Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Arkadaslar bana bi an once yardim edin lutfen !!!!

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
haarlemnl

Mesaj gönderen haarlemnl » Çrş Kas 02, 2011 9:14 am

Ben 2011 ygs-lys\'de Karabuk universitesi Makine muhendisligi kazandim.Okula kayit yaptirdim(babam memur yesil pasaport cikarmak icin resit olanlarin ogrenci olmasi gerekiyor yoksa kayit yaptirmayacaktim okula).Benim ailem hollandada yasiyor yani babam bu sene hollanda\'ya 5 yillik T.C. memuru olarak gitti.Hollanda\'da gecerli oturumlari var.Bende ailemin yaninda olmak ve ab diplomasi almak adina hollandayi cooook arastirdim ama okullar yabanci ogrencilere 8-9-10 bin euro senelik harclari , daha sonra Turkiye\'ye karamsar bir sekilde donecekken birisi dedi ki ; ya ogrenciler schengen vizesi aliyor.Sen hollanda sinirina yakin bi alman universitesine git , her hafta yada 2 haftada bir ailenin yanina gidersin hem daha kolay alisirsin gibisinden soyledi.O soyledigi andan itibaren Almanyayi o kadar siki arastiriyorum ki adeta kafama yatti , kalacagim yeri bile ayarladim nerdeyse , bu arada makine muh. icin en iyi uni. rwth aachenmis hemde hollanda sinirinda , ama oradaki okuyan arkadaslar o kadar zor ki diyor kesinlikle adimini bile atma diyorlar , onun icin gozum korktu ve TU Dortmund\'a basvurmayi dusunuyorum , bugun carsamba ve ben onumuzde ki hafta ici dortmunda gidip dil kursuna yazilacagim okulun kabul gordugu , ama ben sunu merak ediyorum ; Benim hic almancam yok , yani bana okul sartli kabul verir mi ? okullarin sartli kabul vermesi icin biraz almanca bilgisi istiyorlarmis.... :( bunu nasil alabilirim ? yoksa vize vermezler diyorlar....

Duisburg-Essen universitesindede var makine muh. ama dortmund teknik oldugu icin daha iyi olur diyorlar....(duisburgda hollanda sinirinda).

Arkadaslar lutfen yardim edin bugun 2 kasim ve ben daha kayit olup vize islerine baslayacagim cok dardayim lutfen yardimlarinizi bekliyorum....

dipnot:Sormam gereken onemli bir soru simdi aklima geldi ; karabuk universitesi 3 ekimde egitime basladi ve ben o tarihten bu yana hollandadayim ailemin yaninda (okul arastirmak icin gelmistim) , yesil pasaportla vizesiz geldim 3 ayligina , ben devamsizliktan kalmayi dusunuyorum yani bu benim basima bela olur mu ? universiteye ben hic baslamamis statusunde mi olacagim yoksa baslamis birakmis statusunde mi olacagim ? ne yapmam gerekiyor bu konuda ? hatta ben almanyadaki okula , turkiyedeki universiteye hic kayit yaptirmadim desem yerimidir ? cunku kayit yaptirdim desem bakacaklar notlarima ve kalmissin diyecekler :(....cok sikintili bir durumdayim yardim lutfen ....

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Çrş Kas 02, 2011 10:41 am

bence okul kabulu bekleyip zaman kaybedecegine,almanyada parttime yasal olarak calismayi dusunmuyorsan,bir kur kursa git simdiden ucuz ucak bileti al hatta sonra turkiyeye git gel,ikinci kura git,b2 ye gelene kadar boyle yap sonra basvur cunku para kaybi olacak diye bunu yapmazsan illa okul sartli kabulu beklersen diger doneme yetisemeyebilirsin.yesil pasaportlu olmanin guzel yani bu sanirim.tabi bu konuda bir engel yasar mi bilemiyorum bilgisi olan arkadaslardan yorum alabiliriz,eger ki bu durumda sikinti olmassa ben boyle yapardim...

haarlemnl

Mesaj gönderen haarlemnl » Çrş Kas 02, 2011 11:12 am

[quote]mehmetozkan89 tarafindan yazilan metin:

bence okul kabulu bekleyip zaman kaybedecegine,almanyada parttime yasal olarak calismayi dusunmuyorsan,bir kur kursa git simdiden ucuz ucak bileti al hatta sonra turkiyeye git gel,ikinci kura git,b2 ye gelene kadar boyle yap sonra basvur cunku para kaybi olacak diye bunu yapmazsan illa okul sartli kabulu beklersen diger doneme yetisemeyebilirsin.yesil pasaportlu olmanin guzel yani bu sanirim.tabi bu konuda bir engel yasar mi bilemiyorum bilgisi olan arkadaslardan yorum alabiliriz,eger ki bu durumda sikinti olmassa ben boyle yapardim...[/quote]

yesil pasaportla giris yaptiktan sonra cikarsam anca bidahaki girisim 6 ay sonra oluyor ,senin dedigin cok mantikli aslinda ama tekrar geri giris yapamiyorum ciktktan 3 ay sonraya kadar.Yani bayagi zor gorunuyor o .

Ben soyle dusunuyordum ; Almanya\'ya giderim , bi okuldan sartli kabul veya ona benzer bir belge alip dil kursuna yazilirim , daha sonra turkiyeye donup vize islemlerini halledip geri dil kursuna gelirim diye dusunmustum. Boyle bi imkanim var mi hic bilmiyorum eger varsa ki onumuzde ki hafta ici almanya\'ya gitmeyi dusunuyorum , yalniz benim okulda belgelerime bakip hemen 1-2 hafta da cevap vermerzler mi bizzat gitsem ? Yani kabul etmedik ama kriterlere uygun dil kursunu gectigi takdir de kabul alinabilir gibi bir yazi olabilir mi ? basindan boyle bi olay gecen veya bunun hakkinda bilgisi olan arkadaslar beni yonlendirirse sevinirim....
Zafere giden yolda....
Cekilen cile kutsaldir !....

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Çrş Kas 02, 2011 11:17 am

Almanya\'ya gider gitmez basvurunu yap, sonra dil kursuna yazil. Ilk kuru bitirene kadar cevabin gelir. Sonra Turkiye\'ye donup vizeye basvurursun ;)
[center]Ihtiyacin olan tek sey; Sonuna kadar inanmak..[/center]

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Çrş Kas 02, 2011 4:59 pm

vizesiz durumda gecerli o,ama tekrar uzun sureli vizeye basvurup alirsan sikinti olmaz,yani gelir 1 kur bitirene kadar okul kabulun gelir,sen randevunu alirsin bu arada sadece 2 hafta kaybederek hem a1 bitmis olr hem okul kabulun gelmis olr... veya bu almanca kursunu turkiyede de yapabilirsin,yap derim cunku buyuk avantaj olur...

Kilitli