Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

duisburg a dogru, yasam, hazirlik, calisma

Nordrhein-Westfalen eyaletinde yasam, egitim, universiteler...
kanadikirik

Mesaj gönderen kanadikirik » Çrş Nis 29, 2009 4:01 pm

merhaba,

Duisburg-Essen de okuyan veya burayi bilen arkadaslara bi kac soru sormak istiyorum, cevaplarsaniz cok mutlu olurum.

birincisi, duisburg-essen in uluslararasi iliskiler ve gelisim politikasi isimli bir master programi var ve cok ilgimi cekiyor. aslinda politikbilim (teorik duzeyde) calismak istesem de bu program da bana cok acilim saglayabilir. gel gor ki emin olamiyorum. bu nedenle sorum su: duisburg-essen e kaydimi kabul ederlerse, burada almanca kursunu alip, DSH yi de gecip burdan ayrilmam, baska bi uni nin programina gecmem mumkun mu?

2. soru: duisburg da okurken calisip harcligimi cikarmam ne kadar mumkun? ilk yil calismayabilirim ama sonraki yillarda calisip bi sekilde okulumu surdurmek zorundayim. ozellikle ilk geldigimde basit duzeydeki (ac kalmayacak kadar) almancamla (rahatlikla ingilizce konusabilirim) herhangi bir part-time, hic olmadi hazirligimi etkilemeyecek (artik kac time sa Smile ), veya ilk yil olmasa bile ilk yildan sonra (tabi artik daha iyi bi almanca ile) bir is bulabilir miyim? yani sehrin imaknlarini dusunursek ihtimali nedir? ve sizce ne kadar katkisi olur bana? (tabiki verilen cevap sadece fikir vermek acisindan onemli, yapacagim secimde bu cevaptan dolayi butun sorumluluk bana aittir, vicdanen rahat cevaplayabilirsiniz Smile )

giderken vize basvuru sirasinda bir bankada (ozellikle deutschbank) bir senelik masraflarin bloke hesabina yatirilmasini istiyorlar mi? bunu istedilerse veya vize prosedurleri sirasinda istedikleri dsger seyleri almanyada egtime basladiktan sonra da oturma izninin uzatilmasinda tekrarlanmasini istiyorlar mi? (ozellikle bu hesap gosterme ve bloke hesabi meselesini merak ediyorum, bunu her sene istiyor mi?)

saolun

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Nis 29, 2009 6:21 pm

1. evet.. dsh yi verirsen baska bi uni ye de gecebilirsin..

2- is acisindan sadece duisburg u dusunme..burasi avrupanin en buyuk sanayi merkezlerinden birisi nrw eyaleti.. duisburg da olmasa bile dusseldorf , essen vb gibi sehirlerde is bulabilirsin.. ama almanca tam bilmeden biraz zor is bulmak.. ama imkansiz degil, biraz da sansa bakiyor.. almanca ilerlettikten sonra is imkani bayagi var diyebilirim..

3- bloke hesap actiriyorsun evet.. ilk vize aldiginda 3 aylik bi vizeyle almanya ya geldikten sonra buraya gelir gelmez yabancilar polisine gidiyorsun ve senelik oturum aliyorsun.. universiteye baslayinca duisburg da genelde ilk sene banka hesap dokumanlarini istiyorlar ama illaki su kadar paran olmasi lazim diye bi sart yok.. daha sonraki yillarda herhangi bi talep gelmiyor.

kanadikirik

Mesaj gönderen kanadikirik » Prş Nis 30, 2009 4:22 pm

cok saol, ozellikle is konusu karamsarligimi bastirmama yardimci oldu. :)

Sevgikozer

Mesaj gönderen Sevgikozer » Cum Haz 05, 2009 2:51 pm

Arkadaslar Duisburg Essen unv basvurumu yapicam sifir almancadan aliyorlarmi bilgisi olan varsa cevaplarsa sevinirim....