Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Lisans Eğitimi

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
privatrusky

Lisans Eğitimi

Mesaj gönderen privatrusky » Çrş Nis 01, 2020 5:26 pm

Merhabalar! Ben Ankara’da lise son sınıf öğrencisiyim. Ağırlıklı ortalamam 93 küsur. YKS sınavında da iyi bir şeyler yapacağımı düşünüyorum. Türkiye’de okumak yerine Almanya’da lisans eğitimini tamamlamak bana çok daha mantıklı geliyor. Yalnız bu konuda karşıma çıkan en büyük sorun; Almanca bilmemek oluyor. Herhangi bir seviye tespit sınavına girmemiş olmama rağmen İngilizcemin B2 seviyesinde olduğunu düşünüyorum. Soruma gelecek olursam, Almanya’da bulunan bu üniversitelerde lisans eğitimi alabilmek için nasıl bir yol izlemeliyim? Almancayı Almanya’da okurken öğrenebileceğim bir seçenek var mı? YKS (eski adıyla YGS-LYS) sınavından sonra bir bölüme yerleşip mi başvuru yapmalıyım yoksa sınav sonucum gelir gelmez Almanya’da bulunan üniversitelere başvuru yapmaya başlamalı mıyım? Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

cyclops1

Re: Lisans Eğitimi

Mesaj gönderen cyclops1 » Çrş Nis 01, 2020 6:57 pm

Üniversite sınavından sonra almanca öğrenmeye başla.Eskiden dil belgesiz almanyaya vize alınabiliyormuş ama şu anda en azından a2 alman senin için iyi olur.B1 alırsan vizen zaten yüzde yüz gibi bişi tabi diğer evrakların da tam olması şartıyla.Başvuru konusunda ise almanyada bazı okullar almanca bilmeden şartlı kabul veriyor.Şartlı kabulun anlamı da bu okulda okuyabilirsen ama belli zaman aralığında almanca öğrenmen şartıyla :)İlk vize alma sürecinde önemli olan almancanı geliştirmen ve en azından bir a2 alman.(Goethe zertifikat,ösd,telc)Daha sonrasinda zaten belli okullardan kabul alabiliyorsun.Belli dememdeki kasit ise her okul şartlı kabulü farklı dil seviyelerinde ön koşuyor.Dsh2,Telc C1 hochschule,TestDAF 16(Mühendislik için)gibi asıl ulaşman gereken belgeyi aldıktan sonra ise NC olmayan bölümlere giriş yapabiliyorsun.NC ise alman not sistemi.Max 1 min 4 oluyor.Belli bir ortalamanın üstündeki öğrencileri alıyorlar bu şekilde.belgen ile daha fazla okuldan şartlı kabul alabilirsin ama zaten istediğin okula gitmem için her türlü Dsh Testdaf ya da telc belgesi alman gerekiyor o yüzden burdaki amaç çok şartlı kabul almak değil.Ha dersen ki ben zaten A okuluna kesin gitmek istiyorum o okuldan kabul alayım.B1 ile şartlı kabul veriyor dersen ki o halde mantıklı olabilir.Her işini bu okul üzerinden halleder ve okula direk kayıtta kolay bir şekilde sadece dil belgeni ve ek bi kaç belgeyle tekrar başvuru zamanını beklemeden halledebilirsin.

Çok detaylı anlattım çünkü çoğu şey birbirine bağlı.Forumun ana sayfasında okulların şartlarına bakabilirsin.Detaylı ve açık bir şekilde yazıyor.

Ben kendi tecrübelerimden yola çıkarak biraz uzun bir şekilde anlattım.Anlamadıgın ya da takıldıgın bir yer olursa bana danışabilirsin :)

Not:Yukardaki soruna cevabı unutmuşum :)Belli bir okula yerleşme belgen lazım sana,sınav sonucun değil.Tercih yapacaksın.Tercih yaptıktan sonra ise yerleşme belgen sana lazım olcak.

privatrusky

Mesaj gönderen privatrusky » Prş Nis 02, 2020 12:58 pm

Öncelikle değerli cevabınız için teşekkür ederim :) Biraz daha araştırdım dediğiniz gibi siteden ve birçok üniversitenin A1 seviyesinde Almanca ile ön kabul verdiğini gördüm. Yalnız bu üniversiteler okumak istediğim üniversiteler pek değiller. Size soruma gelecek olursam, A1-A2 ile ön kabul alan üniversitelere kayıt olduktan sonra dil kurslarına gidip gerekli kurları tamamlayıp C1’e kadar yükseldikten sonra istediğim diğer üniversitelere geçiş yapabilir miyim? Mesela bir Tübingen C1 istiyor en az. Ben A1 isteyen başka bir üniversitede hazırlık okuyup Tübingen’e geçebilir miyim? Şimdiden çok teşekkür ederim cevabınız için :))

cyclops1

Mesaj gönderen cyclops1 » Prş Nis 02, 2020 2:52 pm

Evet geçebilirsin.Zaten burdaki şartlı kabulün almanyada okuyabilecek seviyede oldugunu bir nevi ispat gibi bir şey yoksa şartlı kabul aldıgın üniversiteye gitmek zorunda değilsin.İstersen almanyaya gittikten sonra şartlı kabulü aldıgın okulun dil kursuna gitmek zorunda da değilsin.C1 üstü yani (Dsh,Telc,TestDAF)belgen olduktan sonra aynı şekilde tübingene başvuru yaparsın ve kayıt olursun.Hatta almanyaya giderken direk Tübingen sehrinde bir dil kursuna da gidebilirsin.Bu arada almanyada dil kursuna giderken mümkün oldugumca üniversitelerin önerdiği kurslara gitmeye çalış.Kendi tecrübelerimden yola çıkarak söylüyorum.Başka merak ettiğin sorular varsa cevaplayabilirim :)

privatrusky

Mesaj gönderen privatrusky » Cum Nis 03, 2020 4:01 pm

Öncelikle değerli cevaplarınız için çok teşekkür ederim :) Benim birkaç sorum daha olacak aslında. Vakit ayırıp cevaplayabilirseniz sevinirim...
1) Almanya’da öğrenci vizesi almak için anladığım kadarıyla bir bloke hesap açıp içine güncel tutarı yatırmak gerekiyor. Bununla ilgili birkaç yerde öğrencilerin birleşip bu tutarı kendi aralarında oluşturduğunu, süresi gelince parayı herkesin kendi hesabına sırayla aldığını duymuştum. Bu konuyla ilgili bilginiz varsa detaylı şekilde açıklayabilir misiniz? Herkesin vize dolum tarihi hemen hemen aynı olmuyor mu yani?
2) Açtığımız bu bloke hesabın içerisindeki kalan tutarı her yıl yenilenemiz mi gerekiyor? Yani yıl sonunda bu kadar para olduğunu teyit etmek adına (kullandığımız kadarını) tekrardan bu hesapa yatırmak zorundayız değil mi?
Şimdiden teşekkürler...

cyclops1

Mesaj gönderen cyclops1 » Cum Nis 03, 2020 9:34 pm

1-Kulağıma geldi böyle bir şey ama detaylarını bilmiyorum.
2-Evet yıllık olarak yenilemen gerekiyor.Ama bazı şehirler mesela Duisburg ikinci sene en azından ilk senenin yarısı kadar parayı hesapta göstermeni istiyor.Mesela ilk sene 10.000 ikinci sene 5000 gibi

Eğer Garantör belgesi bulabilirsen bu parayı hiç göstermene gerek kalmaz.Detayları forumda bulabilirsin.

Baybars

Mesaj gönderen Baybars » Cmt Nis 11, 2020 4:29 pm

Herkese Merhaba,
Forumda yeniyim.Almanya'da erasmus yapıyorum (Elektrik Elektronik Mühendisliği) şuan A2 Almanca sertifikası alacağım aslında niyetim B1 almaktı ama malum virus yüzünden bütün kursalar kapalı.Almanya'da lisans eğitimime devam etmek istiyorum Sizlere sorum A2 ile kabul veren üniversiteleri nasıl bulabilirim? Herhangi bir listeye sahip olanımız var mı ?Nazik cevaplarınız için teşekkürler.