Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Aydınlatırsanız sevinirim

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
Durcheinander

Aydınlatırsanız sevinirim

Mesaj gönderen Durcheinander » Pzr Ağu 16, 2020 10:10 pm

Türkiye'de bir mühendislik bölümü kazandıktan sonra Almanya'ya geçiş yapacağım üniversite Türkiye'de kazandığım bölümün puanıyla orantılı mı oluyor ? Bir de hiç almanca bilmiyorum bu sene mezuna kalacağım Almanya'da üniversite okuma fikri yeni yeni oluştu diyebilirim seneye Almanya'da okumak için ne yapmamı önerirsiniz? Almancamı geliştirmek için vs vs. Beni bu konularda aydınlatırsanız sevinirim çünkü çevremde bu konularda beni bilgilendirecek kimse yok bir de küçük şehirde yaşıyorum çünkü.

kailaj

Re: Aydınlatırsanız sevinirim

Mesaj gönderen kailaj » Pzt Ağu 17, 2020 12:23 am

Durcheinander yazdı: Pzr Ağu 16, 2020 10:10 pm Türkiye'de bir mühendislik bölümü kazandıktan sonra Almanya'ya geçiş yapacağım üniversite Türkiye'de kazandığım bölümün puanıyla orantılı mı oluyor ? Bir de hiç almanca bilmiyorum bu sene mezuna kalacağım Almanya'da üniversite okuma fikri yeni yeni oluştu diyebilirim seneye Almanya'da okumak için ne yapmamı önerirsiniz? Almancamı geliştirmek için vs vs. Beni bu konularda aydınlatırsanız sevinirim çünkü çevremde bu konularda beni bilgilendirecek kimse yok bir de küçük şehirde yaşıyorum çünkü.
YKS puanını Nc denilen Alman not sistemine çeviriyorlar ve senin puan aralığına düşen üniversitelere başvuru yapabiliyorsun,Almancanı kurs online ders gibi materyaller ile B1 yapmanı öneririm,penpal gibi uygulamalardan yabancılarla konuşup ilerletebilirsin ayrıca YouTube’da çok güzel kanallar mevcut konu anlatan.Almancanı en aşağı B1 yapmanı ve yksden iyi bir puan alıp istediğin yere yerleşmeni tavsiye ederim çünkü bölüm denkliği de aranıyor.Ama mühendislikler arasında geçiş yapılabiliyor diye duymuştum ne derece doğru bilemem tabii araştırmanı öneririm.

catay1

Mesaj gönderen catay1 » Pzt Ağu 17, 2020 1:02 am

kailaj yazdı: Pzt Ağu 17, 2020 12:23 am YKS puanını Nc denilen Alman not sistemine çeviriyorlar ve senin puan aralığına düşen üniversitelere başvuru yapabiliyorsun,Almancanı kurs online ders gibi materyaller ile B1 yapmanı öneririm,penpal gibi uygulamalardan yabancılarla konuşup ilerletebilirsin ayrıca YouTube’da çok güzel kanallar mevcut konu anlatan.Almancanı en aşağı B1 yapmanı ve yksden iyi bir puan alıp istediğin yere yerleşmeni tavsiye ederim çünkü bölüm denkliği de aranıyor.Ama mühendislikler arasında geçiş yapılabiliyor diye duymuştum ne derece doğru bilemem tabii araştırmanı öneririm.
peki red yeme olasılığına karşı burada kayıt yaptırırsak dondurma işlemleri nasıl ilerliyor bilginiz var mı sadece üniversiteye gidip donduruyor muyuz bu kadar mı yada almanyada kabul alırken dondurduğumuz için sıkıntı çıkar mı yada vizede neden donuk vs gibi

Durcheinander

Mesaj gönderen Durcheinander » Pzt Ağu 17, 2020 1:18 am

Almanya'daki üniversitelerin nc puanlarını nereden görebilirim?

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Pzt Ağu 17, 2020 1:51 am

Durcheinander yazdı: Pzt Ağu 17, 2020 1:18 am Almanya'daki üniversitelerin nc puanlarını nereden görebilirim?
Üniversitelerin kendi sitesinden. Ama buda işini görür:
https://www.studis-online.de/Studiengae ... nistik/NC/

kailaj

Mesaj gönderen kailaj » Pzt Ağu 17, 2020 2:06 am

catay1 yazdı: Pzt Ağu 17, 2020 1:02 am peki red yeme olasılığına karşı burada kayıt yaptırırsak dondurma işlemleri nasıl ilerliyor bilginiz var mı sadece üniversiteye gidip donduruyor muyuz bu kadar mı yada almanyada kabul alırken dondurduğumuz için sıkıntı çıkar mı yada vizede neden donuk vs gibi
Yok ben de 2002 doğumluyum bu yıl yerleşip donduracağım herhangi bir sorun olmuyor üniversitemle de görüştüm ona göre tercih verdim zaten onlar da bir sorun olmayacağını istediğim zaman aktif öğrenci durumuna geçebileceğimi söylediler.

catay1

Mesaj gönderen catay1 » Pzt Ağu 17, 2020 3:25 am

kailaj yazdı: Pzt Ağu 17, 2020 2:06 am Yok ben de 2002 doğumluyum bu yıl yerleşip donduracağım herhangi bir sorun olmuyor üniversitemle de görüştüm ona göre tercih verdim zaten onlar da bir sorun olmayacağını istediğim zaman aktif öğrenci durumuna geçebileceğimi söylediler.
hangi üniversite ile görüştünüz tr deki mi almanyada mı birde ona göre tercih verdim demişsiniz bunu sorun yapan ünilerde mi oluyor ?

kailaj

Mesaj gönderen kailaj » Pzt Ağu 17, 2020 3:44 am

catay1 yazdı: Pzt Ağu 17, 2020 3:25 am hangi üniversite ile görüştünüz tr deki mi almanyada mı birde ona göre tercih verdim demişsiniz bunu sorun yapan ünilerde mi oluyor ?
Ya şöyle bazı üniversiteler (vakıf gibi) dondurma vs.konusunda sıkıntı çıkarabiliyor ücretten dolayı o yüzden ona göre tercih verin

Durcheinander

Mesaj gönderen Durcheinander » Pzt Ağu 17, 2020 9:37 am

Nc puanı hesaplama hala https://www.deutschstudent.com/portfoli ... /nc-nedir/ buradaki sistemle aynı mı çalışıyor? Lys puanı yerine ayt puanı mı?

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Pzt Ağu 17, 2020 10:06 am

Durcheinander yazdı: Pzt Ağu 17, 2020 9:37 am Nc puanı hesaplama hala https://www.deutschstudent.com/portfoli ... /nc-nedir/ buradaki sistemle aynı mı çalışıyor? Lys puanı yerine ayt puanı mı?
Evet oyle
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

Durcheinander

Mesaj gönderen Durcheinander » Pzt Ağu 17, 2020 10:52 am

Peki hangi üniversiteye gidersem gideyim gene de ayt yerleştirme puanına göre bir alman üniversitesine geçiş yapabiliyorum değil mi Türkiye'de yerleştiğim üniversiteye göre değil?

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Pzt Ağu 17, 2020 11:15 am

Turkiyede yerlestigin universitenin bir onemi yok acik ogretim vb. Disinda 4 yillik bi yer kazanman yeterli kazandiginiz yer veya ona benzer bi bolum okuma hakkiniz var. Sitede makaleler bolumunde faydali ve detayli bilgilendirmeler mevcut goz atmanizi oneririm.
https://www.deutschstudent.com/portfoli ... lioCats=16
Makalelerde asagidaki linkte:
https://www.deutschstudent.com/makaleler/

Durcheinander

Mesaj gönderen Durcheinander » Pzt Ağu 17, 2020 7:20 pm

Almanca öğrenmek için verebileceğiniz tüyolar neler? Ve Almanya'da üniversite okumak için gerekli evraklar vs için nereden yardım bulabilirim? Sıfır almancayla şartlı kabul veren üniversitelerin tam listesini nereden bulabilirim ve şartlı kabul vermeyen üniversitelerin eğitimleri daha mı kaliteli?

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Pzt Ağu 17, 2020 7:39 pm

Durcheinander yazdı: Pzt Ağu 17, 2020 7:20 pm Almanca öğrenmek için verebileceğiniz tüyolar neler? Ve Almanya'da üniversite okumak için gerekli evraklar vs için nereden yardım bulabilirim? Sıfır almancayla şartlı kabul veren üniversitelerin tam listesini nereden bulabilirim ve şartlı kabul vermeyen üniversitelerin eğitimleri daha mı kaliteli?
Deutschstudent Üniversite tanıtımları inceleyebiirsiniz kaliteye gelince Almanya da pek kalitesiz üniversite olduğunu düşünmüyorum en azından bildiğim ünilerde ben olumsuz yorum pek görmedim. Vize eğitim ile ilgili bilgiler forumda , sitede detaylıca bulabilirsiniz. Eğitim danışmanlığı için https://www.deutschstudent.com/egitim-danismanligi/

Yine sitede her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz yukarda attığım makaleler linkine basıp inceleyebilirsiniz.

Durcheinander

Mesaj gönderen Durcheinander » Pzt Ağu 17, 2020 10:22 pm

Bir de şeyi merak ediyorum bir kaç yerde farklı tarzda bilgi gördüm en doğrusunu öğrenmek için soruyorum. Diyelim ki ben Türkiye'de bir inşaat mühendisliğine yerleştim Almanya'ya geçiş yapacağım zaman istediğim mühendislik bölümüne gidebiliyor muyum? yoksa sadece inşaatla alakalı veya benzer mi olması gerek?

2eqendy

Mesaj gönderen 2eqendy » Pzt Ağu 17, 2020 10:53 pm

Durcheinander yazdı: Pzt Ağu 17, 2020 10:22 pm Bir de şeyi merak ediyorum bir kaç yerde farklı tarzda bilgi gördüm en doğrusunu öğrenmek için soruyorum. Diyelim ki ben Türkiye'de bir inşaat mühendisliğine yerleştim Almanya'ya geçiş yapacağım zaman istediğim mühendislik bölümüne gidebiliyor muyum? yoksa sadece inşaatla alakalı veya benzer mi olması gerek?
Aynı fakültedeki bölümler oluyor genelde