Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Baden-Wurttemberg de Harc Parasi Geliyor

Baden-Wurttemberg eyaletinde yasam, egitim, universiteler...
kiss25

Re: Baden-Wurttemberg de Harc Parasi Geliyor

Mesaj gönderen kiss25 » Prş Oca 26, 2017 11:08 pm

güll yazdı:heidelberg nasıl bi yer ? iş imkanı falan var mı ? bide hangi kursa gidiyorsun memnun musun?
1.5 hafta oldu geldiğim o yüzden çok bir fikrim yok iş imkanları vs. Ama Heidelberg Almanyanin em guzel sehirlerindem deniyor ilk izlenimim güzel cok gezememiş olsamda benim hosuma gitti. FU ya gidiyorum kurs olarak kurs da iyi dedigim gibi daha 2 hafta olduğu için cok bir fikir veremiyorum malesef
Arkadaslar ben erkegim =)

güll

Mesaj gönderen güll » Cum Oca 27, 2017 10:06 pm

kiss25 yazdı:1.5 hafta oldu geldiğim o yüzden çok bir fikrim yok iş imkanları vs. Ama Heidelberg Almanyanin em guzel sehirlerindem deniyor ilk izlenimim güzel cok gezememiş olsamda benim hosuma gitti. FU ya gidiyorum kurs olarak kurs da iyi dedigim gibi daha 2 hafta olduğu için cok bir fikir veremiyorum malesef
arada cevap olarak kurs nasıl egitim nasıl iş falan yazar mısın buraya cevap olarak? cok merak ediyorum o yüzden istiyorum :( :)

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Pzt Oca 30, 2017 1:54 am

güll yazdı:arada cevap olarak kurs nasıl egitim nasıl iş falan yazar mısın buraya cevap olarak? cok merak ediyorum o yüzden istiyorum :( :)
Calisma iznim yok iş konusunu yazamam muhtemelen ama kurs konusunda ilerleyen zamanlarda tabiki
Arkadaslar ben erkegim =)

güll

Mesaj gönderen güll » Pzt Oca 30, 2017 8:29 pm

cok tesekkür ederim :)

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Cum Şub 10, 2017 6:07 pm

Selamlar,

Bu web sitesi ne kadar resmi bilmiyorum ama bir üniversitenin sayfasından ulaştım.Burda yazılana göre EU ve EEA ülkelerinde harç yokken Erasmus ülkeleri içinde yok denmiş aslında bu durumda Türkiye için geçerli olmaz mı ?

( http://www.bw-studyguide.de/en/studying ... nding.html )

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Şub 13, 2017 1:11 am

Bütün AB disindan gelen ögrencileri kapsiyor. Eyalet meclisinden gecti sadece nisan ayinda resmiyet kazanacak artik. Baden-Württemberg eyaletinin borcu 50 milyar euro civarina cikmis ve bir sekilde para gelecek kaynak ariyorlar. Sadece AB disi gelen ögrencilere degil, 2. bölümü okuyan bütün ögrencilere de 650 Euro harc geliyor.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Lopster

Mesaj gönderen Lopster » Pzt Şub 13, 2017 2:36 pm

Physiker yazdı:Bütün AB disindan gelen ögrencileri kapsiyor. Eyalet meclisinden gecti sadece nisan ayinda resmiyet kazanacak artik. Baden-Württemberg eyaletinin borcu 50 milyar euro civarina cikmis ve bir sekilde para gelecek kaynak ariyorlar. Sadece AB disi gelen ögrencilere degil, 2. bölümü okuyan bütün ögrencilere de 650 Euro harc geliyor.
Bildiğiniz gibi gürkan bey dün Frank Walter Steinmeir seçildi cumhurbaşkanlığa.Kendisi daha önce dış işleri bakanı ve spd üyesiydi.Sizce eğitim politikalarıyla ilgili güzel şeyler bizi bekliyor denebilir mi ?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Şub 13, 2017 3:21 pm

Evet bu sabah tesadüfen gazetede gördüm Steinmeier haberini, alt baslik olarak veriliyordu. Mansette BVB nin teknik drektörü Tuchel in kovulacagi haberi vardi. Almanya da yasayanlarin %90 i cumhurbaskani kim bilmez, fazla bir fonksiyonu yok yani.
www.deutschstudent.com

GuneyE

Mesaj gönderen GuneyE » Prş Mar 09, 2017 1:17 am

hunterqb yazdı:Selamlar,

Bu web sitesi ne kadar resmi bilmiyorum ama bir üniversitenin sayfasından ulaştım.Burda yazılana göre EU ve EEA ülkelerinde harç yokken Erasmus ülkeleri içinde yok denmiş aslında bu durumda Türkiye için geçerli olmaz mı ?

( http://www.bw-studyguide.de/en/studying ... nding.html )
Burda yanlış anlaşılma olmuş, geçen yasaya göre erasmus vb uluslararası anlaşmalarla okula okumaya gelenlerden alınmayacak.

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Prş Mar 09, 2017 8:21 am

sayko yazdı:Yav arkadas zaten multeci muamelesi yapip calisma izni de vermiyorlar(multecilere veriyorlar mi bilmiyorum, demek istedigim misafir muamelesi yapip diken ustunde yasatmak) Cunku calisirsak ulkeye getirdigimiz eurolarin bir kismini geri almis oluyoruz ve kari azaliyor devletin. Calissak da sacma sapan 400 500 euroluk isler veriyorlar.

Benim anlamadigim dersin olmadigi gunlerde full time, dersin oldugu gunlerde part time calissak, sart olarak da kendi bransimizda is bulma kosulu konsa, daha fazla para kazanip ailemize yuk olmasak bunun derslerimize ne gibi bi zarari olabilir? Ben belki isten gelip 5 saat ders calisip oyle yatiyorum, derslerimin aksayacagini nereden cikartiyorlar? Iste amac dedigim gibi devletin veya ozel sirketlerin bize mumkun olan minimum maasi vermesini saglamak.

en buyuk ekonomilerden biri diyoruz yaptiklari hesaplara bak. Yaklasik 72 milyon euro para ediyor senelik eger yaklasik 24000 kisi varsa ki bu parayla Almanya disini karistirir. Asil amaclari gelmeyin mi demek nedir bilmiyorum ki...

Dil kursuna kabul alirsin sartli kabulun ile, konsolosluk b1 ister. ne akla hizmet istiyorlarsa... sonra bak geri donuceksin de mi yoksa vermem vizeyi haa, sakin yerlesme ulkemize gibi bir baski. yok irkcilik, yok geri donenler, yok bilmem ne... iyice insani sogutuyorlar. zaten insanlar kararsiz gidiyor bir de yeni zorluklar cikartiyorlar.
agzina saglik hocam

Frank Martin

Mesaj gönderen Frank Martin » Sal Haz 27, 2017 2:28 pm

Noldu resmi olarak geldi mi bu harç ücreti şimdi ?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Haz 27, 2017 3:02 pm

www.deutschstudent.com

Frank Martin

Mesaj gönderen Frank Martin » Sal Haz 27, 2017 3:37 pm

Physiker yazdı: Sal Haz 27, 2017 3:02 pm viewtopic.php?f=22&t=10444
Okulun sitesinide şimdi inceledim heidelberg university sitesini. Adamlar yapıştırmışlar non eu 1500 euro diye :oops: Hocam peki bu şartlı kabul alırken heidelberg sıfırdan kabul veriyordu eğer oraya şartlı kabul için başvurursak yine o dil kursu yılı için 1500 euro ödememiz gerekecek mi ? Yoksa kurs ücreti neyse onumu ödeyeceğiz sadece ? Ve bu siteden ne zaman danışmanlık almam lazım ? ben bu sene mezun oldum artık. Ortalama ne zaman başlıyor dil kursları ? teşekkürler.

r.bayrakoglu

Mesaj gönderen r.bayrakoglu » Sal Haz 27, 2017 4:16 pm

Makineci yazdı: Prş Mar 09, 2017 8:21 am agzina saglik hocam
yine bu sitede görmüştüm 1 öğrencinin almanyaya maliyeti 36bin eu. eğer 24bin öğrenci varsa 864milyon eu yapar. hiçte az para değil sanki.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Haz 27, 2017 6:47 pm

r.bayrakoglu yazdı: Sal Haz 27, 2017 4:16 pm yine bu sitede görmüştüm 1 öğrencinin almanyaya maliyeti 36bin eu. eğer 24bin öğrenci varsa 864milyon eu yapar. hiçte az para değil sanki.
Bir kac yerde daha yazmistin sanirim, öyle bir bilgi burda yoktu. Bir ögrencinin maliyeti TIP da bile 25 bin euro civarinda. Normal diger bölümlerde 5-6 bin euro.

Simdi bir de baska türlü düsünelim. Yilda Almanya ya 3000 Euro verene kadar üzerine biraz daha veririm Ingiltere de veya baska bir ülkede okurum diye düsünür insanlar hakli olarak. Almanya da 340 bin yabanci ögrenci var. Her biri icin ailesi ülkesinden ortalama 10 000 euro yollasa, Almanya ya sirf egitim icin yillik gelen para 3,5 milyar Euro civari. Simdi her eyalette 3000 euro harc parasi gelse diyelimki 100 000 ögrenci gelmekten vazgecse zarar Almanya icin 1 milyar Euro. Daha burda okurken calisip ögrencilerin ödedigi vergileri veya okul bittikten sonra ödedikleri vergileri sayarsam bu miktar 3-4 milyar euroya cikar en az. Diger taraftan bu 340 bin ögrencinin diyelimki hepsinden harc parasi alsan toplam alacagin para 500 milyon Euro civari. Yani net zarari Almanya nin en az 4-5 milyar euro:)
www.deutschstudent.com

r.bayrakoglu

Mesaj gönderen r.bayrakoglu » Sal Haz 27, 2017 11:32 pm

ACABA: http://www.akabroad.com/almanyada-unive ... ilinmiyor/ Almanya?da eğitim alan bir üniversite öğrencisinin Alman hükümetine yıllık ortalama maliyetinin 30.000 Euro?nun üzerinde olabildiği göz önünde bulundurulursa Alman Üniversitelerinin yönetim ve kırtasiye giderleri olarak almış oldukları yıllık harç ücretlerinin çok cüzi olduğu anlaşılabilir./// 36bin değerini bulduğumda yine yazarım.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Haz 27, 2017 11:52 pm

Referansin, Almanya da 6-7 farkli sehirde "uni assist onayli bürolari" olan bir danismanlik firmasimi? :)))))) Öyle bir büro yok.
www.deutschstudent.com

r.bayrakoglu

Mesaj gönderen r.bayrakoglu » Çrş Haz 28, 2017 4:02 am

ozaman sizin söylediğiniz rakamların olduğu siteleri görelim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Haz 28, 2017 9:50 am

Elbette :)
http://www.spiegel.de/lebenundlernen/u ... 78683.html

Daha önce belirttigim gibi maalesef bu ülkenin en büyük sorunu bir fikir sahibi olmadan sadece komplo teorisyenligi yapan insanlarin herseye bilirkisi olarak karismasi.
www.deutschstudent.com

r.bayrakoglu

Mesaj gönderen r.bayrakoglu » Çrş Haz 28, 2017 4:46 pm

Physiker yazdı: Çrş Haz 28, 2017 9:50 am Elbette :)
http://www.spiegel.de/lebenundlernen/u ... 78683.html

Daha önce belirttigim gibi maalesef bu ülkenin en büyük sorunu bir fikir sahibi olmadan sadece komplo teorisyenligi yapan insanlarin herseye bilirkisi olarak karismasi.

keşke dikkatli okuma becerinde olsaydı ::D "yine bu sitede görmüştüm 1 öğrencinin almanyaya maliyeti 36bin ...." yazmıştım.. yani eğitim süresi boyunca boyunca devlete maliyeti. (yıllık yazmadığıma göre başka anlam çıkıyor mu yazımdan... 1 öğrencinin almanyaya maliyeti.. net sanki) peki verdiğin linkte. sitede yazan 11bin EU ortalama maliyet YILLIK mı yoksa üniversite süresi boyuncaki TOPLAM mı.. o yıllık 11bin EU yu 3-4 yıl eğitim yılı ile çarparak mı TOPLAMI buluyoruz. toplamda ne kadar yapıyor 33-44bin eu. basit bir matematik aslında... kestim. konu fazlaca sapmasın.