Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Münihte aylık ortalama yaşam giderleri

Bayern eyaletinde yasam, egitim, universiteler...
time

Münihte aylık ortalama yaşam giderleri

Mesaj gönderen time » Pzr Haz 14, 2020 5:30 pm

Merhaba, internetten çok fazla araştırdım bu konuyu ama nedense Münih için verilen ortalamaların birbirinden çok bağımsız oldupunu gördüm. Münihte ev bulmanın zor oldupunu ve bulunsa bile kiraların çok yüksek olduğunu biliyorum. Peki bana aylık masrafı her şey dahil ne olur? 1 2 sene sonra yurda yerleşebilir miyim?

nautilus

Re: Münihte aylık ortalama yaşam giderleri

Mesaj gönderen nautilus » Pzr Haz 14, 2020 9:19 pm

1. Hocam wg yaparsanız aylık kira masrafınız 450-600 euro diyebilirim, Studentenwerk aracılığı ile kalırsanız ortalama 300 euro ki bu konaklamayı elde etmek 2 yıla kadar sürüyor, şanslıysanız 1 yıldan daha kısa.

2. Ne kadar yersin ne kadar içersin bilmiyorum. Ben çoğu şeyden kısarak aynı zamanda da tadını çıkararak aylık yaklaşık 150-200 euro harcıyordum. Onun dışında ekstradan gezmek istersem o giderler vardı. Onlar da çevre ülkeler için 50-150 euro diyebilirim.

3. Ulaşım için üniversitenin sağladığı abonmanlar en uygunları olmalı. Ayrı olarak almak istersen şehir içinde 3 ringe kadar olan abonmana aylık yaklaşık 70 euroluk ödersin, 3 ringden sonrası için fiyat giderek artıyor. Ona da konaklamak istediğin adrese göre ilgili Münih in yerel ulaşım websitesinden göz atabilirsin.

Daha spesifik bir şey sormak isterseniz bilgim dahilinde yardımcı olabilirim ama özetle tasarruflu hareket edip bütçenin elverdiğince yol alırsan keyif alarak yaşarsın :)

time

Mesaj gönderen time » Pzt Haz 15, 2020 6:53 pm

nautilus yazdı: Pzr Haz 14, 2020 9:19 pm 1. Hocam wg yaparsanız aylık kira masrafınız 450-600 euro diyebilirim, Studentenwerk aracılığı ile kalırsanız ortalama 300 euro ki bu konaklamayı elde etmek 2 yıla kadar sürüyor, şanslıysanız 1 yıldan daha kısa.

2. Ne kadar yersin ne kadar içersin bilmiyorum. Ben çoğu şeyden kısarak aynı zamanda da tadını çıkararak aylık yaklaşık 150-200 euro harcıyordum. Onun dışında ekstradan gezmek istersem o giderler vardı. Onlar da çevre ülkeler için 50-150 euro diyebilirim.

3. Ulaşım için üniversitenin sağladığı abonmanlar en uygunları olmalı. Ayrı olarak almak istersen şehir içinde 3 ringe kadar olan abonmana aylık yaklaşık 70 euroluk ödersin, 3 ringden sonrası için fiyat giderek artıyor. Ona da konaklamak istediğin adrese göre ilgili Münih in yerel ulaşım websitesinden göz atabilirsin.

Daha spesifik bir şey sormak isterseniz bilgim dahilinde yardımcı olabilirim ama özetle tasarruflu hareket edip bütçenin elverdiğince yol alırsan keyif alarak yaşarsın :)

Merhaba birkaç tane daha sorum var. Sizin için sorun olmazsa mail adresinizi yazabilir misiniz? Zaten şu saatlerde online olacağım mailinizi adresinizi aldıktan sonra silersiniz.

nautilus

Mesaj gönderen nautilus » Pzt Haz 15, 2020 7:32 pm

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Pzt Haz 15, 2020 7:48 pm

600euro wg bulursun münih sınırlarında daha ucuz olma imkanı çok zor, bana studentenwerkten einzelapartment çıktı 1 dönem sonra ona 300 veriyorum, herhalde coronadan dolayı çabuk çıktı. özel yurtlar minimum 600den başlıyor. yeme içme sana kalmış. haftada 30 euro harcayabilirsin. münihte semesterticket öğrenci kartınla gelmiyor (öğrenci kartınla tatillerde ve tatil olmayan zamanlarda akşam 6dan sabah 6ya kadar binme hakkın var) 7/24 binme hakkın olmasını istiyorsan 195,70 Euro dönemlik ekstra ödeyeceksin. okul masrafı ise TUM veya LMU veya münihteki herhangi bir üniversite bu dönem 142,40 euro alıyor.

mfurkan66

Mesaj gönderen mfurkan66 » Pzr Ağu 30, 2020 2:57 pm

Merhaba konu sahibi kızmaz ise ben de merak ediyorum. Münih teknikte elektrotechnik master kazandım ancak almanyadan tanıdıklarım münihin şehir olarak masraflı olacağını diğer ünileri tercih etmem gerektiğini söylediler. Dersleri aksatmadan haftada 1-2 gün çalışarak masraflarımı kendim karşılayabilirmiyim acaba. Eğer zor olacaksa tu braunschweig'ı tercih edeceğim daha az masraflı olacağından.

2eqendy

Mesaj gönderen 2eqendy » Pzr Ağu 30, 2020 3:19 pm

mfurkan66 yazdı: Pzr Ağu 30, 2020 2:57 pm Merhaba konu sahibi kızmaz ise ben de merak ediyorum. Münih teknikte elektrotechnik master kazandım ancak almanyadan tanıdıklarım münihin şehir olarak masraflı olacağını diğer ünileri tercih etmem gerektiğini söylediler. Dersleri aksatmadan haftada 1-2 gün çalışarak masraflarımı kendim karşılayabilirmiyim acaba. Eğer zor olacaksa tu braunschweig'ı tercih edeceğim daha az masraflı olacağından.
Aynen hocam diğer şehirlere göre epey masraflı olarak anlatılıyor. Bizim insanımızda niyeyse bi tum sevdası var anlamadım gitti :lol:

mfurkan66

Mesaj gönderen mfurkan66 » Pzr Ağu 30, 2020 5:04 pm

2eqendy yazdı: Pzr Ağu 30, 2020 3:19 pm Aynen hocam diğer şehirlere göre epey masraflı olarak anlatılıyor. Bizim insanımızda niyeyse bi tum sevdası var anlamadım gitti :lol:
Benim doğma büyüme almanyada yaşayan arkadaşlarım ve abilerim var onlara da sordum. Birisi elektrik elektronik doktorasını vermek üzere. Ooo TUM kazandıysan durma git demedi. İnformatik mezunu arkadaşıma sordum TUM un ününden pek haberi yoktu açıkcası. Ben ondan daha çok bilgi sahibiydim.
Sıralamalara bakarsak benim çankaya üniversitesi 2020 de times higher education 2020 de sabancıyla 1.liği paylaşıyor. Diğer bir rankingde de 1. idi son 1-2 yıl içinde.

2eqendy

Mesaj gönderen 2eqendy » Pzr Ağu 30, 2020 5:53 pm

mfurkan66 yazdı: Pzr Ağu 30, 2020 5:04 pm Benim doğma büyüme almanyada yaşayan arkadaşlarım ve abilerim var onlara da sordum. Birisi elektrik elektronik doktorasını vermek üzere. Ooo TUM kazandıysan durma git demedi. İnformatik mezunu arkadaşıma sordum TUM un ününden pek haberi yoktu açıkcası. Ben ondan daha çok bilgi sahibiydim.
Sıralamalara bakarsak benim çankaya üniversitesi 2020 de times higher education 2020 de sabancıyla 1.liği paylaşıyor. Diğer bir rankingde de 1. idi son 1-2 yıl içinde.
Hocam bence üniversitenin sıralamasına takılmaya çok da gerek yok. Münih teknikte alacağın eğitimle berlin teknikte alacağın arasında muhtemelen çok da bi fark olmaz. Ama iki şehirde harcayacağın parada ciddi fark var ve o artan parayla bence kendini çok daha iyi geliştirebilirsin

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Pzr Ağu 30, 2020 6:10 pm

2eqendy yazdı: Pzr Ağu 30, 2020 5:53 pm Hocam bence üniversitenin sıralamasına takılmaya çok da gerek yok. Münih teknikte alacağın eğitimle berlin teknikte alacağın arasında muhtemelen çok da bi fark olmaz. Ama iki şehirde harcayacağın parada ciddi fark var ve o artan parayla bence kendini çok daha iyi geliştirebilirsin
:DDDDD

2eqendy

Mesaj gönderen 2eqendy » Pzr Ağu 30, 2020 6:17 pm

kdemir yazdı: Pzr Ağu 30, 2020 6:10 pm:DDDDD
sağ ol fikrimi desteklediğin için :)

yuzigu

Mesaj gönderen yuzigu » Pzt Ağu 31, 2020 1:43 pm

Münih'te kalacak yer masrafını hesaba katmazsan ödeyeceğin para diğer şehirlerle aynı. Studentenwerk'ten yurt bulduktan sonra Almanya'nın herhangi bir şehri ile aynı parayı harcarsın.