Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

ÜNİVERSİTE SEÇİMİ NASIL YAPILMALIDIR?

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
ankilic

ÜNİVERSİTE SEÇİMİ NASIL YAPILMALIDIR?

Mesaj gönderen ankilic » Sal Nis 28, 2020 11:25 am

Merhabalar,
Öncelikle DEUTSCHSTUDENT sitesinin yeni bir üyesi olarak tüm yönetici ve yorum yazan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bugüne kadar gördüğüm en kapsamlı ve Almanya'da eğitim görmek isteyenler için çok önemli bilgiler/ipuçları veren mükemmel bir site.

Benim şöyle bir sorum olacak;
Almanya'da mühendislik (makina) okumak isteyen birinin hangi kriterlere göre seçim yapması gerekir? Bu soru çok genel ve belki de cevaplandırması çok zor olabilir. Daha önce benzer üniversiteler için tecrübelerini paylaşan arkadaşların yorumlarını da okumaya çalıştım. Ranking sitelerinde (DAAD'nin özellikle) çok kapsamlı kriterleri var ancak, özellikle bu üniversitelerde okuyuan ve/veya site yöneticilerinin değerli/kritik yorumlarını merak ediyorum.
Sorumu şöyle daraltabilirim TU-9 üniversitelerinin içinden özellikle (RWTH, DARMSTADT, KIT, TUM, TU BERLIN) analizini nasıl yapmalıyım?
(Bulunduğu şehrin yaşam koşulları/endüstriye yakın olması, kabul kolaylığı, barınma imkanları, ders geçme, toplam harcamalar, yabancı öğrencilerin uyumu, ortam vb.)
Yorum ve cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.

time

Re: ÜNİVERSİTE SEÇİMİ NASIL YAPILMALIDIR?

Mesaj gönderen time » Sal Nis 28, 2020 3:46 pm

Benim de sık sık düşündüğüm cevabını araştırdığım bi soru. Gelen cevapların da çok değerli olacağını düşünüyorum.

Öncelikle belirtmeliyim ki ben de senin gibi planlama aşamasında olan, seneye lisans için gitmek isteyen birisiyim. Bu sitede bilgisi benim bilgilerim yanında derya deniz olan birçok insan vardır fakat damdan düşenin halinden damdan düşen anlar misali kendi okuduğumu, gördüğümü, düşündüğümü yazayım.

Araştırdığıma göre Almanya'daki üniversitelerde Türkiye'deki kadar uçurum yok. Ön plana senin de yazdığın gibi (teknik anlamda) 9 tane üniversite çıkıyor. Ve bunlardan mezun olduktan sonra gerçekten pek bir fark olmuyor (özellikle lisans için), şirketler senin daha çok okurken neler yaptığınla ilgileniyor.

Tamam, üniversitler arasında pek fark yok; peki neye göre, hangisine gitmem lazım? Ben bu problemi çözmek için bikaç kişiyle görüştüm ve şöyle bi yöntemin mantıklı olduğuna inandım:

İlk başta kafadan gidemeyeceğim yerleri eledim, mesela Münih Teknik beni ekonomik olarak baya zorlardı.

Daha sonrasında ileride ne olmak ve bölümümün hangi departmanında çalışmak istediğimi düşündüm. Mesela startup kültürünü seven bir insansan, Berlin konumundan dolayı çok iyi bir yer olabilir. Otomotiv ile ilgileniyorsan, bu işin yoğun yapıldığı belirli şehirler var diye biliyorum.

Daha sonra da üniversitenin içeriğine yani ders dağılımına baktım.

Ve seçebileceğim üniversitenin çeşitli partnerlerine baktım, bazı üniversitelerden özellikle öğrenci alan şirketler oluyor diye duymuştum. Aynı şey akademik ilerlemek istersen de geçerli, mesela münih teknik üniversitesinin Georgia-tech ile bağlantıları varmış.

En son olarak da staj imkanları, part time imkanları, şehirin yapıma uyup uymadığına bakmayı düşünüyorum.

Tekrar belirteyim ben bu konuda profesyonel değilim, sadece internet üzerinden biçok kişiyle konuşarak elde ettiğim bilgiler bunlar.

ankilic

Mesaj gönderen ankilic » Sal Nis 28, 2020 4:17 pm

Değerli bilgilerin için çok teşekkürler
İrtibatta kalalım!

time

Mesaj gönderen time » Sal Nis 28, 2020 8:55 pm

ankilic yazdı: Sal Nis 28, 2020 4:17 pm Değerli bilgilerin için çok teşekkürler
İrtibatta kalalım!
Tabii ki. Bu sitede zaten birçok bilgiye ulaşabilirsin. Benimkiler sadece kulaktan dolma.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Nis 30, 2020 10:23 am

Türkiye de veya bizim insanimizda biraz marka takintisi var. Is basvurularinda üniversite ismi herseyden önce tutulur ama Almanya da öyle bir durum cok söz konusu degil. Asagidaki linkte kriterler anlatiliyor:

https://www.deutschstudent.com/portfoli ... ing-nedir/

Üniversite secimi yaparken o bölüm hangi agirlikli alanlarda veriliyor. O alanda ilerde calismak istiyormuyuz ona göre degerlendirmek en mantiklisi.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com