Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Clausthal'da kiralik oda

Alinik-Satilik-Kiralik-Araniyor
w-ingenieur

Clausthal'da kiralik oda

Mesaj gönderen w-ingenieur » Sal Tem 17, 2018 8:36 pm

3 Odali(2 yatak odasi bir salon) eve kiraci araniyor.

Ev mobilyali. Televizyondan buzdolabi bulasik makinasina kadar hersey var.

Odanin buyuklugu yaklasik 20m2(esyali)
Depozito yok. Warmmiete 240(hersey dahil)

sedatcng

Re: Clausthal'da kiralik oda

Mesaj gönderen sedatcng » Çrş Tem 25, 2018 7:38 pm

merhaba bir arkadas var. yeni geldi ve kalacak yer bakiyor

w-ingenieur

Mesaj gönderen w-ingenieur » Prş Tem 26, 2018 3:24 pm

merhaba, yazmayi unutmusum. Eylul ayindan itibaren birisini ariyorum. bir ay kalacak yer ayarlarsa Eylulde tasinabilir. iletisim bilgilerini gonderebilir misin rica etsem.

zeynacigim

Mesaj gönderen zeynacigim » Cmt Ağu 04, 2018 12:15 am

w-ingenieur yazdı: Prş Tem 26, 2018 3:24 pm merhaba, yazmayi unutmusum. Eylul ayindan itibaren birisini ariyorum. bir ay kalacak yer ayarlarsa Eylulde tasinabilir. iletisim bilgilerini gonderebilir misin rica etsem.
merhaba, hala kiralık oda mevcut mu?

w-ingenieur

Mesaj gönderen w-ingenieur » Pzt Ağu 06, 2018 12:45 pm

Maalesef oda artik kiralik degil, hatta ev sahibi evi komple satti. o yuzden ekim ayina kadar benimde baska bir yer bulmam gerekiyor.

uzay

Mesaj gönderen uzay » Pzr Eyl 23, 2018 7:50 pm

zeynacigim yazdı: Cmt Ağu 04, 2018 12:15 am merhaba, hala kiralık oda mevcut mu?
Merhabalar Clausthal'e başvuru sürecinizde kaç günde kabul mektubu geldi? Daha doğrusu bu kabul mektubu dediğimiz olay tam olarak nasıl bir şey? Mektup elektronik posta aracılığı ile mi geliyor yoksa adrese teslim şeklinde mi oluyor?

zeynacigim

Mesaj gönderen zeynacigim » Cum Eki 05, 2018 8:57 pm

uzay yazdı: Pzr Eyl 23, 2018 7:50 pm Merhabalar Clausthal'e başvuru sürecinizde kaç günde kabul mektubu geldi? Daha doğrusu bu kabul mektubu dediğimiz olay tam olarak nasıl bir şey? Mektup elektronik posta aracılığı ile mi geliyor yoksa adrese teslim şeklinde mi oluyor?
Merhabalar, geç gördüm malum koşuşturmalardan kusura bakma. Hemen cevaplayayım. Kabulüm 3 günde geldi, başka bir arkadaşımınsa 2 haftada geldi sanırım yoğunluğa göre değişiyor ve genel olarak kabul vermeye çalışıyolar çünkü dil okuluna ilgi çekmek istiyolar. Ben şartlı kabul aldım, şartlı kabul demek DSH sınavını verene kadar olduğun seviyeden itibaren kursu tamamlaman anlamına geliyor kısaca. Örneğin ben Goethe B1 sertifikasıyla başvurmuştum, B2 kurundan-c1.1 kuruna kadar devam edip sonrasında DSH sınavından geçmem koşuluyla okula kabul almış oldum.

Kabul mektubu bana ve bahsettiğim arkadaşıma elektronik posta yoluyla geldi. Zaten vize görüşmesinde ya da AT-11 belgesi almak için SGK'ya sunduğunuzda da herhangi bir sorun olmuyor.

Şartlı kabul aldıktan sonra dil okulundan da kurs tarihi belirleyip (TU Clausthal'den gelecek olan şartlı kabul mektubunda hepsi mevcut olacak) mail atıp onlardan da kursa hangi tarihler arasında katılacağınızla ilgili belge almanız gerekiyor. Vize görüşmesinde bu da isteniyor. Bilginize...

uzay

Mesaj gönderen uzay » Cmt Eki 06, 2018 2:02 pm

zeynacigim yazdı: Cum Eki 05, 2018 8:57 pm Merhabalar, geç gördüm malum koşuşturmalardan kusura bakma. Hemen cevaplayayım. Kabulüm 3 günde geldi, başka bir arkadaşımınsa 2 haftada geldi sanırım yoğunluğa göre değişiyor ve genel olarak kabul vermeye çalışıyolar çünkü dil okuluna ilgi çekmek istiyolar. Ben şartlı kabul aldım, şartlı kabul demek DSH sınavını verene kadar olduğun seviyeden itibaren kursu tamamlaman anlamına geliyor kısaca. Örneğin ben Goethe B1 sertifikasıyla başvurmuştum, B2 kurundan-c1.1 kuruna kadar devam edip sonrasında DSH sınavından geçmem koşuluyla okula kabul almış oldum.

Kabul mektubu bana ve bahsettiğim arkadaşıma elektronik posta yoluyla geldi. Zaten vize görüşmesinde ya da AT-11 belgesi almak için SGK'ya sunduğunuzda da herhangi bir sorun olmuyor.

Şartlı kabul aldıktan sonra dil okulundan da kurs tarihi belirleyip (TU Clausthal'den gelecek olan şartlı kabul mektubunda hepsi mevcut olacak) mail atıp onlardan da kursa hangi tarihler arasında katılacağınızla ilgili belge almanız gerekiyor. Vize görüşmesinde bu da isteniyor. Bilginize...
Gelen kabul belgesinde dil kursunun tarihleri mevcut ve ne zaman başlayacağım belirli üniversitenin bir diğer ekinde yazdığı gibi, dil kursuna otomatik olarak kayıt edilmiş oluyoruz. Ayrıyeten bir belge almak şart mı dil kursu için ben bu yeterli olur diye düşünmüştüm? Ve bir diğer sormak istediğim soru benimde B1 sertifikam var gelen kabul mektubunda başlayacağım dil kursu B.1.2 olarak belirtilmiş. Üniversiteye mail attığımda bunun bir hata olmadığı bir prosedür olduğu ve B1 sertifikası ile ancak B1.2'ye başlanabileceğini dile getirdiler. Sizde de durum aynı mıdır acaba bu durum bana biraz saçma geldi sonuçta Türkiye'de B1.2'sine kadar aldık biz bunları ve sertifikada B1 olarak geçiyor. Diğer sorumda bu DSH dediğimiz sınav C1.1 bittikten hemen sonra mı oluyor? Ben DSH sınavının tarihi ile ilgili bir bilgiye erişemedim üniversitenin yolladığı eklerde.
Bu arada teşekkürler zamanınızı ayırdığınız için

cvkogz

Mesaj gönderen cvkogz » Çrş Eki 10, 2018 2:43 pm

uzay yazdı: Cmt Eki 06, 2018 2:02 pm Gelen kabul belgesinde dil kursunun tarihleri mevcut ve ne zaman başlayacağım belirli üniversitenin bir diğer ekinde yazdığı gibi, dil kursuna otomatik olarak kayıt edilmiş oluyoruz. Ayrıyeten bir belge almak şart mı dil kursu için ben bu yeterli olur diye düşünmüştüm? Ve bir diğer sormak istediğim soru benimde B1 sertifikam var gelen kabul mektubunda başlayacağım dil kursu B.1.2 olarak belirtilmiş. Üniversiteye mail attığımda bunun bir hata olmadığı bir prosedür olduğu ve B1 sertifikası ile ancak B1.2'ye başlanabileceğini dile getirdiler. Sizde de durum aynı mıdır acaba bu durum bana biraz saçma geldi sonuçta Türkiye'de B1.2'sine kadar aldık biz bunları ve sertifikada B1 olarak geçiyor. Diğer sorumda bu DSH dediğimiz sınav C1.1 bittikten hemen sonra mı oluyor? Ben DSH sınavının tarihi ile ilgili bir bilgiye erişemedim üniversitenin yolladığı eklerde.
dsh terminlerine dsh.de sitesinden bakabilirsin. Clausthal de dsh zamanları yılda iki kere olması lazım ama unuttum tarihleri. Yani kursa bağlı, denk gelirse kurs bittiği gibi girersin. Gelmezse başka yerde denersin.

zeynacigim

Mesaj gönderen zeynacigim » Çrş Eki 10, 2018 3:48 pm

uzay yazdı: Cmt Eki 06, 2018 2:02 pm Gelen kabul belgesinde dil kursunun tarihleri mevcut ve ne zaman başlayacağım belirli üniversitenin bir diğer ekinde yazdığı gibi, dil kursuna otomatik olarak kayıt edilmiş oluyoruz. Ayrıyeten bir belge almak şart mı dil kursu için ben bu yeterli olur diye düşünmüştüm? Ve bir diğer sormak istediğim soru benimde B1 sertifikam var gelen kabul mektubunda başlayacağım dil kursu B.1.2 olarak belirtilmiş. Üniversiteye mail attığımda bunun bir hata olmadığı bir prosedür olduğu ve B1 sertifikası ile ancak B1.2'ye başlanabileceğini dile getirdiler. Sizde de durum aynı mıdır acaba bu durum bana biraz saçma geldi sonuçta Türkiye'de B1.2'sine kadar aldık biz bunları ve sertifikada B1 olarak geçiyor. Diğer sorumda bu DSH dediğimiz sınav C1.1 bittikten hemen sonra mı oluyor? Ben DSH sınavının tarihi ile ilgili bir bilgiye erişemedim üniversitenin yolladığı eklerde.
Afedersin ufak bir ayrıntıyı belirtmemişim. Benim B1 sertifikam eksikti (hören 56 puandı) bu şekilde kabul aldım ben Clausthal'den ve B1.1'e kabul aldım. Hören için sınava girip notumu 80 yaptım, B1 sertifikamı aldım ve tekrar kursla iletişime geçip gönderdim belgemi, sonrasında bana B1.2'den başlayacağım söylendi. Ve istediğim tarihi seçtim (Ekim dönemi). Kabul belgenizde mutlaka vardır her kurla ilgili bi program, orada yazıyordu. Bana hatta Mariaspring ister ağustosta gel başla ister aralıktaki dönemde dedi, karar bendeydi. Sanırım bu opsiyonlu bir durum.
Bunun dışında evet B1.2'den başlatıyolar. Burda her ne kadar almış olursak olalım üzerinden belirli bi zaman geçti ve aktif bi şekilde kullanamadık aslında bu nedenle mantıksız bulmuyorum bu şekilde yapmalarını. DSH tarihleri de benim araştırdığım kadarıyla 2019 martta var. Ekstra bir araştırmam olmadı. Ama DSH ın kendi websitesi var ordan bakabilirsiniz :)

uzay

Mesaj gönderen uzay » Çrş Eki 10, 2018 6:09 pm

zeynacigim yazdı: Çrş Eki 10, 2018 3:48 pm Afedersin ufak bir ayrıntıyı belirtmemişim. Benim B1 sertifikam eksikti (hören 56 puandı) bu şekilde kabul aldım ben Clausthal'den ve B1.1'e kabul aldım. Hören için sınava girip notumu 80 yaptım, B1 sertifikamı aldım ve tekrar kursla iletişime geçip gönderdim belgemi, sonrasında bana B1.2'den başlayacağım söylendi. Ve istediğim tarihi seçtim (Ekim dönemi). Kabul belgenizde mutlaka vardır her kurla ilgili bi program, orada yazıyordu. Bana hatta Mariaspring ister ağustosta gel başla ister aralıktaki dönemde dedi, karar bendeydi. Sanırım bu opsiyonlu bir durum.
Bunun dışında evet B1.2'den başlatıyolar. Burda her ne kadar almış olursak olalım üzerinden belirli bi zaman geçti ve aktif bi şekilde kullanamadık aslında bu nedenle mantıksız bulmuyorum bu şekilde yapmalarını. DSH tarihleri de benim araştırdığım kadarıyla 2019 martta var. Ekstra bir araştırmam olmadı. Ama DSH ın kendi websitesi var ordan bakabilirsiniz :)
Aslında evet dili unutmama gibi bi seçeneğimiz olmuyor bu süreçte insanoğlu ister istemez unutuyor o yönden mantıklı geliyor bana da. Birde ayrıyeten Mariaspring'e mail attım kısa süre önce ve biri kayıt formu diğeri kurs tarihleri olmak üzere 2 tane ek yolladı. Ayrıca dil sertifikamı fotoğraf ya da tarayıcı ile göndermemi istediler. Siz kayıt formunu mail ile mi yolladınız yoksa posta aracılığı ile mi?

zeynacigim

Mesaj gönderen zeynacigim » Çrş Eki 10, 2018 6:56 pm

uzay yazdı: Çrş Eki 10, 2018 6:09 pm Aslında evet dili unutmama gibi bi seçeneğimiz olmuyor bu süreçte insanoğlu ister istemez unutuyor o yönden mantıklı geliyor bana da. Birde ayrıyeten Mariaspring'e mail attım kısa süre önce ve biri kayıt formu diğeri kurs tarihleri olmak üzere 2 tane ek yolladı. Ayrıca dil sertifikamı fotoğraf ya da tarayıcı ile göndermemi istediler. Siz kayıt formunu mail ile mi yolladınız yoksa posta aracılığı ile mi?
Her şeyi maille hallettim. Senden postayla bişey talep edeceklerini sanmıyorum ama ettikleri takdirde ücretlerin çok pahalı olduğundan bahset eğer türkiyedeysen, çözüm üretiyorlar. Kayıt için ücret de talep etmediler ama ben vize başvurusunda göstermek adına 1 aylık ücreti yatırmıştım.

uzay

Mesaj gönderen uzay » Çrş Eki 10, 2018 10:01 pm

zeynacigim yazdı: Çrş Eki 10, 2018 6:56 pm Her şeyi maille hallettim. Senden postayla bişey talep edeceklerini sanmıyorum ama ettikleri takdirde ücretlerin çok pahalı olduğundan bahset eğer türkiyedeysen, çözüm üretiyorlar. Kayıt için ücret de talep etmediler ama ben vize başvurusunda göstermek adına 1 aylık ücreti yatırmıştım.
Tamamdır çok sağol

killbill

Mesaj gönderen killbill » Cum Eki 12, 2018 12:09 am

Merhabalar uzay ve zeynacigim,
Sizlere bazı sorularım olacak cevap verebilirseniz çok sevinirim.
Şimdi ben TU Clausthal e başvuracağım. Uniye mail attım prosedür nedir nasıldır diye. Bana cevap verdiler işte gereklş evraklar listesi adres. Almanca kursu bilgileri falan. Şimdi benim aklıma takılan bazı noktalar var. Ben mastera başvuracağım. Gerekli evraklar listesinde,
Lise diploması ve lise transkript
Certificates for any passed University examinataion (Sanirim OSYM yerlestirme belgesi icin)
diyor. Uni diplomasi, uni transkriptinden bahsetmemis. Siz gerekeli evraklari gonderirken master icin basvurduysaniz eger uni diplomasi ve transkripti gonderdiniz mi? Ayrica yine master icin lise transkripte gerek var mi. Lise diplomasinda mezuniyet notum yaziyor.

DSH 2 belgem olmadigi icin Almanca kursu yapacagım. Başvuruyu evraklarını gönderirken almanca kursu için ekstra birşey gönderiyor muyum yoksa ilk başvurudan sonra eğer kabul edilirsem mi almanca kursuna başvuracam ayrıca sonradan.
Ve eğer diyelim ki başka bir şehirde almanca kursu yapacağım. Bunu nasıl belirtecem ilk başvuru yaparken. Ya da bilmiyorum dil kursu için şartlı kabul aldıktan sonra mı bu illemler oluyor bilmediğümden soruyorum.
Akmanca kursunun ücretini gitmeden mi yatırıyoruz yoksa online kayıt olup oraya gittiğimizde mi ödüyoruz.

Şu başvuru ücreti 75 euro. Biz ödüyor muyuz? Sanırım ödemiyoruz ama emin olmak için soruyorum.

Ayrıca bir sorum daha siz gerekli evrakları yolladıktan 3 gün sonra mı kabul aldınız???? Bilgi mailinde işlemler 4-8 hafta sürüyor yazıyordu.

Uzun oldu ama gerçekten bunlara cevap bulabilirsem çok sevineceğim. İyi günler dilerim. Umarım kalacak yer sorununu halletmişsinizdir.

zeynacigim

Mesaj gönderen zeynacigim » Cmt Ara 01, 2018 1:04 am

killbill yazdı: Cum Eki 12, 2018 12:09 am Merhabalar uzay ve zeynacigim,
Şimdi ben TU Clausthal e başvuracağım. Uniye mail attım prosedür nedir nasıldır diye. Bana cevap verdiler işte gereklş evraklar listesi adres. Almanca kursu bilgileri falan. Şimdi benim aklıma takılan bazı noktalar var. Ben mastera başvuracağım. Gerekli evraklar listesinde,
Certificates for any passed University examinataion (Sanirim OSYM yerlestirme belgesi icin)
diyor. Uni diplomasi, uni transkriptinden bahsetmemis. Siz gerekeli evraklari gonderirken master icin basvurduysaniz eger uni diplomasi ve transkripti gonderdiniz mi? Ayrica yine master icin lise transkripte gerek var mi. Lise diplomasinda mezuniyet notum yaziyor.

DSH 2 belgem olmadigi icin Almanca kursu yapacagım. Başvuruyu evraklarını gönderirken almanca kursu için ekstra birşey gönderiyor muyum yoksa ilk başvurudan sonra eğer kabul edilirsem mi almanca kursuna başvuracam ayrıca sonradan.
Ve eğer diyelim ki başka bir şehirde almanca kursu yapacağım. Bunu nasıl belirtecem ilk başvuru yaparken. Ya da bilmiyorum dil kursu için şartlı kabul aldıktan sonra mı bu illemler oluyor bilmediğümden soruyorum.
Akmanca kursunun ücretini gitmeden mi yatırıyoruz yoksa online kayıt olup oraya gittiğimizde mi ödüyoruz.

Şu başvuru ücreti 75 euro. Biz ödüyor muyuz? Sanırım ödemiyoruz ama emin olmak için soruyorum.

Ayrıca bir sorum daha siz gerekli evrakları yolladıktan 3 gün sonra mı kabul aldınız???? Bilgi mailinde işlemler 4-8 hafta sürüyor yazıyordu.

Uzun oldu ama gerçekten bunlara cevap bulabilirsem çok sevineceğim. İyi günler dilerim. Umarım kalacak yer sorununu halletmişsinizdir.
Merhaba,

Uzun süredir uğrayamadım buraya, alıntılayarak yazmadığınız için mail bildirimi de gelmedi, unutmuşum. Belki sorularınıza yanıt bulmuşsunuzdur ama ben yine de açıklayayım bildiğim kadarıyla. Belki başkalarına faydası olur.
Ben üni diploma, transkript ve diploma supplementimi (alınan zorunlu derslerin not karşılığı ve harf notlarının neye denk geldiğini, ayrıca diplomanın türünü belirten bir belge) gönderdim.

"Certificates for any passed University examinataion (Sanirim OSYM yerlestirme belgesi icin)" ben böyle bi ibareye denk gelmemiştim, geldiysem bile böyle bir şey göndermedim açıkçası. Ben de master başvurusuyla geldim bu arada.

Lise için transkripte gerek yok. Sadece almanca yeminli noter tercümesi yaptırılması yeterli. Belirttiğiniz gibi, not yazıyor ve alan bilgisi de yer alıyor lise diplomasında.
TU Clausthal'den Bedingte Zulassung (şartlı kabul belgesi) gelecek size. Ve o belgenin içinde dil kursuyla ilgili ingilizce ve almanca olarak sizi bilgilendirecekleri bir evrak olacak. Size tavsiyem ön kabulü alır almaz hemen bu belgeyi, pasaportunuzu (tarayıcıdan tarayarak) ve Almanca dil seviyenizi gösteren (Goethe Zertifikat, TestDaf vb.) sertifikanızı tarayıp sprachenzentrum@mariaspring.de ve sekler@mariaspring.de adreslerine yollayın. Yazışmaları aynı maili cevaplayarak devam ederek yapmaya çalışın, bu onlar için de sizin için de kolay olur. Biraz geç dönüş yapabiliyolar. Ben bu kayıt işlemini 3 haftada tamamladım malesef. Çünkü sadece 2 kişi çalışıyor büroda. O nedenle ilk önce bunu halletmenizi tavsiye ederim. Siz gönderdikten sonra size hangi leveldan başlayacağınızı belirten bi mail atacaklar. Ön kabul belgenizde yer alan tablodan (mariaspring.de/sprechenzentrum adresinde de var) tarih seçin. Sonra yine internet sitelerine girin, sayfanın en sonunda bir kaç pdf dosyası var. Başvuru formunu çıkarıp istenilen bilgileri doldurup ( Kursnummer kısmını atlamayın(başlamayı tercih ettiğiniz tarihe denk gelen kurs kodu oluyor bu. Tarih ve imzayı da mutlaka yazın) tekrar tarayarak size attıkları maille cevaplayın. Sonrasında da irtibatı kesmeyin ve muhakkak onlara ders programınızın nasıl olacağını sorun, sizi bilgilendirirler)
Geç cevap alırsanız canınızı sıkmayın yani ben yaklaşık 30 mail atıp 5-6 cevap aldım ama bütün sorularım yanıtlandı.

Dil kursu "Vizeniz için gerekmiyorsa ücreti önceden yatırmak zorunda değilsiniz." diye bi ibarede bulunuyor zaten şartlı kabul belgenizde. Fakat vizede önemli bi ayrıntı olduğunu düşünüp ben 1 kursluk ücret yatırdım (280 euro). Hoş, vize görüşmesinde hiç umursamadılar ve geri verdiler belgeyi ama önemli olabiliyor. Zaten iData da yatırın diye belirtiyor.

Evet ben ücreti yatırdım, evraklarımı gönderdim ve ellerine ulaştıktan 3-4 gün sonra kabul aldım. Sanırım sakin bi dönemlerine denk geldi :D

Kalacak yer sorununu hallettim. Şartlı kabulünüz geldikten sonra hemen başvuruda bulunun yurt için. http://www.stw-on.de/clausthal/wohnen burdan inceleyebilirsiniz. Online portalları var başvuru yapmak için; https://tl1host.eu/SWBS/ buradan profil oluşturup isteklerinizi belirtip onlaylıyorsunuz. Daha sonra size uygun oda buldukça maille sözleşme atıyolar. Burdan hızlı yanıtlar alırsınız. Sadece onlar eğer mail atmazlarsa siz atıp baskılamaktan çekinmeyin :D Janina Kerll adında tatlı bir kadın var, ben tüm işlemlerimi onunla hallettim ve yaklaşık 2 haftada istediğim özellikte oda buldum.

Umarım faydalı olur. Eğer alıntılayarak cevaplarsanız daha hızlı yanıt verebilirim. Gecikme için üzgünüm ve viel Glück!

cvkogz

Mesaj gönderen cvkogz » Pzr Ara 02, 2018 5:19 pm

Master için kabul almış olarak yazayım.

Lise transkript sana kalmış ama ben o olmadan başvurdum kabul aldım. Onunla da başvuran da kabul aldı.
Lise diploması çevirisi
ÖSS yerleşti belgesi
Lisans diploma çevirisi
Lisans transkript (ingilizce varsa çeviriye gerek yok)
Diploma supplement (varsa gönderin)
75 Euro (PTT den ödeyebilirsin, çok masraflı olmuyor, okul hatırladığım kadarıyla swift kabul etmiyor)
Dİl kursuna Clausthal'de yapmak zorunda değilsin.
Yurt başvurusu keza başka yerde yapabilirsin. Veya ev.
Kabul belgesi gelmesi değişik. Bana da 3 haftada gelmişti.

Clausthal'de kurs yapacağım dersen ücreti önden ödemene gerek yok. Buraya gelip başlayınca ödersin.

Sana tavsiyem gelmeden çevirileri ve alı gibidirlerinden 3-4 adet yaptır eğer ki dil kursundan sonra başka okulda okumak istersen.

Başka soru varsa yazabilirsin.

Ben de kabul alıp geldim dil kursu yaptım ve yolladığım evrakları geri alıp clausthal'den braunschweig a taşındım.

Kolay gelsin.

uzay

Mesaj gönderen uzay » Cum Ara 14, 2018 1:58 pm

Kusura bakmayın, alıntılamadığınız için bildirimlere düşmemiş, cevap veremedim. Fakat bana gerek kalmadan arkadaşlar gerekli cevapları vermişler zaten. Başka merak ettiğiniz soru varsa alıntılayarak sorabilirsiniz

uzay

Mesaj gönderen uzay » Cum Ara 14, 2018 2:07 pm

zeynacigim yazdı: Cmt Ara 01, 2018 1:04 am Merhaba,

Uzun süredir uğrayamadım buraya, alıntılayarak yazmadığınız için mail bildirimi de gelmedi, unutmuşum. Belki sorularınıza yanıt bulmuşsunuzdur ama ben yine de açıklayayım bildiğim kadarıyla. Belki başkalarına faydası olur.
Ben üni diploma, transkript ve diploma supplementimi (alınan zorunlu derslerin not karşılığı ve harf notlarının neye denk geldiğini, ayrıca diplomanın türünü belirten bir belge) gönderdim.

"Certificates for any passed University examinataion (Sanirim OSYM yerlestirme belgesi icin)" ben böyle bi ibareye denk gelmemiştim, geldiysem bile böyle bir şey göndermedim açıkçası. Ben de master başvurusuyla geldim bu arada.

Lise için transkripte gerek yok. Sadece almanca yeminli noter tercümesi yaptırılması yeterli. Belirttiğiniz gibi, not yazıyor ve alan bilgisi de yer alıyor lise diplomasında.
TU Clausthal'den Bedingte Zulassung (şartlı kabul belgesi) gelecek size. Ve o belgenin içinde dil kursuyla ilgili ingilizce ve almanca olarak sizi bilgilendirecekleri bir evrak olacak. Size tavsiyem ön kabulü alır almaz hemen bu belgeyi, pasaportunuzu (tarayıcıdan tarayarak) ve Almanca dil seviyenizi gösteren (Goethe Zertifikat, TestDaf vb.) sertifikanızı tarayıp sprachenzentrum@mariaspring.de ve sekler@mariaspring.de adreslerine yollayın. Yazışmaları aynı maili cevaplayarak devam ederek yapmaya çalışın, bu onlar için de sizin için de kolay olur. Biraz geç dönüş yapabiliyolar. Ben bu kayıt işlemini 3 haftada tamamladım malesef. Çünkü sadece 2 kişi çalışıyor büroda. O nedenle ilk önce bunu halletmenizi tavsiye ederim. Siz gönderdikten sonra size hangi leveldan başlayacağınızı belirten bi mail atacaklar. Ön kabul belgenizde yer alan tablodan (mariaspring.de/sprechenzentrum adresinde de var) tarih seçin. Sonra yine internet sitelerine girin, sayfanın en sonunda bir kaç pdf dosyası var. Başvuru formunu çıkarıp istenilen bilgileri doldurup ( Kursnummer kısmını atlamayın(başlamayı tercih ettiğiniz tarihe denk gelen kurs kodu oluyor bu. Tarih ve imzayı da mutlaka yazın) tekrar tarayarak size attıkları maille cevaplayın. Sonrasında da irtibatı kesmeyin ve muhakkak onlara ders programınızın nasıl olacağını sorun, sizi bilgilendirirler)
Geç cevap alırsanız canınızı sıkmayın yani ben yaklaşık 30 mail atıp 5-6 cevap aldım ama bütün sorularım yanıtlandı.

Dil kursu "Vizeniz için gerekmiyorsa ücreti önceden yatırmak zorunda değilsiniz." diye bi ibarede bulunuyor zaten şartlı kabul belgenizde. Fakat vizede önemli bi ayrıntı olduğunu düşünüp ben 1 kursluk ücret yatırdım (280 euro). Hoş, vize görüşmesinde hiç umursamadılar ve geri verdiler belgeyi ama önemli olabiliyor. Zaten iData da yatırın diye belirtiyor.

Evet ben ücreti yatırdım, evraklarımı gönderdim ve ellerine ulaştıktan 3-4 gün sonra kabul aldım. Sanırım sakin bi dönemlerine denk geldi :D

Kalacak yer sorununu hallettim. Şartlı kabulünüz geldikten sonra hemen başvuruda bulunun yurt için. http://www.stw-on.de/clausthal/wohnen burdan inceleyebilirsiniz. Online portalları var başvuru yapmak için; https://tl1host.eu/SWBS/ buradan profil oluşturup isteklerinizi belirtip onlaylıyorsunuz. Daha sonra size uygun oda buldukça maille sözleşme atıyolar. Burdan hızlı yanıtlar alırsınız. Sadece onlar eğer mail atmazlarsa siz atıp baskılamaktan çekinmeyin :D Janina Kerll adında tatlı bir kadın var, ben tüm işlemlerimi onunla hallettim ve yaklaşık 2 haftada istediğim özellikte oda buldum.

Umarım faydalı olur. Eğer alıntılayarak cevaplarsanız daha hızlı yanıt verebilirim. Gecikme için üzgünüm ve viel Glück!
Kalacak yer sorununu ben de sizin dediğiniz gibi başvuru yapmak için portalı kullandım ve kayıt oldum. Mail adresine portal için bir şifre ve bu şifreyle hesabınıza yarın girebilirsiniz diye bir mail geldi. Portala girdim fakat hiçbir işlem yapmadım. Bana attıkları maile, oda tekliflerinin ne zaman geleceğine dair cevap verince, bana  
"Almanya için vize almadığınız sürece oda kiralayamazsınız." diye bir mail geldi. Sizde mi vize aldıktan sonra oda kiralayabildiniz yoksa sizin süreciniz farklı mı işledi? Vize başvurumu yaptım ve cevap bekliyorum şu anda fakat vize aldıktan sonra oda başvurusu yapılıyorsa eğer benim için biraz sıkıntı olur gerçekten.

cvkogz

Mesaj gönderen cvkogz » Cum Ara 14, 2018 6:49 pm

uzay yazdı: Cum Ara 14, 2018 2:07 pm Kalacak yer sorununu ben de sizin dediğiniz gibi başvuru yapmak için portalı kullandım ve kayıt oldum. Mail adresine portal için bir şifre ve bu şifreyle hesabınıza yarın girebilirsiniz diye bir mail geldi. Portala girdim fakat hiçbir işlem yapmadım. Bana attıkları maile, oda tekliflerinin ne zaman geleceğine dair cevap verince, bana  
"Almanya için vize almadığınız sürece oda kiralayamazsınız." diye bir mail geldi. Sizde mi vize aldıktan sonra oda kiralayabildiniz yoksa sizin süreciniz farklı mı işledi? Vize başvurumu yaptım ve cevap bekliyorum şu anda fakat vize aldıktan sonra oda başvurusu yapılıyorsa eğer benim için biraz sıkıntı olur gerçekten.
Studentenwerk allaha emanet çalışan kimin ne yptığı belli olmayan bir kurum. Durumu ciddi ve kısa öz şekilde (bakın bu çok önemli uzun yazarsanız anlamıyorlar) bütün clasuthal ile bağlantılı mail adreslerine atın. Her gün mail atın gerekirse baskı yapın.

Kışın ortasında oda çıkmasını mı bekleyeceğim de? Boş oda olduğuna eminim. Öyle bir saçmalık yok ayrıca. Ben vize çıkmadan başvurmuştum ve oda çıkmıştı. Kendilerine bunu da belirtin anlamazlar ise. Anlamayabilirler.

uzay

Mesaj gönderen uzay » Cum Ara 14, 2018 7:38 pm

cvkogz yazdı: Cum Ara 14, 2018 6:49 pm Studentenwerk allaha emanet çalışan kimin ne yptığı belli olmayan bir kurum. Durumu ciddi ve kısa öz şekilde (bakın bu çok önemli uzun yazarsanız anlamıyorlar) bütün clasuthal ile bağlantılı mail adreslerine atın. Her gün mail atın gerekirse baskı yapın.

Kışın ortasında oda çıkmasını mı bekleyeceğim de? Boş oda olduğuna eminim. Öyle bir saçmalık yok ayrıca. Ben vize çıkmadan başvurmuştum ve oda çıkmıştı. Kendilerine bunu da belirtin anlamazlar ise. Anlamayabilirler.
Yurt için sadece Stundentenwerk'e mesaj atıyorum ama Clausthal ile bağlantılı mail adreslerine de mi mail atmam gerektiğini söylüyorsunuz? İlk mailimi Claudia Giebeler diye bir çalışan cevapladı. Durumu arz ettim ama sürekli tutturdu "Vize aldığınızda ve Clausthal'a ne zaman geldiğinizi tam olarak bildiğiniz anda lütfen bizimle iletişime geçin" diye. Vizeye henüz yeni başvurdum, şubatın 2.haftasında dil kursum başlıyor ve kalacak yer konusunda sıkıntı yaşıyorum. Mail üzerinden ne kadar ciddi olduğumu anlayamıyor sanırım. Vize Şubata kadar gelir diye tahmin ediyorum fakat dil kursu ile vizenin geliş tarihi ucu ucuna yetişecek gibi. Şimdi ben vize geldiğinde bunlara yazsam oda var mı yok mu o bile belli olmayacak. Bunları aynen bu şekilde anlattım fakat sanırım vize konusu onların pek aşina olmadığı bir şey olduğu için işlemin süresinin farkında değiller.

Birde size sormak istediğim farklı bir konu daha var. Ben dil kursuna kaydımı gerçekleştirmek için gerekli evrakları (Mariaspring) 30-35 gün önce mail attım ve hala da arsızlıkla atmaya devam ediyorum sürekli bi otomatik mesaj geliyor. Hala ne arayan var ne de soran. Hatta Almanya'daki tanıdıklarıma bile arattırdım hiç kimse cevap vermiyormuş telefonlara. Gerçekten bu kadar ilgisiz olabilirler mi? Yoksa Almanya genelinde bir tatil vs. var da o yüzden mi bu kadar gecikti? Yani otomatik mesajda "Çok sayıda günlük gelen posta nedeniyle, e-postanızın cevabı gecikebilir." diye mesaj atıyorlar ama 30-35 gündür cevap veremeyecek kadar nasıl bir meşguliyete sahipler onu da anlayabilmiş değilim. Vize görüşmesine de mecburen dil kursu kayıt evraklarım olmadan gittim. Sizde mi Clausthal'desiniz bilmiyorum ama gerçekten çok can sıkıcı bir durum.