Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

burasi dogrumu?

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
handehanim

burasi dogrumu?

Mesaj gönderen handehanim » Cum Mar 11, 2011 7:04 pm

herkese merhaba!

ben almanyada okuyorum, ama tûrkiyede erasmus yapmak istiorum. bu forumda bilgi alabilirmiyim?! son sinifdayim ve masterimi turkiyede baslamak istiorum. turkiyeye pek baglantim yok ama bunu degistirmek istiorum. her bilgi icin tesekgur ederim!

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

burasi dogrumu?

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Mar 11, 2011 7:11 pm

Merhaba "handehanim" aramiza hosgeldin..

Turkiye\'de erasmus yapabilmen icin kendi okulunda ki Erasmus bolum baskani\'na ya da Studierendensekretariat gitmen gerekiyor.
Orada hangi bolumde okuyorsan ona gore ulkeler belirtilmistir.Yapman gereken Turkiye\'yi secmen.Umarim okumak istedigin bolum icin erasmus bolumu vardir TR\'de de..
Ve genelde Turkiye\'de ki ozel universitelerde erasmuscu ogrenciler daha cok.
Senin icin daha iyi olur.

Master icin pek bilgim yok ama sanirim Turkiye\'de yabanci ogrenciler icin duzenlenen bir sinav var sanirim ona girmen gerekiyor cok zor bir sinav degil diye biliyorum.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

handehanim

burasi dogrumu?

Mesaj gönderen handehanim » Prş Mar 17, 2011 11:29 am

Tesekgur ederim! gitdim danisdim! isime yaradi! ama dediler ki, yurt da kalmak cok iyi degil mis? bu dogru mu?

alp22

burasi dogrumu?

Mesaj gönderen alp22 » Prş Mar 17, 2011 1:00 pm

turkiyenin her yerinde yurtlar nasil bilmem ama,ben istanbulda gordugum bi kac yurttan yola cikarak soleim,burda genelde tek kisilik oda oluyor yurtlarda ama benm gordugum bir odada en az 4 kisi kaliyor.iki kisi kalinan oda yok devlet yurtlarinda.odaya gore de sayi 6 8 e cikiyo.sadece ranzalar sigiyor.odada masa olmuyor.dolabin bile odada degil koridorda.benm gordugum yurtlar oyleydi.ozel yurtlar farklidir ama onlar da hep cemaatci ciktigina cikacagina pisman olursun.en iyisi ev tut.almanyaya gore ucuz sonucta

handehanim

burasi dogrumu?

Mesaj gönderen handehanim » Cum Mar 18, 2011 4:30 pm

Sagol alp,

gordum kadar ev tutmam lagzim. Ama orda ev tutmak almanyada gibi mi? yada wg ler varmidir? kusura bakmayin, aptal sorular ama tek basima turkiyeye gitmekden biraz korkuyorum!

alp22

burasi dogrumu?

Mesaj gönderen alp22 » Cum Mar 18, 2011 5:18 pm

korkmakta haklisin.hangi sehire gideceksin-yazsan biraz yardimci olabiliriz.wg yok orda-kendin arkadas bulup eve cikacaksin ya da kendin tek basina eve cikarsin.ya da dedigim gibi bu cemaatlerin evleri oluyor oraya cikarsin.ama ben tavsiye etmiyorum.yine sana uyarsa cikabilirsin.hangi sehirde eve cikacagin onemli.cunku kralar degisiyor sehre gore.eskisehire gideceksen mesela kiralar o kadar pahali degil.istanbula gideceksen biraz pahali.yani gidecegin yer de onemli

handehanim

burasi dogrumu?

Mesaj gönderen handehanim » Pzr Mar 20, 2011 11:58 pm

Umarim istanbula giderim. Benim Universite ITU diye bir Universiteylen beraber calisiyormus. ev bulmak icin buradaki immonet gibi sayfalar var mi? google dan iyi bir sey bulamadim:help

alp22

burasi dogrumu?

Mesaj gönderen alp22 » Pzt Mar 21, 2011 12:21 am

ev bakcaksan sahibinden.com die bir site var ordan bakarsin ama sana tavsiyem su.istanbulda evler pahalidir.bi de burdaki gibi degil.ugrastirirlar seni.faturalari adina gecirmen felan derken.esya bulman.kaziklanma ihtimali.o yuzden okuyacagin bolum hangi kampuste onu ogren.kampusun oldugu semte gore googledan ozel yurtlara bakarsin.bi donem en azindan yurtta kalirsin.sonra arkadas cevren olur ev tutar cikarsin.anladigim kadariyla orayi pek bilmiyorsun.burasi kadar guvenli bir sehir degil.istanbula alisman acisindan ev arkadasi ya da yurtta ii bir arkadas cok isine yarar.ya da bu turkstudent.net die bir site var.ordan itu nun formuna gir ev arkadasi ariyorum diye yaz.ordan da birsey cikabilir.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

burasi dogrumu?

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Mar 21, 2011 12:35 am

ITU\'ye ait yurdlara ait bilgi icin :

http://www.itu.edu.tr/?kampusler/yasam/ ... ve-burslar

Tek kisilik yurdlar belki hosuna gidebilir veya 2-3 kisilik...
Aksi halde ev tutmaktan baska bir yol yok..Tutacagin semte gore ev fiyatlari 500 ila 1000 TL arasinda olacaktir.Mobilyali yani dayali doseli evleri tercih etmeni oneririm.
Bunun icin ya buradan internetten Istanbul icin emlak sitelerine bakmani oneririm.
Ozellikle yeni yapilan binalarin 1+1 Studyo Dairelerini oneririm ki hem bir ogrenci icin cok ideal buyuklukte hem esya acisindan pek doluluga ihtiyacin olmaz.

handehanim

burasi dogrumu?

Mesaj gönderen handehanim » Pzt Mar 21, 2011 11:25 am

ITU´de ki fiyatlar uygun goruniyor. ama yurtlardan supeleniyorum. bence biraz dediginiz sayfalarda biraz bakacam. belki uygun bir ev bulurum. ITU avrupa tarafanda, dogru mu?

mohsen

burasi dogrumu?

Mesaj gönderen mohsen » Pzt Mar 21, 2011 11:33 am

cemaat evlerine cik hem ucuz hem de okula yakin :)

FarukDemir

burasi dogrumu?

Mesaj gönderen FarukDemir » Pzt Mar 21, 2011 12:26 pm

[quote]handehanim tarafindan yazilan metin:
ITU avrupa tarafanda, dogru mu?[/quote]

Evet, Avrupa yakasinda..
[center]Ihtiyacin olan tek sey; Sonuna kadar inanmak..[/center]

bjk_oguz

burasi dogrumu?

Mesaj gönderen bjk_oguz » Pzt Mar 21, 2011 2:05 pm

devlet yurduna cikarsan sosyal yasamdan biraz uzak kalabilirsin giris cikis saatleri vs vs. ayrica cemaat yurtlarina gitmemeni tavsiye ederim ucuz olabilir ama yasam bicimleri sana hitap etmeyebilir.. kaldi ki ist de ozel yurtlarin cogu onlarin elinde.. maddi imkanin varsa ev tut en guzeli:)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

burasi dogrumu?

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Mar 21, 2011 3:00 pm

ITU´de ki fiyatlar uygun goruniyor. ama yurtlardan supeleniyorum. bence biraz dediginiz sayfalarda biraz bakacam. belki uygun bir ev bulurum. ITU avrupa tarafanda, dogru mu?[/quote]

Verdigim uzantida da gordugun gibi yurd secenekleri bayagi cok.Bunlardan tabi her biri farklidir ,bulunduklari semt ,icerik ve belki de yonetmelikler.
Artik kendin ya tek tek ya da telefon araciligi ile yurdlar hakkinda bilgi alacaksin gibi gozukuyor.

" Cemaat Evleri " gibi bir sifat tamlamasini kullanmak hic ama hic istemezdim..Bunlar devlete bagli yurtlar degil ,belirli bir ideolojiye hizmet eden kisilerin birlikte toplandiklari evlere,binalara cemaat evleri deniliyor..Eger sende bu ideolojiye hizmet ediyorsan elbette gidip kalabilirsin ama aksi halde asla ve asla bu evlere gitme..Acikcasi boyle bir evlerin varligindan dahi soz etmek 2011 Turkiye Cumhuriyeti icin utanc meselesi.

Eger yurdlar umdugun gibi olmazsa ; bundan kastim TR\'de ki yurdlar Almanya\'da ki gibi serbest degil..Kapida bir bekcin olur giris ve cikis saatlerin genelde belirli.Gece gec saatlerde yurd binasina girmek malesef istisnai durumlar disinda mumkun degil.Ama bazi ozel yurtlar oluyor oralarda serbest.
Arastirman gerekecek.

Aksi halde 1+1 studyo daireleri kesinlikle dusun ve ozellikle de yeni insa edilmis binalara veya yeni sitelere bakmani tavsiye ederim.O zaman 600 TL\'ye kadar bir daire bulman mumkun.Tabi normal bir dairede bulabilirsin 2+1 - 3+1 vs...Oturdugun semt,binanin yeni eski olusu fiyatta belirleyici olacaktir.

Taksim taraflarinda da ev bakabilirsin ama dedigim gibi 1+1 seklinde ogrenciler icin olanlarina...Ayrica Istiklal Caddesi\'nde Taksim\'den Karakoy\'e dogru yurudugunde veya Karakoy\'den Tunel\'e ciktiginda Rus Konsoloslugu\'nun hemen yaninda Turk-Alman Kitap Evi var..Orada genelde sadece ogrenciler icin asilmis bir cok kiralik daire ilani var..Eminim isine cok yarayacaktir.

aghevs

burasi dogrumu?

Mesaj gönderen aghevs » Sal Mar 22, 2011 12:32 am

Erasmus icin;
Gecen sene ben de yapmistim,deneyimlerimi paylasabilirim.
Oncelikle okulunun Turkye\'de bir universite ile ikili antlasmasi olmasi gerekiyor.Okuluna basvuru yapman gerekebilir.
Ornegin bizim universitemizde basvuru yapildiktan sonra dil sinavi yapilmaktadir.Dil sinavi, Ingilizce ve/veya gitmek istedigin ulkedeki universitenin egitim dilinde olabilir.
Benim secilme surecimde dil sinavi puani,not ortalamasi rol oynadi.Sizin universitenizdeki secim prosedurunu bilemeyecegim ama Erasmustan sorumlu bir kordinator vardir bolumunuzde

Erasmus\'la geldiginiz zaman universitenin sorumlu bolumu uluslararasi ogrenciler ile ilgilenmekte,barinma konusunda yardimci olmaktadir.(Bu bir zorunluluk olmamakla birlikte,okuldan okula gore degisebilir)
Okul secimi yaparken,egitim dili buyuk rol oynamaktadir.Turkiye\'de bircok universitede Ingilizce veya diger yabanci dillerde egitim verilebiliyor.

Master icin,
Master sartlari universiteden universiteye degismekte olup genel olarak sartlar hakkinda biraz bilgi verebilirim.
1)Oncelikle diploma(mezun olmaya yakin bir zamanda basvuru yapacaksaniz bazi universiteler transkript(not dokumu) de kabul edebiliyorlar)
2)ALES(Akademik Personel ve Lisansustu Egitimi Giris Sinavi) adindaki sinava girip okulun istedigi puani almaniz gerekiyor(Bazi universiteler GRE,GMAT gibi uluslararasi gecerliligi olan ,yuksek lisans basvuru sinavlarini da kabul edebilmektedir)
3)Ingilizce bilgisi ispati.
Butun universiteler belirli bir duzeyde Ingilizce seviyesi istemektedir.Kabul edilen sinavlar:UDS(Universiteler arasi Dil Sinavi),KPDS(Kamu Personeli Yabanci Dil Tespit Sinavi).
Bazi universiteler TOEFL,IELTS gibi sinavlari da kabul etmektedir.
4)Referans mektubu
5)Niyet mektubu

Kabaca sartlar bunlar.Bilgiler biraz genel oldu ama hangi universite ve hangi bolumu istedigini bilmedigim icin ancak bu bilgileri yazabildim.Uarim biraz bilgilendirici olmustur.

handehanim

burasi dogrumu?

Mesaj gönderen handehanim » Prş Mar 24, 2011 5:01 pm

Avrupa yakasinda bir ev arayacam. ;) gece hayati`da oradadir, degilmi?:D

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

burasi dogrumu?

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Mar 24, 2011 5:13 pm

Avrupa yakasinda bir ev arayacam. ;) gece hayati`da oradadir, degilmi?:D[/quote]

Gece hayatinin en rekli oldugu yerler evet Avrupa Yakasi.Her hangi bir semt soylemek mumkun degil ; Taksim,Beyoglu,Karakoy,Besiktas,Ortakoy,Nisantasi,Levetn ,Mecidiyekoy diye uzar liste.

1+1 seklinde studio daire muhakkak bulursun kanimca.

handehanim

burasi dogrumu?

Mesaj gönderen handehanim » Sal Mar 29, 2011 6:45 pm

Selamlar,

biraz baktim ve Taksim en ucuz Semtlerden biri. Ama baska bir sayfada tehlikeli oldugunu okudum! Dogru mu?

mohsen

burasi dogrumu?

Mesaj gönderen mohsen » Sal Mar 29, 2011 7:48 pm

taksimde ucuz yerler bulabilirsin ancak ucuz yerlerde guvenilir degil bence hic bulasma taksim taraflarina. fatih tarafinda bulabilirsin aslinda.

bjk_oguz

burasi dogrumu?

Mesaj gönderen bjk_oguz » Sal Mar 29, 2011 9:27 pm

taksim yerine gore tehlikeli tinerci gencler hayli fazla.. fatihte de oturulcak yer var oturulmayacak yer var .. bana sorarsan en uygun yerler sisli,mecidiyekoy,osmanbey,gayrettepe veya besiktas taraflari derim hem guvenilir hem ulasim sorunu yok hemde merkezi bi konumda..