Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya Öğrenci Vizesi ve AT11

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
nebileyimne

Almanya Öğrenci Vizesi ve AT11

Mesaj gönderen nebileyimne » Cmt May 02, 2020 11:55 pm

Herkese merhabalar,
Bu forum'u keşfedeli yaklaşık olarak 3 saat oluyor, bu da buradaki ilk post'um. Başlıktan da anlaşılacağı üzere öğrenci vizesi ve sağlık sigortası konuları üzerine kafama takılan soruları sormak istedim. Gözümden kaçırmış olabilirim, başka soruların altında cevaplanmış sorularım olabilir, vakit ayırıp yine de cevaplarsanız sevinirim. Öncelikle Almanya'nın Jena şehrindeki Friedrich Schiller Üniversitesi'nin 2 yıllık Photonics master programına, eğitimin ilk 12 ayı boyunca aylık 860 Euro burs da dahil olacak şekilde kabul aldım. Eğitim tamamen İngilizce ve 2020 Winter Semester'da başlayacak, Almanca anlamında A2 seviyesinde olsam da dil sorunum bulunmuyor. Lafı kısa tutayım, Ağustos ayı sonunda Almanya'ya gitmem gerekiyor. Vermem gereken ön bilgiler bunlar sanıyorum, sorularımı da şu şekilde sormuş olayım:
1) Vize için gerekli belgeleri kontrol ettim, her yerde bloke hesaptan bahsediliyor, buna gerçekten ihtiyacım var mı? 2 yıllık eğitimin ilk 1 yılı için burs kazandığıma dair okuldan belgem bulunuyor, bunu göstermem yeterli olur mu? Bu belge garantör statüsünde oluyor mu bir nevi?
2) AT 11 belgesinin Almanya'da resmi dairelerde sıkıntı çıkardığına yönelik duyumlar aldım. Yok kabul edemem deyip sorun edebiliyorlarmış, en nihayetinde zorlayıp iş halloluyormuş ama ömür törpüsü prosedürleri varmış. Duyumlarım doğru mudur? Özel sigorta mı yaptırmalıyım hiç uğraşmadan?
3) AT 11 belgesini (alacağımı varsayarsak) SGK'dan alabilmem için Almanya'daki okuldan kabul aldığımı belirten belgeyi göstermem yeterli olur mu? Şu aşamada okulun resmi bir öğrencisi değilim, kabul aldım sadece ve vizeyi de kabul kağıdımla yapacağım doğal olarak. Yoksa kesinlikle kabul aldığım okuldan öğrenci belgem olması gerekli mi?
4) Vize başvurusu için seyahat sağlık sigortası göstermem gerekiyor mu?
5) Vize aldım diyelim bi şekilde. Almanya'ya giderken ayrıca seyahat sağlık sigortası yaptırmam gerekir mi, yoksa AT 11 belgesi seyahat sağlık sigortası yerine geçer mi?
6) "Destekleyici" olarak belirtilen belgeler (motivasyon yazısı, cv, diploma vs.)'in Almanca tercümelerini yeminli tercümana yaptırmak yeterli mi, diploma ya da transkript gibi resmi belgelerin noter onayı gerekiyor mu?
7) Gerçekten Almanca tercüme gerekli mi? Bazı belgelerin İngilizce tercümesi yeterli olur mu, yoksa Almanca tercüme olmazsa olmaz mı başvuruda?
8) AT11 belgesini ne zaman almalıyım? Vize randevu başvurusunu ne zaman yapabilirim, ne zaman yapmalıyım? (Koronavirüsü de göz önüne alırsak)
Biliyorum çok uzun oldu ama net bir cevap bulamıyorum sorularıma. O yüzden bu forum'a yazmak istedim. Bir kişi bile detaylı cevap verirse çok faydalı olacak benim için. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

nebileyimne

Re: Almanya Öğrenci Vizesi ve AT11

Mesaj gönderen nebileyimne » Pzr May 03, 2020 5:59 pm

Sorularımın büyük bir kısmına forum içerisinden ulaşmayı başardım, teşekkür ederim. Moderatör arkadaşlar bu post'u kaldırabilir, silmeyi başaramadım açıkçası.