Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Nedir Bu Paniginiz?

Forum kurallari ve site ile ilgili duyurular, yonetici alim ilanlari vs.
RockFilozofu

Nedir Bu Paniginiz?

Mesaj gönderen RockFilozofu » Cum Oca 30, 2015 3:13 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Benim elestirdigim nokta, insanlarin cok sabirsiz davranip yolunda gidecek olan islerini cikmaza surmeleri. Yoksa en az 100 kere sorulan bir soruya 101. kez ayni cevabi usenmeden veriyoruz. 10 binin uzerinde soruya cevap vermisiz bu gune kadar. Ama daha gecen gun bir arkadas vize basvurusundan cikar cikmaz ucak bileti almis.

Ama en cok kizdigim noktayi acik ve secik ilk defa bu kadar net belirteyim:

Vizeniz cikana kadar catliyorsunuz, yerinizde duramiyorsunuz. Sanarsin ki vizesini alinca zincirini kirip kuduz kopek gibi kitaplari parcalayacak, hirs kupu olmus, azgin bir volkan gibi egitim atesiyle patlayacak saniyorsun. Ama sonunda bir cogunuzdan hicbirsey olmadigini gorunce bu panik halinde saniyelerle vize beklemenize bir anlam veremiyorum...[/quote]
Haklisiniz ancak bir an once cikmasini beklemenin bir sebebi var.Ben mesela kisa sure icinde universiteye girmek zorundayim ne yapip edip.Calisma vizem olmadigi icin sadece aileden gelen para ile bir yere kadar gidiyor ki babam isci.Bugun 95.gunundeyim vizenin eger 20-25 gun gibi bir surede cikacak olsaydi kurs programina gore istedigim dil duzeyine gelebilecektim ancak Subat\'a geldik.Yaza yetistirmek bayagi riske girdi.Burada kendi imkanlarim ile B1 seviyesine gelebildim sifirdan.Zorlaniyorum suan kelime ezberlemeye calisiyorum tek basina calismanin da bir siniri var.Burada da dil kursuna gidemiyorum cunku ne zaman cikacagi belirsiz.Siz de bize hak vermelisiniz.Gerci bazi arkadaslar fazla aceleciler katiliyorum 2-3 haftada direk arayanlar mail atanlar falan var ama heyecandan olsa gerek.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Nedir Bu Paniginiz?

Mesaj gönderen Physiker » Cum Oca 30, 2015 3:25 pm

Boyle bir durumda kesinlikle haklisiniz, hatta 95 gunde vize beklemis olmaniz sabrinizi da gosteriyor. Bizim elestirdigimiz daha vizeden gorusmesinden cikar cikmaz kendinden emin bir sekilde ucak bileti alan arkadaslara veya daha 10. gunde dayanamayip ikide birde konsoloslugu, yabancilar dairesini arayip mail yagmuruna tutanlara. Sirf bu yuzden red almis ogrenciler taniyorum. Ve yukarda da anlattigim uzere Turkiye den gelen ogrencilerin genelinin burda inanilmaz derecede tembel kalmasi.

Size ozel de bir tavsiye vereyim. B1 seviyesinde almancaniz varsa buraya geldiginizde oturum uzattiktan sonra yuzyuze yabancilar dairesiyle konusun calisma izni verirler. Ayrica zaten tam almanca bilmediginiz icin gidip de bir alman firmasi size is vermez kolay kolay. Cogunlukla turk isletmelerinde is arayabilirsiniz, onlar da zaten geneli sozlesmesiz calistirdigi icin herhangi bir calisma izni gerekmiyor=)
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

ferhatd

Nedir Bu Paniginiz?

Mesaj gönderen ferhatd » Cum Oca 30, 2015 4:13 pm

Gurkan musterilerin yas olarak genc ve tecrubesiz ayni zamanda heyecanlilar zamanla herkes kendi tecrubesini yasayacak ve o donem icerisinde yaptiklarini hatirladiklarinda onlarda bu duruma gulup gececektir tabi bu donem icerisinde psikolojik olarak yipraniyorsun anliyorum ama buda senin isinin bir parcasi :) sen ne kadar anlatirsan anlat o tecrubeyi yasamadan anlayamazlar yada anlamak istemezler.

RockFilozofu

Nedir Bu Paniginiz?

Mesaj gönderen RockFilozofu » Cum Oca 30, 2015 6:48 pm

Anladim dogru soyluyorsunuz erkenden panik yapip ise engel olan insanlar var.Bu arada tavsiyeniz icin tesekkurler gidebilirsem dediginizi uygulayacagim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Nedir Bu Paniginiz?

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Ağu 30, 2015 2:22 pm

[quote]ferhatd tarafindan yazilan metin:

Gurkan musterilerin yas olarak genc ve tecrubesiz ayni zamanda heyecanlilar zamanla herkes kendi tecrubesini yasayacak ve o donem icerisinde yaptiklarini hatirladiklarinda onlarda bu duruma gulup gececektir tabi bu donem icerisinde psikolojik olarak yipraniyorsun anliyorum ama buda senin isinin bir parcasi :) sen ne kadar anlatirsan anlat o tecrubeyi yasamadan anlayamazlar yada anlamak istemezler.[/quote]

Sen de benim musterim degilsin sonucta Ferhat:) Sadece danismanlik verdiklerim degil genel olarak herkes icin konusuyorum. Sabir bu isin en onemli parcasi ve egitim, basvuru, burda hayat vs gibi konularda bilgi verirken bence bu asamada sabrin ne kadar onemli oldugunu belirtmem de gerekiyro.
www.deutschstudent.com

Ethem

Nedir Bu Paniginiz?

Mesaj gönderen Ethem » Cum Tem 29, 2016 4:19 pm

Bu kadar acele eden arkadaslar var miydi ya :) Ben butun islemleri 1,5 - 2 aya sigdiran arkadaslari anlayamiyorum gercekten, nasil beceriyorlar nasil ediyorlar. Bu kadar hizli nasil oluyorlar.

Butun belgeleri tam tamina, eksiksiz ve sorunsuz hazirlamam yaklasik 100+ gunumu aldi. Agustos ayinda baslamistim sanirim, 16 Aralik gunu ancak konsoloslukta oldum :) Ama sorunsuz, tasasiz verebildim belgeleri, sikinti cikartmadilar. Orada sira beklerken eksik belge yuzunden o kadar cok geri donen gordum ki. Henuz yeni konsolosluktan ve 26080 tane belgenin icinden cikan biri olarak, eger islerinizi acele getirirseniz her sey karisir, birbirine girer. Onemli olan duzgun ve eksiksiz bir sekilde belgeleri toparlamak. Akliniza takilan her seyi arastirin, cevap arayin. Ilerde size sorun cikartmasin hic bir sey.

Bir de konsolosluklar oyle bir duruma gelmiski, basvruyu yapanlarda hata ariyorlar. Kucucuk bir hata da olsa bunu alttan almiyorlar direkt red veya eksik belge diyip geri yolluyorlar. Olmasi gerekende bu zaten. Henuz belgeleri bile toparlayamayan insanlarin yurt disina cikmasi zaten absurt olurdu. Kendimden ornek vereyim ikametgah belgemde dogum yerim Duisburg yerine DUIBRG seklinde yanlis yazilmis, korktum goturmedim o belgeyi. Nufus mudurlugunden, yerlesim belgesi cikarttim. Sagi solu belli degil cunku, her seyi garantiye almak lazim. Siz de gordugunuz kucuk hatalari asla goz ardi etmeyin, duzeltmeye calisin. Ha bende suan yerimde duramiyorum, sabah aksam vizeyi dusunuyorum ama beklemek zorundayim. Bu saatten sonra her seyi yapmisim zaten. Gerisi Almanya\'ya bagli.
...

Faruk06

Nedir Bu Paniginiz?

Mesaj gönderen Faruk06 » Çrş Eyl 21, 2016 12:10 am

Aslinda olay sartli kabulu aldiktan sonra bitiyor sonrasinda 1-2 haftada tum belgeler hallediliyor. ki ben sartli kabul de almadim 2 hafta icinde belgeleri hazir etmistim.
dil kursu sertifikalari zaten hazirdi. ustune almanyadan devam edecegim bir dil kursuna kayit belgesi ve garantor belgesini gonderdiler. elime gecince islem tamamlandi onlar postaya verildigi sirada da diger belgelerimi - almanca ceviri noter onay v.s hallettim islemin okadar uzatilmasina gerek yok. istenilecek belgeleri biliyorsaniz sikinti olmuyor hepsini kolayca ayarlarsiniz ve basvurunuzu yaparsiniz.
@Ethem kardesim Gerisi Almanya\'ya bagli demissin ama inan bana tum is bilinenin aksine elcilikte bitiyor. Elcilik tamam derse islem tamamdir.
Mesela ben dil kursu vizesine basvurmustum. Ama elcilikteki kadin uzatma konusunda sikinti yasarsin en iyisi ogrenci vizesine basvurunu alalim dedi. sadece dil kursu kaydiyla bana ogrenci vizesi verdiler. Yani burada anlatmak istedigim elciliktekiler ne derse islemler ona gore gelisiyor.
Lutfen Ozel Mesaj Gondermeyiniz..
Sorularinizi Forumda Baslik Acarak Sorunuz..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Nedir Bu Paniginiz?

Mesaj gönderen Physiker » Sal Ağu 22, 2017 9:34 am

Baslik acilali 5 yil oldu ama arada 2-3 kisi ciksa da en sakin grup bu yilki grup. Bu senekiler biraz daha bilincli. Gecen senekiler ve 2012 dekiler fenaydi ama.
www.deutschstudent.com

ulashes

Mesaj gönderen ulashes » Sal Ağu 22, 2017 12:53 pm

Bu yoğunluğunuz arasında birde sonu gelmez triplere denk gelmek daha yorucu olmalı. Umarım daha anlayışlı kişilerle karşılaşırsınız Gürkan bey. Kolaylıklar dilerim.
Phantasie ist wichtiger als wissen denn wissen ist begrenzt.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Eki 18, 2018 2:10 am

Tekrar hatirlatma.
www.deutschstudent.com

capo21

Mesaj gönderen capo21 » Cum Eki 19, 2018 9:04 pm

Physiker yazdı: Prş Eki 18, 2018 2:10 am Tekrar hatirlatma.
Merhaba, siteyi / sitenizi işlemlere başladığımdan beri takip aktif ve deaktif olarak ediyorum. Gayet aklı başında arkadaşlar var gözlemlediğim kadarıyla ancak yazılanı okumadan soru soran 'araştırmadan uzak' ne yazık ki bir çok arkadaş da bulunuyor.

Ben 29 Yaşındayım, Türkiye'de yönetici olarak çalışıyordum. Ancak insanın idealleri çerçevesinde hareket etmesi gerçekten mutlu eden bir duygu. 10 Nisan da başvurdum, 10 Eylül de vizem geldi, sanırım rekor sürelerden birtanesine sahibim. Ne yalan söyleyeyim bu süreçte bende gerçekten çok zorlandım, beklemek gerçekten zor ancak serin kanlı olmakta fayda var.

Şuan Münih'teyim dil okuluna devam ediyorum. Sınıfta bazı türk arkadaşlar var onları gördükçe ailelerine gerçekten çok üzülüyorum, bulundukları yerin değerini ne yazık ki bilmiyorlar. Türkiye'de dil okuluna gidiyormuş gibi geliyorlar hatta gelmiyorlar derslere... Demem o ki burda ki fırsatlar kariyer ve gelecek için gerçekten çok değerli.

Herkesin ideallerine ulaşmasını temennni ederim, serin kanlı ve pozitif olmakta fayda var herzaman...

Selamlar.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Eyl 02, 2019 12:16 am

Panikciler artti yine.
www.deutschstudent.com

HopeComesFirst

Mesaj gönderen HopeComesFirst » Pzt Eyl 02, 2019 6:28 pm

Physiker yazdı: Pzt Eyl 02, 2019 12:16 am Panikciler artti yine.

Çünkü çoğu okulun açılmasına 1 ay kaldı kimisi Eylül'ün ortasında açılacak. Geçmiş senelerdeki durumun bu seneyle bence farklı yani şu an hem hesaba daha çok para istiyorlar hem de ekonominin durumu ortada. Üstelik eğer vize tam zamanında çıkmazsa öğrencinin başka bir alternatifi yok. Okulların çoğu geç gelmeye izin vermiyor, dil kursları da böyle durumda bir sonraki aylara ertelenmek zorunda kalıyor. Eh şimdi o kadar masraf edilmiş, evlerin - yurtların geri ödenmez depozitoları gerekirse 2 aylık kirası yatırılmış, okulların harçları, sağlık sigortaları hep ödenmiş. Bunlar da o kapalı hesaba atılandan hariç yapılan harcamalar. Yani sene boyunca tüm süreç zaten fazla stresli geçmişken artık son raddede insan her şeyin yıkılmasını istemiyor. Bir de forumda 2 haftada kimisi 3 günde vize alanları görünce eh haliyle öğrencide panik kaçınılmaz oluyor. Vizeden sonra anında uçak bileti alan ya da 1.günden itibaren nerede gelmedi vs diye panik yapanlar zaten ayrı. Ben okulun açılmasına az kalmış ve hala vizesi gelmeyenlerin derdini anlayabiliyorum.

Üstelik bu sene randevularda da çok sıkıntılar olmuş. Temmuzda arayıp Eylül sonu Ekime anca gün bulanlar var yani misal o tarihlerde görüşmeye girse bile hayatta okulun kaydına vizesi yetişemeyecek ve tüm bu yukarıda anlattıklarımı yaptıktan sonra yoğunluk yüzünden vize görüşmesini geç gerçekleştirmesi gerçekten çok kötü. Eylül'e girdik misal hala sonuçlarını açıklamamış okullar var, eh şimdi bu okuldan kabul alan arayacak diyecekler ki ekimin ortası - sonunda var boş yer. Bu öğrenci ne yapsın? Her sene sistem süreci daha uzun ve zor hale getiriyor, onların düşüncesini de anlayabiliyorum da yani 2019 senesinde hala vizeyi takip edeceğin sistemi getirmemeleri de yani ne diyeyim. Bunun sonucunda haliyle telefonlar, mailler atılıyor bir umut vizenin ne halde olduğunu anlamaya çalışıyor. Bu kimisinde pozitif olarak geri dönüş sağlayıp durumu hızlandırıyor kimisinde de sizin de dediğiniz gibi red ile sonuçlanıyor. :?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Kas 12, 2019 6:22 pm

HopeComesFirst yazdı: Pzt Eyl 02, 2019 6:28 pm Çünkü çoğu okulun açılmasına 1 ay kaldı kimisi Eylül'ün ortasında açılacak. Geçmiş senelerdeki durumun bu seneyle bence farklı yani şu an hem hesaba daha çok para istiyorlar hem de ekonominin durumu ortada. Üstelik eğer vize tam zamanında çıkmazsa öğrencinin başka bir alternatifi yok. Okulların çoğu geç gelmeye izin vermiyor, dil kursları da böyle durumda bir sonraki aylara ertelenmek zorunda kalıyor. Eh şimdi o kadar masraf edilmiş, evlerin - yurtların geri ödenmez depozitoları gerekirse 2 aylık kirası yatırılmış, okulların harçları, sağlık sigortaları hep ödenmiş. Bunlar da o kapalı hesaba atılandan hariç yapılan harcamalar. Yani sene boyunca tüm süreç zaten fazla stresli geçmişken artık son raddede insan her şeyin yıkılmasını istemiyor. Bir de forumda 2 haftada kimisi 3 günde vize alanları görünce eh haliyle öğrencide panik kaçınılmaz oluyor. Vizeden sonra anında uçak bileti alan ya da 1.günden itibaren nerede gelmedi vs diye panik yapanlar zaten ayrı. Ben okulun açılmasına az kalmış ve hala vizesi gelmeyenlerin derdini anlayabiliyorum.

Üstelik bu sene randevularda da çok sıkıntılar olmuş. Temmuzda arayıp Eylül sonu Ekime anca gün bulanlar var yani misal o tarihlerde görüşmeye girse bile hayatta okulun kaydına vizesi yetişemeyecek ve tüm bu yukarıda anlattıklarımı yaptıktan sonra yoğunluk yüzünden vize görüşmesini geç gerçekleştirmesi gerçekten çok kötü. Eylül'e girdik misal hala sonuçlarını açıklamamış okullar var, eh şimdi bu okuldan kabul alan arayacak diyecekler ki ekimin ortası - sonunda var boş yer. Bu öğrenci ne yapsın? Her sene sistem süreci daha uzun ve zor hale getiriyor, onların düşüncesini de anlayabiliyorum da yani 2019 senesinde hala vizeyi takip edeceğin sistemi getirmemeleri de yani ne diyeyim. Bunun sonucunda haliyle telefonlar, mailler atılıyor bir umut vizenin ne halde olduğunu anlamaya çalışıyor. Bu kimisinde pozitif olarak geri dönüş sağlayıp durumu hızlandırıyor kimisinde de sizin de dediğiniz gibi red ile sonuçlanıyor. :?
Yeni gördüm bu mesaji. Üniversite baslamasina 1 hafta kala konsoloslugu arayanlara demiyoruz zaten. Daha vize basvurusundan cikip ucak bileti alanlara, 3.gün konsoloslugu arayip bilgi almaya calisanlara söylüyoruz. Zaten burdakilerin %90 i hazirlik egitimi icin geliyor Almanya ya. Vize randevulari sadece bu yil degil, her yil cok yogundu temmuz - ekim dönemlerinde. Hatta bu sene diger 2 seneye göre daha iyiydi. Planlamayi iyi yaparsaniz cok büyük bir aksilik olmazsa zamaninda vize basvurunuz sonuclanir.

Tekrar edeyim bu baslikta yazdiklarim, daha Almanya da egitimle ilgili hic bir arastirma yapmamis ve bilincsiz sekilde vize basvurusu yapip, daha bir hafta dolmadan konsoloslugun kapisini ve telefonlarini asindiranlar icin acildi. Zaten yukarda bir yorumda da yazdigim gibi o tiplerin %90 inin amaci da egitim icin gelmek degil. Bu sekilde hemen konsolosluklari, yabancilar dairelerini aramaya baslamalari da kendilerini ele veriyor. Haa niye bu kadar ön yargilisiniz falan demeyin, kusura bakmayin isteyen üzerine alinsin ama tekrar edeyim, Türkiye den gelen ögrencilerin %70 i cöp. Buraya sadece kapiyi atmaya geliyorlar.
www.deutschstudent.com