Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Duisburg a Gelecekler Dikkat

Nordrhein-Westfalen eyaletinde yasam, egitim, universiteler...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Duisburg a Gelecekler Dikkat

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Ara 10, 2018 3:44 pm

Son aylarda Duisburg yabancilar dairesinde personal ve organizasyon yetersizligi sebebiyle, oturum uzatma ve özellikle adres kaydi islemleri yabanci ögrencilere özellikle iskence haline dönüsmeye basladi.

Bilhassa bloke hesapla gelenler, bloke hesaptan para cekmeleri icin ilk olarak ikamet kaydi yaptirmalari gerekiyor. Bu ikamet kaydi ise AB disindan gelen ögrenciler icin yabancilar dairesinde (Ausländerbehörde) yapiliyor.

Fakat Duisburg yabancilar dairesinde ikamet kaydi icin en erken randevu 3 ay sonraya veriliyor. Ayrica sadece sali günleri sabah 7-8 arasinda randevu olmadan gidip ikamet kaydi yaptirma secenegi sunuyorlar. Fakat bir cok yabanci ögrencinin geldigi Duisburg da bloke hesabindan parasini cekmek icin 3 ay beklememek istemeyen ögrenciler pazartesi aksamindan sogukta yabancilar dairesinin önünde siraya gecmeye basliyorlar. Bu 1 saat arasinda ise sadece 40 kisinin ikamet kaydini yaptiriyorlar.

Su siralar maalesef Duisburg da bu cag disi uygulama yapilmakta. Ögrenciler gece 1 den itibaren pazartesiyi saliya baglayan gece sabah 7 ye kadar kapida sogukta beklemek zorundalar ve sanslari yaver giderse o gün ikamet kaydini yaptiriyorlar.

Bu konu medyaya da yansimaya basladi. Konuyu Duisburg-Essen üniversitesi sikayetler sonucunda belediyeye konuyu iletti ama kisa sürede bu durumun bir cözüme kavusmasi cok zor gözüküyor.

Kaynak: https://www.waz.de/region/niederrhein/u ... 39077.html

O yüzden vizesini alan arkadaslar direk Duisburg yabancilar dairesinden ikamet kaydi icin direk randevu alsinlar. Yine her ihtimale karsi imkaniniz varsa bloke hesap acilana kadar bir miktar para da yaninizda getirin.

Ikamet kaydi icin randevuyu maille aliyorsunuz. Vize almadan randevu vermezler size:

Yabancilar dairesinin mail adresi:

abh@stadt-duisburg.de

Maile baslik olarak "Anmeldung" yazin. Mail ekine vizeyi ve pasaport fotokopinizi ekleyin.

Sehr geehrte Damen und Herren,

ich habe mein Studienbewerbervisum von der deutschen Botschaft in der Türkei erteilt bekommen.

Ich bitte um einen Termin für die Anmeldung.

In den Anlagen befinden sich mein Visum und die Kopie meines Reisepasses.

Mit freundlichen Grüßen

ISIM SOYISIM

Ikamet kaydina giderken ev sahibi tarafindan doldurulmus bir form (asagida bilgi verilecek) ve pasaportunuzu götüreceksiniz sadece.

Eger yurda ciktiysaniz formu direk Studentenwerk veriyor. Yurt cikmadiysa, ev veya wg de kalacaksaniz formu ev sahibine doldurtup imzalatmaniz gerekiyor.

Formu asagidaki linkte bulabilirsiniz:

https://www.duisburg.de/vv/produkte/pro ... 053868.php

--> En altta Weitere Links und Download a tiklayin, sonra Einzungsbestätigung (PDF-Datei) cikiyor.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

duisburger

Re: Duisburg a Gelecekler Dikkat

Mesaj gönderen duisburger » Pzt Ara 10, 2018 4:07 pm

Yazik hakkaten, gecen bir cocuk da söyledi, önce gece 4 de gitmis 4 saat bekleyip bos dönmüs, bir hafta sonra gece 1 de gidip 8 saat bekleyip kapida battaniyeyle o sekilde ikamet kaydini tamamlamis. Bizim ülkede olsa bu olay, avrupa insan haklari mahkemesi ayaga firlar ama nazi Almanya sinda yapilan uygulamalara maruz kaliyor ögrenciler su anda Almanya da.

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Cmt Ara 15, 2018 2:19 am

Physiker yazdı: Pzt Ara 10, 2018 3:44 pm Su siralar maalesef Duisburg da bu cag disi uygulama yapilmakta. Ögrenciler gece 1 den itibaren pazartesiyi saliya baglayan gece sabah 7 ye kadar kapida sogukta beklemek zorundalar ve sanslari yaver giderse o gün ikamet kaydini yaptiriyorlar.

Bu konu medyaya da yansimaya basladi. Konuyu Duisburg-Essen üniversitesi sikayetler sonucunda belediyeye konuyu iletti ama kisa sürede bu durumun bir cözüme kavusmasi cok zor gözüküyor.
Kaynak: https://www.waz.de/region/niederrhein/u ... 39077.html
Sasirmadim gercekten. Kafamda biraz ön yargiyla gelmisim,cok daha sistemli olurlar anlaminda ama aslinda bunun cok da dogru olmadigini yasayip tecrübe ediyorum.

ugr.

Mesaj gönderen ugr. » Cum Oca 11, 2019 12:21 am

Merhabalar herkese duisburg'a gelişim ram noel öncesiydi ve ancal 2 ocakta ausländerbehörde ye gidebildim 5 şubata randevu verdiler. Tabi bu süre zarfında sparkasseye gidip şansımı denemek istedim. Ve gittiğimde görüştüğüm kadın baya anlayış gösterdi ve 16 ocağa ciro konto açmak için randevu verdi. Bunlar sadece benim başıma gelenler olduğu için yazmak istedim.