Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

NRW\'de okurken bilisim sektorunde calismak utopya mi?

Nordrhein-Westfalen eyaletinde yasam, egitim, universiteler...
Jeanne

Mesaj gönderen Jeanne » Pzt Haz 28, 2010 10:01 pm

Merhaba,

Ben gecen hafta itibariyle Turkiye\'de bilgisayar muhendisligi mezunuyum. Okurken agir ve buna ragmen bircok konuda Turkiye\'de yetersiz bir brans oldugunu gordukten sonra yurt disinda yuksek lisansi daha ilk senelerden arastirmaya baslamistim. Turkiye\'de is acisindan iyi secenekler varken, Almanya\'ya Duisburg\'a master\'a gitmeyi cok istiyorum. A1 duzeyinde Almancam ve iyi sayilabilecek Ingilizcem var. Merak ettigim su, Duisburg ve cevresinde yazilim firmalari var mi, okurken calisabilir miyim? Egitimimi finanse etmek acisindan zorlanmayacagim ama calismak, artik para kazanmak istiyorum. Sizce bu ne kadar mumkun?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Haz 29, 2010 4:19 am

Dil kursu sirasinda calisamazsin,ancak universiteye basladiginda evet, 90 tam veya 180 yarim gun calisabilirsin.Ve yari zamanli calisabilecegin islerden en fazla kanunen 400 Euro kazanabilirsin.
Yani okurken burada kendini %100 finanse edemezsin buna guvenerek buraya gelme derim.Garantin olsun bir yerden bir sekilde.
Yazilim firmasi Duisburg cevresinde bir cok yazilim firmasi bulabilirsin..Duisburg olmasa bile Essen,Dusseldorf ve Koln de mutlaka..
Her iki sehirlerde cok yakin en uzagi Koln 30 dk.