Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Hannoverde universite okumak

Niedersachsen eyaletinde yasam, egitim, universiteler...
swarovski

Mesaj gönderen swarovski » Çrş Eyl 21, 2011 1:39 pm

Iyi gunler, ben Hannoverde universiteye baslamak istiyorum, bunun icin arastirma yaparken bu siteyi buldum, kendi durumumu anlatip bilgisi olanlardan yardim almak istiyorum.
Oncelikle ben suan Turkiyede universiteye gidiyorum hazirlik okudum ve bu yil 2. siniftayim, liseyi 4 yil okudum. Dusuk seviyede Almanca biliyorum. Ayrica esimde Hannoverde calisiyor.
Hannoverde universiteye baslayabilmek icin nasil bir yol izlemem gerekiyor, seneye orada 1. sinifa baslamam mumkun mu? Yardimci olursaniz cok sevinirim.

mirage

Mesaj gönderen mirage » Çrş Eyl 21, 2011 2:10 pm

DSH sinavini vermelisiniz bunu zaten biliyorsunuzdur. Buda normal sartlar altinda 10-12 ay arasinda degismekte.

Su sorularida cevaplarsaniz daha net cevap verebilirim,
- Hannover universitesin de hangi bolumu okuyacaksiniz?
- Okuyacaginiz bolumu Turkiye de kazandiniz mi?
- Eger suan okudugunuz bolumde kalmak isterseniz bazi derslerinizi saydira bilme imkanina sahipsiniz. Fakat bir tanesini bile saymaya bilirler :)

1 sinifa baslayabilir miyim den kastinizi anlamadim?

swarovski

Mesaj gönderen swarovski » Çrş Eyl 21, 2011 2:19 pm

DSH sinavi hakkinda pek bilgim yok, arastirmaya yeni basladim.DSH sinavini vermeden once Almanyaya gidemez miyim, orada bir kursa gitsemde 10-12 ay sonra verebilme imkanim var mi, sonucta orda daha hizli ogrenirim.
Ben endustri muhendisligi okuyorum, Turkiyede pek cok bolumu kazandim ama endustri muhendisligini tercih ettim. Hannoverdede kendi bolumumu mu okumak zorundayim, degisiklik yapamaz miyim?
1. sinifa baslayabilir miyimden kastimda, 2012-2013 yilinda yani 1 sene sonra orada okumaya baslamam mumkun mu

pardon

Mesaj gönderen pardon » Çrş Eyl 21, 2011 2:38 pm

almanyada turkiyede kazandigin bolumu yada yakin bir bolumu okuyabilirsin. 10 12 ay zaten almanyada ogrenirsen surer, yoksa turkiyede daha uzun surer. dsha almanyada da hazirlanabilirsin. istisnai durumlarda baska bolumler icin de kabul verebilirler, onun icin uniye sorman lazim.

mirage

Mesaj gönderen mirage » Çrş Eyl 21, 2011 2:42 pm

DSH sinavi zaten sadece Almanya da verilebilir :) Verdigim sure Almanya icin gecerli ve tabiki yogun kurs icin.

Degilsiniz tabiki, OSS yerlestirme belgenizde Endustri Muhendisligi yazdigi icin bu bolume yakin bolumleri tercih edebilirsiniz.

Eger cok farkli bir bolumu tercih etmek istiyorsaniz o bolume ilgi duydugunuzu kanitlamaniz gerekiyor. Mesala Endustri kazanip Informatik kabulu alabilmeniz icin Programlama alaninda bir gecmisiniz,bilginiz veya tecrubeniz olmali.

Kabul aldiniz diyelim bu sefer vizede ciddiye almazlar cunku bu programi destekliyecek bilginiz malesef ozgecmisiniz de olmayacak.

Herzaman guclu bir sekilde vizeye gitmeyi oneriyoruz, eger amaciniz farkli ise bu zaten ortaya cikacaktir bi sekilde.. Durust olmali ve saglam gitmelisiniz.

2012-2013 7. ile 9. aylar arasinda baslar okuldan okula degisebilir eger bu zamana kadar DSH verirseniz tabikide basliyabilirsiniz.

swarovski

Mesaj gönderen swarovski » Çrş Eyl 21, 2011 2:42 pm

DSH sinavina Almanyada hazirlanmak icin nasil gidebilirim, sonucta her isteyen Almanyaya gidemiyor.

swarovski

Mesaj gönderen swarovski » Çrş Eyl 21, 2011 2:46 pm

Peki universite not ortalamamin dusuk olmasi universiteye kabulumu engeller mi?

pardon

Mesaj gönderen pardon » Çrş Eyl 21, 2011 2:50 pm

NC olan bolumlerde sorun olabilir, NC yoksa sorun da olmaz. bazi uniler NC`siz bolumler icin DSH belgesini okulun basladigi haftaya kadar kabul edebiliyorlar.

mirage

Mesaj gönderen mirage » Çrş Eyl 21, 2011 2:50 pm

Hayir, lise diplomaniz ile basvuru yapacaksiniz normal prosedur isleyecek. Yanliz vizede universiteyi neden biraktiginizi v.s cok didikleyecekler simdiden cevaplarinizi hazirlayin. Tutarli olmaya calisin.

swarovski

Mesaj gönderen swarovski » Çrş Eyl 21, 2011 2:53 pm

NC olup olmadigini nasil anlayabilirim, birde su konuda tavsiyenizi almak istiyorum, 2012-2013 de egitime baslayabilmek icin benim suan ne yapmam gerekiyor, hemen Almanyaya gidip kursa mi baslamaliyim?

swarovski

Mesaj gönderen swarovski » Çrş Eyl 21, 2011 2:56 pm

Peki vizeye DSH kursuna gitmek icin basvurmam vizemin cikmasi icin yeterli mi?

pardon

Mesaj gönderen pardon » Çrş Eyl 21, 2011 2:59 pm

once bir uniden sartli kabul al, sonra vizeye git. sansin daha cok olr.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Eyl 21, 2011 3:02 pm

derslerini saydirarak ya da yeniden lisansa sartli kabularak vizeye basvurabilirsin.boylece dsh yi verdikten sonra direk uniye baslayabilirsin.ama sadece dil kursu vizesiyle gidersen hem kabul sansin az hem de dsh yi verdikten sonra yeniden turkiyeye donmen gerekir.bu yuzden once bir sartli kabul alman gerekli;)

swarovski

Mesaj gönderen swarovski » Çrş Eyl 21, 2011 3:04 pm

Sartli kabulu gitmek istedigim universiteden mi almam gerekiyor? Sartli kabul basvuru tarihi vs var mi? sartli kabul almam ve vizemin cikmasi kac ay surer?

mirage

Mesaj gönderen mirage » Çrş Eyl 21, 2011 3:17 pm

Konu karisti, arkadas farkli bir bolumde okumak istiyor derslerini nasil saydiracak ki? Olsa olsa sadece matematigi saydirir ki bu kesin degil.

Siz universiteyi bi kenara birakin, OSYM belgenizi ve Lise diplomaniz ile basvuru yapacaksiniz cunku Turkiye de okudugunuz bolumu okumak istemiyorsunuz farkli bir bolum istiyorsunuz.

swarovski

Mesaj gönderen swarovski » Çrş Eyl 21, 2011 3:20 pm

Zaten derslerimi saydirmam onemli degil, suan amacim universiteye girebilmek.

mirage, basvuruyu okula yapmam gerekiyor degil mi? bunun tarihi var mi pat diye belgelerimi okula gonderemem heralde, once kimle irtibata gecmeliyim?

pardon

Mesaj gönderen pardon » Çrş Eyl 21, 2011 3:25 pm

sartli kabul icin tarih onemli degil. her zaman basvuru yapabilirsin. basvurudan sonra bir kac hafta icinde sartli kabul belgen gelir. sonra da vizeye basvurursun.

mirage

Mesaj gönderen mirage » Çrş Eyl 21, 2011 3:27 pm

Tabi mail atin durumunuzu acik bir sekilde anlatin kendileri size gondermeniz gereken belgeleri soyliyecekler.

Oemer.Kuruoez@zuv.uni-hannover.de

su maile Turkce yazabilirsin.

swarovski

Mesaj gönderen swarovski » Çrş Eyl 21, 2011 3:29 pm

Yardimci oldugunuz icin cok tesekkur ederim..

denizby61

Mesaj gönderen denizby61 » Çrş Eyl 21, 2011 3:36 pm

bu arada sartli kabul icin basvurup 1 yil dil egitimi gorecek biri suan basvursa hangi doneme basvurur? 2011-2012 mi yoksa 2012-2013 mu?