Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Erasmus ve Siegen Universitesi

Nordrhein-Westfalen eyaletinde yasam, egitim, universiteler...
ferhatgokce

Mesaj gönderen ferhatgokce » Cmt Eki 31, 2009 12:37 am

oncelikle merhabalar ben uludag unvstesi uluslararasi iliskiler bolumu 3.sinif ogrencisiyim erasmus programi ile siegen universitesine gitmeyi tasarliyorum.ancak kafama takilan bazi soru ve sorunlar var oncelikle siegen unvstesinde dersler almanca mi goruluyor,gecmek ne denli zor malum oraya gidip tum derslerden kalip gelmek de var.ikinci sorum ise aylik ortalama bir yasam duzeyinde maximum ne kadar para harcarim,devletin verdigi hibe( 500 euro ) yeterli olur mu?
simdiden tesekkurler .
Efras

deryasiegen

Mesaj gönderen deryasiegen » Cmt Eki 31, 2009 3:51 pm

selam ben de yaklasik bir bucuk sene once siegende erasmus ogrencisiydim.uludag elektronik muhendisliginden gelmistim.sizin bolum siegende ingilizce ve erasmus kordinatorunuz acayip tatli bi adam hic merak etme,seninle ayni bolumden gelen arkadaslar donem ortamalarini 4.00 yapip donduler.cunku siegende aldiklari almanca dil derslerini bile turkiyedeki secmeli yada zorunlu derslere saydirdilar burdaki kordinator sayesinde.
ben yaklasik aylik 700-750 euro harciyordum.

aliyuksel86

Mesaj gönderen aliyuksel86 » Cmt Eki 31, 2009 4:47 pm

[quote]deryasiegen tarafindan yazilan metin:
selam ben de yaklasik bir bucuk sene once siegende erasmus ogrencisiydim.uludag elektronik muhendisliginden gelmistim.sizin bolum siegende ingilizce ve erasmus kordinatorunuz acayip tatli bi adam hic merak etme,seninle ayni bolumden gelen arkadaslar donem ortamalarini 4.00 yapip donduler.cunku siegende aldiklari almanca dil derslerini bile turkiyedeki secmeli yada zorunlu derslere saydirdilar burdaki kordinator sayesinde.
ben yaklasik aylik 700-750 euro harciyordum.[/quote]

iste bu konunun uzmani :))

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Kas 01, 2009 4:04 am

500 Euro eger cok fazla disari cikan veya evde yemek yemeyen biriysen yetmez ancak tutumlu olursan ucu ucuna gelir..
Tahmini masrafin yurt sigorta dagil 600 650 tutar..

Heja

Mesaj gönderen Heja » Pzt Kas 02, 2009 1:29 pm

merhaba..Ben de Siegende Erasmus ogrencisiydim.Uluslararasi iliskiler bolumu icin deryanin da soyledigi gibi iki uni arasinda ingilizce bir anlasma soz konusu dolayisiyla derslerinin hepsi almanca.ders gecme konusuna ben de bir ekleme yapayim,siz orda herhangi bir sinava girmiyorsunuz secmis oldugunuz ya da hocanizin on gordugu konular arasindan odev yaziyorsunuz hatta bir cok arkadasim donem basinda odevlerini yazip sonra 5 ay gezmislerdi:)Siegendeki pek cok Erasmus ogrencisi gibi ben de ortalama 500 550 euro harciyordum gezme paralari da icinde cunku Siegen kucuk bir yer ve nispeten daha ucuz..derya burda biraz istisna oluyor:)Simdiden guzel eglenceli bir Erasmus dilegiyle..

ferhatgokce

Mesaj gönderen ferhatgokce » Pzt Kas 02, 2009 10:23 pm

erasmus almanca sinavina girdim 72 aldim gano ile beraber 80 oldu bu sene 2 .donem gidecekler gecen yildan belirlendiginden dolayi bosluk olmazsa onumuzdeki yil 1.doneme gidebilecegimi belirttiler. ancak bu sene duydugum kadariyla siegenden almanca bilen ogrenci istemisler, gelecek yillar cok daha zor olacagini belirtti koordinator, oysa ki erasmus programinin resmi dili ingilizce.

almancam ortanin uzerinde diyebilirim ingilizcem cok iyi durumda degil, fakultemden almancadan da giren olmadi gitmem garanti gibi gozukmekte, amacim almancami su okul bitmeden ust seviyey cikartip biraz olsun da ingilizcemi gelistirebilmek.

erasmus siegen ile ilgili olarak gozumu korkutan seyler

1-) bitmek bilmeyen prosedurler - galiba bir bloke hesap olayi var? aylik belirli bir miktara denk gelen - sanirim ki 400 euro - parayi bir donemlik gidicm mesela sanirim 4 aylik parayi bir hesaba yatirmak gerekiyor, bu konuda net bir bilgi alamadim arkadaslar bu parayi verebilecegimize dair bir taahhutname mi yoksa boyle bir parayi hesaba mi yatirmamiz gerekli ?

islemlere ek olarak sizi en cok yoran islemleri nasil hallettiginiz konusunda beni bilgilendirebilirseniz cok sevinirim.

2) kalacak yer sorunsali.. turkiyeden gelmeden evvel yurt ayarlamalimiyiz? kalacak yer sorunumuz olur mu?

ders gecme konusunda icimi ferahlattiniz, tesekkur ederim cok..

ozellikle yukarida yazmis oldugum burokratik islemler silsilesi hakkinda beni bilgilendirebilirseniz cok mutlu olurum :)
Efras

nightmare

Mesaj gönderen nightmare » Sal Kas 03, 2009 12:48 am

[quote]ferhatgokce tarafindan yazilan metin:
erasmus almanca sinavina girdim 72 aldim gano ile beraber 80 oldu bu sene 2 .donem gidecekler gecen yildan belirlendiginden dolayi bosluk olmazsa onumuzdeki yil 1.doneme gidebilecegimi belirttiler. ancak bu sene duydugum kadariyla siegenden almanca bilen ogrenci istemisler, gelecek yillar cok daha zor olacagini belirtti koordinator, oysa ki erasmus programinin resmi dili ingilizce.

almancam ortanin uzerinde diyebilirim ingilizcem cok iyi durumda degil, fakultemden almancadan da giren olmadi gitmem garanti gibi gozukmekte, amacim almancami su okul bitmeden ust seviyey cikartip biraz olsun da ingilizcemi gelistirebilmek.

erasmus siegen ile ilgili olarak gozumu korkutan seyler

1-) bitmek bilmeyen prosedurler - galiba bir bloke hesap olayi var? aylik belirli bir miktara denk gelen - sanirim ki 400 euro - parayi bir donemlik gidicm mesela sanirim 4 aylik parayi bir hesaba yatirmak gerekiyor, bu konuda net bir bilgi alamadim arkadaslar bu parayi verebilecegimize dair bir taahhutname mi yoksa boyle bir parayi hesaba mi yatirmamiz gerekli ?

islemlere ek olarak sizi en cok yoran islemleri nasil hallettiginiz konusunda beni bilgilendirebilirseniz cok sevinirim.

2) kalacak yer sorunsali.. turkiyeden gelmeden evvel yurt ayarlamalimiyiz? kalacak yer sorunumuz olur mu?

ders gecme konusunda icimi ferahlattiniz, tesekkur ederim cok..

ozellikle yukarida yazmis oldugum burokratik islemler silsilesi hakkinda beni bilgilendirebilirseniz cok mutlu olurum :)[/quote]

Arkadasim bende erasmus ogrencisiydim ama siegenda degildim.Erasmus ta vize ye gelince sen zaten turkiyedeki okulunda su kadar burs aldigina dair bir yazi aliyosun.Ondan sonra alman egitim tesvik kanuna(BafoG) gore 643 eur(simdiki heralde) minumun bir gelire sahip olman gerekiyo.Atiyorum sen 500 eur burs alirsin geri kalan 143 eur su icin ve gerektiginde daha fazlasini odeyecegine dair noterden bir taahutname werirse baban yada annen,cevirisinide yaptirirsin hic bi problem olmaz.Benim diger erasmusla gelen arkadaslarda ayni sekilde bloke hesap olayina girmediler.Zaten konsoloslugun sitesindede yaziyo erasmuslar icin anne yada baba taahhutnamasi yetiyo.Cunku zaten erasmuslari pek zorlamiyor pazartesi baswurmustum carsamba vizemi almistim.Hatta wizenizi ne zmaan baslatalim diyede sordu vize gorevlisi:)

Ders konusuna gelince siegen da erasmus yapan arkadaslar yardimci olurlar.Ama benim gittigim uni dede donemdede odev,sunum felan yapip dersleri cok rahat geciyoduk:)Erasmus ogrenciliginin kiymetini bil gez toz:)keske hep erasmus ogrencisi olsam diyorum:)
Simdiden iyi eglenceler ve basarilar diliyorum.

ferhatgokce

Mesaj gönderen ferhatgokce » Çrş Kas 04, 2009 7:13 pm

nightmare verdigin bilgiler icin cok tesekkurler :)
Efras

nightmare

Mesaj gönderen nightmare » Çrş Kas 04, 2009 7:46 pm

Onemli degil ferhat kolay gelsin,yine sorular olursa buradayiz.

nagihan

Mesaj gönderen nagihan » Cum Kas 06, 2009 2:26 am

merhaba arkadaslar bende istanbul okan universitesinde okuorum. siegen universitesine gitmek istiorum. ferhat gokcenin yazdiklarini okudum benimde ayni konuda endiselerim war. ustelik benim almancam yok egitimin ingilizce oldugunu saniorum ancak sitelerinde de en az A2 sewiyesinde almanca istedikleri yazio. lutfen bana yardim edin!!! siegene gidebilicek miyim???:|

nightmare

Mesaj gönderen nightmare » Cum Kas 06, 2009 4:18 am

Zaten seni erasmus sinawina kendi universitenden girdiginde bir almanca sinawina almalari gerekiyor sanirsam?Erasmusta oyle aman aman almanca olmazsa olmaz diye bise yok.Ama artik almanyadaki universitelerin gecen donemden itibaren almanca bilmeyen ogrenci gelmesin diye turk universitelerini uyardigindan haberim war. Tabi olsa iyi olur.ingilizceylede dewam edebilirsin.Eger derslerde almancaysa yine hocadan ingilizce bir odev sunum felan ister hazirlarsan bir problem olmaz ders konusunda bence..yinede deryasiegen arkadasimiz size bu konuda daha iyi yardimci olacagina inaniyorum..

nagihan

Mesaj gönderen nagihan » Cum Kas 06, 2009 3:56 pm

cok tesekkurler nightmare:) umarim ole olur cunku ben almanya istiorumm;)

deryasiegen

Mesaj gönderen deryasiegen » Cum Kas 06, 2009 9:27 pm

[quote]nagihan tarafindan yazilan metin:
cok tesekkurler nightmare:) umarim ole olur cunku ben almanya istiorumm;)[/quote]
ferhat: bloke hesap fln actirmana gerek yok.alacagin hibeyle ilgili kagidi gosteriyorsun.almanya icin aylik 500 euro vericekler sana.ama buna ek olarak aylik 150 euro daha gelirin olmasi gerekiyor almanyada okumak icin.sana bu parayi vercek kisi tarafindan noter karsisinda imzalanmis bir taahhutnama de gostereceksin.bunlar isin vize bolumu ki sana bunlari vize icin randebu alirken aciklayacaklar.
kalacak yer konusunda da genelde erasmu ogrencilerinin kaldigi hatta benim de kaldigim AWO Studentenwohnheim var.sitenin adini yazicaktim fakat suan sorun var sitede.google a awo studentenwohnheim in siegen yaz cikar.ben memnumum yurttan aylik 204 euro oduyorum her sey dahil elektrik,internet vs.

nagihan

Mesaj gönderen nagihan » Pzt Kas 09, 2009 1:29 am

[quote]deryasiegen tarafindan yazilan metin:
[quote]nagihan tarafindan yazilan metin:
ferhat: bloke hesap fln actirmana gerek yok.alacagin hibeyle ilgili kagidi gosteriyorsun.almanya icin aylik 500 euro vericekler sana.ama buna ek olarak aylik 150 euro daha gelirin olmasi gerekiyor almanyada okumak icin.sana bu parayi vercek kisi tarafindan noter karsisinda imzalanmis bir taahhutnama de gostereceksin.bunlar isin vize bolumu ki sana bunlari vize icin randebu alirken aciklayacaklar.
kalacak yer konusunda da genelde erasmu ogrencilerinin kaldigi hatta benim de kaldigim AWO Studentenwohnheim var.sitenin adini yazicaktim fakat suan sorun var sitede.google a awo studentenwohnheim in siegen yaz cikar.ben memnumum yurttan aylik 204 euro oduyorum her sey dahil elektrik,internet vs.[/quote]

derya biliorum artik sen sabrimi mi deniosun diceksin ama bi soru daha? siegende sinaw sistemi nasil? bazi arkadaslarim cok zor sirf ders mi caliscaksiniz gezemezsiniz dio. bazilari da ole wize final olmuo proje hazirliosun we o yaptigin projelerden not aliosun dio. yine her kafadan bi ses cikio yani bende isi bilen irine sorim dedim weeeee hemen yazdim buraya:)

deryasiegen

Mesaj gönderen deryasiegen » Pzt Kas 09, 2009 5:35 pm

senin bolumun uluslararasi iliskilerdi sanirim.bu bolumde genelde sinav yok erasmus ogrencileri icin.cogunlukla odev hazirliyorlar.fakat baska bolumlerde sistem farkli olabilio..mesela benim kendi bolumumde diger ogrencilere nasil oluosa biz de ayni muamale gorduk.ayni sinavlara girdik.(bu bahsettiklerim siegen icin gecerli)

nagihan

Mesaj gönderen nagihan » Sal Kas 10, 2009 1:28 am

saol derya:)

ferhatgokce

Mesaj gönderen ferhatgokce » Çrş Haz 02, 2010 9:32 pm

yeniden merhaba.. :) universitemizde yaptigimiz oryantasyon sonucunda Learning Agreement\'te yer alan dersleri Siegen universite icin sectim, bu surecte Siegen\'le maillestim ancak dersler Temmuz\'da belli oldugundan ve benim basvurumu temmuzdan once yapmam gerektiginden Siegen\'den gecen senenin derslerini sectim.

Uluslararasi Iliskiler bolumunde okuyan arkadas varsa bana ders tavsiyesi olabilir mi? Bellers adli hocadan ders aliniyormus gecen yillarda duydugum kadariyla ama o yok galiba :(

Sectigim dersler ve kodlari soyle:

HS (1016150010)Identities in European History/Aver./Wey

TM 2.3World society, world culture, world
politics (Soziologie)/Lahusen

A3.1Sechzig Jahre Bundesrepublik:
eine politische Bilanz / Schwarz

A5.2Europaeische Integration Ost / Henrich-Fr. Tolle

A5.3Einfuhrung in die Wirtschafts-
und Sozialgeschichte/Ambrosius

KT 2.2Soziale Systeme und Strukturen / Lahusen

ben bu linkten baktim derslere :
http://www.fb1.uni-siegen.de/ba_ma/lehr ... ml?lang=de