Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Deutschstudent 10. YASINDA (Tarihimiz Özet)

Forum kurallari ve site ile ilgili duyurular, yonetici alim ilanlari vs.
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Deutschstudent 10. YASINDA (Tarihimiz Özet)

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Eki 10, 2018 1:23 pm

Her yil aslinda ayni basligi atiyoruz ama bu yil biraz sitenin tarinine ve nasil kuruldugunu anlatayim.

2008 yilinda aslinda bu sitenin kuruculari turkstudent.net sitesinde Almanya da egitim platformunda aktif üyelerdi. Özellikle simdiki moderatörlerden Serhan, Funderschatten (Tekin) ve benim disimda yine sitenin aslinda ilk kurucusu olan Maniatürk (Deniz) sürekli Turkstudent de aktiftik. Deniz arkadasimiz özel sebeplerden dolayi 2010 yilinda aramizdan ayrildi.

Ilk olarak tamamiyle amatör bir forum sitesiydik. Sitenin kurulus amaci ise aslinda zamaninda hepimizin bilgi eksikliginden dolayi büyük magduriyetler yasamasiydi. Sitemiz ilk bir yil boyunca toplam ziyaretci sayisi belki 5 bin yoktu.

Daha sonra direk o dönemki üyelerimizin de talebiyle danismanlik hizmeti de vermeye basladik 2009 yilinda.

Sanirim 2010 yiliydi ve Köln de 6-7 kisinin katildigi ilk Deutschstudent bulusmasini gerceklestirdik. Bir yil sonra ikinci bulusmayi yaklasik 10 kisinin katilimiyla Essen de gerceklestirdik. 2012 yilinda tekrar Essen de yaklasik 40 kisinin katilimi ile yaptik ve ilk defa bu kadar büyük bir katilim oldu. Essen deki bu bulusma oldukca eglenceli gecmisti ve 6 ay sonra tekrar Duisburg da düzenledik ve tesadüf orda bulunan Cinli bir grubun da bize katilmasiyla yaklasik 50 kisinin katildigi eglenceli bir ögrenci partisi yaptik. En büyük katilim ise 2014 yilindaki Duisburg bulusmasinda gerceklesti ve 75 kisi katildi (Biraz da magazine girersek o bulusmada tanisan 2 arkadas daha sonra evlendi ve hatta su anda bir cocuklari da var:)) 2016 yilinda Düsseldorf da 15 kisinin katildigi bir bulusma düzenledik. Yine ayni yil Essen de bir bulusma daha yapmistik Tekin önderliginde ve yine 20 kisi vardi.

Türkiye de simdiye kadar tek bir bulusma düzenledik o da gecen sene Istanbul Besiktas daydi. Yaklasik yine 35 kisi katilmisti.

Sitemizin ilk büyük icraati 2011 yilinda vize basvurularinda konsoloslukta calisan görevlilerin ögrencilere karsi sürekli olarak terslemeleri ve evraklarda problem cikarmalari ve anlam verilmeyen sebeplerden ötürü (örnegin bir arkadasa red cevabinda Almanya da yer kalmadi diye cevap attilar) baslattigimiz kampanyaydi. O dönem sitemizin yillik ziyaretci sayisi 60-70 bin iken yaklasik 1000 kisi kampanyamiza destek oldu ve konsolosluklari ve Almanya daki dis islerini bayagi bir terletmistik ve sonunda istedigimizi almistik. 2016 yilina konsolosluga giden ögrencilerin %99 u bu tür bir durumla karsilasmadi. 2016 yilindan itibaren konsolosluklarda tekrar eski hastaliklar nüksetmeye basladi ve 2017 de doruk noktalarina ulasmalari sebebiyle tekrar ayni kampanyayi baslattik. 2017 yilinda baslattigimiz kampanya sirasinda sitemizin yillik ziyaretci sayisi 500 bin civari iken, kampanyayaa sadece 200 civari kisinin destek vermesi büyük hayal kirikligi yaratti ve cok bir sonuc alamadik. Artik yeni yetisen nesil maalesef eskisi gibi duyarli degil ve daha bencil. Ayni yil icinde yine NRW eyaletinde yabanci ögrenciler icin planlanan harc ücretlerine karsi imza kampanyasi baslattik ve yine istedigimiz destegi alamadik. Bu sebeplerden dolayi artik yeni üyelerin cogunlugunun samimiyetine inanmadigimiz icin de artik Almanya icinde toplu bir bulusma düzenlemedik. Sadece bazi üyeler kendi aralarinda interaktif olarak 4-5 kisilik gruplar halinde bulustular.

Sitemiz 2012 yilinda ise en büyük badireleri ve sikintilari atlattigi yil oldu. Bu olayi belki 4-5 kisi bilir özel olarak ama o yil cok büyük problemler yasamaya ve tehditler almaya basladik. Simdiki adiyla "Feto" diye anilan ama o dönemin popüler cemaati tarafindan defalarca tehdit edildik. Sebebi ise cemaatde haksizliga ugrayan ve disari atilan bir kac ögrenciye yardim edip onlarin elinden kurtarmamizdi. Alman polisine ve Finanzamt a yüzlerce sahsim adina sikayet dilekcesi göndermisler, "insan kacakciligi yapiyor, ögrencilerin inanc özgürlügüne müdahele ediyor" seklinde. Evim finanzamt memurlari tarafindan basildi, ic camasirlarima kadar aradilar ve birsey bulamayip gittiler. O dönemler tayöd diye bu cemaatin danismanlik firmasi vardi. Dönemin en büyük danismanlik firmasi onlardi ve cok kisinin canlarini yakmislardi. Benim ve bir kac arkadasimizin evinin önünde arabayla bekliyorlardi ve isimsiz tehdit mailleri ve mektuplari atiyorlardi. 2013 yilinda ise biraz da güclenmemiz sayesinde inlerine ilk biz girdik bu pisliklerin aslinda:) ve bu yapiya karsi savasi kazandik. Bahsettigim danismanlik firmasi kapatildi, bir calisani sahte kabul belgesi düzenlemekten 8 yil hapis cezasi aldi ve yaklasik tespit ettigimiz 80 tane bölgeleri bütün üniversiteler tarafindan kara listeye alindi ve bütün üniversitelerle kontaklari kesildi.

2016 yilinda ise aramiza sonradan katilan Welly (Veli) ve Serhan öncülügünde sitemiz komple yenilendi. Daha modern ve ayri bir kurumsal sayfaya kavustuk. Hic bir yerde hic bir zaman parali reklam yapmadik ama buna ragmen ziyaretci sayisimiz son bir yil icinde 1 milyonu asti.

Sitemizin bundan sonraki en büyük amaci ve vizyonu sadece Almanya ya gelmeye calisanlara yol göstermek degil, öncelikle Almanya da okuyan ögrencilerin basari oranlarini yükseltmek olacaktir. 2015 de DAAD tarafindan yayinlanan makaleye göre maalesef acik ara en basarisiz ögrenci grubu bizleriz. Bir cok red cevabinda hatta bu arastirma sonucu konsolosluk tarafindan yaziliyor. Tekrar ne zaman öyle bir liste yayinlanir onu bilemem ama bizim ilk temel amacimiz bir sonraki listede basari oraninin daha cok artmasi olacak.

Bayagi bir hikaye anlattim. Uzun zamandir bu kadar uzun bir yazi da yazmamistim. Özellikle yeni üyelerimiz bizi daha iyi tanisinlar istedim..

Herkese önümüzdeki egitim hayati boyunca basarilar dilerim. Deutschstudent ile nice yillara.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Queengs

Re: Deutschstudent 10. YASINDA (Tarihimiz Özet)

Mesaj gönderen Queengs » Çrş Eki 10, 2018 2:42 pm

Ben bu sitelerin kurucuları olan sizlere çok teşekkür ederim. Sizin sayenizde bu çok stresli ve sıkıntılı vize başvuru sürecimi danışman firmasız atlatabildim. Bu forum ile aynı durumda olan arkadaşlar tecrübelerini ve duygularını paylaştı. Böylece birbirimize destek olduk. Umarım ben ve diğer arkadaşlarım çok çalışarak Türk öğrencilerinin imajını düzeltebiliriz. Umarım daha nice nice 10 yıllar kutlar birçok öğrenciye yol gösterirsiniz. Emeklerinize sağlık...

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Çrş Eki 10, 2018 3:01 pm

10. yıl cümleten kutlu olsun.
Şahsen böyle bilgilendirici bir platformu kurduğunuz için tüm kuruculara çok teşekkür ederim, özellikle Almanya'da insanın çaresiz kaldığı durumlarda danışabileceği, yol gösterici bir site. Malum grupla olan probleminiz ve bu sebepten başınıza gelenler baya ilginçmiş doğrusu. Bu badirelere katlanıp yılmadan ve sonucunda zaferle atlatmış olmanız gerçekten takdire şayan.

Onun dışında bir serzenişim var yapılan bu buluşmaların yeni neslin samimiyetsiz bulunmasından dolayı tekrarlanmaması böyle köklü bir platforma yakışmamış. Bence bu buluşmalar en azından yılda bir kere yapılsa her anlamda çok güzel olur, eminim güzel arkadaşlıklar kurulacaktır hala.

Nice senelere.

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Çrş Eki 10, 2018 9:52 pm

O problemli dönemleri yasayan hatta sebep olanlardan biriyim. Yillardir bu siteye üyeyim, bir nevi vefa borcu ödemeye calisiyorum. Tarzim sert geliyor belki herkese ama bizim cektigimiz problemlerin, sikintilarin %10 unu bile cekmeden pes edenlere cok kiziyorum. Arastirma yok, yardimlasma yok ve en önemlisi artik vefa yok. Özellikle burda Almanya ya gelene kadar gece gündüz online olan, her türlü sorusunun cevabi olmasina ragmen, ayni sorulari burda defalarca soran üyelere bakiyorum, 1 yil sonra kayboluyorlar. Bazen yeni gelen arkadaslarin yaninda marketine kadar giderdim ama ayni adam 2 yil sonra sokakta gördügünde beni tanimamazliktan gelirdi. Cok yasadik bunlari. O yüzden yeniden bulusma ayarlanmamasini cok iyi anliyorum. Bu yeni neslin %90 nin tek amaci var o da Almanya ya bir sekilde kapak atmak. Kapagi atinca da herkese burun egerler. Almanya da egitimini bitirmis, su anda calisan biri olarak bu yola cikan arkadaslara tavsiyem, sabirli olun, pes etmeyin ve biraz caba gösterin. Bu sitenin de kiymetini iyi bilin. Almanya ya gelince en azindan ayda bir kez online olup, bir kac kisinin sorusunu cevaplayin.

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Prş Eki 11, 2018 1:06 am

Nice on senelere!

Bana bu yaz burası gerçekten çok destek oldu. Ben de bildiklerimi diğer arkadaşlara aktarmaya çalıştım ve fırsat buldukça da devam edeceğim. Projede emeği geçen veya sonrasında katkı sağlayan herkese selamlar ve saygılar.

Eğitimde başarılı olma fikri çok mantıklı bence de. Artık bilgiye erişim o kadar kolaylaştı ki, insanlar bir şekilde yolunu bulup geliyor Almanya’ya ama asıl olayın sonrası olduğunu düşünüyorum, yani kalıcı olabilmek. Bunun için de iyi geçen bir eğitim hayatı, dolasıyla disiplin ve özveri şart bence. Bunu yapabilmek için yeterince kendimi geliştirdim ve şu anda yeterince motiveyim. Umarım önceki başarılı arkadaşların izinden gidebilirim...

Herkese teşekkürler tekrardan 8-)

Mardersahi

Mesaj gönderen Mardersahi » Cum Eki 12, 2018 11:46 pm

Ay çok sevimli...
Açıkçası universite araştırması yaparken öylesinr yoruldum ki bu siteyi görene kadar bütün danışmanların ezberlenmiş konuşmaları sebebiyle vazgeçmek üzereydim. Ama yazdıklarınız -olumlu ya da olumsuz- en azından kelime çöplüğü olan internette gerçek tecrübeler olduğu için çok mutlu oldum. Umarım ben de lisansıma yerleşip buradaki diğer öğrenciler gibi Almanya hayali kuran insanlara yardımcı olabilirim.
Emekleriniz için teşekkürler *-*

Merthar

Mesaj gönderen Merthar » Pzt Eki 15, 2018 6:04 pm

Başınıza gelenleri okudukça şaşırdım, hepsinin üstesinden bir şekilde geldiğinizi farkettikçe gururlandım ve mutlu oldum açıkçası. Yaklaşık bir senedir bu siteden yüzlerce paylaşım, forumlardan onlarca kayda değer bilgi almışımdır. Hem psikolojik hem kültürel öyle yardımları oldu ki buradaki insanların tecrübelerinin ve hikayelerinin büyük kısımlarına şahitlik etmek. Ayrıca Gürkan Bey'e içtenliğimle teşekkür ederim, ben maddi durumu yetersiz ancak bu süreç için oldukça hevesli ve akademik açıdan donanımlı bir öğrenciyim, tüm sene boyunca sanırım yüzlerce endişem oldu, meraktan bazen cehaletten saçmaladığım, neyi nerede yapacağımı kestiremediğim anlar oldu ve kendisi her soruma döndü, bir şekilde yanıtlandırdı. Burada ki danışman firmaları neredeyse 2000 Euro gibi ücretlerle ben ve benim gibi öğrencilerin süreçte yalnız kalmasına sebep verirken sayesinde sorularıma cevap alabileceğim, aldığım cevaplara güvenebileceğim bir platformum/ danışabileceğim de biri oldu. Her şey için teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Eki 17, 2018 1:25 am

seth93 yazdı: Çrş Eki 10, 2018 3:01 pm 10. yıl cümleten kutlu olsun.
Şahsen böyle bilgilendirici bir platformu kurduğunuz için tüm kuruculara çok teşekkür ederim, özellikle Almanya'da insanın çaresiz kaldığı durumlarda danışabileceği, yol gösterici bir site. Malum grupla olan probleminiz ve bu sebepten başınıza gelenler baya ilginçmiş doğrusu. Bu badirelere katlanıp yılmadan ve sonucunda zaferle atlatmış olmanız gerçekten takdire şayan.

Onun dışında bir serzenişim var yapılan bu buluşmaların yeni neslin samimiyetsiz bulunmasından dolayı tekrarlanmaması böyle köklü bir platforma yakışmamış. Bence bu buluşmalar en azından yılda bir kere yapılsa her anlamda çok güzel olur, eminim güzel arkadaşlıklar kurulacaktır hala.

Nice senelere.
Ben de tesekkür ederim. Bulusmayla ilgili, isin acigi fikrim degismez ve zaman ayirmak istemiyorum öyle birseyle ilgili. Fakat üyeler kendileri de organize edebilirler, herseyi bizden beklemeyin:) Organizasyonu yapin biz de katiliriz seve seve.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com