Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya Yüksek Lisans / Burs-Bloke Hesap

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
arriettyl

Almanya Yüksek Lisans / Burs-Bloke Hesap

Mesaj gönderen arriettyl » Cmt Nis 24, 2021 4:54 pm

Herkese merhabalar,

birkaç ay içinde mezun olacağım ve Almanya'da yüksek lisans için başvuru aşamasındayım. Öncelikle merak ettiğim, üniversite bloke hesap vs. istemediği sürece yine de vize için bunu mutlaka açmak gerekiyor mu? Bir diğer merak ettiğim de, herkes gibi, nasıl burs bulunur? Uzun bir süredir araştırıyorum ancak tek bir uygun burs bile bulamadım. Kolayca her şeye veda mı etmeliyim? Umudum ve sabrımın eşiğindeyim, yardım eden herkese şimdiden minnettarım. En ufak bir fikir bile benim için çok değerli. Herkese sağlıklı günler diliyorum.

Sevgilerimle

lilas

Re: Almanya Yüksek Lisans / Burs-Bloke Hesap

Mesaj gönderen lilas » Cmt Nis 24, 2021 5:09 pm

Merhaba, zaten bloke hesap vize için gerekli. Okuldan kabul alma konusunda sıkıntı yaşanmasa da vizede yaşanabiliyor, size izin verme yetkisi konsoloslukta çünkü. Bloke hesap yerine garantör seçeneğini araştırmanızı öneririm.

Yüksek lisans için benim bildiğim TEV bursu var.

arriettyl

Mesaj gönderen arriettyl » Cmt Nis 24, 2021 5:17 pm

lilas yazdı: Cmt Nis 24, 2021 5:09 pm Merhaba, zaten bloke hesap vize için gerekli. Okuldan kabul alma konusunda sıkıntı yaşanmasa da vizede yaşanabiliyor, size izin verme yetkisi konsoloslukta çünkü. Bloke hesap yerine garantör seçeneğini araştırmanızı öneririm.

Yüksek lisans için benim bildiğim TEV bursu var.
çok teşekkür ederim cevabınız için. garantörlük seçeneğini biliyordum ama ne Almanya'da tanıdığım var ne de ailemi sponsor gösterebilirim

physio_

Mesaj gönderen physio_ » Pzr Ağu 01, 2021 1:02 am

arriettyl yazdı: Cmt Nis 24, 2021 4:54 pm Herkese merhabalar,

birkaç ay içinde mezun olacağım ve Almanya'da yüksek lisans için başvuru aşamasındayım. Öncelikle merak ettiğim, üniversite bloke hesap vs. istemediği sürece yine de vize için bunu mutlaka açmak gerekiyor mu? Bir diğer merak ettiğim de, herkes gibi, nasıl burs bulunur? Uzun bir süredir araştırıyorum ancak tek bir uygun burs bile bulamadım. Kolayca her şeye veda mı etmeliyim? Umudum ve sabrımın eşiğindeyim, yardım eden herkese şimdiden minnettarım. En ufak bir fikir bile benim için çok değerli. Herkese sağlıklı günler diliyorum.

Sevgilerimle
merhaba, daad'in sitesinden burs bulabilirsiniz. yuksek lisans icin kabul aldiginiz uni'nin stipendien sayfasinda da burslar olabilir. ben de tev'in bursunu kacirdim, ayrica yari zamanli okumak istiyorum ve bir cok kurum teilzeitstudium icin burs vermiyor. hersey gonlunuzce olsun basarilar dilerim.

arriettyl

Mesaj gönderen arriettyl » Pzr Ağu 01, 2021 9:20 pm

physio_ yazdı: Pzr Ağu 01, 2021 1:02 am merhaba, daad'in sitesinden burs bulabilirsiniz. yuksek lisans icin kabul aldiginiz uni'nin stipendien sayfasinda da burslar olabilir. ben de tev'in bursunu kacirdim, ayrica yari zamanli okumak istiyorum ve bir cok kurum teilzeitstudium icin burs vermiyor. hersey gonlunuzce olsun basarilar dilerim.

Merhabalar, önerileriniz ve yardımınız için çok teşekkür ederim :) daad-tev bursunu yaklaşık bir sene önce araştırmıştım. Ancak yanlış hatırlamıyorsam yüksek lisanstan iki sene sonra Türkiye'ye dönme ve bursun yarısını ödeme zorunluluğu olduğu için hiç yanaşmadım. Yüksek lisans için başvuru yapmadım; dediğiniz gibi, sırf Teilzeitstudium için de değil, genel itibariyle bir burs bulmak çok zor ve ben de vazgeçmek zorunda kaldım... Umarım sizin de her şey gönlünüzce olur, başarılar dilerim, sağlıcakla kalın!

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Pzr Ağu 01, 2021 9:26 pm

arriettyl yazdı: Pzr Ağu 01, 2021 9:20 pm Merhabalar, önerileriniz ve yardımınız için çok teşekkür ederim :) daad-tev bursunu yaklaşık bir sene önce araştırmıştım. Ancak yanlış hatırlamıyorsam yüksek lisanstan iki sene sonra Türkiye'ye dönme ve bursun yarısını ödeme zorunluluğu olduğu için hiç yanaşmadım. Yüksek lisans için başvuru yapmadım; dediğiniz gibi, sırf Teilzeitstudium için de değil, genel itibariyle bir burs bulmak çok zor ve ben de vazgeçmek zorunda kaldım... Umarım sizin de her şey gönlünüzce olur, başarılar dilerim, sağlıcakla kalın!
Bence hata yapmışsın. Ama saygı duyuyorum fikrine.

arriettyl

Mesaj gönderen arriettyl » Pzr Ağu 01, 2021 9:36 pm

tunuzn yazdı: Pzr Ağu 01, 2021 9:26 pm Bence hata yapmışsın. Ama saygı duyuyorum fikrine.

Ne konuda hata?

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Pzr Ağu 01, 2021 9:52 pm

arriettyl yazdı: Pzr Ağu 01, 2021 9:36 pm Ne konuda hata?
Eğer maddiyatın yoksa zaten gidemiyorsun. Bununla gene bir şansın oluyor.

arriettyl

Mesaj gönderen arriettyl » Pzt Ağu 02, 2021 6:56 pm

tunuzn yazdı: Pzr Ağu 01, 2021 9:52 pm Eğer maddiyatın yoksa zaten gidemiyorsun. Bununla gene bir şansın oluyor.
İyi de zaten uzun bir süre burs aradım ve bulamadığımı belirttim. Maddiyatim olmadığı için de gidemiyorum

keinproblem

Mesaj gönderen keinproblem » Sal Ağu 03, 2021 2:11 pm

tev-daad iyi bir burs. Kurum olarak prestiji bir yana finansal sorunlarınız çook büyük ölçüde çözülüyor ve bu hepimizin en çok istediği şey malum. ama tabii tev'in verdiği paranın kredi gibi olduğunu unutmamak lazım. bursun yarısını sonrasında geri alıyor.
tr'ye geri dönmeyi de kurumla iletişimde kaldığınız sürece ve geçerli sebepleriniz varsa oldukça erteliyorlar diye biliyorum.
ama bayağı rekabetli bir burs çünkü yurt dışı eğitimde burslar çok sınırlı, bu nedenle çok başvuru oluyor ve her sene başvuru sayısı artıyor.

Onun haricinde meb bursu var, YLYS, ama onun hakkında fazla bilgim yok. Sadece YLSY bursu da geri dönmeni şart koşuyor muhakkak. Seni bazı kurumlar yolluyor. Mesela Dicle üniversitesi adına gidiyorsun diyelim. Okul bittikten sonra yurt dışında okuduğunun iki katı kadarını dicle üniversitesinde çalışarak karşılıyorsun diye biliyorum. Diğer detaylara hakim değilim,.

Başka bilgim yok ama ben de araştırıyorum.

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Sal Ağu 03, 2021 8:14 pm

Daad a bak ya. Aynen kanka iyi bir eğitim alıp gelip 4k ya mesai süresi sonsuz işlerde çalışmak istiyorum kanka aynen kanka. Bence geri dönecek ve 2 yıl çalışacak olanlara ücretsiz. Kalacak olanlara kredi olmalıydı. Bu saçma. Amaç zaten gidip kalmak. Eğitim falan araç.

keinproblem

Mesaj gönderen keinproblem » Sal Ağu 03, 2021 8:54 pm

Muhendis yazdı: Sal Ağu 03, 2021 8:14 pm Daad a bak ya. Aynen kanka iyi bir eğitim alıp gelip 4k ya mesai süresi sonsuz işlerde çalışmak istiyorum kanka aynen kanka. Bence geri dönecek ve 2 yıl çalışacak olanlara ücretsiz. Kalacak olanlara kredi olmalıydı. Bu saçma. Amaç zaten gidip kalmak. Eğitim falan araç.
İki yıl trde kalıp yine almanyaya geri dönebilirsiniz .d.

bir de hiç dönmezsen paranın tamamını istiyor sanırım. Ama ilginçtir bu bursu alan tanıdığım birçok kişi dört beş senedir almanyada yaşıyor oluyor. Doktoraydı, biraz işte çalışmaktı bayağı uzatıyorlar dönme işini :)

Bahsettiğim iki bursun da asıl amacı yurtdışından eğitim almış kalifiye kişilerle ülkeyi kalkındırmak zaten. O nedenle tev–daad bursuna başvuracaksanız ülkenize nasıl fayda sağlayacağız konusunu iyi açıklamanız iyi olur. Ylsy nin mülakatlarını çok bilmiyorum ama onda da aynısı geçerlidir muhtemelen.

keinproblem

Mesaj gönderen keinproblem » Sal Ağu 03, 2021 9:42 pm

arriettyl yazdı: Cmt Nis 24, 2021 4:54 pm Herkese merhabalar,

Sevgilerimle

Maddi açıdan imkansızlıklar yurt dışına gitmek konusunda maalesef büyük bir engel olabiliyor. Hayallerden vazgeçmek zorunda kalmak can sıkıcı.

Hangi alandan mezunsunuz bilmiyorum, ailevi,ekonomik durumunuzu da bilmiyorum tabii ama ülkemizde iş bulmakla ilgili ciddi sorunların da farkında olmakla beraber belki bir sene işe girmeyi ve orada biraz para biriktirmeyi deneyebilirsiniz. Zaten yeni mezunlara maaşlar düşük veriliyor biliyorum, gerekirse iki sene çalışırsınız. Daha gençsinizdir. Hem eğer başvuracağınız alanlarla ilgili bir iş olursa, okullara başvuru zamanında sizi öne taşıyabilir de bu iş deneyiminiz. Bu süreçte almanca öğrenmeye de vakit ayırırsanız o da büyük artı olur mesela.

Garantör bulmaya çalışmak bir diğer seçenek. Almanyada tanıdık birilerine ulaşmaya çalışabilirsiniz.

Kimisi kredi çekip gidiyor. Bankaya borçlanarak gitmek ne kadar güvenilir bilmiyorum. Blokeyi gösterecek kadar para gösterip orada öğrenci vizesiyle part time çalışarak ödemeye çalışmak belki.. ama riskleri de mevcut. Tüm ihtimalleri göz önünde bulundurmanız lazım.

Birilerinden borç alabilir yine part time çalışarak ödemeye çalışılabilir. Ama borcun baskısı, stresi büyük olur iyi düşünmek lazım.

Ve bulduğunuz her bursa başvurun tabii. Vakıflara mail atın belki dönerler.

Tam olarak ne istediğinizi, ne kadar istediğinizi ve iyi kötü tüm ihtimalleri ve sonuçlarını planlamak gerek.

İtalya'da fakirlik bursları oluyor galiba. burdaki öğrenciler tl'nin euro karşısındaki durumundan dolayı İtalya'da fakirlikte üst sıralara çıkıyorlar ve bazı yardımlar alabiliyorlar. İtalya'yı da araştırabilirsiniz. Ancak italya da vizede para görmek isteyecektir. Yine de bir seçenek.

Aklıma gelenler bunlar. Yolunuz açık olsun. Başarılar

keinproblem

Mesaj gönderen keinproblem » Sal Ağu 03, 2021 9:55 pm

ama borç konusunda kişisel fikrim gerçekten çok dikkatli olmanız. Bir arkadaşımın arkadaşı kredi çekip gitti mesela ve sonra döndü ve şimdi bankaya ödemesi gereken faizle brilikte çook büyük bir mevla var. O yüzden bu seçeneği şahsen pek mantıklı bulmuyorum.

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Çrş Ağu 04, 2021 1:31 am

keinproblem yazdı: Sal Ağu 03, 2021 9:55 pm ama borç konusunda kişisel fikrim gerçekten çok dikkatli olmanız. Bir arkadaşımın arkadaşı kredi çekip gitti mesela ve sonra döndü ve şimdi bankaya ödemesi gereken faizle brilikte çook büyük bir mevla var. O yüzden bu seçeneği şahsen pek mantıklı bulmuyorum.
Bu bahsettiğiniz arkadaşın dönme sebebi nedir?

keinproblem

Mesaj gönderen keinproblem » Çrş Ağu 04, 2021 1:32 am

Muhendis yazdı: Çrş Ağu 04, 2021 1:31 am Bu bahsettiğiniz arkadaşın dönme sebebi nedir?
Valla o kadarını bilmiyorum açıkçası kendi isteğiyle mi döndü yoksa iş vs bulamadı, tutunamadığı için mi döndü bilmiyorum.

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Çrş Ağu 04, 2021 1:35 am

keinproblem yazdı: Çrş Ağu 04, 2021 1:32 am Valla o kadarını bilmiyorum açıkçası kendi isteğiyle mi döndü yoksa iş vs bulamadı, tutunamadığı için mi döndü bilmiyorum.
Usta çünkü gitmek nasıl zorsa dönmek de zor. Her türlü imkan var tutunmak için. Araştırdığım kadarıyla öyle biliyorum.

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Çrş Ağu 04, 2021 1:36 am

keinproblem yazdı: Çrş Ağu 04, 2021 1:32 am Valla o kadarını bilmiyorum açıkçası kendi isteğiyle mi döndü yoksa iş vs bulamadı, tutunamadığı için mi döndü bilmiyorum.
Bu arada senin durum nedir. Almanya da mısın

keinproblem

Mesaj gönderen keinproblem » Çrş Ağu 04, 2021 1:38 am

Muhendis yazdı: Çrş Ağu 04, 2021 1:36 am Bu arada senin durum nedir. Almanya da mısın

Nein. ama gitmeye çalışıyorum :)

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Çrş Ağu 04, 2021 1:53 am

keinproblem yazdı: Çrş Ağu 04, 2021 1:38 am Nein. ama gitmeye çalışıyorum :)
Yüksek için mi. Bölüm nedir