Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Munih\'te Konaklama Sorunsali

Bayern eyaletinde yasam, egitim, universiteler...
maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Pzr Mar 21, 2010 4:04 am

Merhaba arkadaslar,

Sitemizde uye ve ziyaretci sayimizin artmasi ile birlikte populer egitim yerlerine (ozellikle Erasmus olarak) bir yenisi daha eklendi. Munih\'ten bahsediyorum. Munih\'te okumak isteyen veya daha cok erasmus ile gelen arkadaslarda en buyuk meselelerden birisi konaklama oluyor.

Problem Nedir?

Munih\'e okumaya geldiginizde isterseniz erasmus ogrencisi olun, zannetmeyinki herkes kucak acmis olarak sizi bekliyor. Burada konaklama konusunda buyuk bir problem soz konusu. Ozel kira ya da yurt olsun herhangi bir sekilde kafanizi sokacak bir yer bulunca inanilmaz mutlu olmaniz gerekiyor. :)

Problem Neden Kaynaklaniyor?

Munih 1,3 milyonluk bir sehir. Eee ne var bunda demeyin durun. Buraya milyonluk koy derler. Yani sehir size kesinlikle bir metropol imaji vermez. Her yer eski ve cok yuksek olmayan binalardan olusur. Munih te cok nadir olarak gokdolen gorursunuz. Yasaktir zaten.

Almanyanin genelinde de boylemi bilmiyorum ama burada yapilasma konusu cok yavas, kiralar cok pahali ve ister inanin ister inanmayin, eger cok cok zengin biri degilseniz ogrenci olarak ozel bir ev kiralamaniz (hele bir yabanci olarak) cok zordur. Bu yuzden Almanya\'nin en buyuk ogrenci sehirlerinden birinde butun ogrenciler yurtlara hucum etmektedir.

Bu noktada ise sunu soyleyebilirim ki yurtlarin kapasitesi ogrenci sayisinin %20 sini bulmaz. Simdi gelin cikin bu isin icinden. Aslinda ogrencilere daha iyi olanaklar saglama gorevinde olan Ogrenci Isleri de bu durumu avantaj bilerek buradan kar etmeye bakiyor. Yani anlayacaginiz Ogrenci Islerine ait yurtlarin bile kiralari yukseliyor. (Tabi bir tane bulsaniz yine amenna ama...). Fiyatlar ne kadar diyeceksiniz tabi. Soyle diyeyim aslinda en ucuz oda 170 euro civarinda ve bu odada sehirin tam merkezinde yer aldigi icin toplam 10-15 tane bu fiyatta olan oda icin binlerce kisi basvuruyor, bu odalar icin bekleme sureleri ise en az 4 semester.

Diger odalar ise 500 euro civarina kadar uzanmakla birlikte en az 1 semester bekleyerek alacaklariniz 300 kusur euro civarinda kira tutuyorlar.

Beterin beteri var...

Bir halt yediniz geldiniz Munih\'e, orasi da yetmedi bir de Garching deki kampuste okuyorsunuz. Bu kampuste 12 bin civarinda ogrenci okumaktadir ve Ogrenci Islerinin toplam kapasitesi 500 u bile gecmeyen 2 tane yurdu vardir sadece. Bunlarinda kiralari 300-400 euro civarindadir. Ozel ev kiralari ise zaten vermezler ama sansinizi denerseniz aylik en az 650-700 euro gozden cikarmaniz gerekir.

Ev veya yurt bulamadiniz ya da cok mu pahali geldi, benim gibi sehrin diger ucundan her gun 1 saat gidis 1 saat donus 2 saat yol ve aylik 70 euro bilet hesaplamayi unutmayin.

Erasmusa neden kiyak yok?
Buraya gelen erasmuslu arkadaslar cogunlukla kendilerine oncelik taninacagini dusunuyorlar ama maalesef ilk 2-3 haftalari hotel odalarinda gecebiliyor. Bu durumda ne yapmak gerekir? Online olarak daha erasmus ciktigi mumkun olan ilk zamanda kayit yaptirin. Buraya geldiginiz zaman size soracaklardir online kayit olup olmadiginizi, eger hayir ise iste o zaman sizi birkac hafta bekletip, en sonunda bos odalar varsa oralara yerlestirirler. Ama eger erken kayit yapmissaniz eliniz guclenir ve zaten bir de erasmus ogrencisi olmanin avantaji ile sizi pek bekleteceklerini zannetmiyorum.

Bakin oyle bir durum varki adamlarin elinde zaten bos oda var. Tutuyorlar ve bunu icine danismanlikta ekledik diye 2 katina kiraliyorlar. En son onlardan kalmissa ellerinde tekrardan dagitiyorlar. Ne kadar ogrenci sever bir Ogrenci Isleri degil mi?

Ozel Yurtlar

Diyeceksiniz ki ozel yurtlar yok mu? Var var, o da var, Yalniz onlarinda sayisi cok fazla degil ve dogruyu soylemek gerekirse buyuk ve luks dosenmis bu ozel yurtlar hic de ucuz olmuyor. Ozel yurtlardan 400 euro altinda pek gormedim. Onlar bile sirayla gidiyor arkadaslar.

Bir de tabi kilise yurtlari var. Burada kalan arkadaslarim oldu. Tabi kilise yurdu derken, ayin filan yapmiyorsunuz :)
Bu yurtlar 250 euro civarinda olmakla birlikte *ot kadar oda da iki kisi kalmaniz ve yaninizdaki kisi eger bir rus ise kriz gecirmeniz pek de surpriz olmaz.

Bunlarin haricinde alman yada turk ogrenci derneklerinin yurtlari oluyor. Bazi alman ogrenci dernekleri oluyor kilise ogrenci derneklerini kesinlikle tavsiye etmem, onun haricinde her dine acik olan bir takim ogrenci dernekleri oluyor, bunlarin kendilerine ait bir binlari oluyor, burada yurtlari barlari her seyleri mevcut oluyor. Kiralari 150 euro civarinda, bunlar genelde daha once bu dernekte bulunan ve mezun olmus kisilerce finanse ediliyor. Belli donemlerde bu mezunlar ile yeniler bulusturuluyor vs. Sizden mezun olunca finansal yardim yardim yapmaniz istenebilir. Ortamlari ilginc boyle masonik bir hava var :help

Ozel Mesaj Atmayin
Bu konuyla ilgili ozel mesaj istemiyorum lutfen. Bakin burada o kadar vaktimi harcayip yazimi yazdim. Sizlere yardimci olmak icin. Nasil basvuru yapacaksiniz?

Online olarak ogrenci isleri sitesini kullanin: http://www.studentenwerk-muenchen.de/

Bu sitede ayrica yer alan hemen her turlu bilgi icin yine bir site daha var: http://www.wegweiser-muenchen.de/

bu websitesinin icerigini ayrica Munih te ogrencilere bedava cd ve kitap olarak dagitiyorlar.

Her sey sizde bitiyor. Isinizi iyi takip edeceksiniz. Cok problem yasarsiniz

http://www.deutschstudent.de/viewpage.php?page_id=5

DeGu danismanlik servisimizden DeGu Reise paketini alabilirsiniz. Onun haricinde gercekten cok vakit alan bu ise kimseye tek tek vakit ayiramayiz. Bugune kadar yaptim, herkes biliyor ama sayi artiyor ve benim vaktim azaliyor. Bu yuzden anlayis gostereceginize inaniyorum.

Sorular yine bu baslik altinda...

dygerol

Mesaj gönderen dygerol » Pzr Mar 21, 2010 8:00 am

cok tesekkurler verdigin bilgiler icin(:
yalniz studentenwerk muenchen erasmus ogrencileri icin basvurunun oradan yapilamayacagini soyluyor
http://www.studentenwerk-muenchen.de/wo ... bewerbung/ bu da linki..
ne onerirsiniz?

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Pzr Mar 21, 2010 1:52 pm

Yine orada yazani yapacaksin, buradan senden sorumlu kim varsa saglam bir mail atacaksin. Seninle ilgilenecekler ve yer bulmaya calisacaklar. Ne kadar erken yaparsan o kadar iyi...

dygerol

Mesaj gönderen dygerol » Pzr Tem 01, 2012 3:27 am

Peki,cok tesekkur ederim ilgilendigin icin(:

muhammet

Mesaj gönderen muhammet » Çrş Tem 04, 2012 7:18 pm

...Benimde Eylul 2012 de Munihe staj icin gitmem gerekiyor...Staj Eylul basindan Subat sonuna kadar...6 ay... ama ben agustos ortasindan mart ortasina kadar 7 aylik kalicak bir yer ariyorum...Netten de bakiyorum bir yandan...En makulu sehir merkezine yakin bir yurtta zwischen miete olurdu heralde :D...Gozune munihte yurtta zwischen miete takilan olupta :D Haber veren olursa cok memnun kalirim :D...Cok mu sey istiyom yoksa...

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Tem 05, 2012 5:03 am

wggesucht.de \' faydali olabilir ,bakmadiysan.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

TOLGA817

Mesaj gönderen TOLGA817 » Cmt Ara 22, 2012 11:08 am

Munih\'te 12 m2 ev 275 euro bu nedir arkadas suan oturdugum yerde dubleks ev kiralarsin

:) buna bir cozum yokmudur sehiricindeki butun evlerin fiyatlari hep aynimidir?

onra

Mesaj gönderen onra » Pzt Oca 07, 2013 5:46 pm

Yurtlari takip ediceksin Untermiete olarak gecici uygun fiyata bulursun munchende misin byuk mensanin orda bi yer var ogrenciler oraya yaziyorlar bir evin odasini da kiraliyorlar daha uygun olabiliyor fiyatlar

sway

Mesaj gönderen sway » Pzt Oca 07, 2013 6:53 pm

[quote]Staatsmann tarafindan yazilan metin:

wggesucht.de \' faydali olabilir ,bakmadiysan.[/quote]

@Staatsmann

verdigin siteye baktimda ROOMMATES basligi altinda 3 ve 2 veya 1 kisi gosteriyor fiyatida 300 € falan degisiyor. bu para yi tek kisimi oduyor yoksa resimde 3 kisi varsa 3 kisi paylasarak mi oduyor.?

DilekkY

Mesaj gönderen DilekkY » Pzt Oca 07, 2013 7:56 pm

evet bu en son sorulani ben de merak ediyordum?ayrica eger o kiray fiyatini ornegin 300 euroyu kiralayan odeyecekse elektrik,su,isinma,su,internet dahil oluyor mu genelde?bazi yerler var sadece elektrik dahil diye belirtiyor;ama genelinde kira bedeli yaziyor yalnizca.Bu durumda o ucrete yukarda saydiklarim dahil olarak mi anlayacagiz?

ARctica

Mesaj gönderen ARctica » Sal Oca 08, 2013 5:17 pm

Genelde kisi basi ucreti yaziyor. Yani o 300 euro tek bi kisiye ait. Yan ucretleri nebenkosten olarak direkt sormaniz lazim eger belirtilmemis ise...

DilekkY

Mesaj gönderen DilekkY » Sal Oca 08, 2013 9:04 pm

sagolun.bir de su var:munih cevresindeki sehirlerden ev bakilirsa ortalama olarak yol masrafina ne kadar ayirmak gerekir ve ornegin ausburg\'tan munih\'e(ikisi arasinda ort.80-85 km olacak sekilde) gelmek trenle ne kadar surer?
ve yine munih cevresinde flat-share icin onerebileceginiz sehir var mi?varsa lutfen yazarsaniz...

DilekkY

Mesaj gönderen DilekkY » Sal Oca 08, 2013 9:22 pm

dkfa\'ya kaydolmayi dusunuyorum.kurs icin online kaydimi yapinca yurt bsavurusunu da o zaman mi yapmam iyi olur?(cunku ne kdar erken yaparsaniz o kdar iyi denmis de)bir de universitenin kursu oldugu ve oranin ogrencisi olacagim icin toplu tasima indirim,yemekhane vb.olanaklardan yani universite ogrencilerine saglanan olanaklardan yararlanabiliyor muyum?

DilekkY

Mesaj gönderen DilekkY » Sal Oca 08, 2013 9:33 pm

Yurtlari takip ediceksin Untermiete olarak gecici uygun fiyata bulursun munchende misin byuk mensanin orda bi yer var ogrenciler oraya yaziyorlar bir evin odasini da kiraliyorlar daha uygun olabiliyor fiyatlar.

Untermiete nedir?byuk mensa\'nin orda ne var anlayamadim.rica etsem aciklayabilir misiniz bunu bana?cunku ben de tek oda uygun bir yer ariyorum.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Oca 09, 2013 3:54 pm

bilgisizadam , o kisi sayisi evi paylasan kisilerin sayisidir..3 odali bir evse 3 kisi kalabilir o oda da ve belirtilen rakam kisi basina dusen bedeldir.
Bunun uzerine elektrik ,internet eklenebilir. \'\'300 Euro warm \'\' ise hersey dahildir fiyata.

DilekkY
80-85 km eger gunluk olarak ziyaret edecekseniz cok uzak , bir zaman sonra bikarsiniz ve yaklasik olarak 1 saattir.Ve tabi direk tren seferi varsa...Aktarmali ise 2 saat ve daha fazlasi dahi olabilir.

Yurt basvurularini vizeye basvurmadan once yapin ,zira bekleme suresi cok olabiliyor.
Munih uniyi bilmiyorum , Almanya\'da bir cok uni , bolume kabulun varsa ve kendi bunyesindeki dil kursuna kayit yaptirdiginda boyle bir imkan taniyor.Ama Munih\'ten haberim yok.Sitede Munih Uni tanitimi yapildi , oraya bakabilirsin belki yaziyordur orada..

Untermiete , kelime kelime cevirirsek altkiraci diyebilir , kirada olan birinin odasini , dairesini gecici olarak kiralayan kisidir.
Sure degiskendir bir kac hafta veya 1-2-3-4-5-6 ay \'i veya 1 yili bulabilir sure.
Dedigim gibi gecici olarak kiraliktir.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Oca 09, 2013 3:54 pm

bilgisizadam ,
O kisi sayisi evi paylasan kisilerin sayisidir..3 odali bir evse 3 kisi kalabilir o odada ve belirtilen rakam kisi basina dusen bedeldir.
Bunun uzerine elektrik ,internet eklenebilir. \'\'300 Euro warm \'\' ise hersey dahildir fiyata.

DilekkY
80-85 km eger gunluk olarak ziyaret edecekseniz cok uzak , bir zaman sonra bikarsiniz ve yaklasik olarak 1 saattir.Ve tabi direk tren seferi varsa...Aktarmali ise 2 saat ve daha fazlasi dahi olabilir.

Yurt basvurularini vizeye basvurmadan once yapin ,zira bekleme suresi cok olabiliyor.
Munih uniyi bilmiyorum , Almanya\'da bir cok uni , bolume kabulun varsa ve kendi bunyesindeki dil kursuna kayit yaptirdiginda boyle bir imkan taniyor.Ama Munih\'ten haberim yok.Sitede Munih Uni tanitimi yapildi , oraya bakabilirsin belki yaziyordur orada..

Untermiete , kelime kelime cevirirsek altkiraci diyebilir , kirada olan birinin odasini , dairesini gecici olarak kiralayan kisidir.
Sure degiskendir bir kac hafta veya 1-2-3-4-5-6 ay \'i veya 1 yili bulabilir sure.
Dedigim gibi gecici olarak kiraliktir.

DilekkY

Mesaj gönderen DilekkY » Çrş Oca 09, 2013 4:05 pm

cok sagolun.yararli oldu bu yanitlariniz.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Oca 09, 2013 4:06 pm

Rica ederiz , keyifli forumlar.

DilekkY

Mesaj gönderen DilekkY » Çrş Oca 09, 2013 4:13 pm

munih\'te,cevrenizden ev arkadasi arayan birileri olursa bana yonlendirebilirseniz sevinirim.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Oca 09, 2013 5:40 pm

DS Sari Sayfalar bolumune ilan verebilirsiniz.

http://deutschstudent.de/forum/viewforu ... orum_id=41