Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Berlin'de master

Berlin eyaletinde yasam, egitim, universiteler
heroine

Berlin'de master

Mesaj gönderen heroine » Prş Şub 01, 2018 9:45 am

Merhaba arkadaşlar,

Bu sene YTÜ Matematik Müh.(İng) bölümünden mezun oluyorum. Master için Almanya'yı düşünüyorum. Bir süredir de bu konuda araştırma yapıyorum. Aklımda 2 üniversite var. Biri TU Berlin. Diğeri ise Beuth Hochschule für Technik Berlin. İstediğim master alanlarını bu iki üniversitede buldum, bilişim üzerine. Ancak bazı kaygılarım var. Ortalamam 2.65-2.7 arası. Başvuracağım bölümler de İngilizce programa sahip. Beuth Hochschule für Technik Berlin, bölümümün dilinden dolayı benden belge istemiyor. TU Berlin'de master şartlarında tanıdığı üniversitelerden İngilizce bachelor seviyesine sahip insanlar için belge istemiyor ancak YTÜ'yü tanıyor mu bilmiyorum. Bu konuda bilgisi olan varmı ?

İkinci değinmek istediğim nokta ise yapılacaklar. Almancam yok ancak bu ay itibariyle Almanca eğitimine başlıyorum. En azından hazirana kadar hedefim A2'nin sonuna varabilmek. Sıfır gitmeyeyim diyorum. Bunu üniversitede de ek bilgi olarak sunmak belki artı puan getirir diye düşünüyorum. Ancak ortalamam yüksek olmadığı için korkuyorum. Bilişim alanında projelerim, 2 makalem ve 1 bildirim var.Aynı zamanda Mercedes'te IT altında PEP stajyerliği yapıyorum ve onlara proje üreterek tez yazıyorum. Yine de eksik geliyorum kendime, kazanamam diye. Bu konuda başka neler yapmalıyım da bilmiyorum. Referans mektuplarını hem üniversitemden hem de çalıştığım yerlerden alabiliyorum ancak ne kadar etkisi olur onu da hiç bilmiyorum. Bazı sitelerde bu referans mektuplarının okunmadan atıldığı yazılmış çünkü. Bunları yazmamın nedeni bu ortalama eksiğini nasıl kapatabilirim , ekstra neler yapabilirim konusunda deneyimi olanlardan fikir almak ? Başvuru koşullarında ortalama ile ilgili bilgi verilmemiş ancak yine de iyi olan ilk sıraya geçer diye düşünüyorum.

Diğer bir konu ise iş bulma durumu. Yine bilgisi ya da deneyimi olan kişilerden iş bulabilme sürecimi hızlandırmak için neler yapabileceğim hakkında bilgi alabilir miyim ? İş bulmak çok zor mu? Hem alanımla ilgili hem alan dışıyla ilgili.

Soru sormayı abarttığım için kusura bakmayın lütfen. Sadece beynimi fazlaca meşgul ettikleri için en sonunda buraya yazıp fikirler almak istedim sizlerden de.

duisburger

Re: Berlin'de master

Mesaj gönderen duisburger » Prş Şub 01, 2018 11:13 am

Ilk sorunu direk basvuru yapacagin üniversiteye sorman gerekiyor.

Ortalaman ingilizce yüksek lisans icin düsük duruyor. Staj veya ek kurslar(mesela borsa yönetimi, bilgisayar kurslari vs) yaptiysan sertifikalari sun ama sansin cok yüksek durmuyor. Önce bir kabul al, üniversiteyi oku is bulma sürecini o zaman halledersin merak etme:)

mcank

Mesaj gönderen mcank » Prş Şub 01, 2018 12:17 pm

İngilizce yüksek lisansa 2,74 ortalama ile kabul aldım. Ancak mühendislik için belki daha iyi ortalama arıyor olabilirler. Ortalama istemeyen bir yüksek lisans programıysa zaten daha çok transkriptinizde aldığınız derslere, bölümle ilgili iş deneyimlerinize ve niyet mektubunuza bakar. Aslında bu kabul kriterlerinin falan çok detaylı yazılı olduğu pdf dosyaları oluyor üniversitelerin. Orada o bölüm için kabul şartlarının, eleme sisteminin, neyin yüzde kaçının alındığını anlatıyor. Biraz detaylı araştırın derim ben :))

heroine

Mesaj gönderen heroine » Prş Şub 01, 2018 2:18 pm

mcank yazdı: Prş Şub 01, 2018 12:17 pm İngilizce yüksek lisansa 2,74 ortalama ile kabul aldım. Ancak mühendislik için belki daha iyi ortalama arıyor olabilirler. Ortalama istemeyen bir yüksek lisans programıysa zaten daha çok transkriptinizde aldığınız derslere, bölümle ilgili iş deneyimlerinize ve niyet mektubunuza bakar. Aslında bu kabul kriterlerinin falan çok detaylı yazılı olduğu pdf dosyaları oluyor üniversitelerin. Orada o bölüm için kabul şartlarının, eleme sisteminin, neyin yüzde kaçının alındığını anlatıyor. Biraz detaylı araştırın derim ben :))
Siz hangi bölüme başvurmuştunuz ? Bölüme kaçıncı sırada kabul aldığınız söyleniyor mu ya da biliyor musunuz ?

heroine

Mesaj gönderen heroine » Prş Şub 01, 2018 2:19 pm

duisburger yazdı: Prş Şub 01, 2018 11:13 am Ilk sorunu direk basvuru yapacagin üniversiteye sorman gerekiyor.

Ortalaman ingilizce yüksek lisans icin düsük duruyor. Staj veya ek kurslar(mesela borsa yönetimi, bilgisayar kurslari vs) yaptiysan sertifikalari sun ama sansin cok yüksek durmuyor. Önce bir kabul al, üniversiteyi oku is bulma sürecini o zaman halledersin merak etme:)
Acı gerçeği yüzüme vurdunuz tekrardan, teşekkür ederim. Daha da moralsiz oldum :)