Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Konsolosluklara Yollanacak Mektuplar

Forum kurallari ve site ile ilgili duyurular, yonetici alim ilanlari vs.
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Oca 01, 2011 2:00 pm

Ankara Konsoloslugu icin kontak bilgileri :

Alman Buyukelciligi Ankara
Ataturk Bulvari 114
Kavaklidere
06680 Ankara

Maillere genelde pek bakilmadigi ve formalite cevaplar verildigi icin mektup yollamaniz daha iyi olacaktir. Ayrica maille de ayni metni yollamak isterseniz asagidaki linkteki formdan yollayabilirsiniz :

http://www.ankara.diplo.de/Vertretung/a ... ntakt.html

Istanbul Konsoloslugu icin Kontak Bilgileri ;

Alman Baskonsoloslugu
Basin ve Halkla Iliskiler Bolumu
PK 6
34431 Beyoglu - Istanbul

Mail kontak bilgileri :

http://www.istanbul.diplo.de/Vertretung ... ntakt.html

Izmir Konsoloslugu ;

Generalkonsulat der Bundesrepublik Deutschland in Izmir
Havuzbasi Alani 1
Koruturk mah.
TR 35330 Balcova/Izmir

Mail kontak bilgileri ;

http://www.izmir.diplo.de/Vertretung/iz ... ntakt.html

Turkce Metin

Soyadiniz
Adiniz
Adres
Tel

Tarih, Yasadiginiz Sehir

Almanya Konsolosluguna,

Almanya da okumak isteyen ogrencilerden duydugum sikayetler neticesinde sizlere bu mektubu yazma gereksinimi duymaktayim. Maalesef konsolosluklarinizda ozellikle ogrenci arkadaslarimizin vize gorusmelerini yoneten calisanlarinizin bir cogunun oldukca kibar olmayan bir sekilde davranislarindan bir cok ogrenci arkadasimiz sikayetci olmuslardir.

Turkiye den ozellikle yurt disinda egitim gormek isteyen ogrencilerin tercih ettigi ilk ulkelerden birisi Almanya dir. Bunun sebepleri, ilk olarak Almanyadaki egitim kalitesinin yuksek ve egitim maddi giderlerinin diger bir cok gelismis ulkeye gore daha uygun olmasi veya bir cogunun orda yasayan tanidiklari veya akrabalari olmasi ve bu sebepten Entegre sorununu daha kisa surede asabilecegini dusunmesi sebebiyle her yil binlerce ogrenci Konsolosluklarinizda Almanya ya Egitim vizesi icin basvuru yapmaktadir. Bu ogrenciler vize gorusmesinden once gerekli butun evraklari saglamaya calismaktadir. Bir cogu Almanyadaki Universitelerden sartli kabul almaktadir. Sizin de bildiginiz gibi Almanya da bu ogrencilerin universite egitimine baslayabilmeleri icin DSH veya TestDaF gibi almanca bilgisini olcen sinavlari gecebilmeleri gerekmektedir.

Bunun akabinde ogrenciler Almanya da gerek Universitelerin kendi kurslarinda gerekse bu tip sinavlara hazirlik veren ozel kurslarda kayit yaptirmaktadir. Sizin de tahmin edebileceginiz gibi, yabanci dil en iyi sekilde o ulkenin kendi ortaminda ogrenilir. Fakat konsoloslugunuz tarafindan verilen red cevabinin bir cogunda ogrencilerin aslinda Turkiye de Goethe veya Tomer dil kursunda da Almanca ogrenebilecekleri belirtilmektedir. Fakat universiteler tarafindan verilen kabullerde ek bilgi olarak dil kursu programlari sunulmaktadir. Verilen bu red cevabina gore de dusunmek gerekirse, kabul veren Alman Universitelerin verdigi kabullerin de aslinda pek bir onemi olmadigi dusunulmektedir.

Asil sorun ise Konsolosluklarda ogrencilerin vize basvurusunu inceleyen gorevlilerin oldukca kaba davranislaridir. Gorevliler ogrencileri bazen en agir sekilde asagilamaktadir. Bu tip vize gorusmelerini gerek Internette gerekse arkadaslarimdan bir cok kez sahit olmus bulunmaktayim. Konsolosluk calisanlarinin bu tip davranislari maalesef ogrencilerin verecekleri cevaplari oldukca etkilemektedir ve bu tutum yuzunden vize bekleme asamasinda psikolojilerini de etkilemektedir.

Konsolosluklarda vize gorusmelerini yoneten calisanlarinizin ogrenci arkadaslara karsi davranislarinin duzeltilmesini sizlerden rica ediyorum. Ozellikle amacin egitim oldugu bu ortamda egitim disi konusmalarin artik calisanlariniz tarafindan yapilmamasini onemle rica ediyorum.

Saygilarla

Isim Soyisim

Imza

Almanca Metin ;

Generalkonsulat der Bundesrepublik Deutschland
Ataturk Bulvari 114
06680 Kavaklidere - Ankara

Beschwerde

Sehr geehrte Damen und Herren,

leider sehe ich mich nach mehreren Beschwerden veranlasst Sie darauf aufmerksam zu machen, dass eine schlechte Behandlung von Studienbewerbern bei Ihrem Konsulat vorliegt.

Die Qualitaet Ihrer Mitarbeiter und Mitarbeiterinnen an Ihrem Schalter scheint zunehmend schlechter zu werden. Studenten aus dem Ausland, die sich an deutschen Hochschulen bewerben und eine Zulassung erhalten haben, werden bei Ihnen am Schalter interviewt. Doch anstelle Zuneigung und Hilfsbereitschaft aufzubringen, wird eine ablehnende Haltung gezeigt.

Diese Studenten, die sich bei der deutschen Botschaft erkundigen und bewerben, um eine Aufenthaltsgenehmigung zu erhalten, bewerben sich an deutschen Hochschulen. Von diesen Hochschulen erhalten sie eine Genehmigung, dass sie nach einer anerkannten deutschsprachlichen Prufung eine Hochschulberechtigung bekommen. Um diese Prufung besser zu bestehen, wie auch die deutsche Sprache besser auszubauen, wollen diese Studenten vor dem Studium nach Deutschland, damit sie diese Prufung hier absolvieren konnen.

Wie Sie mit Sicherheit wissen erlernt man eine Sprache in dem jeweiligen Land, wo die Sprache gesprochen wird, schneller und intensiver. Leider erhalten die Studienbewerber vorwiegend von der deutschen Botschaft Ablehnungsbescheide mit der Begrundung, dass sie auch die deutsche Sprache in der Turkei beim Goethe Institut, wie auch beim Sprachkurs Tomer erlernen konnen.

Also trotz regelmaeßiger Beantragung mit vollstaendigen Unterlagen, erhalten diese Studenten eine Ablehnung. Die Mitarbeiter und Mitarbeiterinnen am Schalter sind der Auffassung, dass die Studienbewerber nicht in der Lage seien ein Studium in Deutschland abzuschließen. Diese Auffassung wird den Studienbewerbern auch offentlich mit einer unhoflichen Art geaeußert.
Nun denkt man eigentlich, dass die deutschen Hochschulen nach einer genauen Prufung der Unterlagen der Studienbewerber bestens entscheiden konnen, ob die jeweilige Person in der Lage ist oder nicht in Deutschland zu studieren. Doch dies scheint bei Ihren Mitarbeiter und Mitarbeiterinnen in einer anderen Sichtweise zu liegen. Ebenso werden Studienbewerber nicht nur unhoflich behandelt, sondern auch gelegentlich beleidigt.

Ich bitte Sie doch dieses Verhalten an Ihrer Botschaft zu unterbinden und fur bessere Verhaeltnisse zu sorgen. Es waere doch schade, wenn das Verhaeltnis zu anderen Laendern fur ein Auslandsstudium sich verschlechtern wurde. Fur unsere deutschen Studenten ist es ebenfalls eine Bereicherung in andern Laendern zu studieren. Die kulturellen Unterschiede sind fur uns eine Forderung der Gesellschaft und das gerade fur unseren anstrebenden Studienabsolventen.

Mit freundlichen Grußen

Isim Soyisim

Imza

baran burak

Mesaj gönderen baran burak » Cmt Oca 01, 2011 2:08 pm

Gurkan abi bu yazdigin mektup orneginin almancasini mi gonderelim yoksa Turkcesini mi
Mezardakilerin pisman olduklari seyler icin,dunyadakiler birbirlerini yiyor ...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Oca 01, 2011 2:25 pm

ikisi de olur veya biri de olur. ama almanca olursa daha iyi olur :)

bu arada turkce yaziyi duzeltebilirsin kendiniz de biseyler ekleyin.

germanistik

Mesaj gönderen germanistik » Pzr Oca 02, 2011 5:41 pm

ARKADASLAR EN AZ BUYUK ELCILIK,KUKLTUR VE IDARI BOLUME KULTUR BOLUMUNE 20 DEFA HEM ALMANCA HEMDE TURKCE MAIL ATTIM UMARIM DIKKATE ALINIR
ogkhan

germanistik

Mesaj gönderen germanistik » Pzr Oca 02, 2011 5:46 pm

50 TANE DAHA GONDERDIM BUYUKELCIYE ARKADASLAR UMARIM BU MAILLER VE POSTALAR VIZEYE BIR SORUN OLMASIN YANI TEKRAR BANA RED GONDERMESINLER SONRA BEN NERDEN BAKSANIZ EN AZ 70 TANE MAIL ATTIM UMARIM BIRSEY OLMAZ ARKADASLAR HEM SINIRLIYIM HEMDE COK KORKUYORUM
ogkhan

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Oca 02, 2011 8:49 pm

kufur vs hakaret icerici bir sey yazmadiysan hic bir sorun olmaz merak etme.

Q7

Mesaj gönderen Q7 » Pzr Oca 02, 2011 10:26 pm

tesekkurler yoneticim, bende yolladim ins dikkate alirlar..
kaderini sev belki en iyisi seninkidir...

EmRe67

Mesaj gönderen EmRe67 » Pzt Oca 03, 2011 6:17 pm

Hem turkce hem almanca yolladim :lol:lol:lol

Bunlari gonderiyoruz ama sizce herhangi bir degisiklik olacak mi konsoloslukta adamlar zaten keyfi davraniyorlar bunlarin insallah etkisi olur...:help

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Oca 03, 2011 10:12 pm

olaya duyarsiz kalmayan arkadaslara tesekkurler.:)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Oca 04, 2011 1:25 am

Physiker

Bunuda yazdin ya daha ne diyim cok yasa be sen! Bu iyiligide unutmayin arkadaslar..
Tesekkurler Physiker!
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Oca 05, 2011 12:46 am

reca ederim tikin. yeteri kadar yasasak yeter sagol yinede =)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Oca 08, 2011 11:46 am

Su ana kadar katilanlara tesekkur ediyorum. Kendi cevremden en az 100 tane mektup ve mail gitti. Ama ozellikle bu siteden boyle bir duyarsizlik cikmasi beni uzdu ama sasirtmadi. Sonucta haklarini aramak icin gosteri yapan ogrencilerin dayak yedigi, hatta rektorlerden tehdit yedigi ve buna ragmen halen basimizda bu tip insanlari tutan bir zihniyeti barindiran ulkenin bu genc beyinlerinden ! duyarlilik beklemek isin acigi biraz buyuk lukstu.

Yine de destekleyenlere tesekkurler.

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » Cmt Oca 08, 2011 12:13 pm

ben cevremde bu konuya duyarli davranan en fazla 6 kisi bulabildim. i cogu meseleyi anlamadi bile :) napalim. mail atanlara tesekkurler yinede.

baran burak

Mesaj gönderen baran burak » Cmt Oca 08, 2011 2:05 pm

ben gonderilen e-maillerin fazla dikkate alinacagini sanmiyorum dusunsenize gunde belki en azindan 1000 tane e-mail gidiyordur hangisine bakacaklar ama mektup gondermek daha mantikli olur ben 3 konsoloslugada gonderdim bakalim cevap verecekler mi?:D

Q7

Mesaj gönderen Q7 » Cmt Oca 08, 2011 7:12 pm

ya en basitinden bir sikayet e-mail i yollanacak ama artik bundan bile korkan insanlar var sacma sebeplerden dolayi.. hakkini aramak belani aramak artik turkiye de..cok sevdigim bi sozle bitirmek istiyorum. \'\'En vahim genclik hatasi, gencligini yasamamaktir. Gencligini yasayamamis insanlar tarafindan yonetiliyor Turkiye...
kaderini sev belki en iyisi seninkidir...

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Cmt Oca 08, 2011 7:15 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Su ana kadar katilanlara tesekkur ediyorum. Kendi cevremden en az 100 tane mektup ve mail gitti. Ama ozellikle bu siteden boyle bir duyarsizlik cikmasi beni uzdu ama sasirtmadi. Sonucta haklarini aramak icin gosteri yapan ogrencilerin dayak yedigi, hatta rektorlerden tehdit yedigi ve buna ragmen halen basimizda bu tip insanlari tutan bir zihniyeti barindiran ulkenin bu genc beyinlerinden ! duyarlilik beklemek isin acigi biraz buyuk lukstu.

Yine de destekleyenlere tesekkurler.[/quote]

ulke gencligi sindirilmeye calisiliyor:| gecen bir universitede gencler eylem yapiyor ATATURK ilkelerine uyuylmuyor vs. diye rektor cikip siz niye eylem yapiyorsunuz ben rektorum size oyle bir sey dersem yaparsiniz:) diye bunlara kiziyor ben sizin yerinize dusunurum diyor:) bu arada umarim bu mailler bir ise yarar ben mektup yazamadim finallerim var suan finaller bitince onuda yazarim:)

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » Cmt Oca 08, 2011 7:34 pm

o bahsettigin uni. Celal bayar uni. Dimi? bulent arinci protesto eden genclere rektor boyle tepki gostermisti.

baran burak

Mesaj gönderen baran burak » Cmt Oca 08, 2011 10:23 pm

Surekli ogrenceileri tehdit eden ve ogrencilere siddet kullanan bir ulkede bu sistem boyle devam ettikce ogrenciler mahkumlar gibi caresiz olacaktir eger bugun bisiler yapamazsak yarin icin cok gec olabilir:|

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Oca 09, 2011 11:24 pm

mail atmak yerine mektup atmak daha faydali olacaktir. sanirim simdiye kadar bir 200 mail gitmistir. bi sekilde dikkat cekilecektir. fakat mektuplarin cok gittigini sanmiyorum en fazla 30 mektup vs gitmistir.

bu arada bu ozellikle ankara konsoloslugunda vize islemleri resmen goethe nin mafyaligina donmus gibi gozukuyor. universitelere ve bakanliklara durumu bildirdigimizde, konsolosluklar nasil bu sekilde ogrencilerin kendi ulkelerinde goethe ye gitmeye mecbur birakabilirler diye isyan ediyorlar. bi sekilde duzelecek bu isler diye umuyoruz artik.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Oca 12, 2011 1:19 pm

Guncel tutalim arkadaslar,bende yakinda Turkiye\'ye gittigimde mektup ile Istanbul Konsoloslugu\'na gonderecegim.
Normal bir mektup ile gondermek olsa olsa en fazla 5 Lira olur.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari