Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Universite Basvuru-Degisimi

Bayern eyaletinde yasam, egitim, universiteler...
Domeras

Mesaj gönderen Domeras » Sal Eki 06, 2015 11:35 pm

Selam arkadaslar, 1 senedir almanyada almanca ogreniyorum dil sinavlarini falan gectim, Erlangen FAU universitesinde Informatik bolumune girme hakki kazandim fakat aklimi kurcalayan birkac sey var.

1-Almanca olarak matematik gormedigimden mat. dersi beni zorlayacak gibi gozukuyor, sizce bu sene Uni. ye baslamalimiyim yoksa 1 sene daha bekleyip bu sirada hem matematik hemde almancayi iyice oturtmalimiyim? :help Ben 1 sene bekleyip bu acigimi kapatmayi daha avantajli buluyorum bir kursa falan yazilarak ve kendim calisarak, hem belgelerimin gecerlilik sureside yetiyor.

2-Diyelim Uni. ye basladim ve 1. senemi tamamladim FAU da ama uni degistirmek istiyorum, mesela Munih Teknik Universitesine gecmek istiyorum. Munihten eger kabulum gelirse Informatige bastan yani 1. seneden mi basliyorum yoksa kaldigim yerden 2. seneden mi? 5_D

Fikir/tavsiyelerinizi bekliyorum :) En kucuk bir fikire bile acigim yardima ihtiyacim var.

Tesekkurler...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Eki 07, 2015 1:56 pm

1- Sadece zaman kaybi olur. Almancayi da matematigi de en iyi universitede gelistirebilirsin. Dersleri hic anlamasan da mutlaka butun derslere katil ve duzenli calismayi birakma.

2- Matematigine ve almancana guvenmiyorsun ama sonrasinda TUM a gecmeyi dusunuyorsun, bu da ilginc:) 3. donemin sonuna kadar uni ve bolum degistirebilirsin. FAU da gectigin dersler taninir TUM da, tabiki ayni ders TUM da ayni kredi ile veriliyorsa.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Domeras

Mesaj gönderen Domeras » Çrş Eki 07, 2015 2:58 pm

Teskkurler cevap icin, bir de universitede kayit dondurma islemi ile bilgisi olan varmi acaba almanyada?

Not: Cevabi buldum tesekkurler

Kullanıcı avatarı
Alpertaskin

Mesaj gönderen Alpertaskin » Çrş Eki 07, 2015 4:55 pm

ogrenci isleri gibi bir yerdendir sanirim ama anlatir misin nasil oldugunu ne gerektigini ihtiyaci olan olursa faydalanir buradan.
Hayallerinin pesinden kos. Bir gun mutlaka yorulacaklardir...
Maschinenbau

Domeras

Mesaj gönderen Domeras » Çrş Eki 07, 2015 4:58 pm

Normalde alman ogrenciler benim ogrendigime gore kayidi yapiyolarmis ama sene boyunca universiteye gitmiyorlarmis, boylece o universitede ogrenciliklerini kaybetmeden sonraki somestirda baslayabiliyolarmis. Ben emin olmak icin benim gidecegim yerede mesaj yolladim yarina cevap gelir paylasirim burda.

Domeras

Mesaj gönderen Domeras » Çrş Eki 07, 2015 6:52 pm

Durumu ogrendim, resmi olarak kayit dondurma diye bir olay yokmus yani ogrenciler kayit yapiyolar ogrenci kartini aliyolar ama derslere girmiyorlar ve aldiklari kart sayesinde 1 sene toplu tasima ve saglik sigortasini ucuza getiriyorlarmis. Fakat gercekten okumaya baslamak istediginde 2. seneden mi yoksa o kacirdigi ilk seneden mi basliyor onu bulamadim..

Domeras

Mesaj gönderen Domeras » Çrş Eki 07, 2015 6:59 pm

Bu arada Erlangenda yada almanya genelinde universite okumak isteyenlerin sorularini cevaplayabilirim , benim keske onceden bilseydim dedigim cok sey oldu ve baskalarininda bu stresi yasamasini istemem, ozel mesaj atabilirsiniz.

Sevs

Re: Universite Basvuru-Degisimi

Mesaj gönderen Sevs » Pzt Ağu 06, 2018 3:35 pm

Hâlâ burdaysan lütfen bana yazar mısın Domeras. Lütfen

tugce98

Re: Universite Basvuru-Degisimi

Mesaj gönderen tugce98 » Pzt Ağu 06, 2018 3:46 pm

Domeras yazdı: Çrş Eki 07, 2015 6:59 pm Bu arada Erlangenda yada almanya genelinde universite okumak isteyenlerin sorularini cevaplayabilirim , benim keske onceden bilseydim dedigim cok sey oldu ve baskalarininda bu stresi yasamasini istemem, ozel mesaj atabilirsiniz.
Merhaba bir soru sorabilir miyim? Erlangende informatik okumak için çok iyi matematik notu gerekli mi? Mesela lisede matematik notları ortalama veya biraz düşük olan biri de kabul alabilir mi? Neye göre red veya kabul veriyorlar? Sizin mat notunuz nasıldı?