Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Hazırlık - Çalışma İzni ve Yüksek Lisans Başvurusu

Forum kurallari ve site ile ilgili duyurular, yonetici alim ilanlari vs.
selend

Hazırlık - Çalışma İzni ve Yüksek Lisans Başvurusu

Mesaj gönderen selend » Pzt Eki 15, 2018 10:19 am

Merhabalar, bu yıl deü'de sinema bölümünden mezun olacağım. Freie Universitat Berlinde veya Humboldt Üniversitesinde yüksek lisans yapmak istiyorum. Şuan Goethe'de almanca kursuna devam ediyorum ve haziranda b2 sertifikamı alacağım. Üniversiteler Testdaf istiyorlar ve ben bu yüzden Berlin'e gitmeden önce başka bir şehirde bir yıl hazırlık okumak istiyorum. Öncelikle bu hazırlık başvurusunu nasıl yapabilirim, başvuru şartları neler ve herhangi bir bölüme girmeden sadece hazırlığa başlayabilir miyim? Bir de hazırlık okurken part time çalışma iznim oluyor mu? Bilgisi olan varsa yazarsa çok sevinirim, şimdiden teşekkürler :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Hazırlık - Çalışma İzni ve Yüksek Lisans Başvurusu

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Eki 15, 2018 1:30 pm

Merhaba, almanca B2 seviyesinde olursan sadece 3 ayda hazirligi Almanya da tamamlayabilirsin. Berlin de herhangi bir özel kursa da gidebilirsiniz. Dil kursu sürecinde Berlin de genelde calisma izni veriliyor.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

capo21

Mesaj gönderen capo21 » Pzt Eki 15, 2018 9:15 pm

Physiker yazdı: Pzt Eki 15, 2018 1:30 pm Merhaba, almanca B2 seviyesinde olursan sadece 3 ayda hazirligi Almanya da tamamlayabilirsin. Berlin de herhangi bir özel kursa da gidebilirsiniz. Dil kursu sürecinde Berlin de genelde calisma izni veriliyor.
Merhabalar,
Şartlı kabulum var şuan dil kursuna başladım. Şuan Münih'teyim.
Bir yerde ''şartlı kabul olması, öğrenci adayı olduğunuzu gösterir ve minijob yapabilirsiniz'' minavlinde yazmıştınız.
Vizem de Studium / Sprachkurs yazıyor. Mini job şeklinde çalışabilir miyim?
Firma bende ABH 'den kağıt istedi , bunu alabilir miyim sizce?
Yardım ve bilgileriniz için teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Eki 16, 2018 9:50 am

Oturum izni aldiysaniz orda calisma izni ile ilgili bilgi yaziyordur.
www.deutschstudent.com

selend

Mesaj gönderen selend » Sal Eki 16, 2018 6:43 pm

Physiker yazdı: Pzt Eki 15, 2018 1:30 pm Merhaba, almanca B2 seviyesinde olursan sadece 3 ayda hazirligi Almanya da tamamlayabilirsin. Berlin de herhangi bir özel kursa da gidebilirsiniz. Dil kursu sürecinde Berlin de genelde calisma izni veriliyor.
Merhabalar, çok teşekkürler bilgilendirme için, üniversitelerin hazırlığını istiyorum aslında, onlarda çalışma izni daha garantili oluyor sanırım, bunu çok da riske atmak istemem. Belki B1 ile giderim ve 1 yıl hazırlıkta geçiririm. Bu süreçte ne gibi işler yapabilirim bunu bilmiyorum yalnız :/

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Sal Eki 16, 2018 11:06 pm

selend yazdı: Sal Eki 16, 2018 6:43 pm Merhabalar, çok teşekkürler bilgilendirme için, üniversitelerin hazırlığını istiyorum aslında, onlarda çalışma izni daha garantili oluyor sanırım, bunu çok da riske atmak istemem. Belki B1 ile giderim ve 1 yıl hazırlıkta geçiririm. Bu süreçte ne gibi işler yapabilirim bunu bilmiyorum yalnız :/
Çalışma iznini alırsan bir çok iş var yapabileceğin. Yani ne yapabilirsin bilmiyorum da genellikle üni mezuniyeti gerektirmeyen işler var hazırlıkta insanlar buralarda çalışıyor. Işte kasiyerlik, garsonluk, kıyafet mağazasında satış temsilciliği, marketlerde raf düzenlemesi, eğer ehliyetin falan varsa araba kullanmanı gerektirecek işler de olabiliyor ya da bir yeteneğin veya ögrendigin bir zanaat varsa bunları da kullanabilirsin. Mesela aşçılık ya da yazarlik (ama bunun için iyi almanca bilmen gerekiyor) falan da yapabilirsin. Bisikletle pizza dağıtımı da yapılıyor. Daha sonra biraz almancani geliştirdiğine bazen etkinlikler oluyor oralara çevirmen ihtiyacı oluyor. Yani çeviri eğitimi almanı gerektirecek kadar profesyonelleri aramiyorlar ama iki dile de yeterince hakim olan (ya da baska hangi dilleri biliyorsan) insanlar aranıyor. Bide mesela buna çalışmak denmez ama bazen uniler ya da firmalar deney yapıyor ve bunlara katılımcı arıyorlar. Mesela ben almanyaya ilk geldiğim zaman gözüme bir şampuan firmasının ilanı çarpmıştı. Yeni bir urun piyasaya süreceklerdi ve bunu sürmeden bir kaç kişi üzerinde denemek istiyorlardı. Tarifteki saç da tam benim saçıma uyuyordu ve sanırım benim saç türüm Almanya'da sık bulunan bir şey değil. 2 gün günde 1'er saatten 70€ aldım. Yani öyle sen bir şeyler yapmak isteyince illaki buluyorsun.

capo21

Mesaj gönderen capo21 » Cum Eki 19, 2018 9:13 pm

Physiker yazdı: Sal Eki 16, 2018 9:50 am Oturum izni aldiysaniz orda calisma izni ile ilgili bilgi yaziyordur.
Gürkan Bey merhaba, yukarıda bana mı yazdınız bilemiyorum, tekrar sormak istedim. 30 gün önce geldim. Bahsettiğim gibi Hamburg'dan ŞARTLI kabulüm var. Vizemde Sprachkurs/Studium; Nur tatigkeit yazıyor.
henüz vize uzatmaya gitmedim. 12/11 'de gideceğim. Şartlı kabul olması öğrenci adayı niteliği yarattığını dile getirdiniz. minijoblar da çalışma iznim olur mu?
Bilgilerinizi rica edeceğim.

teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Eki 20, 2018 1:22 pm

O oturum izni alinca belli olur. Vizede calisamayla ilgili net bir karar yoktur.
www.deutschstudent.com