Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Konsolosluklara Yollanacak Mailler

Forum kurallari ve site ile ilgili duyurular, yonetici alim ilanlari vs.
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Konsolosluklara Yollanacak Mailler

Mesaj gönderen Physiker » Cum Ara 15, 2017 6:43 pm

Herkese merhaba, 3 gün önce asagidaki linkte diger üyelerimizle de tartistigimiz gibi özellikle konsolosluk calisanlarinin davranislari ve konsolosluklarin evraklari tam olarak incelemeden red vermeleri üzerine 2011 yilinda yaptigimiz gibi bir kampanya baslatma karari almistik:

viewtopic.php?f=3&t=11497

Herkesin yollamasi icin bir mektup örnegi hazirladim.

Simdi yapmaniz gerekenlere gelirsek:

1- Asagidaki linki tiklayin:

https://tuerkei.diplo.de/Vertretung/tue ... ntakt.html

Kontaktformular aciliyor.

"Kontaktadressat (bitte auswählen)" bölümünde ilk olarak "Rechts und Konsularreferat" i secin.

Name: Soyisim
Vorname: Isim
Straße Nr: Sokak Cadde adi ve ev numarasi(Türkiye den yazacaklar icin cok ayrintili olmasi gerekiyor).
PLZ, ORT: Posta kodu. Sehir
Telefon / Fax: Cep numarasi

kisimlarini doldurduktan sonra asagidaki yaziyi kopyalayip Text bölümüne yapistirin(Sondaki isim soyisim kismini düzenledikten sonra):

Sehr geehrte Damen und Herren,

in der letzten Zeit haben wir über Forum-Seiten wie z.B. deutschstudent.com erfahren, dass die Studienbewerber in Ihren Botschaften von den Mitarbeitern am Schalter sehr unfreundlich behandelt werden.

Die Qualität Ihrer Mitarbeiter und Mitarbeiterinnen an Ihrem Schalter scheint zunehmend schlechter zu werden. Studenten aus dem Ausland, die sich an deutschen Hochschulen bewerben und eine Zulassung erhalten haben, werden bei Ihnen am Schalter interviewt. Doch anstelle Zuneigung und Hilfsbereitschaft aufzubringen, wird eine ablehnende Haltung gezeigt.

Darüber hinaus geht man von Ihren Ablehnungsbescheiden aus, dass die Unterlagen nicht sorgfältig überprüft wurden. Es ist leicht festzustellen, dass einige von ihren Mitarbeiterinnen den Unterschied zwischen einer vorläufigen (bedingten) Zulassung mit einem direkten Zugangsbescheid zum Studium nicht unterscheiden können.

Diese Studenten, die sich bei der deutschen Botschaft erkundigen und bewerben, um eine Aufenthaltsgenehmigung zu erhalten, bewerben sich an deutschen Hochschulen. Von diesen Hochschulen erhalten sie eine Genehmigung, dass sie nach einer anerkannten deutschsprachlichen Prüfung eine Hochschulberechtigung bekommen. Um sich auf diese Prüfung besser vorzubereiten oder ihre deutschen Sprachkenntnisse zu vertiefen, wollen diese Studenten bereits vor dem Studium nach Deutschland einreisen, um dann hier ihre Prüfungen absolvieren zu können.

In den meisten Fällen werden die Visumsanträge der Studienbewerber nur aus dem Grund abgelehnt, dass sie erst die Grundlagen der deutschen Sprache in der Türkei zu erwerben haben.

Studienbewerber berichten, dass ihnen mit der Absage mitgeteilt wird, es würde unbedingt ein B1-Deutschzeugnis verlangt werden. Diese Idee ist zwar nachvollziehbar, doch wenn gemeinsam mit der Absage den Studenten unmittelbar das Goethe Institut empfohlen wird, scheint dies fragwürdig. Im Besonderen, wenn die Sprachzeugnisse anderer Institute von Ihnen offensichtlich nicht akzeptiert werden. So kam es z.B. des Öfteren vor, dass ein Telc-Zeugnis beispielsweise nicht akzeptiert wurde, obwohl es von allen deutschen Universitäten akzeptiert wird. Es stellt sich die Frage, ob im Hintergrund das Goethe-Institut von den Ablehnungsbescheiden der deutschen Botschaft finanziell profitieren solle.

Es bleibt festzuhalten, dass trotz regelmäßiger Beantragung mit vollständigen Unterlagen viele dieser Studienbewerber eine Ablehnung aus kaum nachvollziehbaren Gründen erhalten. Die Mitarbeiter und Mitarbeiterinnen am Schalter sind wohl der Auffassung, dass die Studienbewerber nicht in der Lage seien ein Studium in Deutschland abschließen zu können. Diese Auffassung wird den Studienbewerbern auch öffentlich wohl mit einer unhöflichen Art geäußert.

Im Wesentlichen bemängeln wir nicht, dass nicht alle Bewerber ein Visum von Ihnen erteilt bekommen, doch wenn einer von zwei vergleichbaren Studenten mit ähnlichen Unterlagen und nahezu identischen Zeugnissen durch die Botschaft in Ankara eine Ablehnung, der vergleichbare Student aber ein Visum von der Botschaft in Istanbul ausgestellt bekommt, scheinen hier nicht nachvollziehbare Kriterien zu gelten oder es handelt sich offensichtlich um Willkür oder ungerechte Behandlungen.

Ich bitte Sie die Praxis an Ihrer Botschaft zu überprüfen und gegebenenfalls Fehlverhalten selbstverständlich zu unterbinden. Bitte sorgen Sie aber in jedem Falle für bessere Verhältnisse vor allem im Verhalten Ihrer MitarbeiterInnen zu sorgen. Seien Sie doch froh, dass Deutschland ein so attraktives Studienland ist. Es wäre doch schade, wenn derartiges Verhalten das Verhältnis anderer Ländern zu Deutschland negativ verändern würde.

Mit freundlichen Grüßen

ISIM SOYISIM

Daha sonra yukardaki islemlerin aynisini "Istanbul Rechts und Konsulatreferat" secerek tekrar yapin ve ayni mailin Istanbul konsolosluguna da ulasmasini saglayin. Yine ayni sekilde 3. kez Izmir Rechts und Konsulreferat kismini secip Izmir e de mail atmis olun.

Simdiden destekleyen herkese tesekkürler. Umarim bu sefer de 2011 deki gibi basarili oluruz.

Herhangi bir cevap gelince yine direk burda paylasin. Verecekleri cevaba göre Almanya daki dis isleri bakanligina durumu bildirecegiz.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

echelon

Re: Konsolosluklara Yollanacak Mailler

Mesaj gönderen echelon » Cum Ara 15, 2017 11:43 pm

Ankara, İstanbul ve İzmir için mail gönderdim. Cevap gelirse burada paylaşacağım. Umarım işe yarar.

capsaicin

Mesaj gönderen capsaicin » Cmt Ara 16, 2017 12:23 pm

Ankara ve İstanbul'a başarıyla yolladım ancak İzmir'e yollamaya çalıştığımda hata verdi eksik bırakmadığım halde. Tekrar tekrar denedim anca yolladı.

Bu arada önceki konuda mektup yollamanın daha etkili olduğundan bahsedilmiş halen öyleyse mektup da yollayalım mı?

maploping

Mesaj gönderen maploping » Cmt Ara 16, 2017 2:53 pm

Göndermediği zaman geçmişi temizleyip tekrar göndermeye çalışın, o zaman gönderiyor.

Iremksgl

Mesaj gönderen Iremksgl » Cmt Ara 16, 2017 3:13 pm

Bende mailleri yolladım ve umarım kimsenin emeği yok yere boşa gitmez.

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Pzr Ara 17, 2017 10:02 am

Linke tıkladigimda dünyadaki konsolosluklarin isimleri çikiyor , mail gondermek icin bir bölüm çikmiyor . Ama en altta kontakt bölümü var oradan olmaz herhalde

capsaicin

Mesaj gönderen capsaicin » Pzr Ara 17, 2017 1:31 pm

Makineci yazdı: Pzr Ara 17, 2017 10:02 am Linke tıkladigimda dünyadaki konsolosluklarin isimleri çikiyor , mail gondermek icin bir bölüm çikmiyor . Ama en altta kontakt bölümü var oradan olmaz herhalde
https://tuerkei.diplo.de/Vertretung/tue ... ntakt.html

şu an çalışıyor link

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Pzr Ara 17, 2017 3:20 pm

Linke tikliyorum kendi kendine linki degistirip dediğim sayfayı açıyor. Hala ayni cok garip

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Pzr Ara 17, 2017 3:22 pm

https://www.auswaertiges-amt.de/de/Reis ... ebseitenav bu linke ceviriyo kendi kendine ...

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Pzr Ara 17, 2017 3:26 pm

Tamamdir tabletimden girdim açıldı

Kullanıcı avatarı
overlord35

Mesaj gönderen overlord35 » Pzr Ara 17, 2017 6:50 pm

Bende mail göndererek destek verdim umarım olumlu bir geri dönüş alabiliriz.

seainside90

Mesaj gönderen seainside90 » Pzt Ara 18, 2017 10:34 am

Üç konsolosluğa da mailler iletildi, umarım sürece pozitif etkisi olur. Dönüş olursa burada paylaşacağım.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Ara 18, 2017 12:18 pm

Simdiye kadar destek olanlara tesekkürler. Katilim yüksek oluyor gibi duruyor simdilik.

Bir mail gelirse kesinlikle cevap atmayin ve burda paylasin lütfen.

Tahminim ocak ayi ortalarina dogru cevap yollamaya baslarlar.
www.deutschstudent.com

capsaicin

Mesaj gönderen capsaicin » Pzt Ara 18, 2017 2:42 pm

Physiker yazdı: Pzt Ara 18, 2017 12:18 pm Simdiye kadar destek olanlara tesekkürler. Katilim yüksek oluyor gibi duruyor simdilik.

Bir mail gelirse kesinlikle cevap atmayin ve burda paylasin lütfen.

Tahminim ocak ayi ortalarina dogru cevap yollamaya baslarlar.
Mektup daha etkili olacaksa mektup da yollayalım.

muratbilgen

Mesaj gönderen muratbilgen » Pzt Ara 18, 2017 3:39 pm

3 Konsolosluğa da maili attım. İnşallah vize başvurusunda bulunacak arkadaşlar için faydalı olur.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Ara 18, 2017 4:45 pm

Simdilik mektup icin bekleyelim. Eger 1 aya kadar cevap gelmezse mektuplara baslariz.
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Ara 19, 2017 12:27 pm

Bu arada maili tercüme edebilecek biri varmi:) Ben denedim ama google translate benden daha iyi ceviriyor. Tercümanlik konusunda cok kötüyüm maalesef:) Insanlar ne yolladiklarini da bilsinler.
www.deutschstudent.com

seainside90

Mesaj gönderen seainside90 » Sal Ara 19, 2017 1:58 pm

Maili hazırlayan kim, ne yazıyor? Mailleri de gönderdik ama.. bu soruyu sormak için geç mi kaldık ne :) Biri tercüme edebilirse minnettar oluruz..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Ara 19, 2017 6:52 pm

seainside90 yazdı: Sal Ara 19, 2017 1:58 pm Maili hazırlayan kim, ne yazıyor? Mailleri de gönderdik ama.. bu soruyu sormak için geç mi kaldık ne :) Biri tercüme edebilirse minnettar oluruz..
Almanya daysaniz gönüllü olarak ülkeyi terketmek istediginiz, Türkiye deyseniz vize basvuru durumunda gönüllü olarak red yemek istediginizi belirten bir yazi:)

Yok yok saka, yaziyi ben yazdim. Ama türkce ceviriyi cok iyi yapamiyorum, birazini cevirdim kendim de anlamadim. Ama özetle iste neden ögrencilere sizin o konsoloslukta calisan bayanlar ayak yapiyor, kötü davraniyorlar, zaten bir isten de anlamiyorlar, daha direk kabulle ön kabul nedir arasindaki farki bile ayirt edemiyorlar bir de artislik yapiyorlar vs yazdim. Bir de siz gelenden gecenden B1 istiyorsunuz tamam ama niye özellikle Goethe den sertifika istiyorsunuz, yoksa Goethe yle beraber bir ismi ceviriyorsunuz ne ayaksiniz olum siz falan diye yazdim.
www.deutschstudent.com

melissa1

Mesaj gönderen melissa1 » Sal Ara 19, 2017 10:23 pm

Umarim birilerine faydamiz dokunur