Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Konsolosluklara Yollanacak Mailler

Forum kurallari ve site ile ilgili duyurular, yonetici alim ilanlari vs.
seainside90

Re: Konsolosluklara Yollanacak Mailler

Mesaj gönderen seainside90 » Çrş Ara 20, 2017 9:22 am

Physiker yazdı: Sal Ara 19, 2017 6:52 pm Almanya daysaniz gönüllü olarak ülkeyi terketmek istediginiz, Türkiye deyseniz vize basvuru durumunda gönüllü olarak red yemek istediginizi belirten bir yazi:)

Yok yok saka, yaziyi ben yazdim. Ama türkce ceviriyi cok iyi yapamiyorum, birazini cevirdim kendim de anlamadim. Ama özetle iste neden ögrencilere sizin o konsoloslukta calisan bayanlar ayak yapiyor, kötü davraniyorlar, zaten bir isten de anlamiyorlar, daha direk kabulle ön kabul nedir arasindaki farki bile ayirt edemiyorlar bir de artislik yapiyorlar vs yazdim. Bir de siz gelenden gecenden B1 istiyorsunuz tamam ama niye özellikle Goethe den sertifika istiyorsunuz, yoksa Goethe yle beraber bir ismi ceviriyorsunuz ne ayaksiniz olum siz falan diye yazdim.
şimdi rahatladım işte :) açıklama için teşekkürler Gürkan Hocam

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Ara 21, 2017 4:31 pm

Bugün konsolosluktan mail geldi, yapmis oldugunuz kampanya ve asagi yukari gelen 300 mail diye cevaplamislar. Ilk asamada dikkatimi ceken 300 mail olmus:) 2011 de 1000 e yakin mail gitmisti. O 300 kisinin %90 i da ya red yiyenler ve red yiyenlerin yakinlari yollamislardir. Bu red yiyenlerin %90 i da eger vize almis olsalardi eminim yine mail atmazlardi. Toplum olarak nereye gittigimizi iyice görüyoruz. Hepiniz icin gecerli degil ama %90 niniz acik söyleyim sadece sürüngenlersiniz. Tek amaciniz bir sekilde Almanya ya kapagi atmak. Vizeniz cikana kadar konsoloslugun duvarlarini tirmalarsiniz, vize gelince gittiginiz kursta hergün büroya gidip problem cikarirsiniz ve gecemediginiz kursun sertifikasi icin yalvarirsiniz. Üniversiteye baslayip orda yine sürünmeye baslayinca yabancilar dairesine yalvarmaya baslarsiniz. Isci vizesi alabilmek icin bir yere kapiyi atip orda sürünürsünüz sonra isci vizesi icin yabancilar dairesine yalvarirsiniz. %50 nize oturum uzatirken yabancilar dairesi transkripte bakip simdiye kadar ne yaptin neden hic ders gecemedin, bir dahaki döneme su kadar kredi ver dediginde akliniz basiniza gelir. Yine yapamayinca bu sefer evlilik yollarini ararsiniz.. Belki insan olarak cogunuz iyi insanlarsiniz, bireysel olarak cogunuzu seviyorum ama topluluk olarak tiksiniyorum sadece.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

ulashes

Mesaj gönderen ulashes » Prş Ara 21, 2017 11:04 pm

Toplumsal sorunumuzun bir alanda daha kendini göstermesi üzücü bir durum. Sıra kendilerine geldiğinde sadece bununla uğraşmakla kalmayıp işi, Almanların kendilerine bilerek haksızlık yaptığını söyleyen, bunu milliyetçiliğe vuran , toplumsal hareketi hiçbir alanda benimseyemeyen bu kitlenin her alanda cefasını çekiyoruz. Sizin başvuran sayısı yüksek gibi görünüyor demeniz bir umuttu ama görülüyor ki durum yine aynı. Yazık , çok yazık..
Phantasie ist wichtiger als wissen denn wissen ist begrenzt.

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Cum Ara 22, 2017 8:49 am

Bu forum 2011 de kac kisiydi suan 2017 deyiz kim bilir şuan kaç kişi .. Ama demekki içerisi ; ben atmasam kim farkeder , hic ugrasamam diyen bos kafalarla doluymuş. Ha bide gerçekten bu kişilerinde vize almadan önce yok ben onceki gidenler gibi degilim , benim amacim kariyer yapmak , derslerimi günü gününe çalişip başarili bir şekilde okulu bitirmek deselerde önceki gidenlerden hic bir farkı olmayacak kişiler maalesef. Onlar da vize de ve Almanyada bizim imajımızı bozacak olan kişiler...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Ara 22, 2017 2:35 pm

Yapacak birsey yok maalesef. Artik elimizden geleni "mal" olmayan üyeler icin yapmaya devam edecegiz. Konsoloslukla yazismalar devam ediyor, bir özetini yazacagim burda ilerde. Ama konsolosluk, bürokratik bir dille yukarda belirttigim durumlardan dolayi red kararlarinin arttigini acikca söylüyorlar. Yani, son yillarda giden ögrencilerin ordaki basari durumlari(!) bu tür önlemler almaya bizi mecbur birakti gibi bir aciklama yapiyorlar. Eeee bizim de zaten kendine faydasi olmayan bu sürüngenlerden birseyler beklememiz büyük lüks. Maalesef Almanya yi tercih eden ögrenciler genelde kalite olarak cok düsük seviyede oluyorlar. Burda yasayan Türk nüfusunun yogunlugu, bir sekilde bir akraba yanina kendini atma cabasi cok belli oluyor. Sizin burda bilmediginiz görmediginiz daha ne tipler vize basvurusu yapiyorlar görseniz anlarsiniz. O yüzden egitim gecmisi cok iyi olmayan bir ögrenciye hep ayni soruyu sorarlar: Almanya da akraban veya tanidigin varmi? Bu sorunun altinda yatan anlam sudur: Almanya da kendini kimin yanina atmaya calisiyorsun?

Ama arada gercekten amaci egitim olan ve cok iyi egitim gecmisine sahip ögrenciler de red yedi. Onlar adina üzüldüm.
www.deutschstudent.com

Iremksgl

Mesaj gönderen Iremksgl » Cum Ara 22, 2017 3:17 pm

Yazık gerçekten üzüldüm.Hem katılımın bu kadar kötü olmasına üzüldüm hem de imajımızın bu denli bozulduğuna üzüldüm. Türklerin çoğu eğitim için almanyaya gitmek istediğimi söylediğimde neden bir amerika veya ingiltereyi tercih etmediğimi söyleyip küçümsüyorlar,kolay sanıyorlar.Bu zihniyet ile gidip almancayı öğrenemeden eğitimini bırakıp orada tutunmaya çalışan çok insan gördüm.Hiçbir şey emek vermeden önünüze sunulmaz ayrıca almanya da emek vermeden elinize birşey geçeceğini sakın düşünmeyin.Burda siz kalın diye uğraşmıyorlar,sizin emek gösterip okulda tutunmanız gerekiyor. Ben şanslıyım vizemi zamanında aldım, yardımım olsun istedim ve mailleri yolladım ki kopyala yapıştır yapıp 3 kere yollamaktan başka birşey gerekmiyordu. İnsanların bu kadar bencilleşmesi ve duyarsız olması üzücü onların yerine ben utandım açıkçası.Hakkı olup da haksızlığa uğrayanlar için gerçekten tek söz: kurunun yanında maalesef yaş da yanıyor.

ozanakss

Mesaj gönderen ozanakss » Cum Ara 22, 2017 9:19 pm

Gürkan abi ne dediysen haklısın bu siteye binlerce kişi giriyor
Sadece vize anı defteri 16 ya kaç bin kere girilmiş ve bu maili okuyup geçen kaç kişi var acaba (bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığı)
Bu forum sadece oraya kapak atmak için elinden geleni yapanların yeri değil biz burda belli bir dayanışma içinde olmak için toplanıyoruz.Kendinizi düşünmek yetmiyor bu foruma gelip sorularımızın cevaplarını buluyoruz.Birbirimize yardım ediyoruz
Almanyadaki türk öğrencilerin böyle bir dayanışma içinde olması ne güzel bişey aslında.Bu foruma daha bir yıldır üyeyim bende kaç kere mail attım 3 adresim var üçünden attım.Ve daha vize bile almadım görüşmem oldu şuan bekliyorum.Oraya gidince bende anladım gürkan abinin dediklerini bu kadar az mail atılacağını bilsem tüm çevremi ikna ederdim ama ben foruma güvendim sadece kendim attım.Atmayanlara söylüyorum ilerde bir sorunuz olur yada bir sorununuz gelip buraya yazarsanız hemen sonrada cevabınızı alıp birdaha girmezsiniz.Adminler bizim için öğrenciler için tepki çekmek ses çıkarmak istediler sadece atacağınız bir maildi.Sadece onların yapabileceği birşey değil toplu halde sesimizi çıkarabilsek belki işe yarardı. ben yaklaşık hergün bu foruma 10 dan fazla giriyorum ve bildiğim bir şey varsa cevaplamaya çalışıyorum yada yapabileceğim bir şey varsa o isteğim bile azaldı bu olaydan sonra artık adminleri düşünmüyorum bile .
Biraz fazla yazdım çünkü benimde öfkem büyük sözüm mail atmayanlara

Gerçekten amacı sadece gitmek olanlara amacı eğitim olmayanlara umarım vize çıkmaz.

öyküzeynep

Mesaj gönderen öyküzeynep » Cum Ara 22, 2017 9:37 pm

Yine de biz arkadaşlarımıza ailelerimize attırmaya devam edelim, eminim sayı artacaktık. Sonuç olarak daha kampanya başlatılalı uzun zaman geçmedi, hala şansımız var, biz duyarlı olanlar bile facebooktan 50 kişiye toplu mesaj atsak bi 10 tanesi yollar belki. Gerçekten konsolosluğun tavındığı takır hiç insanı ve adil değil. Buraya maddi manevi tüm imkanlarını son damlasına kadar tüketip bir şeyler başarmak için gelen de birsürü kişi var. Çok şükür ki herkes asalak değil.

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Cmt Ara 23, 2017 7:44 pm

2011 deki site ortami da farkliydi ya. Üye kalitesi cok yüksekti. Gittikce fosillesiyor neslimiz. Siteyi aciyorum 10 baslik varsa 7 si vize üzerine. Bu tür adamlar yüzünden gercekten amaci egitim olan insanlar da etkileniyor. Isin acigi siyasi olaylarin bu redlere bir alakasi oldugunu sanmiyorum. Simdi bu isyan eden arkadaslar vizeyi alsalardi onlar da pek sallamazdi olayi.

ozanakss

Mesaj gönderen ozanakss » Pzr Ara 24, 2017 1:41 am

duisburger yazdı: Cmt Ara 23, 2017 7:44 pm 2011 deki site ortami da farkliydi ya. Üye kalitesi cok yüksekti. Gittikce fosillesiyor neslimiz. Siteyi aciyorum 10 baslik varsa 7 si vize üzerine. Bu tür adamlar yüzünden gercekten amaci egitim olan insanlar da etkileniyor. Isin acigi siyasi olaylarin bu redlere bir alakasi oldugunu sanmiyorum. Simdi bu isyan eden arkadaslar vizeyi alsalardi onlar da pek sallamazdi olayi.
Bence yanlıs düşünüyorsun ben vizeye başvurdum bekliyorum mailde attım amacım kesinlikle vizemin gelip gelmemesi değil vize görüsmesindeki bayanda eksiksiz herşey dedi çok bisey sormadan gidebilirsin dedi. sadece haklı bulduğum için mantıklı geldiği için mail attım vize almadan vize almamı kolaylaştırmak için değil

Kullanıcı avatarı
overlord35

Mesaj gönderen overlord35 » Pzr Ara 24, 2017 2:16 am

Almanyada okumak hevesliyle siteye üye olup soru soranların çoğunluğunun işin zorluğunu öğrendikten sonra almanyada eğitim konusuna ilgileri azalıyor dolasıyla bu tip konularla pek ilgilenmiyorlar.
Bu arada 2011 deki kampanyanın başlığını okurken orda ilk başlarda katılım az olmasına rağmen olumlu bir sonuç alınmıştı fakat bu yıl katılımın ilk başlarda iyi olmasına rağmen böyle bir durumla karşılaşmak garip gerçekten.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Ara 27, 2017 4:25 pm

Kampanya sonucta ses getirdi ve dikkatleri cektik genel amac buydu ama daha cok katilim ve duyarlilik beklerdik. Bugün yine bir cevap geldi, yazismalar devam ediyor. Son anladigim maile göre burdaki tepkiden sonra bayagi bir mail yollanmis konsolosluklara:) Halen artan ayni tip maillerle diye baslayan bir cümle vardi:) Destek verenler icin tesekkürler. Fakat acik bir sekilde anladigim iki sebep var bu redlerin arkasinda yatan gerekce olarak: Birincisi egitim icin gelenlerin cogunlugunun burda basarisiz olmasi, ikincisi ise Goethe Institute para kazandirmak.
www.deutschstudent.com

silverado

Mesaj gönderen silverado » Çrş Ara 27, 2017 9:08 pm

Physiker yazdı: Çrş Ara 27, 2017 4:25 pm Kampanya sonucta ses getirdi ve dikkatleri cektik genel amac buydu ama daha cok katilim ve duyarlilik beklerdik. Bugün yine bir cevap geldi, yazismalar devam ediyor. Son anladigim maile göre burdaki tepkiden sonra bayagi bir mail yollanmis konsolosluklara:) Halen artan ayni tip maillerle diye baslayan bir cümle vardi:) Destek verenler icin tesekkürler. Fakat acik bir sekilde anladigim iki sebep var bu redlerin arkasinda yatan gerekce olarak: Birincisi egitim icin gelenlerin cogunlugunun burda basarisiz olmasi, ikincisi ise Goethe Institute para kazandirmak.
Gürkan Bey merhaba, maili ilgili yerlere ben de gönderdim. Ancak aklıma takılanlar var. Henüz bir okuldan kabul almadığım için vize başvurusunda bulunmadım. Ancak Goethe A2 sınavına hazırlanıyorum. Konsolosluklar şartlı kabullü öğrenciler için B1 gibi bir seviye mi talep etmeye başladılar?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Ara 28, 2017 1:34 am

Eger ögrencinin egitim gecmisi cok iyi degilse biraz da Goethe daha fazla para kazansin diye B1 i de al diyebilirler.
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Oca 08, 2018 6:45 pm

Burdaki tepkiden sonra giden mail sayisi 1000 i gecmis, tesekkürler:) Yine de devam edelim.

Bu arada mailleri direk olarak kopyala yapistir yapip asagidaki adreslere de göndebilirsiniz:

info@ankara.diplo.de
info@istanbul.diplo.de
info@izmir.diplo.de
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Oca 15, 2018 2:43 pm

Konsolosluklara yolladigim maillerin türkcesi:

Sayın Yetkili,

Son zamanlarda “deutschstudent.com” gibi forum sitelerinden öğrendiğimiz üzere, büyükelçilik ve konsolosluklarınızdaki gişe görevlileriniz, öğrenci vizesi için başvuranlara kaba ve itici biçimde davranmaktadırlar.

Gişe memurlarınızın davranış kalitesinin giderek daha da kötüleştiği görülmektedir. Almanya’daki yüksekokullara başvurmuş ve kabul almış olan yabancı öğrencilerle bu gişelerde mülakat yapılmaktadır. Fakat gişe görevlileri, olumlu ve yardımsever bir yaklaşım göstermek yerine, reddedici bir tutum sergilemektedirler.

Bunun haricinde, öğrencilerin başvuru belgelerinin memurlarınız tarafından özenli biçimde incelenmediği de, ret kararlarındaki açıklamalardan anlaşılmaktadır. Bazı konsolosluk çalışanlarınızın, yükseköğretime geçici (koşullu) kabul ve yükseköğretime doğrudan başlama onayı arasındaki farkı bilmedikleri de kolayca görülmektedir.

Alman büyükelçiliğine oturma izni için başvuran bu öğrenciler, Alman yüksekokullarına başvurmuş kişilerdir. Öğrencilerin bu yüksekokullardan aldıkları onay yazısında, resmî olarak tanınan bir Almanca sınavını geçmelerinin ardından eğitime başlayabilecekleri söylenmektedir. Öğrenciler de söz konusu Almanca sınavına daha iyi hazırlanmak veya Almanca bilgilerini orada derinleştirmek ve sonrasında sınava orada girebilmek amacıyla, üniversite eğitimine başlamadan önce Almanya’ya gitmek istemektedirler.

Pek çok durumda öğrencilerin vize başvurusu, sadece temel Almancayı Türkiye’de öğrenmiş olmaları sebebiyle reddedilmektedir.
Vize için başvuran öğrencilerin bildirdiğine göre, büyükelçilikten gelen ret yazısında mutlaka B1 seviyesinde bir Almanca sertifikası gerektiği söylenmektedir. Bu anlaşılabilir bir durum olmakla birlikte, ret yazısında öğrencilere doğruca Goethe Enstitüsü’nün tavsiye edilmesi, durumu şüpheli hale getirmektedir. Özellikle de, diğer kurumlardan alınan dil sertifikalarının tarafınızca kabul edilmemesi söz konusudur. Örneğin sıkça yaşanan bir durum olarak, Telc sertifikası bütün Alman üniversiteleri tarafından kabul edilmesine rağmen, sizin tarafınızdan kabul edilmemektedir. Bu da arka planda, Alman büyükelçiliğinin ret kararlarından Goethe Enstitüsü’nün ticari çıkar elde edip etmediği sorusunu düşündürtmektedir.

Eksiksiz belgelerle kurallara uygun biçimde başvurmalarına rağmen, vize başvurusu yapan pek çok öğrencinin anlaşılması çok zor sebepler yüzünden reddedildiğini ortaya koymak gerekiyor.
Büyükelçilik gişesindeki görevliler, başvuran öğrencilerin Almanya’da bir yükseköğrenimi tamamlayamayacak durumda olduğunu düşünmektedirler. Ayrıca görevliler bu düşüncelerini, başvuran öğrencilere açıkça kaba ve nezaketsiz biçimde ifade etmektedirler.

Esas itibariyle, tabii ki bütün başvuranların vize alması gerektiğini söylemiyoruz. Fakat benzer belgelerle ve neredeyse aynı sertifikalarla birisi Ankara’da birisi de İstanbul’da başvuran iki öğrenciyi karşılaştırdığımızda, örneğin Ankara’daki başvurunun reddedilmesi ama İstanbul’daki başvurunun vize alması, bize bu süreçte anlaşılmaz kriterlerin geçerli olduğunu veya açıkça keyfi veya adaletsiz uygulamalar yapıldığını düşündürtmektedir.

Sizden büyükelçiliğinizdeki uygulamayı gözden geçirip denetlemenizi ve eğer gerekiyorsa tabii ki hatalı davranışlara engel olmanızı rica ediyorum. Ama öncelikli olarak, çalışanlarınızın her bir tekil vakadaki davranış biçiminin daha iyileştirilmesini sağlayınız. Almanya’nın böylesine cazip bir yükseköğrenim ülkesi olmasına sevinmelisiniz. Bu tür bir davranışın diğer ülkelerle Almanya arasındaki ilişkiyi olumsuz etkilemesi, üzücü bir durum olurdu.
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Oca 16, 2018 12:17 pm

Yukardaki yaziyi tekrar okumanizi rica ediyorum. Maalesef sitede daha süreci anla(YA)mayan arkadaslar olmus.
www.deutschstudent.com