Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya ile Ilgili Medya / Sosyal Medyada Dönen Asparagas Haberler

Forum kurallari ve site ile ilgili duyurular, yonetici alim ilanlari vs.
aozkan09

Re: Almanya ile Ilgili Medya / Sosyal Medyada Dönen Asparagas Haberler

Mesaj gönderen aozkan09 » Sal Eyl 12, 2023 12:14 pm

quarky yazdı: Sal Eyl 12, 2023 11:09 am Teşekkürler bir nebze olsun rahatlattı bu durum. Mailin ikinci kısmında neyden bahsettiğini tam anlayamadım o da çalışma izniyle mi ilgili?
Şey diyorlar, herkese ayrıca bir kağıt veremeyiz bu yüzden sitede bir duyuru yayınlayacağız falan

SemaKose

Mesaj gönderen SemaKose » Çrş Eki 04, 2023 9:41 pm

Merhabalar ben Almanyaya eğitim amaçlı dil öğrenimi ile geldim. İkamet Kanunu'nun 16b maddesinin 5. fıkrası uyarınca oturma iznim var. Dil öğrenme amaçlı gelenlerin çalışma izni ile ilgili değişikliği için Kassel yabancılar bürosuna yazdım. Ve maalesef şöyle bir yanıt aldım
' 'Sie sind im Besitz einer Aufenthaltserlaubnis nach § 16b Abs. 5 AufenthG. Ihr Aufenthaltszweck ist die Ausübung eines Sprachkurses, um in Deutschland studieren zu können. Wie auf Ihrer Aufenthaltserlaubnis beschrieben, dürfen Sie nur in der Ferienzeit arbeiten. Darüber hinaus ist die Ausübung eines Praktikums möglich. Durch die von Ihnen übersandten Neuregelungen ab dem 1. November 2023 sind Sie nicht betroffen. An Ihren Auflagen wird sich dadurch nichts ändern.''

Yani benim etkilenmeyeğimi söylüyorlar. Neden acaba bir bilginiz var mı? Çok sevinmiştim bu haberi gördüğümde çünkü çalışmam gerekiyordu cok sıkıntı yaşıyordum açıkcası. Bir bilginiz var mı? Bunun değişimi için başvuru yapabilir miyim?

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Çrş Eki 04, 2023 10:19 pm

SemaKose yazdı: Çrş Eki 04, 2023 9:41 pm Merhabalar ben Almanyaya eğitim amaçlı dil öğrenimi ile geldim. İkamet Kanunu'nun 16b maddesinin 5. fıkrası uyarınca oturma iznim var. Dil öğrenme amaçlı gelenlerin çalışma izni ile ilgili değişikliği için Kassel yabancılar bürosuna yazdım. Ve maalesef şöyle bir yanıt aldım
' 'Sie sind im Besitz einer Aufenthaltserlaubnis nach § 16b Abs. 5 AufenthG. Ihr Aufenthaltszweck ist die Ausübung eines Sprachkurses, um in Deutschland studieren zu können. Wie auf Ihrer Aufenthaltserlaubnis beschrieben, dürfen Sie nur in der Ferienzeit arbeiten. Darüber hinaus ist die Ausübung eines Praktikums möglich. Durch die von Ihnen übersandten Neuregelungen ab dem 1. November 2023 sind Sie nicht betroffen. An Ihren Auflagen wird sich dadurch nichts ändern.''

Yani benim etkilenmeyeğimi söylüyorlar. Neden acaba bir bilginiz var mı? Çok sevinmiştim bu haberi gördüğümde çünkü çalışmam gerekiyordu cok sıkıntı yaşıyordum açıkcası. Bir bilginiz var mı? Bunun değişimi için başvuru yapabilir miyim?
Bu çok saçma. Herkes farklı farklı şeyler söylüyor. Gözümün önünde benim, bremende, adamlar arkadaşımın Zusatblattına 31.10.2023’ten sonra yani 1 kasımdan itibaren çalışabilir yazdılar. Bana da mail attı adam, 1 kasımdan sonra çalışabilirsiniz diye. Kimisine Haziran 2024 demişler, kimisine mart 2024. Bunların bu tutarsızlıkları çıldırtıyor insanı. Yasanın resmi gazetede yayımlanmış versiyonunda da açıkça belirtiliyor 16b 5’i kapsadığı. Biraz daha kurcalayınca da kasımda yürürlülüğe gireceği yazıyor

quarky

Mesaj gönderen quarky » Prş Eki 05, 2023 4:33 pm

aozkan09 yazdı: Çrş Eki 04, 2023 10:19 pm Bu çok saçma. Herkes farklı farklı şeyler söylüyor. Gözümün önünde benim, bremende, adamlar arkadaşımın Zusatblattına 31.10.2023’ten sonra yani 1 kasımdan itibaren çalışabilir yazdılar. Bana da mail attı adam, 1 kasımdan sonra çalışabilirsiniz diye. Kimisine Haziran 2024 demişler, kimisine mart 2024. Bunların bu tutarsızlıkları çıldırtıyor insanı. Yasanın resmi gazetede yayımlanmış versiyonunda da açıkça belirtiliyor 16b 5’i kapsadığı. Biraz daha kurcalayınca da kasımda yürürlülüğe gireceği yazıyor
Acaba üniversite kaydı gerekliliği olabilir mi? Bu ihtimal aklıma geliyor benim de. Rostock'a mail attım ne zaman yürürlüğe gireceğini ve üni kaydım olmadan çalışıp çalışamayacağımı sordum ama sorularımın hiçbirisini yanıtlamadan sadece şöyle yanıt verdiler.

"wir benötigen eine Bestätigung, dass es eine studienvorbereitende Maßnahme ist." Bahsettikleri nasıl bir kanıt bunu anlayamadım. Şartlı kabul belgemin yeterli olup olmayacağını sordum ve cevaplamadıkları soruları tekrar sordum.

SemaKose

Mesaj gönderen SemaKose » Cum Eki 06, 2023 12:11 am

quarky yazdı: Prş Eki 05, 2023 4:33 pm Acaba üniversite kaydı gerekliliği olabilir mi? Bu ihtimal aklıma geliyor benim de. Rostock'a mail attım ne zaman yürürlüğe gireceğini ve üni kaydım olmadan çalışıp çalışamayacağımı sordum ama sorularımın hiçbirisini yanıtlamadan sadece şöyle yanıt verdiler.

"wir benötigen eine Bestätigung, dass es eine studienvorbereitende Maßnahme ist." Bahsettikleri nasıl bir kanıt bunu anlayamadım. Şartlı kabul belgemin yeterli olup olmayacağını sordum ve cevaplamadıkları soruları tekrar sordum.
oturum kartı numarası falan olabilir mi acaba? ben onları da ekledim mail'e. ya ben anlayamadım neden yararlanamadığımı acaba sadece genel olarak dil eğitimi için gelenler mi yararlanıyor yoksa üniversite için dil öğrenemi alanlar yararlanamıyor mu?

SemaKose

Mesaj gönderen SemaKose » Cum Eki 06, 2023 12:13 am

aozkan09 yazdı: Çrş Eki 04, 2023 10:19 pm Bu çok saçma. Herkes farklı farklı şeyler söylüyor. Gözümün önünde benim, bremende, adamlar arkadaşımın Zusatblattına 31.10.2023’ten sonra yani 1 kasımdan itibaren çalışabilir yazdılar. Bana da mail attı adam, 1 kasımdan sonra çalışabilirsiniz diye. Kimisine Haziran 2024 demişler, kimisine mart 2024. Bunların bu tutarsızlıkları çıldırtıyor insanı. Yasanın resmi gazetede yayımlanmış versiyonunda da açıkça belirtiliyor 16b 5’i kapsadığı. Biraz daha kurcalayınca da kasımda yürürlülüğe gireceği yazıyor
Ben anlayamadım neden yararlanamadığımı acaba sadece genel olarak dil eğitimi için gelenler mi yararlanıyor, üniversite için dil öğrenemi alanlar yararlanamıyor mu? Ben ön kabullu üniversite eğitimi için geldim B2 kursuna başlayacağım ama kursum daha acılmadı acılamsını bekliyorum B2'den sonra da ausbulding yapmak istiyorum ona başvuracağım B2 ile ama yararlananamam sebebini anlayamadım formda okdugum bir kaç kişdie üniversite öğrencisiydi

quarky

Mesaj gönderen quarky » Cmt Eki 07, 2023 11:58 pm

SemaKose yazdı: Cum Eki 06, 2023 12:11 am oturum kartı numarası falan olabilir mi acaba? ben onları da ekledim mail'e. ya ben anlayamadım neden yararlanamadığımı acaba sadece genel olarak dil eğitimi için gelenler mi yararlanıyor yoksa üniversite için dil öğrenemi alanlar yararlanamıyor mu?
Hayır tam tersine üni için gelenler yararlanıyor sadece dil kursu vizesiyle gidenler yararlanamıyor. Benden istenen şey hakkında ide hiçbir fikrim yok görevli kasıtlı olarak zorluyor:) İkinci kez maile bu yasa ne zaman yürürlüğe girecek diye başladım ve yine cevap vermedi. Onun yerine bana okula neden kayıt olamıyorsun diye soruyor ve kabul belgemi istiyor. Sorduğum soruya cevap vermek için bunlara niye ihtiyaç duyuyor anlayamadım. Bana özel bir durum değil çoğu üniversite şartlı kabul öğrencilerini kayıt almıyor dedim ve sorumu yineledim bakalım pazartesiyi bekliyorum.

skyrock

Mesaj gönderen skyrock » Pzr Eki 08, 2023 11:43 pm

Merhabalar @quarky dediğiniz işlemi arkadaşınızın anmeldungu sırasında falan mı oldu ekstradan belirttiniz mi çalışma izni için o kağıdı ? Merak ettim çünkü ben de 24 ekimde orda olacağım ve işlemlerim benzer olucak . Teşekkürler

Rojbin

Mesaj gönderen Rojbin » Pzt Eki 09, 2023 1:09 pm

quarky yazdı: Cmt Eki 07, 2023 11:58 pm Hayır tam tersine üni için gelenler yararlanıyor sadece dil kursu vizesiyle gidenler yararlanamıyor. Benden istenen şey hakkında ide hiçbir fikrim yok görevli kasıtlı olarak zorluyor:) İkinci kez maile bu yasa ne zaman yürürlüğe girecek diye başladım ve yine cevap vermedi. Onun yerine bana okula neden kayıt olamıyorsun diye soruyor ve kabul belgemi istiyor. Sorduğum soruya cevap vermek için bunlara niye ihtiyaç duyuyor anlayamadım. Bana özel bir durum değil çoğu üniversite şartlı kabul öğrencilerini kayıt almıyor dedim ve sorumu yineledim bakalım pazartesiyi bekliyorum.

Bir bilgi alabildiniz mi ?

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Pzt Eki 09, 2023 2:12 pm

Yabancilar dairesine nasil bir mail attiniz arkadaslar paylasabilir misiniz?

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Pzt Eki 09, 2023 2:19 pm

isilwen yazdı: Pzt Eki 09, 2023 2:12 pm Yabancilar dairesine nasil bir mail attiniz arkadaslar paylasabilir misiniz?
Sehr geehrte Damen und Herren,

Ich habe ein paar Fragen zur Weiterentwicklung der Fachkräfteeinwanderung. Haben Sie momentan Informationen ab wann Studenten, die vor ihrem Studium eine Sprachschule besuchen, eine Arbeitserlaubnis erhalten können? Ist diese Weiterentwicklung gültig ab November 2023 oder März 2024?

Mit freundlichen Grüßen
(isim soyisim)

Bu şekilde attım, Stuttgart yabancılar dairesinden cevap bekliyorum.
Stuttgart/Baden-Württemberg

SemaKose

Mesaj gönderen SemaKose » Çrş Eki 11, 2023 3:55 am

Tekrar bir mail attım neden yararlanamadığıma dair cevap bekliyorum Bacaba kursum bitmesine az kaldı diye mi yararlanamıyorum anlamadım B2-C1 okuyacagım daha

quarky

Mesaj gönderen quarky » Çrş Eki 11, 2023 10:53 am

Rojbin yazdı: Pzt Eki 09, 2023 1:09 pm Bir bilgi alabildiniz mi ?
Az önce aldım Mart'ta yürürlüğe gireceğini söylediler maalesef Rostock yetkilileri.

quarky

Mesaj gönderen quarky » Çrş Eki 11, 2023 2:26 pm

Arkadaşlar şartlı kabul öğrencilerinin çalışma izniyle ilgili Rostock yetkilileri net şekilde Mart olduğunu söylediler.

nein, das Datum des Inkrafttretens ist bundesweit gleich. Einige Regelungen des erneuerten Fachkräfteeinwanderungsgesetzes treten bereits im November 2023 in Kraft.
Allerdings trifft dies nicht für die von Ihnen angesprochene Regelung zur Nebenbeschäftigung von Studenten bzw. bei studienvorbereitenden Kursen zu, diese tritt bundesweit im März 2024 in Kraft.

johannes

Mesaj gönderen johannes » Çrş Eki 11, 2023 2:56 pm

quarky yazdı: Çrş Eki 11, 2023 2:26 pm Arkadaşlar şartlı kabul öğrencilerinin çalışma izniyle ilgili Rostock yetkilileri net şekilde Mart olduğunu söylediler.

nein, das Datum des Inkrafttretens ist bundesweit gleich. Einige Regelungen des erneuerten Fachkräfteeinwanderungsgesetzes treten bereits im November 2023 in Kraft.
Allerdings trifft dies nicht für die von Ihnen angesprochene Regelung zur Nebenbeschäftigung von Studenten bzw. bei studienvorbereitenden Kursen zu, diese tritt bundesweit im März 2024 in Kraft.
Bremen netin de ötesinde konuşup kasımdan itibaren çalışılacağına dair belge veriyor:). So, es ist in diese Phase nicht “bundesweit gleich”.

quarky

Mesaj gönderen quarky » Çrş Eki 11, 2023 4:01 pm

johannes yazdı: Çrş Eki 11, 2023 2:56 pm Bremen netin de ötesinde konuşup kasımdan itibaren çalışılacağına dair belge veriyor:). So, es ist in diese Phase nicht “bundesweit gleich”.
Hiç bilemiyorum eksik bilgi sahibi de olabilirler. Hatta mailin devamında bölüm değiştiremeyeceğimle ilgili (sanırım) bir şeyler yazmışlar fakat neyden bahsettiğini hiç anlayamadım buraya da atayım belki anlayan olur.

"Außerdem sind Sie verpflichtet, den angegeben Studiengang anzutreten, ohne besondere Gründe ist ein Wechsel in einen anderen Studiengang oder zu einer Aufenthaltserlaubnis zur Erwerbstätigkeit nicht zulässig."

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Eki 11, 2023 4:06 pm

Arkadaslar calisma izniyle ilgili simdilik bos yere saga sola mail atmayin. Mail attiginiz memur belki ilk defa sizden haberdar oluyordur. 1 aya kadar resmi olarak belli olmasi gerekiyor. O sehirde farkli bu sehirde kanun farkli bir tarihte yürürlüge girecek diye birsey yok. Bu alinacak kanun eyalet meclisi tarafindan degil, alman kabinesi tarafindan alinacak ve resmi sitede güncellendigi anda Almanya daki bütün yabancilar dairesi bu yeni kurali isleme alacak veya almak zorunda kalacak. Yani asagidaki linkte degisiklik oldugu zaman:

https://dejure.org/gesetze/AufenthG/16b.html
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

quarky

Mesaj gönderen quarky » Çrş Eki 11, 2023 4:15 pm

Physiker yazdı: Çrş Eki 11, 2023 4:06 pm Arkadaslar calisma izniyle ilgili simdilik bos yere saga sola mail atmayin. Mail attiginiz memur belki ilk defa sizden haberdar oluyordur. 1 aya kadar resmi olarak belli olmasi gerekiyor. O sehirde farkli bu sehirde kanun farkli bir tarihte yürürlüge girecek diye birsey yok. Bu alinacak kanun eyalet meclisi tarafindan degil, alman kabinesi tarafindan alinacak ve resmi sitede güncellendigi anda Almanya daki bütün yabancilar dairesi bu yeni kurali isleme alacak veya almak zorunda kalacak. Yani asagidaki linkte degisiklik oldugu zaman:

Cevabınız için çok teşekkürler. Bir önceki mesajımda yetkilinin bana anlatmaya çalıştığı şeyle ilgili bir fikriniz var mı yardımcı olabilir misiniz? Çalışma izniyle ilgili cevap verirken bir anda bunu yazdı.

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Prş Eki 12, 2023 1:47 am

Physiker yazdı: Çrş Eki 11, 2023 4:06 pm Arkadaslar calisma izniyle ilgili simdilik bos yere saga sola mail atmayin. Mail attiginiz memur belki ilk defa sizden haberdar oluyordur. 1 aya kadar resmi olarak belli olmasi gerekiyor. O sehirde farkli bu sehirde kanun farkli bir tarihte yürürlüge girecek diye birsey yok. Bu alinacak kanun eyalet meclisi tarafindan degil, alman kabinesi tarafindan alinacak ve resmi sitede güncellendigi anda Almanya daki bütün yabancilar dairesi bu yeni kurali isleme alacak veya almak zorunda kalacak. Yani asagidaki linkte degisiklik oldugu zaman:

Teşekkürler bilgilendirme için Gürkan bey.

Peki Bremen’deki yetkililer neye dayanarak 36F ile gelmiş bir öğrenciye 31.10.2023 tarihinden itibaren yani 1 Kasım’dan itibaren olacak şekilde çalışma izni vermiş olabilirler? Sebebi bu yasadan başka ne olabilir ki?

SemaKose

Mesaj gönderen SemaKose » Prş Eki 12, 2023 11:49 pm

Arkadaşlar merhabalar ben biraz daha araştırdım galiba bu yasa işleme girdikten sonra dil öğrenmeye başlayan öğrenciler yararlanabilecekmiş mesela ben önceden başladığım için yararlanamayacakmışım. Ne kadar doğru bilmiyorum ama umarım ben de yararlanabilirim. Zamanla öğreneceğiz