Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Öğrenci olarak çalışarak yaşamını sürdürmek

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
canere.ztrk

Öğrenci olarak çalışarak yaşamını sürdürmek

Mesaj gönderen canere.ztrk » Çrş Şub 22, 2023 1:15 pm

Merhabalar Almanya'da lisans okumak istiyorum ve bunu aileme en az şekilde yük olarak yapmak istiyorum. Ailem Semester ücreti gibi şeylerin parasını ödeyecek ama benim Almanya'da üniversitem başlayınca işte çalışarak en azından ev-yurt kirası beslenme gibi masraflar insan tek başına çalışarak idare ettirebilir mi?

Kullanıcı avatarı
tande

Re: Öğrenci olarak çalışarak yaşamını sürdürmek

Mesaj gönderen tande » Çrş Şub 22, 2023 7:48 pm

canere.ztrk yazdı: Çrş Şub 22, 2023 1:15 pm Merhabalar Almanya'da lisans okumak istiyorum ve bunu aileme en az şekilde yük olarak yapmak istiyorum. Ailem Semester ücreti gibi şeylerin parasını ödeyecek ama benim Almanya'da üniversitem başlayınca işte çalışarak en azından ev-yurt kirası beslenme gibi masraflar insan tek başına çalışarak idare ettirebilir mi?
hocam ben türkiyedeyim. Almanyaya falan da gitmedim ama araştırdığım kadarıyla evet ettirebilir.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Çrş Şub 22, 2023 11:26 pm

canere.ztrk yazdı: Çrş Şub 22, 2023 1:15 pm Merhabalar Almanya'da lisans okumak istiyorum ve bunu aileme en az şekilde yük olarak yapmak istiyorum. Ailem Semester ücreti gibi şeylerin parasını ödeyecek ama benim Almanya'da üniversitem başlayınca işte çalışarak en azından ev-yurt kirası beslenme gibi masraflar insan tek başına çalışarak idare ettirebilir mi?
evet ama bunun icin elden geldigince almanya ya gelmeden almanca ögrenin daha dogrusu en kisa sürede Studium a baslayacak sekilde gelin hazirlik süresince maalesef genellikle calisma izni olmuyor bu yüzden maddi zorluk ihtiyac vs. olabilir.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

m.koc

Mesaj gönderen m.koc » Pzt Mar 06, 2023 3:54 am

Merhabalar, evet teorik olarak mümkün, pratik olarak da örneği çok fazla. Burada öğrenciler genelde part-time çalışarak kendi geçimini sağlıyor. Gideceğiniz şehir de çok önemli en büyük gider kalemini barınma oluşturuyor ve yurt bulma ihtimali ya da kira için ödenecek ortalama ücret de şehire göre değişiyor. Ama genel olarak şöyle söyleyeyim, barınma harici 250-300 euroyla geçinilir rahatlıkla. Ayrıca şunu da ekleyeyim, buraya gelince en azından 3-4 ay çalışmak pek mümkün olmuyor direkt öğrenci vizesiyle gelindiğinde bile. Çünkü ilk gelince ev bulup anmeldung yapana kadar vergi numarası falan çıkmıyor o olmadan da çalışamıyorsunuz. Üstüne bir de yeni ev-yurt masrafları da eklenince bir miktar kenarda paranız olması yararınıza olacaktır.

canere.ztrk

Mesaj gönderen canere.ztrk » Pzt Mar 06, 2023 10:05 am

m.koc yazdı: Pzt Mar 06, 2023 3:54 am Merhabalar, evet teorik olarak mümkün, pratik olarak da örneği çok fazla. Burada öğrenciler genelde part-time çalışarak kendi geçimini sağlıyor. Gideceğiniz şehir de çok önemli en büyük gider kalemini barınma oluşturuyor ve yurt bulma ihtimali ya da kira için ödenecek ortalama ücret de şehire göre değişiyor. Ama genel olarak şöyle söyleyeyim, barınma harici 250-300 euroyla geçinilir rahatlıkla. Ayrıca şunu da ekleyeyim, buraya gelince en azından 3-4 ay çalışmak pek mümkün olmuyor direkt öğrenci vizesiyle gelindiğinde bile. Çünkü ilk gelince ev bulup anmeldung yapana kadar vergi numarası falan çıkmıyor o olmadan da çalışamıyorsunuz. Üstüne bir de yeni ev-yurt masrafları da eklenince bir miktar kenarda paranız olması yararınıza olacaktır.
teşekkürler