Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

!!!Bonnda diş hekimliği okumak için!!!

Nordrhein-Westfalen eyaletinde yasam, egitim, universiteler...
cenk99

!!!Bonnda diş hekimliği okumak için!!!

Mesaj gönderen cenk99 » Pzr Oca 14, 2018 12:17 am

Öncelikle şimdiden teşekürler şuan 12.sınıfım ve tyt ve ayt ye yani yeni ygs lys ye hazırlanıyorum almanya da doğmuştum 5 yaşımda temelli olarak türkiye ye döndük şuan çifte vatandaşım ve yanlış bilmiyorsam 18 yaşımda 2 sinden ya türk ya da alman vatandaşlığına geçmem gerekiyordu asıl sorum şu orada diş hekimliği okumak için ne yapmam gerekiyor alman vatandaşı olduğum için dil belgesi vs almam gerekiyormu? gerekmiyorsa bile c1 seviyesinde öğrenmek istiyorum dilim var birçok şeyi çok rahat anlayabiliyorum ve konuşabiliyorum ama akademik anlamda yeterli olduğunu düşünmüyorum Burada tyt ve ayt sınavına girip tercih yapıp bir yere yerleşip öyle mi bu ÖSYM den belgeyi almam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim İlk 15.000 e gireceğimi düşünüyorum ve karne ortalamam 90 91 civarlarında bu arada bonndaki friedrich willhelms üniversitesini hedefliyorum

İlay

Re: !!!Bonnda diş hekimliği okumak için!!!

Mesaj gönderen İlay » Pzr Oca 14, 2018 2:59 am

cenk99 yazdı: Pzr Oca 14, 2018 12:17 am Öncelikle şimdiden teşekürler şuan 12.sınıfım ve tyt ve ayt ye yani yeni ygs lys ye hazırlanıyorum almanya da doğmuştum 5 yaşımda temelli olarak türkiye ye döndük şuan çifte vatandaşım ve yanlış bilmiyorsam 18 yaşımda 2 sinden ya türk ya da alman vatandaşlığına geçmem gerekiyordu asıl sorum şu orada diş hekimliği okumak için ne yapmam gerekiyor alman vatandaşı olduğum için dil belgesi vs almam gerekiyormu? gerekmiyorsa bile c1 seviyesinde öğrenmek istiyorum dilim var birçok şeyi çok rahat anlayabiliyorum ve konuşabiliyorum ama akademik anlamda yeterli olduğunu düşünmüyorum Burada tyt ve ayt sınavına girip tercih yapıp bir yere yerleşip öyle mi bu ÖSYM den belgeyi almam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim İlk 15.000 e gireceğimi düşünüyorum ve karne ortalamam 90 91 civarlarında bu arada bonndaki friedrich willhelms üniversitesini hedefliyorum
Yöse de girebilirsin. Ben yös sonucumu yolladım mesela tıp için

cenk99

Mesaj gönderen cenk99 » Pzr Oca 14, 2018 9:46 am

uzun süre tyt ve ayt için çalıştım ve çok emeğim geçti gerçekten ve yösten daha başarılı olacağımı düşünüyorum 5 ay kala yöse çalışmak ne biliyim çok yeterli olmayacaktır diye düşünüyorum birde yöse giremiyorum sanırım 1.sınıftan 12 sınıfa kadar full Türkiye'de okuduğum için

İlay

Mesaj gönderen İlay » Pzr Oca 14, 2018 10:31 am

cenk99 yazdı: Pzr Oca 14, 2018 9:46 am uzun süre tyt ve ayt için çalıştım ve çok emeğim geçti gerçekten ve yösten daha başarılı olacağımı düşünüyorum 5 ay kala yöse çalışmak ne biliyim çok yeterli olmayacaktır diye düşünüyorum birde yöse giremiyorum sanırım 1.sınıftan 12 sınıfa kadar full Türkiye'de okuduğum için
Çift vatandassan girebiliyorsun bildiğim kadarıyla ben mesela Alman vatandaşıyim ama mavi kartlim da var 4. Sınıftan beri Türkiye'deyim girdim sinava.

cenk99

Mesaj gönderen cenk99 » Pzr Oca 14, 2018 11:51 am

peki bu başvuru süreci nasıl oluyor hani nasıl iletişim kuruyorsunuz ben araştırıyım dedim biraz birçok almanca terim var ve tam olarak anlayamadım Ailemin büyük bir kısmı orada evim arabam vs herşeyim hazır ama yazın gerekli belgeleri almam için sanırım Türkiye'de kalmam gerekiyor çünkü sınav sonuçları 31 temmuzda açıklanacak ve kış dönemi için geç kalıcam mecburen o 6 ayı dil kursuna giderek tamamlamayı düşünüyorum orada dil kursuna giderken bize türkçeleriyle birlikte mi öğretiyorlar üniversitelerde verilen dil kurslarında bir de mesela yaz dönemine başladığımda yine en baştan sıfırdan ders veriyorlar demi o kış dönemine gelip devam eden öğrencilerle birlikte ders almıcam yani o kış dönemi göremediklerimi kendim telafi etmeme falan gerek yok değil mi ve birde bu nc olayı nasıl hesaplanıyor herhangi bi r hesap makinesi varmı nette

İlay

Mesaj gönderen İlay » Pzr Oca 14, 2018 12:22 pm

cenk99 yazdı: Pzr Oca 14, 2018 11:51 am peki bu başvuru süreci nasıl oluyor hani nasıl iletişim kuruyorsunuz ben araştırıyım dedim biraz birçok almanca terim var ve tam olarak anlayamadım Ailemin büyük bir kısmı orada evim arabam vs herşeyim hazır ama yazın gerekli belgeleri almam için sanırım Türkiye'de kalmam gerekiyor çünkü sınav sonuçları 31 temmuzda açıklanacak ve kış dönemi için geç kalıcam mecburen o 6 ayı dil kursuna giderek tamamlamayı düşünüyorum orada dil kursuna giderken bize türkçeleriyle birlikte mi öğretiyorlar üniversitelerde verilen dil kurslarında bir de mesela yaz dönemine başladığımda yine en baştan sıfırdan ders veriyorlar demi o kış dönemine gelip devam eden öğrencilerle birlikte ders almıcam yani o kış dönemi göremediklerimi kendim telafi etmeme falan gerek yok değil mi ve birde bu nc olayı nasıl hesaplanıyor herhangi bi r hesap makinesi varmı nette
Şöyle söyleyim başvuru yaz ve kış dönemi için ayrı oluyor. Yaz dönemi 15 ocağa kadar kış dönemi 15 haziran akadar. Başvuruyu Hochschulstart.de den yapıyorsun diş tıp ve veterinerlik için orası Alman vatandasiysan eğer. Yani 0 dan başlayacaksin derse hiçbir şeyi telafi etmene gerek yok ki :) bir de evet NC olayı var onun hesaplaması var dur linkini atayım https://www.deutschstudent.com/portfoli ... lioCats=16

cenk99

Mesaj gönderen cenk99 » Pzr Oca 14, 2018 12:25 pm

sanırım dsh sınavına girmem gerekiyor bunun için kurs olayları nasıl oluyor nerede ve ne kadar sürüyor biliyormusunuz acaba

cenk99

Mesaj gönderen cenk99 » Pzr Oca 14, 2018 12:27 pm

Bu arada çok teşekkür ederim vakit ayırıp yardımcı olduğunuz için

İlay

Mesaj gönderen İlay » Pzr Oca 14, 2018 12:52 pm

cenk99 yazdı: Pzr Oca 14, 2018 12:25 pm sanırım dsh sınavına girmem gerekiyor bunun için kurs olayları nasıl oluyor nerede ve ne kadar sürüyor biliyormusunuz acaba
Yani benim şu an mesela dil belgem yok başvurumu yaptim eğer kabul ederlerse Almanya'da dil kursuna gidecem. Yani hangi seviyeden başladığına bağlı. Eğer B1 b2 gibi bir seysen4 5 ay sürer eğer 0 dan baslayacaksan 1 yıla yakın

İlay

Mesaj gönderen İlay » Pzr Oca 14, 2018 12:53 pm

cenk99 yazdı: Pzr Oca 14, 2018 12:27 pm Bu arada çok teşekkür ederim vakit ayırıp yardımcı olduğunuz için
Rica ederiiim 🤗

cenk99

Mesaj gönderen cenk99 » Pzr Oca 14, 2018 1:39 pm

😂seviyemi bilmiyorum işte sorun orda ama mesela birçok alMan youtuberi takip ediyorum 3 4 yıldır ve birçok şeyi anlıyorum hani grammerim çok iyi değil sanırım DİE der das vs ezber zaten onların çoğu hani okulda yazılı zamanı ezberledim ve unuttum bir çoğunu ama günlük konuşma vs onlarda sorun yaşamıyorum kelime haznemi geliştirmm gerekiyor ve anladığım kadarıyla başvuru kabul olduktan sonra dil kursuna başlanabiliyor ben dil sertifikası olmadan başvuralamıyor sanmıştım yani yazın denklik diploma ve ÖSYM den belgeleri aldıktan sonra almanyaya gidip sanırım bu ağustos gibi olur bir dahaki yaz dönemi başvurusuna kadar olan yani 15 ocağa kadar dil kursuna gidicem sanırım tabi kabul edilirse başvurum

İlay

Mesaj gönderen İlay » Pzr Oca 14, 2018 2:11 pm

cenk99 yazdı: Pzr Oca 14, 2018 1:39 pm 😂seviyemi bilmiyorum işte sorun orda ama mesela birçok alMan youtuberi takip ediyorum 3 4 yıldır ve birçok şeyi anlıyorum hani grammerim çok iyi değil sanırım DİE der das vs ezber zaten onların çoğu hani okulda yazılı zamanı ezberledim ve unuttum bir çoğunu ama günlük konuşma vs onlarda sorun yaşamıyorum kelime haznemi geliştirmm gerekiyor ve anladığım kadarıyla başvuru kabul olduktan sonra dil kursuna başlanabiliyor ben dil sertifikası olmadan başvuralamıyor sanmıştım yani yazın denklik diploma ve ÖSYM den belgeleri aldıktan sonra almanyaya gidip sanırım bu ağustos gibi olur bir dahaki yaz dönemi başvurusuna kadar olan yani 15 ocağa kadar dil kursuna gidicem sanırım tabi kabul edilirse başvurum
Dil sertifikasi olmadan başvurulmuyor mu onu hiç duymadım 🙄 sen muhtemelen B1 b2 arası bir seysindir ben de senin gibiyim anlıyorum ama uzun süredir konusmadigim için kelime haznem küçüldü şu an b2 kursu alıyorum Türkiye'de sonra da c1. Takip ettiğin hangi youtuber var ben de takip edeyim 🤗

cenk99

Mesaj gönderen cenk99 » Pzr Oca 14, 2018 2:23 pm

Genelde oyun ve araba üzerine oluyor çok ilgini çekeceğini sanmıyorum 😂 ama oyunların story kısımlarını izliyorum ve genelde altyazılı oluyor böyle bir nevi film gibi durdurup anlamlarına bakıyorum ve ciddi anlamda bi faydası olduğunu düşünüyorum ama dil belgen olmadan Red yemezmisin o konuda araştırma yaptın mı

İlay

Mesaj gönderen İlay » Pzr Oca 14, 2018 2:44 pm

cenk99 yazdı: Pzr Oca 14, 2018 2:23 pm Genelde oyun ve araba üzerine oluyor çok ilgini çekeceğini sanmıyorum 😂 ama oyunların story kısımlarını izliyorum ve genelde altyazılı oluyor böyle bir nevi film gibi durdurup anlamlarına bakıyorum ve ciddi anlamda bi faydası olduğunu düşünüyorum ama dil belgen olmadan Red yemezmisin o konuda araştırma yaptın mı
Sayfa sahibi öyle demişti ama sonuçta hiç dil bilmeyen bir insan basvuramaz mi ? Mesela şöyle düşünsek benim hiç dilim yok kabul edilip edilmeyecegimi bilmiyorum eğer basvurdugumda kabul edilmezsem boşuna dil kursu almış olucam. Ben mesela Almanya da dil kursuna gidebilirdim ve belge alıp öyle basvurabilirdim ama ya basvurdugumda yeterli değilsin deyip reddederlerse o zaman Türkiye'deki eğitim hakkimi da kaybetmiş olucam. Çünkü başvuran çok kişi var ve beni almama olasılıkları var o yüzden Türkiye'deki eğitimimi bırakıp Almanya'da dil kursuna gidemem mesela. Yani onların istekleri de açıkçası çok sacma eğer öyleyse. Kabul edilmeden neden dil belgesi sunayim ki belki dil belgesi sundugumda da kabul edilmeyecegim en iyisi kabul edildikten sonra kendi unilerindeki dil kursu değil mi ?

cenk99

Mesaj gönderen cenk99 » Pzr Oca 14, 2018 2:52 pm

aynen dediğin mantıklı sadece oraya odaklanıp kabul edilmezsek bir çok şey boşa gider türkiyedeki eğitim hakkınıda kaybetmemek gerek ama benim durumum biraz daha farklı babam orada çalıştığı için hani gittiğimde ev vs ayarlamama gerek kalmıyor daha rahat gidip gelebilirim ama sen oraya benim kadar esnek bir şekilde gidemezsin ev ayarlıcaksın vize ayarla zırt pırt çok daha zor olucak o yüzden seninkini çok daha mantıklı

İlay

Mesaj gönderen İlay » Pzr Oca 14, 2018 3:02 pm

cenk99 yazdı: Pzr Oca 14, 2018 2:52 pm aynen dediğin mantıklı sadece oraya odaklanıp kabul edilmezsek bir çok şey boşa gider türkiyedeki eğitim hakkınıda kaybetmemek gerek ama benim durumum biraz daha farklı babam orada çalıştığı için hani gittiğimde ev vs ayarlamama gerek kalmıyor daha rahat gidip gelebilirim ama sen oraya benim kadar esnek bir şekilde gidemezsin ev ayarlıcaksın vize ayarla zırt pırt çok daha zor olucak o yüzden seninkini çok daha mantıklı
Ya vize değil ben de Alman vatandaşıyim ve abim de Almanya'da ama mesela ben şu an Türkiye'de genetik okuyorum ve okulum da iyi hani genetik okumayı bırakıp almanyaya gitsem ve kabul edilmezsem ortada kalırım. Tekrar sinava girmem gerekir o zaman sil baştan her şey.

cenk99

Mesaj gönderen cenk99 » Pzr Oca 14, 2018 3:19 pm

felaket olur ya aynen ben ygs lysye 2 yıldır çok emek harcadım birde yös sınavı nasıldı zorluğu nedir ve sen hangi üniversitede girdin sanırım her üniversite kendi sınavını yapıyor ben mesela şuan başlasam ne kadar hazırlanabilirim yöse basit bir sınav mı arkadaşlarım sinir oluyor onlar kendilerini yırtıp zar zor kazandıkları üniversitelere fransadan vs gezip gezip daha sonra lise 2 de falan türkiyeye gelen çok da başarılı olmayan insanlar rahatça kazanıyor diyorlar bu arada 2 kuzenim yöse girdi biri pdr biri ingilizce öğretmenliği kazandı baya sıkıntı yaşamalarDı atanabilmek için geri tc vatandaşlığına falan girmek için canları çıkmıştı zamanıdna

İlay

Mesaj gönderen İlay » Pzr Oca 14, 2018 3:59 pm

cenk99 yazdı: Pzr Oca 14, 2018 3:19 pm felaket olur ya aynen ben ygs lysye 2 yıldır çok emek harcadım birde yös sınavı nasıldı zorluğu nedir ve sen hangi üniversitede girdin sanırım her üniversite kendi sınavını yapıyor ben mesela şuan başlasam ne kadar hazırlanabilirim yöse basit bir sınav mı arkadaşlarım sinir oluyor onlar kendilerini yırtıp zar zor kazandıkları üniversitelere fransadan vs gezip gezip daha sonra lise 2 de falan türkiyeye gelen çok da başarılı olmayan insanlar rahatça kazanıyor diyorlar bu arada 2 kuzenim yöse girdi biri pdr biri ingilizce öğretmenliği kazandı baya sıkıntı yaşamalarDı atanabilmek için geri tc vatandaşlığına falan girmek için canları çıkmıştı zamanıdna
Ben şu an genetiği koç üniversitesinde okuyorum onu da lysden kazandım. Son yıl yöse de girdim ama yös öyle lanet bir şey ki tıp diş istiyorsan giremiyorsun 100 puan Alman lazım ve çok şanslı olman lazım çünkü başvuran çok ve ülke kontenjanı var deniyor mesela ama aslında yok bence her okul İran Türkmen Suriyeli almaktan Avrupa vatandaşı olan kişileri nerdeyse hiç almıyorlar önceki senelere göre çok çok kötü yösün durumu

cenk99

Mesaj gönderen cenk99 » Pzr Oca 14, 2018 4:33 pm

bende türkiye de okusam hacettepe veya en kötü ege üniversitesine girerim sence oraya gitmekle hata mı yapmış olurum eğitim durumu oranın nasıldır hani kalite ve tecrübe açısından diş hekimliği için

İlay

Mesaj gönderen İlay » Pzr Oca 14, 2018 4:38 pm

cenk99 yazdı: Pzr Oca 14, 2018 4:33 pm bende türkiye de okusam hacettepe veya en kötü ege üniversitesine girerim sence oraya gitmekle hata mı yapmış olurum eğitim durumu oranın nasıldır hani kalite ve tecrübe açısından diş hekimliği için
Her türlü Avrupa'da okuman yararına Türkiyedeki diplomaları kabul etmiyorla sonucta. Kabul etseler de sınav vermen gerekiyor.