Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Sigorta

Berlin eyaletinde yasam, egitim, universiteler
erkaya

Sigorta

Mesaj gönderen erkaya » Sal Ağu 16, 2016 11:09 pm

Merhaba.
Yakin zamanda Berlin\'den kabul aldim. Kayit icin sigorta belgesi de gerekiyormus. Sigorta nasil yapiliyor bilen var mi acaba? Turkiye\'deki sigorta Almanya\'da devam ettirilebiliyor diye duymustum, denklik gibi bir sey yapiliyormus sanirim. Dogru mudur? Nasil oluyor bilgi verirseniz cok sevinirim.

Ayrica 8.000 euro\'nun Almanya\'da bir hesapta mi olmasi gerekiyor? Turkiye\'deki bir hesapta gostersek, uluslararasi bir bankadan, Almanya\'dan cekebilecegimiz sekilde, oluyor mu?

Tesekkur ederim ;)

Faruk06

Sigorta

Mesaj gönderen Faruk06 » Çrş Ağu 17, 2016 1:23 am

Sigorta denkligi konusu AT11 belgesi forumda arat ozel bir baslikta konusu mevcut.
Sigortayi sana verilen zulassunbescheid ile herhangi bir gesetzliche (devletin olan) sigorta firmasindan yaptirabilirsin. Tavsiyemiz AOK olur sorun yasamak istemiyorsan.

O para olayini ne yazikki bilmiyorum ben Garantor belgesi ile gelmistim o yuzden bilgim yok
Lutfen Ozel Mesaj Gondermeyiniz..
Sorularinizi Forumda Baslik Acarak Sorunuz..

TUM_ERMAN

Sigorta

Mesaj gönderen TUM_ERMAN » Çrş Ağu 17, 2016 4:36 am

[quote]erkaya tarafindan yazilan metin:

Merhaba.
Yakin zamanda Berlin\'den kabul aldim. Kayit icin sigorta belgesi de gerekiyormus. Sigorta nasil yapiliyor bilen var mi acaba? Turkiye\'deki sigorta Almanya\'da devam ettirilebiliyor diye duymustum, denklik gibi bir sey yapiliyormus sanirim. Dogru mudur? Nasil oluyor bilgi verirseniz cok sevinirim.

Ayrica 8.000 euro\'nun Almanya\'da bir hesapta mi olmasi gerekiyor? Turkiye\'deki bir hesapta gostersek, uluslararasi bir bankadan, Almanya\'dan cekebilecegimiz sekilde, oluyor mu?

Tesekkur ederim ;)[/quote]

1. A/T 11 belgesini SGK\'dan alip Almanya\'da AOK gibi sigorta kuruluslarina onaylatman gerekiyor. Bu onaylatma isleminden sonra okula kayit icin gerekli sigorta belgesi verilebilir. Bu islem biraz sakat. Zamanim olunca daha detayli bir geri donus yaparim sana.

2. 8000 Euro yanlis bir rakam aman dikkat et! Aylik minimum 720 Euro\'dan 720*12=8640 Euro\'yu bir bloke hesap acip buraya yatirman gerekiyor. Bu islem biraz zaman alir ve ugrastiricidir. Detayli bilgiyi forumda aratarak bulabilirsin. Herkes Deutche Bank\'dan bloke hesap actiriyor niyeyse pek anlam veremiyorum ben sahsen ve 10-15 (hatta daha fazla) gun bekliyorlar. IsBank AG\'den bu islemi hizlica halledebilirsin. Forumdan arastir, gerekirse mesaj atabilirsin bana konu hakkinda.

Forumu karistir. Hepsinin cevabi mevcut!

Not. Garantor mevzusu tavsiye edilmez bilgin olsun. Konsolosluk pek sicak bakmiyor bu garantor isine. Bloke hesap ac mutlaka benim tavsiyem. Tabi cok zengin akraban varsa onu bilemem.