet aldim dersen sana kiciyla guler milllet ""

Bunu diyen birini zaten kim ciddiye alir ki ? Hayati yalan olan birini ? :D

Son yazdigin ise neden pesin araba alinamasin ki ? Olay BMW almak degil herhangi bir araba almak ve pesin araba alimina kimse kefil istemiyor..
Ama dedigin gibi sari kiz icin 5000 Euro\'yu harcayanin hayati zaten yalandir onun icin ne burada birseyler yazmaya (benim suan yapmamam gerektigi gibi) nede akil yormaya degmez.
Bu kisilerin Ekonomiye verdikleri katki yeterde artar bile :D
Birak 1-2 yil icin arabaya 10.000 Euro odesin sonra Almanca ogrenemeyip DSH\'dan atilsin sonra oturum uzattiramayip Almanya\'dan ve en sona arabayi 4.000 Euro\'ya satsin,bunun cevreye ve insanliga bir zarari yok sanirim ? :D
Cuzdan onun ,kendisinin efendisi O,kendi dunyasinin krali O.Birak istedigi gibi yonetsin :D

Yani " birakin herkes istedigini yapsin,kimisi Ekonomiyi canlandirsin kimisi ise gelecek 10 yilda ki yapilan ekonomi planina dahil olup yatirimlarini yapsin.
Isteyen BMW alsin isteyen Anadol..
Ama herkes Besiktas\'li olsun :D

Cok guzel bir ornek vereyim ;
Benim eski patronumu bilenler bilir adam 5 senedir Almanya\'da ,Almanca bilgisi A1 bile degil ama pazarda deli gibi mallarini satiyor cokta karli satiyor.Ve adamin altinda "HUMMER" var hemde 2008 Model ve donanim,tesisat,aksesuarlari ile beraber..
Ve bu adam aksam cani sIkIldigindan olsa gerek ? aksamlari bizim yurda bu HUMMER\'la gelip beni ve bir arkadasi daha alip Essen\'de sehir turu yapiyor..!
Turk Firini\'nin onune HUMMER\'ini park edip bize oradan birseyler ismarliyor...
Ve bu adam hic acimadan her yil Turkiye\'ye koyune bu HUMMER\'la gidiyor..! Buyuk sehirleri gectim bu adam direk koyune gidiyor...Ve seve seve 5000 Euro benzin parasi oduyor arti geldiginde tekerleklere bakim yaptrimak zorunda kaliyor ve en az 2000 Euro\'da buna oduyor..
Bu arabanin sigorta ve kasko ucretlerini hic soylemiyorum bile..

Simdi bu adama sizce herkes giptayla mi bakiyor ? Yoksa kiciyla mi guluyor ?
Bu adama ozenip giptayla bakanlar o adamdan daha bir ahmaktirlar azarlari deger,dedikodulari cay esliginde veya aksam yemeginde devam eder..
Ama O\'na gulenler ; SADECE GULUP GECERLER... _)))))

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Almanyada Tasit almak

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Şub 22, 2010 2:12 am

yahu tikIn nasil bu kadar sacmalayabiliyorsun cok sasirttin beni. koy yerinde altin takip hava atmaya calisan bi insanla , yurtdisinda egitim almaya cikmis, muhendis , avukat olmayi hedefleyen insanlari ayni kefeye koyarsin:) diger dediklerinin hepsi bizim adetlerimiz orflerimiz, inanc degil onlar. yani bunlari inkar edip ornegin yolda kafani bi yere carptiginda " vay anam " degil de " scheiße " diyorsan o zaman yorumlarina bisey demem , coktan kaybetmisiz seni zaten derim :)

Sonrasinda demisin zaten iste kendin de yani benim dedigime geliyorsun, kim ciddiye alirki burda gelip hic bisey yapamadan donen bi insani.sadece bmw aldim gezdim ama tektuk almanca da biliyorum diyen bi insani.. yani.. =)

bi de birak 10 bin euro ya alsin 4 bine satsin ekonomi gelissin .. Iyi o zaman kapatalim siteyi anasini satim, millet gitsin 2000 Euro danismanlik firmalarina kaptirip hem zamanini hem umutlarini hem de parasini kaybetsin. Bu ne perhiz bu ne lahana tursusu. ya heleki NRW eyaletinde sirf kurstan veya uni den yurda gidis gelislerde her turlu ulasimin beles oldugu bi yerde bu BMW hevesi nedir. Yani basligi acan arkadas degil bu genelde boyle var buraya gelen milletde. Ilk izlenim sudur : abi burda kizlar , turk esmer erkeklerine bayiliyormus dogrumu ?? ya gerekirse ortamlarina da takilirim, onlar gibi olurum, onlarin istedigi gibi giyinirim, hatta domuz eti yerim :) abi bi de araba cok ucuz diye duydum dogrumu, hani soyle ufak tefek bi araba ceksek nasil olur sence ?? bunun devami da var tabi..

Ve yine tecrubelerim diyor ki, bu tip sorulari soran insanlar maalesef kiclarina baka baka geri donmuslerdir ( bir kismi ehliyetli ama :) ) . Tavsiyem bunlara kafa yormayin, burda egitimin sakasi yok diyorum bak bu benim icin de herkes icin de gecerli, oturumum var daha 1 yil , takiliyim geziyim bi daha ne zaman genc olacam , bi de manita yapiyim bi ara hallederim okulu da :) bunu diyenlerin cogu degil hepsi surunup geri dondu, simdi Almanya anilarini yaziyordur askerde not defterine.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Almanyada Tasit almak

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Şub 22, 2010 2:33 am

Ne kadar adetsizlik,kultursuzluk varsa hepsine adet,tore dedik gectik..
Kizlarimizi parayla satmalar ,12 sinde ki cocugu hamile birakmalar..
Adettir dugunlerde havalara ates edip nice canlara kiymalar..
Tabi kesinlikle bunlar bizim adetlerimiz..
Dedikodularda,nazar etmeler de hersey adetlerimiz...

Bir uste ki mesajda Neden ile baslayan cumlelere cok iyi dikkat et bu kadar terimi bir arada kullanan bu kadar cok nazar,dedikodu gibi seyler uzerine turetilmis bir dil yoktur tahminim..
Sonra bunlar kultur diye bir guze sahiplendik,bravo tebrikler ne mukemmel..! :D :alkis

Bu arada dolayli anlatim var ve bunu genellikle sairler "taslama" yaparken veya siyasiler mesaj verirken kullanirlar..Kibris Baris Harekati\'nda Ecevit\'in dedi
"Ayse tatile ciksin" sozunu herkes bilir bu Ayse icin tatil anlamina gelmiyor....
Koy yerinde altinlarini takip cesmeye,yalaga su doldurmaya giden kadin ornegide bunun gibiydi o kisi kadinda olabilir,erkekte altinda takabilir ,kundurada giyebilir...Koyde de olabilir sehirde de yasayabilir...
Biraz ince dusunmek lazim.

Dedigin gibi kafasini bir yere carpip Almanca Ingilizce Fransizca Ispanyolca Italyanca Rusca sesler cikartip Avrupa Yakasi\'nda ki gibi Turkce konusup ,Sahika\'nin dedigi gibi " Ingilizce Aglayip " kendi tarzini yaratma asamasinda olan birileri yani aslinda kendisin yok eden biri ne kadar degerlidir ki...?

Ama bazilarinda da bu olay fobi olmustur,adamin rumuz\'u yabanci diye aninda Avrupa hayrani ilan edilir nese bunlar ayri bir tartisma konusu..

Ve dedigin gibi benim gibi danismanlik firmalarina gidip 2000 Euro veren coktur elbette ama dedim ya herkesin bir sebebi vardir mantikli yada mantiksiz..
Buna en guzel ornek senin soyledigin araba kazasi...
Adam Almanca bilmeyebilir ama kaza yapabilir burada bakman gereken adamin gecmisi ne kadar suredir Almanya\'da kaldigi ve ne zamandir Almanca ogrendigidir..
Ve ben 2000 Euro\'yu verdim ama yukarida dedigim gibi " Ne kadar suredir Almanya\'dayim " ve " Ne zamandir Almanca goruyorum " bu sorulari bana sorman lazim tabi bu sorulari once almak lazim ..Bu sorularla ne demek istedigimi anlamak lazim..

Senin dedigine gelmiyorum abi zaten benimde demek istedigim bu ama arkadasin yazdigi mesaj
"Ayrani yok icmeye,kurkuyle gider sicmaya" :D

Yani diyorum ya iste dedikoducuyuz... Sen bu arkadasin Ayrani olmadigini nereden bilebiliyorsun ki ? _))

Yazdiklarimi okurken dikkat edilmesi gereken bir nokta var sadece gorduklerinizi okumayin yani yazdigim alfabelerden olusan kelimeleri ve bu kelimelerden olusan cumleleri okumayin biraz mecaz biraz arkadasinda yatan sebebi gormeye calisin.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Almanyada Tasit almak

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Şub 22, 2010 2:57 am

Bu arada Araba\'nin luks sayildigi nadir ulkelerden biriyiz..Almanya\'da arabaniz cok pahali degilse 100.000 200.000 300.000 Euro degilse zaten kimseye hava atamazsiniz...
Almanya\'da araba luks degildir,Turkiye\'de ise luksdur bunuda hatirlamis olduk.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Almanyada Tasit almak

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Şub 22, 2010 1:38 pm

tekin senin kafan iyimi :) ne diyon abi sen ? ne iciyosan aynisindan ben de isterim. ben bagdat diyorum sen arap kizi camdan bakti diyorsun.

almanya da araba luks degildir fakat 7000 euroyu bloke hesaba ekleyip vize alana kadar heryerinden su cikan bir ogrenci icin cok lukstur. ve bu lukse duskunlugun sonuclarini da acikladim. bi de o yorumu yazan arkadas neyin ne oldugunu biliyor merak etme :)

utopist

Almanyada Tasit almak

Mesaj gönderen utopist » Pzt Şub 22, 2010 2:26 pm

Bence bizi biz yapan degerlerle ve kendi kulturumuzle barisik olalim.Biz Avrupa degiliz.Turkiyeyiz ve Turkuz.Cekirdek masallah nazar boncugu vs guzel seyler bunlar,buz gibi bi Alman olacagima bunlarla yasarim daha iyi.Cunku bunlar tipik ozellikler,kitaplara konu olacak kadar belirgin seyler.Latin Amerika da boyle.Marquez\'in kitaplarini okuyun.Kendinizle barisirsiniz.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Almanyada Tasit almak

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Şub 22, 2010 5:21 pm

Konu baska yere gidiyor esasa doneyim ,neticede isteyen her Turk ogrenci imkanlari dahilinde Almanya\'da veya herhangi baska bir ulkede araba alabilir bu gayet normal..
Hava mi atar havasini mi alir bunu onceden tahmin etmek,falci olmaya benzer.

romeo-87

Almanyada Tasit almak

Mesaj gönderen romeo-87 » Pzt Şub 22, 2010 5:52 pm

vallahi araba almak icin once burda ehliyet almak gerek,ehliyete yeni baslayan biri icinde almanyada bu durum baya bir feci,hem trdeki gibi kolay degil ki baya zor ehliyeti alana kadar akla karayi seciyorsun.sifirdan baslayan birinin nerden baksan en az 2000 euroyu gozden cikarmasi lazim,en az diyorum daha fazla verenlerde var.haliyle prosedur geregi ilk denemde kazanamiyorsun(istisnalar haric tabikide).ve buda hem psikolojik hemde maddi zararlara neden oluyor heleki almanyaya ogrenci olarak gelmis ve onunde asmasi gereken bir dil sinavi olan biriyse bu gercekten buyuk bir risk.eski kurstan bir arkadasim vardi adam trde eyhliyet yapmis,abi oynaya oynaya alirim dedi.ve iki defa kaybetti,en son depresyona girdi ve kursa 1ay gelmedi.hem parasi gitti hem psikolojisi.
yani net ve acik,zaten universte dsh gibi buyuk sorunlar duruken,bu sorunlari arttirmanin geregi yok.hepsini birden yurutecek ne zaman ne para nede sevk var.hayal kurmak elbette guzel lakin hayallerinizin hepsini birden yapmaya calisarak hepsinde zarar etmektense yavas yavas sirayla yapmak daha iyidir.
ben 4yildir burdayim,ve vize problemim yok,yinede biri ehliyet araba diyince,dur kardes ben sinirimi biliyorum daha once yerine getirmem gereken sorumluluklarim var diyorum.

sunuda belirteyim almanyaya ilk geldigimde bende hergun arabalara bakiyordum sunumu bunumu alsam diye :D.

Alper Ayer

Almanyada Tasit almak

Mesaj gönderen Alper Ayer » Pzt Şub 22, 2010 7:05 pm

bu konuyu cok once acmistim merak ettigime halada merak ederim gerci cevaplarimi aldim...burda gercekten araba fazlalikmis onu gordum tren metro sistemi neredeyse mukemmel..ama bir arkadasimiz demiski ayrani yok icmeye... gerisini solemeyim ben neden bole bi soz yazdi anlamadim.turkiyede cok araba aldim sattim ticaret icinde yaptim zevk icinde benim hobim bu is.. sadece bir soruydu halende imkanim olunca almak isterim...(sizden ricam karsinizdakini tanimadan bos yorumlar yapmayin lutfen)ayrica bu araba vergilerini vs.. bir almana sordum arkadasim bana neden istiosunki alper araba ne gerek var dedi :) alman ise cunku o bir turk dedi :D demi alper dio bmw olcak cabrio 328 :D adamlar bile turkleri cozmus burda :)

Alper Ayer

Almanyada Tasit almak

Mesaj gönderen Alper Ayer » Pzt Şub 22, 2010 7:24 pm

peki tamam birazda ben ustume sandim ozaman :) sorun deil...sende haklisin elbette hepimizin sikintilari finansal olarak..bakalim bitsede su egitimler hepimiz rahatlasak....